Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3525 / 3960
(#) J Balazs válasza yocilee hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Minek a kimenő jelét?
(#) k_i_j hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
Tud valaki esetleg egy egészen jó OCR programot, ami boldogul a PDF-el és a magyar szöveggel?
Ábrák is vannak az oldalon.
(#) gg630504 hozzászólása Okt 29, 2020 /
 
E-ről jutott eszembe: 6E3 = 6,3E18.
(#) Marko Ramiusz válasza k_i_j hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Ez mitől lenne szám?
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2020
(#) k_i_j válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Ilyen elektroncsövem nincsen.
Létezik egyáltalán?
(#) gg630504 válasza k_i_j hozzászólására (») Okt 29, 2020 /
 
Nem vákuum, prefixum.
(#) vargham válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Ez a szám normálalakja.
Matematikában és műszaki területen is találkozhatsz vele. Az E betűs formáját az angol nyelvű Wikipedia említi. Számításechnikában, programozási területen már 60 éve használjuk. A legtöbb programozási nyelv napjainkban is automatikusan így formázza kiíráskor a nagyon nagy vagy nagyon kicsi számokat. Szóval azokat, ahol sok a nulla.
(#) Gafly válasza vargham hozzászólására (») Okt 30, 2020 /
 
Kis kavarodást okozhat, hogy a magyar tizedes vessző angolul pont, a vesszőt meg ők tagolásra használják.
(#) moltam hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Helo.
DVR bemenetein AG1316 feliratú TVS. Mind a 4 elhalálozott, jól dolgoztak, kivéve őket ismét működik az összes csatorna. Google volt, esélytelen bármi infót találni róluk. Mi lenne a legmegfelelőbb ezek pótlására?
(#) moltam válasza pipi hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Köszi, de ez egy 6 csatornás array nekem pedig különálló smd k vannak beültetve.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Üdv!

Nem szerettem volna az MCP7940-nek külön témát nyitni, mivel a kérdésem, segítség kérésem amúgy is közelebb áll a kezdő kérdések kategóriába.

Az említett RTC IC-vel van gondom. Nem sikerült stabilan beüzemelnem. Itt nem a programmal van a baj szerintem, hanem az oszcillátora nem mindig stabil. Van több kis modulom, amik vagy kristály/kondi "foglalatokkal" rendelkeznek vagy fixen már be van forrasztva.

Az adatlap szerinti képlet alapján (már ha jól számoltam) elég lenne 2db 10pF-os kondi.
Sajnos valamiért nem megy stabilan, viszont 2db 22pF-osból csináltam 1db 11pF-osat (sorba kötéssel), amivel már elsőre mindig elindul. Fontos még megjegyeznem, hogy a 11pF-os kondi csak "foglaltban" vannak a 10pF-os viszont már be van forrasztva. A kód hozzá annyira "stabil"-ra sikerült, hogy lényegében plug&play módban ki-/be tudom húzni az áramkörből. Ekkor néha elindul, de ha táp ki/bekapcsal próbálom, akkor 99%ban nem indul el. A nem forrasztott 11pF-os viszont 99%-ban mindig elindul.

Két értéket csak becsülni tudom, a C(stary) és a C(pint), mivel nincs hozzá elég pontos multiméterem, sem képletem. Talán itt hibázok.
(#) k_i_j hozzászólása Okt 31, 2020 /
 
Az Rc és az ro között van két párhuzamos függőleges.
Az mit jelent a képletben?

vonalak.tif
    
(#) k_i_j válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Hát köszi, de ez a kérdés volt.
Mi az a replusz?
(#) Kari55 válasza k_i_j hozzászólására (») Okt 31, 2020 / 1
 
(#) Patópali válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Szia!
Hátha segít:

Bővebben: Link

.2.4 KRISTÁLYOS TÍPUSOK Az MCP7940N-t úgy tervezték, hogy szabványos 32,768 kHz-es hangvilla kristályokkal működjön. A fedélzeti oszcillátor jellemzője, hogy maximálisan 70K Ohm ESR-es akrillal működik. Az összehasonlítható specifikációjú kristályok alkalmasak az MCP7940N használatára is. Az alábbi táblázat tervezési útmutatásként és megindítási pontként szolgál a kristályok és kondenzátorok kiválasztásához. . 5-1. EGYENLÍTÉS: A következőket is figyelembe kell venni: • Csapkapacitás (a Cx2 és Cx1 értékekbe bele kell foglalni) • Kóbor tábla kapacitásaAz oszcillátor területének ajánlott lapkiosztása az 5-3. Ábrán látható. Ez a tényleges tábla a kristályt és a terhelő kondenzátorokat mutatja. Ebben a példában C2 jelentése CX1, C3 jelentése CX2, és a kristályt Y1-ként jelöljük. 5-3. ÁBRA: A TÁBLA ELrendezése A Gerber fájlok a www / microchip.com / rtcc webhelyről érhetők el. A végső alkalmazást a kiválasztott kristállyal kell tesztelni. és kondenzátor kombinációk minden működési és környezeti körülmény között. Kérjük, olvassa el a kristály specifikációt is, hogy betartsa a helyes kezelési és visszafolyási körülményeket, valamint tájékoztatást adjon az ideális kondenzátorértékekről. További információért lásd az AN1365 alkalmazási megjegyzést, „RTCC legjobb gyakorlatok” (DS01365).


Gyártó cikkszám: kristálykapacitásCX1 értékCX2 értékmikrokristályCM7V-T1A7pF10pF12pFCitizenCM200S-32.768KDZB-UT6pF10pF8 pF
A lényeget a Google fordította.
Üdv.
(#) Sick-Bastard válasza Patópali hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Ez érdekes, ez egy régebbi adatlap. Itt aszimmetrikus a kondik mérete. Az adatlapon amit én néztem(2010-2014), erről van lent jpeg, ill. az újabban (2011-2019) nincs ilyen.
Ezért feltételeztem, hogy C1==C2 is lehet. A képlet szerint is jó. A Ccap = ((Cl-Cstray)*2)-Cosc képletet dolgoztam ki (már ha C1=C2).
CL = 6pF
Cstray = 0pF
Cosc = 1pF
Ccap = 11pF (C1, C2)

Megnézem mit kapok, ha aszimmetrikus kondikat használok 10pF ill 8,2pF.
(#) pucuka válasza k_i_j hozzászólására (») Okt 31, 2020 / 1
 
Egészen pontosan azt jelenti, hogy párhuzamos. Lényegében ugyanazt jelenti, mint a replusz, de a replusz jele "×" karakter. A replusz azt jelenti, hogy 1/RE = 1/Rc + 1/ro azaz RE = (Rc * ro)/(Rc + ro)
Ez utóbbi formulát hívjuk replusz -nak. Ezt szokás úgy is írni röviden, hogy RE = Rc × ro
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2020
(#) k_i_j válasza pucuka hozzászólására (») Okt 31, 2020 /
 
Köszönöm szépen a választ.
(#) slimcolt válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Nov 1, 2020 / 1
 
Szia!

A C(stray) (szórt kapacitások) csak ideális esetben 0. A PCB tervezésénél fontos, hogy ezt minimalizáljuk. Szerintem számolhatsz rá min. 2pf-ot.
A kristály CL paraméterét mindenképpen tudni kell, hogy ki lehessen számolni a Cx1 és Cx2-t.
Példaképpen nézzünk egy kristályt aminek a CL értéke 10pf. (a microchip adatlapod 6-9pf-t említ, de ezt pontosan tudnunk kell a kristály adatlapjából)
Ez alapján számoljuk ki.
Vagyis a Cx1 és Cx2 = 16pF
Ami még nagyon fontos, hogy ezek a kondenzátorok nem lehetnek akármilyen kerámia kondik, mindenképpen alacsony veszteségű CoG / Np0 dielektrikumú kondikat kell használni.
(#) slimcolt válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Nov 1, 2020 / 1
 
Ne használj aszimmetrikus elrendezést.
Nézd át inkább ezt.
Vagy ezt.
(#) k_i_j hozzászólása Nov 1, 2020 /
 
Azt írják az egyik helyen, ami napelemet árulnak, annak 310 Wp a teljesítménye.
Ezt hogy kell érteni?
(#) gg630504 válasza k_i_j hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Csúcs egy kérdéseid vannak.
(#) k_i_j válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Igen?

Mi a baj velük?
(#) Bakman válasza k_i_j hozzászólására (») Nov 1, 2020 / 1
 
Ez a maximális teljesítmény, amit ideális körülmények között tud szolgálni. A p betű az angol peak (csúcs) rövidítése.
(#) kendre256 válasza k_i_j hozzászólására (») Nov 1, 2020 / 1
 
Az kb. azt jelenti, hogy amikor teljesen tiszta időben (még pára sincs a levegőben) merőlegesen süt rá a nap, a hőmérséklete pedig minél alacsonyabb, akkor ad ekkora teljesítményt. Ilyen leginkább verőfényes fagyos februári napokon szokott lenni.
Pontosabban szabvány írja le, hogyan kell meghatározni a napelem csúcsteljesítményét, de a lényeg kb. az amit leírtam.
(#) k_i_j válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) k_i_j válasza Bakman hozzászólására (») Nov 1, 2020 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Sick-Bastard válasza slimcolt hozzászólására (») Nov 2, 2020 /
 
Üdv!
Köszönöm a hozzászólást.
Az aszimmetrikus alatt eltérő C1 és C2-t értettem, amit Patópali által mellékelt linkjére reagálva írtam. Igaz az újabb adatlapokban már ez a "mód" nem szerepel.

A képletet sikerült kidolgoznom nekem is, ha már nem sikerült megtalálnom. Annyi az eltérés, hogy megkapjam a C1-et Cx1 ből ki kell vonni még a Cosc1-et (az OSC pin 1 saját kapacitását), ami sajnos az adatlap szerint megint csak egy becslés... (Typ. 3pF@25oC). Szóval a Cstray és Cosc-ket csak "tippelni" lehet?
Idézet:
„mindenképpen alacsony veszteségű CoG / Np0 dielektrikumú kondikat kell használni”
ez megint egy új info nekem. THX!Köszönöm. Legközelebb erre is figyelek.
A hozzászólás módosítva: Nov 2, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) Moderátor hozzászólása szabvik 26 hozzászólására (») Nov 2, 2020
 
Egy kérdést csak egyszer, egy helyen teszünk fel, de azt helyesírási és nyelvhelyességi szempontból is jól! Ebbe nem fér bele a chat-szleng használata semmiképpen.
Következő: »»   3525 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem