Fórum témák
» Több friss téma |
Fejjel lefelé is fordítható...
Magyaroszágon elméletileg egyszerűbb a kérdés, mert van olyan hogy fel- és lekapcsolok valamit, miközben más nyelvekben nem nagyon található ilyen egyértelmű utalás (turn on - turn off, einschalten - ausschalten).
Perpillanat egy ausztriai panzióban ücsörgök. A szobavilágítás lefelé, a fűrdőszobai pedig felfelé kapcsol be (nincs alternatív kapcsolás).
Érdekes módon az UK-ban is lefelé bekapcsolóan vannak beépítve. Nem jöttem még rá mi az értelme. Illetve a világítás talán fel, a kapcsolós dugaljak meg lefelé kapcsolnak be.
A hozzászólás módosítva: Júl 14, 2020
Így van ez, ha a kivitelező villanyszerelő csapat vegyesen magyar és román vendégmunkásokból áll.
És akkor innen jön, hogy "felgyújtom" a villanyt?
Tőlünk a villanykapcsoló szerelését 105 cmre kérik, így van tervezve. A konyhafala is tervezve van, 185 az elszívó 80 a mosogatógép, a sütő. A sütőhöz egy spéci 3 fázisú ajzat-dugó páros van mert a sütő kábelén boltilag rajta a perilex dugó. (fenn van a neten, jó mert a páros nem ekelkedik ki a falból nagyon.) A kötése is szabvány csak be kell dugni nem kell szerelő hozzá, 3 fázisra is jó, 1 fázisra is. A biztosítása 4P 16A 1 fázisra (5x4-en kétszer kap L,- N-t). Ez Németben is így van Beneluxban is. Ha az itt gyártott dugókat . Ha a kapcsolókat, aljzatokat a felirat szerint kötöd, (L, N), és az egyéb felitat szerint is akkor a kapcsoló lefelé billentve van bekapcsolva, a fázis balra esik. Egy minősített kollégám szerint ez Eus norma, elmondása szerint országunkra is vonatkozik új szerelésre.
Sziasztok!
Ha külföldön szétnézel lehet érdekeseket találni. Pl; Holland elosztó szekrény 197x ből --FI relével. S természetesen felfedezhető , hogy a kelet európai szakik"kibővitették" Mennyivel másabb ez a szerelési kúltúra....
Jajj, felejtsük már el ezt a "nyugaton minden jobb" dumát! Attól mert találtál egy szépen kivitelezett szerelést, nem jelenti azt, hogy mindegyik így néz ki. Keleten sem csak kontárok vannak. Van példa mindkettőre, napi szinten találkozom velük.
Az meglehet nem FI relé, létezett az olvadó biztosíték helyére becsavarható automata biztosíték is, (ny) Németországban. '70 -ben hoztam is egyet haza.
Szia!
Az alsó sorban Fi relé -a középsőben a becsavarható kismegszakitó-
Nos ezeknél nem mindegy, mert a dugvilla tartalmazhat biztosítót. Ja pl. a Szlovákoknál sem volt mindegy, mert ott meg a dugvillában csinálták a nullázást. A marharépák.
Szia!
Légy meg nyugodva ez nálunk is igy ment 67--72 között. Akkor az volt a korszerű kivánatos stb. 72 után meg tilos lett --mint ma is. Ettől függetlenül hány ilyen rejtőzhet még?
Van ahol fontos, vannak fázisérzékeny gázkazánok és nem mindegy, hogy melyik a fázis és melyik a nulla, mert el sem indul.
Pedig így kerülnek forgalomba.
A gépkönyv leírás: 4.3 Elektromos csatlakozás FIGYELEM! A készüléktől legfeljebb 1 méter távolságban lennie kell egy földelt fali dugaszolóaljzatnak. A dugaszolóaljzatnak könnyen hozzáférhetőnek kell lennie. Nyirkos helyiségben történő beszerelés esetén a helyhez kötött csatlakozó kötelező. Elektromos áramkörrel való munkavégzés során mindig húzzuk ki a dugót a dugaszolóaljzatból. Ha az elektromos hálózati vezetéket cserélni kell, azt mindig szakembernek kell végrehajtania. A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
Na jó, ha szakember teszi/tette be a dugaszoló aljzatot, akkor kisebb az esélye, hogy rosszul köti be a dugaszolóaljzatba fázist. A tulajnak meg meg kell mondani, ne rángassa, ne húzza ki.
Idézet: „Nyirkos helyiségben történő beszerelés esetén a helyhez kötött csatlakozó kötelező.” Nagy valószínűséggel fürdőszobába kerülnek beépítésre. A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
Az új előírás szerint a villanybojlert sem szabad fürdőszobába szerelni, kazánt se.
Sajnos sok helyen nincs más lehetőség és kénytelenek oda szerelni. Az aljzatot úgy kell szerelni lehetőleg, hogy a dugvillából a vezeték lefelé lógjon. Ezt a laikus tulajnak is könnyű megjegyezni. Így elkerülhető a fordított sorrend. A hozzászólás módosítva: Júl 17, 2020
Sziasztok! A panel lakásunkba beszerelésre került egy klíma, aminek földelés is kéne. Régi, földelés nélküli aluminium vezetékek vannak még a falban. A kérdés az lenne, hogy mennyire lenne ördögtől való, a készüléktől kb. egy méterre futó fűtés csőre kötni a védő földet? Akiket kérdeztem azok fele arányban azt mondták, hogy simán, hiszen a nagyon régi házakban is így oldották meg. A másik tábor szerint isten ments, ilyen hülyeséget még nem hallottak. Szóval szerintetek ráköthetem egy bilinccsel? Előre is köszönöm!
Az még hagyján hogy hülyeség, de életveszélyes is fűtéscsövet földelésként használni.
Eleve hibásan lett beszerelve, ha nem biztosítottak neki üzemi védőföldelést.
Köszönöm! A józan eszem nekem is ezt diktálja, csak próbáltak meggyőzni, hogy a fűtéscső központilag le van földelve. A klíma szerelő felhívta a figyelmemet, hogy mindenképp földelni kell.
Azt nem mondta hogy további gondok is lehetnek, alu vezeték ,tehát bármi előfordulhat!
A klimának kiépitenék egy független vezetékelést,megnézetném szakemberrel hogy lehetséges lenne a védőföld utólagos kialakitása.
A panel lakásodban is kell(ene) legyen védőföld ...
Nálunk (1970 környékén épült) az eredeti rendszer a vizesblokkban ( konyha, fürdi) földelt, a szobákban kétpólusú konnektorokkal épült. Építtess a klímának egy saját áramkört ... ( és nézesd meg a lakás betáp* vonalát is el fogja-e bírni a terhelést !) *Anno lehet "csak" 10 A körülre terveztek
Szia!
Biztosan a falban vannak azok a vezetékek? Nálunk csak a függőleges levezetések és az átvezetések vannak a "falban" (panelban gyártáskor behelyezett műanyag átvezetőkben és csövekben). Minden más külső kábelcsatornában. Mondjuk mi a teljes újrakábelezéssel kezdtük a panelban a beköltözés előtt, mert hihetetlen tákolások kerültek elő főleg a konyhában és az étkezőben az alu + réz párosításokkal. Csináltass rendes vezetékezést legalább a klímának, de inkább az egész lakásnak, mert van még több más készülék is aminek kellene a földelés. Mosógép, mikro, mosogatógép, hűtő, fagyasztó, asztali pc, stb. Ezek hova vannak pl. csatlakoztatva, ott mi a helyzet a földeléssel? Fő a biztonság. (A külső kábelcsatornákat is újra kell majd cserélni, mert a régieket nem lehet majd normálisan összerakni a kábelezés után.) Üdv.
Sziasztok!
Érdekes kérdés,de szedett már szét valaki érintésvédelmi műszert? Esetleg képe van valakinek? Érdekelne a belső felépítése.
Köszönöm, igen végül az lesz, hogy egy külön kismegszakítóval csak a klímához rézvezetékek mennek majd. Igen, a fürdőszobában, és a konyhában már földelt konnektorok vannak, egyszerűen a folyosó felől, a falat átfúrva vittek oda védőföldet.
Szia! Köszönöm! Tényleg minden vezeték a falban megy, és mindegyik aluminium. A fürdőszobában, és a konyhában már földelt konnektorok vannak, egyszerűen a folyosó felől, a falat átfúrva vittek oda védőföldet. De most már eldöntöttem, hogy egy külön kismegszakítóval, egy a lehető legkisebb kábelcsatornában elvezetjük a réz vezetékeket a klímához. A következő nagy lakásfelújításig így marad, aztán tényleg teljes elektromos rendszer felújítás..
Sziasztok!
S kihagytátok a Gáz Műszaki Bizt. Szabályzatot.-- GMBSz Mely szerint csak 30mA FI reléről működtethető. kötelező EPH csomópont ..... s egy régebbi lakásban ,máris kész a működésképtelenség........
Szia!
Igen -de fényképem nincs róla. a régi analógokban is volt egy tenyérni panel tele IC vel Az ujabb digitálisak meg csak panelekből állnak, ezeket már javitani sem kell (mert SMD technológia + szoftver !) De a Neten megtalálod a leirásokat régebben tartozott ezekhez egy 100--500W ellenállás is. Ez volt a terhelés. Ha a Volt-Ampermérős módszert menézed ,érteni fogod az egészet. |
Bejelentkezés
Hirdetés |