Fórum témák
» Több friss téma |
Különben csak érdekességként tanultuk. Megjegyeztem.
Sziasztok!
Egy kis segitségre lenne szükségem van 3db 9kW elektromos fűtőkalorifer, csináltunk neki egy elosztó szerkényt 5x10mt betáp elmenők 4x4mt. A szekrény belseje egy főkapcsoló, egy mágneskapcsoló ki-be gombal, onnan megy a 3db 3x16A olvadóra plussz egyéb zsalu vezérlés. Betáp rész 10 mkh, elmenők 4 mkh. Az lenne a problémám hogy minden nagyon melegszik a fésűs sin, olvadóbetét foglalatok, mágnes kapcsoló ezek mind kb 70C-ra felmelegszik a vezetékelés olyan 40C körül van. Karolifer adatlapja Ez nem az a teljesitményű csak az adatlap miatt Mi okozhatja ezt a hibát? Egyszerűen nem tudunk rájönni, kismegszakitóval kérte a megrendelő előszőr arra gyanakodtunk de mint fent irtam már olvadóbetét van benne. Minden segitséget szivesen fogadok! Előre is köszönöm a válaszokat! A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
A körben áram folyik. Az áramkörnek azon szakaszai fognak jobban melegedni amelyeknek nagyobb ellenállása van. A vezeték ellenállása számolható, a kötéseké, egyebeké nem. Mivel azok mint írod melegebbek mint a kábel, ezért azoknak nagyobb ellenállásuk, vagy átmeneti ellenállásuk van. Ezt roppant egyszerűen le tudod ellenőrizni, fogod a multimétert, letekered kisebb méréshatárba, és megméred a melegedő rész két bekötési pontja közt eső feszültséget. Abból, meg az átfolyó áramból meg kiszámolod a veszteségi teljesítményt, ami az adott eszközön elmelegszik. Ha az sok, akkor vagy valami baja van, vagy nem a feladatra való, cserélni kell.
Persze ez egyértelmű. Csak ez érthetetlen számomra hogy az elmenő részen fázisonként 13A ami igazából nevetségesen kevés és igy fűt, betápon fázisonként 40A. Schneider cuccok vannak benne elvileg nem gagyik. Szerintem máshol van a hiba csak nem tudok rájönni hogy micsoda, pedig egyszerű dolog ez mint a faék.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
Ha a vezeték 40°C, a szerelvények meg 70°C, akkor a szerelvény melegíti a vezetéket, tehát ott lesz a gubanc. Ahogy Ge Lee mondja, mérj feszültségesést minden szerelvényen.
Szia!
Pedig a faék az, amit Ge Lee is írt.. az összes kötési pontot, vezetékszakaszt és mágneskapcsoló ki-be pont feszültségét és az átfolyó áramok szorzatát összeadnád, biztos kiderülne a "hiba". Talán az sem biztos, a legmelegebb pontok hol vannak, mert van olyan rész, ami elviszi a meleget inkább. Ha tetszik, ha nem..
Igazából én ezt kizárnám mert ez kétszer van megcsinálva, 2 külön csarnokba és mind a kettőbe ugyan ez a hiba. Foglalatok is 32A mágneskapcsoló 100A főkapcsoló 63A fésűs sin 63A.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
A nagyon melegedő szerelvények biztos "hibára" utalnak. Aztán hogy ez egy "nem igaz" árammérésnek köszönhető vagy kétszer ugyanolyan hibás tervezésnek, az más kérdés.
Csináljatok egy energiamérleget, hányszáz watt marad a szekrényben, aztán csak elhiszitek, hogy baj belül van. Mérni pedig kell és akár több műszerrel is.
Szerintem nyitott doboznál mérj hőmérsékletet, átszellőztetve, és egyből kiderül a bűnös...
Jelenleg az olvadóbetét foglalatok voltak a legmelegebbek, előtte a kismegszakitók is ugyan ilyen melegek voltak. Nyilván valami belül nem stimmel. Holnap majd méregetek hátha valami kiderül.
Sziasztok !
Nem minden réz, ami annak néz ki . 3 x 1.5 MT kábel 9,7 A terhelésen elkezdett "macskásodni", kb 65-70 fokos volt.
A problémád szerintem az alulméretezett biztosítékok. A biztosíték működése (legyen szó kismegszakítóról vagy olvadóról mindegy) az áram hőhatásán alapul, vagyis pl. egy 16A-es biztosíték belül saját magát fűti annyira, hogy 16A-nál kapcsoljon. Kismegszakító esetén ez a fűtés egy feltekert huzalellenállás, ami egy bimettallra van tekerve, amikor ez a hő hatására eléggé elhajlik akkor kiold a megszakító. Az olvadóbetétnél pedig maga az olvadószál ellenállása van úgy beállítva, hogy 16A-nál eléggé felmelegedjen ahhoz, hogy kiolvadjon.
Ebből következik, hogy a 16A-es biztijeid 13A állandó áram mellett melegedni fognak, ezt a belül keletkező meleget a fésűs sín és a huzalok valamennyire elvezetik. Mivel azt írod, hogy 4mm2-es huzalokkal mentetek ki én próbából kicserélném 20A-esre a biztiket, ezzel normalizálódnia kéne a melegedésnek. A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
Kipróbálom ezt az ötlet-et is. Annyira éppen nem melegszik fel hogy leoldjon de a megszakitó oldala már bebarnul.
Félre érted, a 3 kalorifernek 3db külön 3p olvadó aljzat van.
Mekkora szekrény? CRN?
Meg kell nézni mekkora a disszipációja a szekrénynek. A készülékek maximális disszipációját az acti9 műszaki katalógus megadja, ha nagyobb az össz mint amit a szekrény el tud disszipálni, forszírozott hűtés kell. Vagy nagyobb szekrény.
A Tracon adatát nemtaláltam meg. De kiindulásnak az EATON 500x400x200-as szekrényét alapul véve 35W-ot ad meg, eldisszipálandó teljesítményként 35°C-os környezeti hőmérsékletnél 20°C dT mellett. Azaz a szekrényben van 55°C kinn 35°C.
Ha a készülékek, vezeték össz disszipációja meghaladja ezt akkor ott a hiba.
Milyen messze vannak az elosztótól a berendezések?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2021
Deltába van kötve egy-egy kalorifer vagy pedig 2 fázisra?Rajzot tudsz feltenni a kaloriferről?
Mérni kellene hurokellenállást a betápnál és a végpontokon.A kötőelemek (sorkapcsok)áramerőssége nem lehet kisebb az adott ágban folyó áramnál.
Bocsi, de most néztem a rajzot. Csillagba van kötve. Így szimmetrikus a terhelés. Tehát asszimetrikus terhelés kizárva!Kiszámítva így a vonali áramot (mely jelen esetben megegyezik a fázisárammal),cos fi=1 esetén 67,5A. A 27kW egyidejű terhelést figyelembevéve.Ez már jelentős terhelés, a kötésekre és a vezeték keresztmetszetre tekintettel kiszámítanám a feszültségesést is.
Hogy gagyi vagy sem az manapság már elég relatív. Van egy mezei 16A/250V-os billenőkapcsoló, amin 2,5A-nél esik már 220mV feszültség. Szétbontva a belseje az olyan, hogy én felakasztanám magam ha ilyet terveznék és gyártanék. Ha egy fél gombostűfejnyi érintkező felület van akkor sokat mondtam, és annak az anyaga is a vicc kategória. És ez még új, nincs még oxidréteg se rajta, idővel az is lesz. Szóval nem kell csodálkozni semmin.
Mérd meg hogy a melegedő részen mekkora feszültségesés van, meg fogsz lepődni.
Bocs, de az a 67,5 A nem igazán jön össze. 9 kW 3 fázison az 13 A meg a reszli vonali áram.
Szerintem ő is belefutott a 3*9kW az nem egy szekrényre vonatkozik, hanem 3-ra.
T.Ötfelezős4
Igazad van, elnézést. 27kW-ot figyelembevéve kb:39A Számítási hibát követtem el a számológépemmel.Köszi a kiigazítást!
Tettem be egy ventilátort a szekrénybe igy hüvösen tart mindent.
Gondoltam, én már többször találkoztam ilyennel. Azóta nézem ezeket, kalkulálok erre.
Nyilván van egy határ ahol már az sem megoldás.
Ha nem meghibásodás, vagy hibás szerelés következménye a melegedés.
És ez is csak abban az esetben, ha az üzemi normál készülék disszipációt a ventilátor által szállított levegő ki tudja vinni az elosztóból. Minden gyártónak van méretező szoftvere, vagy MSZ EN 61439 szerinti tipizált szerelési utasítása. Ha az utóbbit betartod nem kell méretezni, mert a gyártó által megadott szabályok mellet nem melegedhet túl az elosztó.
Szia!
Van ahol Klíma is van ekkora elosztóra zárt térben. Elsősorban a szünetmentesek kondenzátorai élettartamának a növelésére. Nagyon drágák, és 80EFt is van egy, és 8-12 db egy online szünetmentesben. A gyártó által megadott paraméterek szerint 3-4 évet lehet nyerni a cseréjükön, az kiadja egy nagyobb klíma árát is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |