Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Házilag építhető fémkereső
Még képek.
Jól néz ki .Az egésznek a súlya , ha jól látom durván 1,7KG.
Sziasztok.
Kérdésem, hogy TGSL-nél lehet-e növelni az észlelési mélységet az adóteljesítmény növelésével?
Ma tettem egy próbát fáziszaj ügyben.
Először megnéztem spektrumanalizátoron az adótekercs jelét, és valóban van az oszcillátornak egy 5-10 Hz-es szédelgése. Ezután egy kapacitív csatoláson keresztül megszinkronizáltam az oszcillátort Marconi szignállal 14,5 KHz-el. Ettől kissé alacsonyabb lett a zajküszöb, de a vevőtekercsen továbbra is látni impulzus szerűen jelentkező zajt és a hangszóró is jelzi ezeket persze ritkábban mint előzőleg. Arra gondolok, hogy ezek inkább légköri elektromos zavarjelek lehetnek, amiket vesz a vevőtekercs.
Valamelyest lehet, de egy adott szint fölé már nincs értelme vinni mert nem lesz nagyobb az érzékenység, ami függ a frekitől is, a talaj fajtájától, fémtartalmától, nedvességétől, meg a keresett fém típusától is.
Meg hát nem a levegő hanem a talajteszt a lényeg. Nekem egy saját módosítású SMW-m van, azzal a kertben (homokos talaj) 24 centi a kis rézszínű 1Ft-os, volt IGSL-em is, azzal 17 centi volt. Rendesen elásva lapjára az érme, betemetve a gödör.
Az elektromos zajt is összeszedi a vevőtekercs, de ez terepen kint nem gond, mert ott nem nagyon van ilyesmi zavarás. De az adó fáziszaja ott is jelentős. Illetve ezzel a zajos jellel van megtáplálva a fázisdetektor kapcsolóját vezérlő komparátor is. Ha a komparátort csak kicsi szinusz vezérli, ott is keletkezik fáziszaj a billenéskor.
Nem biztos , hogy a zajt csak a TGSL viszi bele.Ott nagy szerepe van a tekercs elkészítési módjának , és a kábelezésen is sok múlik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
A tekercseket igyekeztem jól elkészíteni. A frekvenciák is pontosan a megadott értéken vannak. A tekercsek előírás szerint árnyékoltak alufóliával, ezért kapacitívan nem valószínű, hogy szed fel jelentősebb zajt, viszont induktívan bármi lehet.
Lekapcsoltam mérés közben a LED-es asztali lámpámat, hátha onnan jön a szemét, de semmi változás nem történt. Ráadásul a zaj ismétlődési ideje is relative hosszú, tehát nem a kapcsolóüzemű tápokra utal.
Az, hogy a géped működési frekvenciája mennyire 14,5 kHz, az nem befolyásol semmit, maximum az, hogy mennyire interferál össze a környezeti zajokkal.
Meg lehet nézni az összeállításodat, tudsz feltenni képeket úgy együtt , hogy látnánk milyen is , hátha többe megtudunk a jelenségről.
Amúgy mi az ami elvárható egy TGSL-től? Még mielőtt a lehetetlent kergetném.
Hát, erre nehéz válaszolni. Én nagyon régen építettem TGSL-t. De amit Ge Lee írt, az nem nagyon tér el attól, amire én emlékszem.
Levegőben lehetett villogni a tesztekkel, meg valahol azért az is nyújt támpontot, de talajban azért mást mutatott. Az akkori fejjel, amit összeraktam hozzá és olyan érzékenységgel tesztelve, amivel normális körülmények között keresőztem, valahol 15-17 centi mélyen jelzett egy 5 forintost a talajban. persze, ha tudod hogy hol az érme, és max érzékenységen keresed, akkor ez több, de valós körülmények között ilyesmi volt. IGSL dettó.
Ha jól emlékszem, akkor az adó tekercset meghajtó tranzisztor emitterénél lévő ellenállást lecserélve egy adó frekire hangolt rezgőkörre, nagyobb amplitúdót tudtam elérni, ami javított a gépen.
Itt nincs meghajtó tranzisztor, csak 1 db PNP Colpitts kapcsolásban.
Viszont az emitterében lévő 2,2K csökkentését ki lehet próbálni.
Csinálj hozzá valami ellenütemű hangolt adófokozatot azzal lehet jó nagy adójelet csinálni. Nekem az SMW-mben ekkora van, kb. 15V effektív. Csináltam akkoriban vagy kétszer ekkora adójelet is, az már volt közel 100V csúcstól csúcsig a szkópon de az érzékenységen nem igazán hozott, bár terepre nem vittem ki hogy alaposabban leteszteljem.
Kicsit megemeltem az adó fokozat tápját úgy 12V-ig. Most 32Vp-p a jel, az kb. 11Veff. Kicsit távolabbról érzékel, de nem jelentősen.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2021
Nem fejeztem ki magamat szabatosan. De azért ez a tranzisztor hajtja meg az adó tekercset.
Én 11,5 kHz-en már nem is emlékszem pontosan, valami 300 Vpp-ig nyomtam föl az adó jelet. Jobb lett, mélyebb lett, de elég nehezen lehetett már kézben tartani a dolgokat. 200 Vpp-ig egészen stabil volt. Az fölött kezdődött a táncos rész.
Csak egy apróság..
A fentebb mutatott gépemben egy laptopból származó kb. 3cm átmérőjű kis hangszóró van.Kicsit keveseltem a hangerejét a méretéből adódóan és módosítottam az LM386 erősítését az eredeti 20-ról 50 szeresre,így nekem sokkal jobb a hangerő,ez már elfogadható számomra.Mindössze egy kondenzátort és ellenállást kellett beépíteni.Igaz,a nyákon nincs helye,de két kis vezetékkel és némi kétoldalas ragasztóval megoldható, rögzíthető,helyet lehet találni.Aki esetleg még ennél is többet akar az nézze meg a mellékletet vagy a gyári ajánlást az LM386 PDF-ben.
Ebben az esetben az R34-es számú, 150k-s ellenállást kell kisebb ellenállásúra cserélni. Ennek az ellenállása igazából attól függ, hogy milyen ellenállású potmétert találunk az R35-ös pozícióba. Így nem kell plusz alkatrészeket beletenni a nyákba.
Erről kinek mi a véleménye? Szerintetek működhet?
Működhet, de közel kombináltfogó méretű vasakat érzékel . BFO elv.
Most már a gép teljesen élesítve beállítva.A bal oldali gomb a Rotary encoder kezelője , a jobb oldali gomb a hangerő gomb.Felteszek a menüről , illetve a beállításokról egy két képet .Majd az elkészült nyák 3D képét , illetve beültetési 3D képét .A program nem minden alkatrészt tudott leképezni , ezért elnézést , de szerintem azért látszik egyébként minden , ami lényeges . Van két kép , amin látszik már a készülő kereső fej is, aminek a tekercsei már készen vannak .
Tekercsek adatai: Adó tekercs : 16,5 ohm - 3,9mH Vevő tekercs : 79 ohm - 15,2mH A beállítások még a tekercsek impregnálása előtt megtörténik , így azok véglegesítve lesznek már. A gép ráhangolása ezután következik , ami már a fej , és a gép összehangolását jelenti.És akkor a képek.
További képek
További képek
További képek
|
Bejelentkezés
Hirdetés |