Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3619 / 3971
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Igaz, köszi. Így már jó lesz?
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Hello!
Jó, de ne feledd..
- hogy a kimeneten is megjelenik a féltápfesz,
- hogy a táp zavarjele 1:2 osztással bekerül a bemenetre,
- hogy az offset áramkörnek így semmi értelme nincs.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szia!

Rendben, köszönöm. Nem értem amit az offset -ről írsz. Arra gondoltam hogy az offsetet úgy állítanám be, hogy az invertáló és a nem invertáló bemeneteit rövidre zárnám és ekkor a kimeneten 0V feszültségnek kell lennie?
Nem jól gondolom?
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 2
 
Az nem jó módszer. Először is az offset csak mV-okat változtat, a féltápnál ennek értelme nincs. Másodszor ez egy váltóáramú erősítő. Harmadszor a "helyén kell" az offset-et beállítani. Vagy is ahogy az áramkörbe be van építve van.
Az offset hiba a bemenetre vonatkozik, de a kimeneten az erősítés mértékével növelt értéket kapod. (Itt mondjuk az egyenáramú erősítés a kapcsolásban egyszeres.)
Ha az ember rövidre zárja a két bemenete, akkor a nyíthurkú erősítés lesz az erősítés mértéke. Az pedig nem azonos a visszacsatolt erősítéssel. Valamint a bemeneti áramok és bemeneti ellenállások (amit az OPA a bemenetei felől lát) azonos lenne, a valóságban pedig sosem egyenlő.
Végül mihez hasonlítanád az offset értékét? az ellenállás feszültségosztásához? És ha az kicsit eltér, milyen gondot okozna?
Javaslom olvass utána az offset/offset drift és bemeneti áramok témakörének, ha érdekel.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Értem, köszi. Vagyis ezt a részét, de inkább felrakom az egész rajzom hátha van még benne hiba
Ma du.-án rajzoltam, azt hittem minden tuti, de inkább mond meg Te.
Ha ebben az esetben az offset beállítás felejtős akkor mit csináljak a TL071 erre vonatkozó kivezetéseivel?
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
TDA2030-as IC-k elé felesleges a TL071, anélkül is működik szépen az erősítő.
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Kb. semmit kihagyod. (Mint ahogy az ovis rajzolja a zászlót. "piros, kihagyom, zöld") Vagy TL072-öt használsz az kettős és ki sincs vezetve az offset bemenetei..
Egyébként valóban szükséges a 10-szeres előerősítés, ahogy Bakman is "sérelmezi"?
Viszont ha a végfok tápjáról megy, a TL munkapont beállító ellenállások szűrése felettébb ajánlott.
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2021
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Az adatlapja szerint csináltam mindent így 32x az erősítés ha jól számolok. Ha a bemeneti jel erőssége durván 300mV akkor ez "csak" 9.6V de a tápfesz 15V. Így nincs kihasználva a max. de lehet rosszul gondolom.
A hangszórók 2x45W / 4Ohm. Így az áramerősség U/R = 2.4A vagyis akkor a teljesítmény 23W. Tényleg, ez nem is olyan rossz még nem is számoltam ki ennyire mindent.
A TV-hez lesz ez az egészm, de nem tudom mennyi a TV S/PDIF kimenetén megjelenő jel nagysága. Ha eléri a 300mV-ot akkor már nem is olyan rossz.
Köszi hogy írtad, ki is veszem belőle.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Igazatok van, köszönöm, csak azt hittem hogy jobb ha egy kicsit felerősítem az eredeti jelet és akkor nem kell a végerősítőnek túl nagyot erősíteni. Valamiért az maradt meg bennem (szerintem még az iskolából), hogy nem szabad a műveleti erősítőket túl nagy erősítésre beállítani. Inkább legyen belőle több, de csak 5 - 10x-es legyen max. Ezt nem tudom, mennyire igaz ez az elmélet?
(#) proli007 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Általánosságok nem igazán vannak. Mindig meg kell nézni az adatlapot, hogy pld. a szükséges erősítés mellett, a felső határfreki hogy alakul.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 / 1
 
Bizonyos szinten jól emlékszel. Minél nagyobb erősítésre van beállítva a műveleti erősítő, annál alacsonyabba a határfrekvencia. Lásd melléklet egy példa kedvéért, itt a "Gain" görbe az érdekes. Nézzük a 20 dB-es vonalat, ami tízszeres erősítésnek felel meg. Ezzel a beállítással 60 kHz-ig mehetsz el.

Ha neked egy 60 kHz-es jelet 20x-osára kell erősítened adott műveleti erősítővel, akkor két fokozatot kell egymás után tenni, mert egy már nem fogja tudni megugrani a feladatot. Ilyenkor kell pl. egy ötszörös és egy négyszeres erősítésű fokozatot egymás után kötni.
(#) Peet19 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Értem, köszönöm.

Bakman: köszi, most már minden tiszta. Jól emlékeztem erre az erősítés "ne továbbra", csak nem tudtam hogy miért. Köszi hogy írtátok, ismét egy tanulságos beszélgetés .
Amúgy milyen mellékletre gondolsz? A TL071 adatlapjára?
(#) Epu2 válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Ebben a kapcsolásban az offset állításnak sincs értelme.
(#) tbarath válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 12, 2021 /
 
Szerintem a végfok (TDA) adatlapját kellene nézegetni. Ha nincs szükség előfokra, mert tudja anélkül is, akkor nem biztos, hogy érdemes elé tenni.
Hangfrekvenciás jeleknél a 741-nek se okoz problémát egy 10x-es erősítés, pedig annál régebbi nem sok van.
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Arra, amit elfelejtettem feltölteni. Ez egy másik műveleti erősítő adatlapjából van de a lényeg látható.
(#) Régi motoros válasza Peet19 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Idézet:
„...de nem tudom mennyi a TV S/PDIF kimenetén megjelenő jel nagysága...”

Azt azért ugye tudod, hogy az nem analóg, hanem digitális jel?
Oda kell még egy DA konverter is, ha analóg erősítővel szeretnéd hallgatni.
(#) Kolti0 hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Sziasztok. Olyan problémám lenne, hogy egy ideje közbe leoldja a házban található FI relét az asztali fúrógépem, de csak közbe. Van, hogy több alkalommal használom és nincs probléma.
Ma viszont a membrános szivattyú is leoldotta egyszer, de után problémamentesen használtam.
Ki lehet-e mérni egyszerű multiméterrel ezeket az szerszámokat (szivattyú, fúrógép) hogy van-e problémájuk? Több szerszámot is használok régi nagy hegesztő, nagy flex stb. azokkal nem jelentkezett ez idáig a probléma. Illetve szerencsére a házban használatos dolgokkal se.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
(#) Régi motoros válasza Kolti0 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Szerintem ezzel fáradj át a villanyszerelő topikba.

Az erősáram nem hobbi szint. Én magam sem vagyok egy erősáramú zseni, de a multiméterrel maximum testzárlatot tudnál mérni a gyanús fogyasztókon. Szerintem a te problémádhoz, legalább egy nagyfeszültségű szigetelés vizsgáló elkélne. A lényeg, hogy az elmondásod alapján valahol elszivárog a fázis, ahol egyáltalán nem kellene, a Fi relé azért old le.
Jó lenne ezt inkább egy szakemberrel ellenőriztetni, már úgy értem, a gyakorlatban is.
Még mielőtt valakin átszaladna a hálózati 230 volt is...
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
(#) Bakman válasza Kolti0 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Abba a dugaljba, amiről a fúrógépet is használod, dugj bele egy nagyobb fogyasztót, pl. vasaló. Ha arra leold a Fi-relé azonnal de kis teljesítményű eszközre (pl. fúrógép üresjáratban) csak ritkán, akkor nagy valószínűséggel a nulla és a védőföld ér össze valahol.

A vasalóval, ha leoldja a Fi-relét, valamennyire be lehet határolni a szakaszokat, hol lehet a zárlat de a pontos felderítéshez többnyire a hálózatot is bontani kell itt-ott és egy szigetelésvizsgáló sem ártana.
(#) Peet19 válasza tbarath hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Rendben.

Bakman: Értem már, köszi.

Régi motoros : persze tudom, köszi. Valami hasonlót gondoltam én is.
Bővebben: Link
(#) Kolti0 hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Köszönöm mindkettőtök válaszát!
Vasalós dolgot ma nem próbálgatom, már így is kétszer áramszünetet csináltam a családnak.
Egyébként a fúrógép kapcsolóját kivettem és az alatta a géptestben elhelyezkedő csavar fel volt lazulva amire a zöld-fehér védőföld megy. Ettől lehetett?
(#) szbalogh hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Miért nem kapcsol ki a Reed csövem magától csak ha megkocogtatom?
200V, 10W, 0,5A kapcsolási áram az adatlapján én pedig 20V DC, 180mA áramot kapcsoltam rajta. Egy relét kapcsolgat.
(#) Bakman válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 13, 2021 / 1
 
A relén van dióda? Ettől függetlenül minden Reed relé igen érzékeny szerkezetnek számít, 1-2 mA-nél többet nem nagyon érdemes vele kapcsolgatni. Ma már bőven jobb megoldás a Hall elemes érzékelő használata, ha az nincs túlterhelve, elvileg örök élet és egy nap.
(#) Bakman válasza Kolti0 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Milyen fúrógép az, amiben a fédőföld is be van kötve? Fémtestű? Gondolom jó régi lehet. Ha igen, akkor könnyen lehet, hogy az a hibás.
(#) szbalogh válasza Bakman hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Nincs dióda. 20V táp, a Reed és egy relé van a körben.
Egy transzformátor vasmagjában van, ha elindul a trafó kapcsolja a relét. Felmágneseződött volna?
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
(#) Bakman válasza szbalogh hozzászólására (») Jún 13, 2021 / 1
 
Akkor ez a legfőbb gond. A relé tekercse kikapcsoláskor "visszarúg", ami ívként (szikrázás) jelentkezik a Reed érintkezői között. Ez az ív anyagvándorláshoz, az érintkezők felületének deformálódásához és ha szabad levegőn van, égési sérülésekhez, oxidációhoz vezet.

Nincs mit tenni, Reed csere és dióda a relére, amit kapcsolgat. Már ha DC reléről beszélünk.
(#) vision61 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 13, 2021 / 1
 
Szia!

Asztali fúrógép volt a témaindítóban, az lenne az érdekes, ha nem lenne bekötve.
(#) Bakman válasza vision61 hozzászólására (») Jún 13, 2021 /
 
Ohh, valóban.
(#) hapci hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Szervusztok!
Vibrációs szivattyút egy elektronika vezérel relével zárva vagy megszakítva a szivattyú áramkörét. A vezérlés áramellátására egy USB adapter (kapcsolóüzemű tápegység) szolgál, melyet ugyanaz a 240 V-os hálózat táplál.
A baj akkor jelentkezett, mikor a működő szivattyút - egyéb okból - az automatika előtt kellett a hálózatról leválasztani. Az induktív feszültséglökés ezáltal a vezérlést érte a relé zárt érintkezői miatt, átütötte a táp félvezetőit, majd következő bekapcsolásra a tápegység elfüstölt.
Abban kérem tanácsotokat, hogy miként tudnám megvédeni a vezérlést. hisz egy hálózati feszültségkimaradásnál ugyanez történhet.
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 13, 2021 /
 
Adott egy 5 lábú hangerő potméter, ami anyagában el van törve, mert a készülék kapott valami durva külső behatást. (Készülék előélete ismeretlen, a fotó hátulnézetet mutat.)
● Be lehet-e vezetékelni helyette egy közönséges 3 lábú potmétert?
● Kísérletképpen lehet-e fix értékű ellenállással helyettesítve fix (kb. kicsit halk, de hallgatható) hangerőt produkálni?
A hozzászólás módosítva: Jún 13, 2021
Következő: »»   3619 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem