Fórum témák
» Több friss téma |
Petróleumlányka? A nap télen is tud csinálni 50-60 fokot egy sötét felületen, ha az el van szigetelve, azaz a hideg környezete nem vonja el tőle azt a hőt. Na de hogy tárolod el és használod fel órák múlva? Sehogy.
Először azt kéne meghatároznod, hogy hány watt teljesítményt szeretnél és napi hány órában.
Enélkül kár beszélgetni elektromos elven alapuló megoldásról. Utána felteszel egy rendesen túlméretezett napelemet, ami ködös időben is nagyjából leadja azt amit meghatároztál.
Az adatokat megadta :Bővebben: Link
Tegyük fel, ez az izzó 100 W-os, habár lehet akármennyi, mert a kérdező nem írta. Ha ezt 12 Voltos 200 W fűtőszállal felváltjuk, egy termosztáttal vezérelve van, akkor elég kell legyen, amire neki szüksége van. Ehhez kell egy napelemes rendszer. De persze ez éjszakai hőmérséklet és szigetelés függő nagyon, de a problémát megoldja a közeledő tavasz. A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
"Napelemes rendszer" az bizonyára nincs kéznél...ez viszont feltételezhetően a rendelkezésére állhat:
Idézet: „az ablakba teszek egy 5V-os napelemet” A napelemes rendszer árából bizonyára több évre való zöldség is megvásárolható...
Szerintem legjobb megoldás a növények számára a Walipini, a földbe (1,2-1,8 m mélyen) süllyesztett üvegház, de ennek semmi köze a 12 voltos fűtőszál topikhoz.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
Nekem tiszta az ügy...
Idézet: ...abba bizonyára nem fog leásni.„"Beton az alja"” Még sima földbe sem egyszerű ilyen mélyen leásni...meg azt megtölteni drága tüzifával A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2021
Ha volna lehetőségem egy második épületet a döldbe sülyeszteni akkor egy pince is jó lehetne, de sajnos nem tudm megtenni. A vizes hordó szimpatikus, csak jó lenne valahogy kitenni az ablakba, hogy több nap érje. (Egy ablakon 1-2 ótát sütné csak a nap. Azt kevésnek érzem)
A sörkollektor mond valamit neked?...
Hogyne. De nem jó megoldás. Kevés a fény. Ezért fondoltam a napelemre, aminha van nap fűt, ha nincs akkor nem hűt. Viszont egy sörkollektor hideg levegőt juttat be ha nem melegíti semmi. Vezérleni lehetne hőfok alapján de sztem ne lenne elég hozadéka. Mármint ha kint lenne a kollektor...
Vagy esetleg a fekete sörkollektort az ablakba rakni belülről? Ha süt a nap akkor melegítené a levegőt. Ha nem, akkor nem hoz be hidehet... ez nen is rossz ötlet...
Akkor inkább a hordó, annak legalább van hőkapacitása. A sörkollektor addíg fűt, amíg süt a nap, a hordó meg temperálja a hőmérsékletet. A zöldségnek az kedvezőbb. Energia ami bejut, mindkét esetben ugyan annyi szerintem ( ami befér az ablakon) a fekete felületen elnyelődik, és a helyiséget melegíti.
Hidegben jön elő a kérdés persze, vagyis megint. Most van némi infóm a szigetelésről. Úgy fest, hogy mikor kint -10 van, akkor bent lemegy a hőmérséklet 0 alá, de addig nem. Na ilyenkor kellene némi hőt termelni. Mivel nem lakott az ingatlan, így távolról WIFIn keresztül tudok bekapcsolni egy elektromos radiátort, ami felemeli a hőfokot kicsit.
Éjszaka lehül, de amint kisüt a nap melegszik a kunyhó kicsit. A baj az, hogy mivel nincs bent hőforrás (se ember se állat se semmi) így az éjszakai hideg alatt több hő megy el, mint ami nappal jön, és lassan kopik a benti meleg, egyre alacsonyabb hőfokról indul az éjszaka. Aztán jön egy naposabb nappal és minden klafa, de ha nem jön akkor lesz/lenen a baj. Na most ebből nekem az jött le: Valami hőforrás kell, ami lassan visszatöltöget VALAMENNYI hőt, akkor kevesebb lesz az éjszakai "kopás". De a radiátor drága 220V-os áramot eszik (és pazarlásnak tűnik) Elképzelés: egy 12Vos napelemecske (0,16A) töltene egy régi 12V 12A-es akksit (van 3 is). Erre lenne kötve egy 12Vos fűtőszál (valami autós-szivargyújtós 100-200Wos meleg fújó), és akkor kapcsolna be, ha mondjuk 1 fok alá megy a hőfok. Vagyis napokig gyüjthetné az áramot, és csak 1 fok alatt kapcsolna be, ami azért nincs mindig (igaz, ha van, akkor többször is egymás után várható). Lehet ennek haszna, vagy csak csepp a tengerben lenne? UI: Ha megfagy bent se dől össze a világ, de ami terem a kertben azt jó lenne eltárolni amíg lehet. Költséghatékonyan.
Az "áramot eszik" részhez:
Számold össze a bekerülési költségeket több típusú fűtés esetén. Akku esetén számold bele a tárolható energiát közel nulla fokon, az esetleges kipárolgásait. NApokig felhős, hideg idő stb... Egyrészt a 12 Ah-s akku, legyen bármilyen kicsi az a kunyhó, lepkeszellentés. Másrészt ha régi, még annyit sem ér. Ehhez képest most van egy működő rendszered, ami néha fogyaszt a villamos hálózatból. Ha nem lenne, nagy valószínűséggel jóval nagyobb kár keletkezne mint amennyit pörgeti a villanyórát.
Ha a tegnapi napot nézem, a hófödte napelem kb nulla energia...
Nem áram, nem feszültség, hanem teljesítmény, pontosabban munka (energia). Annyi munkát kell befektedned a fűtésbe, amennyi a hővesztesége a helységednek, vagy legalábbis akörül.
Értem amit mondotok, de nyilván képtelenség hőveszteséget mérni, se hasonlót. A gyakorlati "érzékre" gondoltam, kinek mit súg.
Ha nem akarod felesleges költségekbe (+idő, +energia) verni magad, akkor néha beindítod a mostani elektromos fűtést.
Idézet: „de ami terem a kertben azt jó lenne eltárolni amíg lehet. Költséghatékonyan.” Az ingyen hőforásod van a lábad alatt. Már nagyon régen feltalálták, úgy hívják, hogy verem, vagy pince. Ezt lehet használni fagyérzékeny élelmiszerek tárolására. Néhány méter mélyen már a földhő elegendő energiát biztosít, hogy a tárolt élelmiszerek ne fagyjanak meg. Pusztán arról kell gondoskodni jó hőszigeteléssel hogy a hő ne szökjön meg. Ezt lehet pl szalmával, majd a tetején földréteggel biztosítani. Éppenséggel lehet hőveszteséget mérni, de anélkül is kábésacc meg lehet becsülni. Például beteszel a helységbe egy nagy teljesítményű hőfokszabályzós fűtőtestet valamilyen fix hőfokra beállítva a villanyórán mérve a fogyasztást. Ha a fogyasztott energiát (ami egyébként pont a hőveszteség) elosztod a mérés idejével, megtudhatod hogy mekkora teljesítményű fűtőtestet (hány W -ost) kellene használnod. |
Bejelentkezés
Hirdetés |