Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3618 / 3965
(#) Electricboy válasza proli007 hozzászólására (») Jún 7, 2021 /
 
Köszi én is erre gondoltam második nekifutásra, mert így szerintem nem is kapcsolná az mcu az optót mert nincs neki gnd-je. Szerintem reloop is erre utalt.
(#) reloop válasza Electricboy hozzászólására (») Jún 7, 2021 /
 
A fotodióda záróirányú alkalmazásához vagyok szokva mikrovezérlő környezetében, jó ez így.
(#) sanko26 hozzászólása Jún 8, 2021 /
 
Sziasztok! Adott egy EDR rádió és egy headset. A kettő közé szeretnék egy kábelt, hogy összeházasítsam őket! Tud valaki segíteni nekem ebben, ill. valahol beszerezhető ilyen kábel? Köszi előre is! Rádió típusa EADS THR 880i.
(#) kendre256 válasza sanko26 hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
Én egy ilyen rádióhoz csak gyári headsetet használnék. Azt biztosan kipróbálták, hogy adás közben a vezetékre sugárzott teljesítmény nem gerjeszti be, nem teszi tönkre. Házilagos megoldásnál ez nem biztos... Biztosan van erre gyári megoldás, mert gondolom a tűzoltók, motoros rendőrök, beavatkozó egységek nem kézben tartva használják (max. van az egyik ujjukon egy PTT gomb).
(#) killbill válasza sanko26 hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
Ez a csatlakozó kisértetiesen hasonlít a NOKIA 6110 és társai headset/kihangosító csatlakozójára.
(#) Rosszmáj válasza killbill hozzászólására (») Jún 8, 2021 /
 
Annak idején a cégnél ilyen EDR-eket használtunk, a gyári Nokia cuccok jók voltak hozzá.
(#) Moderátor hozzászólása szbalogh hozzászólására (») Jún 9, 2021
 
Egy kérdést csak egyszer, egy helyen!
(#) Peet19 hozzászólása Jún 9, 2021 /
 
Sziasztok!
A képen látható C2 mennyi idő alatt töltődik fel hogy elérje a diac nyitófeszültségét?
Lehet hogy nem jól számolok, de nekem 14s jött ki ami egy kicsit sok. C1 -nek kb:14.5K a reaktanciája, csak ezzel számoltam az áramkorlátozást ami nagyjából 15mA lett. Vagyis ha C2 töltési idejét számolom R * C akkor 14.5K * 1000µF = 14.5 sec. Mit számolok rosszul?

Ja, elfelejtettem, hálózati feszültségről van szó (de gondolom azért látszik )
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) Régi motoros válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Nem vagyok nagy erősáramú szaki, de a D5 -öt nem a C2 pozitív ágára kellene kötni?
Ha a Q1 kinyit (már amennyiben kinyit egyáltalán) akkor az 1-es lábán közel 0V lesz...

Esetleg külön időzítő kondenzátort tenni neki, hogy ne a pufferről legyen vezérelve.

Behúz a relé egyáltalán? Azt nem írtad...
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) Peet19 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Idézet:
„D5 -öt nem a C2 pozitív ágára kellene kötni?”

Nem, mert amikor töltődik a C2 kondi a relé lábain nincs potenciál különbség, vagyis ugyanaz a feszültség jut a diac-ra mint C2 pozitív lábán. Ha elérte a diac nyitófeszültségét az begyújtja a tirisztort és csak utána kezd el folyni az áram. A relének leesik a feszültsége egy kicsit, de behúz.
(#) majkimester válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 9, 2021 / 1
 
Ez a Skori féle univerzális lágyindító kapcsolás. Az oldalán találsz rá szimulációt, ami szerint a meghúzás ideje kb. 2,8 másodperc.

A C1 viszont ne 400V-os legyen hanem 630V= vagy 250V~.
A C2 pedig 50V-os.

R1-re 0,6W-os van megadva az eredeti rajzon, de az csak 200V-ot bír, ezért vagy két darabból sorban, vagy inkább 1-2W-os fémrétegből kell oda tenni.

És a relé is inkább az ellenállást zárja rövidre az átkapcsolás helyett.

Régi motoros:
A diak bekötése jó, ha már kinyitott a triak akkor nyitva is marad, utána nem kell, hogy a diak-on áram folyjon.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) Peet19 válasza majkimester hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Ez az, köszi, végre megtaláltam .
A többi okés, köszi, de nem értem hogy "a relé is inkább az ellenállást zárja rövidre az átkapcsolás helyett"
Gyakorlatilag pont ezt csinálja, nem?
(#) Régi motoros válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 9, 2021 / 1
 
Rendben, akkor nem szóltam...

Egyébként a relé jelenleg nem az ellenállás sort zárja rövidre...
Hanem megszakítja a rajta keresztül folyó áramot, és átkapcsol direkt a betápra.

Szerintem majkimester arra gondolt, hogy a 11 es lábról az ellenállás sort kösd át a trafóra direkt az 1 -es lábra...

Csak akkor a biztosíték elé illik betenni egy főkapcsolót is, hogy ne legyen állandóan áram alatt.

De egyébként ha a 100VA toroid az valós adat, annak nem szükséges lágyindítás olyan kis teljesítmény. Pár nappal ezelőtt már görcsölt valaki ezzel...
(#) Peet19 válasza majkimester hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Még egy kérdés. Elég-e az 500mA -es bizti a primer oldalra? Elvileg egy 100VA -s trafó lesz rajta ahol a primer áram 430mA körül alakul, de nem lesz valami tranziens áram valamikor? Indításkor vagy akár működés közben?
(#) Peet19 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Értem már, köszönöm. Átrajzolom.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 9, 2021 / 1
 
Hello! Azt számoltad rosszul, hogy a C1 kondi szinte állandó árammal tölti az 1000µF-os kondit.
Itt nem az időállandóval kell számolni, hanem a Q=C*U (KUCU) törvénnyel.
Vagy is hogy a 15mA töltőárammal a C2 mennyi idő alatt töltődik fel a a Diac kb 32V gyújtófeszültségére,
t=C*U/I=1e-3*32/15e-3=2.13s
(#) Epu2 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 9, 2021 / 1
 
Nem lesz elég. A trafót úgy sem védi. 1A-es lomha bizti kell. Azt sem értem 100Va-hez minek a lágyindítás. Azt megteszi a primer ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) bitmixer hozzászólása Jún 10, 2021 /
 
Sziasztok!
Használhatók-e még valamire a kidobásra váró NYÁK, vagy orvosi filmek? Utóbbiból van egy tucat járdalapnyi méretű darabom.
Ja, nem találok infot arra vonatkozólag, hogy Bp.-en szelektívbe rakhatók-e?
(#) nedudgi válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
Exponált, vagy exponálatlan?
(#) bitmixer válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
Exponáltak
(#) HiMen hozzászólása Jún 10, 2021 /
 
Tud valaki olyan mikrokontroller modult, amibe be van építve a
433 vagy 868 MHz soros transceiver és a bluetooth is?

(Szeretném elkerülni, hogy több modult kelljen összeépítenem és minél olcsóbban kell kihoznom a projektet.)
(#) granpa válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
A régi bakelit nyákok szinte semmire (görbül, mállik). Az üvegszálas újabbak, doboz, fiók, csévetest készítésre (réztelenítés után). A nyákot, filmet le lehet adni hulladékudvarban. Szelektívbe nem való.
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
Régen lehetett rá hanglemezt vágni, mostanság nem hiszem hogy bárki közöttünk foglalkozna hasonlóval...
Ugyan nem mérvadó vélemény, de én simán beletenném a filmeket a "sárga szelektivbe"...
Ha elő is van hivva, és személyes adatok is vannak rajta, akkor mérlegelni kell a személyiségi jogokat. Ne csámcsogjon senki a fater tüdején.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2021
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
Erről eszembe jutott egy orosz nyelvű (talán "Kalabok") gyerekújság (amit nem volt kötelező előfizetni, csak erősen ajánlott ), annak voltak ilyen lemezmellékletei.

Meg is találtam, igen, Kalabok.
.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2021
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm, nagyon jó . Mindig tanulok valami újat.

Epu2: köszi neked is akkor kicserélem 1A-ra. nem a toroid miatt kell a lágyindítás, hanem a szekunder oldalon lévő nagy pufferek miatt. Bekapcsoláskor 30A főlé megy az áramerősség. Ezt gondoltam csökkenteni egy kicsit.
(#) Moderátor hozzászólása Ferenc191 hozzászólására (») Jún 11, 2021
 
Ez így apróhirdetési téma, aminek nincs helye a fórumban. Kérjük az Apróhirdetési rovatba feltenni!
(#) erdgab hozzászólása Jún 12, 2021 /
 
Tiszteletem Uraim!
Volt anno egy karácsonyi 4 színű villogó ledhálóm,természetesen Kínai,de sajnos tönkrement a vezérlése,a ledsorok 230V DC üzemre "méretezettek". Sehol nem tudtam venni emberi áron hasonlót,ami volt az egyszínű az meg nem kell.Gondoltam fabrikálok valami hasonlót a talicskányi fiókban heverő alkatrészekből.Mellékelném az elképzelést és azt is,hogy milyen volt az eredeti.Abban kérnék segítséget,hogy az elképzelésem működhet e füst nélkül vagy módosítani kell valamit.
Tudom,nem most aktuális a karácsonyi téma,de most érnék rá foglalkozni vele.
Megköszönöm a segítséget!
(#) kendre256 válasza erdgab hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Szerintem egy pdf fájlt egész sokan megnéznének, a .lay6-hoz valami program kellene nyilván...
(#) Peet19 hozzászólása Jún 12, 2021 /
 
Sziasztok!
A műveleti erősítőknek a negatív táplábát mindenképp negatív feszültségre kell kötni, vagy lehet GND-re is?
Ebben az esetben akkor más munkapont beállítás kell?
Gondolom akkor a rajzom ebben az esetben nem jó.

A tápfesz. +15V
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2021
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Indulj ki egy egyszerű, TDA2030-as IC-n alapuló erősítőből. Bemeneti, kimeneti csatolókondenzátorok, a bemenet "gyengéden" tartva a tápfeszültség felén, a visszacsatolás is kondnezátorral leválasztva a GND-ről.

A mellékelt rajzon a két 1N4001-es dióda csak biztonsági funkciót lát el, alapesetben nincs rájuk szükség.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2021

TDA2030.jpg
    
Következő: »»   3618 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem