Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Értem amit mondasz, köszönöm, de szerintem félre érted. A feszültségosztó csak a műveleti erősítő referencia feszültsége lenne. Az erősítő egy áteresztő tranyót kapcsolgatna a terhelés függvényében.
A referencia feszültség módosításával tudnám változtatni a kimeneti feszültséget, de még csak ötletelek mindjárt megrajzolom mire gondolok pontosan.
Gyorsan összerajzoltam a gondolataimat , ez még nem a végleges verzió csak felrakom hogy lásd mire gondolok, de még ötletelek. Itt most fix 12V-ot ad a kimenet, de persze a zénert majd kicserélem egy potira és R1 helyére berakok valami nagyobb ellenállást pl: 1K. Így már szabályozható lesz a kimenet.
A lényeg, hogy most 80mA a zéner áram ami elegendő hogy referencia feszültségként működjön. A többi gondolom érthető. A BD137 emitterén állandóan a ref. feszültség lesz. R2-vel lehet beállítani a max. áramerősséget. Ezt úgy számoltam hogy max 0.7V feszültség essen rajta maximális áram esetén. Így 700mOhm lett. Ebben az esetben a teljesítménye csak 0.7WA kimeneten persze ennyivel kevesebb lesz de nem baj ha szabályozható lesz. R3 a terhelő ellenállás akar lenni, durván most 1A áram folyik rajta. R2 -n eső feszültségnek azért kell 0.7V-nak lennie hogy ha nagy áram folyik rajta, (1A) akkor kinyissa T2-t és az elszívja T1 bázisáról az áramot ami ezáltal zárni fog és nem engedi hogy nagyobb áram folyjon T1-en mint 1A. Igazából 100mA-re is lehet tervezni az áramkört, a lényeg hogy a megengedett max áramnál érje el a 0.7V-ot a rajta eső feszültség ami majd kinyitja T2-t. Még egy kicsit azért dolgozok rajta de remélem érthető mit szeretnék.
Ebben a formában érthető, de a rövidzár védelem nem biztos. Ha behatárol a T2, akkor kihúzza az IC teljes áramát és ha nem szereti a rövidzárt, bele pusztulhat. A Negatív bemenete az IC-nek jobb ha a kimeneten van. Nagyobb a stabilitás. (Alapból bezavarna az R2 ellenállás.)
Zener helyett én inkább valódi referenciát használnék, mondjuk TL431.
Az hőkompenzált, és beállíthatod precizen a kimenetet. Visszacsatolni valóban jobb a kimenetről. Ha arra szabályoz a műveleti erősítő, akkor a kimenet akkora lesz, mint a referencián beállított érték.
Értem, köszönöm, átrajzolom.
Suba53: köszönöm neked is. Fix kimenet esetén jó az ötlet valóban jobb mint a zéner, de szabályozhatóvá akarom tenni a kimenetet, ezért kicseréltem egy 5k potira a zénert és R1-et 1k-ra. A visszacsatolást átrakom a kimenetre, köszi. Idézet: „...szabályozhatóvá akarom tenni...” Oké, de a tl431 egy (állítólag) nagyon pontosan szabályozható zener. Lásd a képen: A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2021
Köszi, ezt nem tudtam.
Ha R2-öt kicserélem egy potira a képlettel számolható a kimeneti feszültség ha Vref állandó. Vref értéke fixen mindig 2.5V?
Mindig. (Azaz 2,495, dehát ... 2,5 az)
Mondjuk, ha már csere, én az r1-et cserélném potira. Mert ha a poti maximuma 5 egységnyi, az r2 1egységéhez képest, akkor 2,5V-tól 15V-ig szabályoz
Egyébként azt a képletet hagyd úgy, ahogyan odaírták (nem írtam le, hogy hagyd a fenébe)
Fejben sokkal könnyebb arányosítani. Mindig r2-n esik 2,5V, r1-en pedig arányosan az r2-höz képest. tehát: Ha r2 1egység, r1 pdig 2 egység, akkor: -r2=2,5V -r1=5V -ez összesen 7,5V Ha pedig r2 1 egység, r1 pdig 0,0001 egység, akkor: -r2=2,5V -r1=0,00025V -ez összesen 2,50025V
Köszönöm, most már értek minden.
Suba53: köszönöm neked is, minden okés Jaaa, a rövidzár téma még kérdéses. Szerintem nagyobb áram esetén simán kinyírja az erősítőt de valószínű hogy az áteresztő tranyót is. Erre is van egy ötletem de egy kicsit bonyolítja az áramkört amit nem szeretnék, úgyhogy még filózgatok egy kicsit. De ha van egyszerű ötletetek akkor szívesen veszem. A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2021
Üdvözlet!
Nem teljesen elektronikai lenne a kérdésem. Azt szeretném tudni, hogy HDD-n, SSD-n lévő SMART adatokat lehet-e módosítani, vagy nem. Tehát egy használt SSD-n lévő SMART adatnak lehet-e hinni, vagy esetleg az eladó módosíthatta, hogy szépnek tűnjön?
Kicsit körbenéztem, itt-ott vannak ködbe vesző utalások, miszerint ha ha valaki nagyon akarja, tudja módosítani.
Sziasztok!
Ismeri valaki a Maxwell MX-25328 Multimétert? Ha igen akkor esetleg mi a véleményetek róla? https://www.hestore.hu/prod_10028980.html?ng=g Leginkább a frekvenciamérés érdekelne hogy mennyire lehet pontos és a PC-re csatlakoztatás.
Itt nézz szét: Bővebben: Link.
Köszi, ezt kerestem csak nem találtam
Mikor a keresőt leokéztam állandóan összeomlott a chrome. Lehet valami géz van az oldallal vagy nálam.
Hát, akkor nálam van valami szőr a palacsintába. Mindegy, Köszi a linket azóta is olvasgatok. Vegyesek a vélemények. Valami uni-t -t szerettem volna de ebben az árkategóriában nem sok lehetőséget találtam.
A frekimérés lenne fontos és a nagyon alacsony AC mérés mV- okban. A PC-s csati is tetszik ha van kitöltési tényező analizálás %-ban vagy valami hasonló. Meg persze a pontosság is elég fontos lenne.
Üdv!
BDX33C tranzisztorral kapcsolatos kérdésem lenne.A neten azt írják hogy NPN darlington, viszont az alkatrész teszterem PNP-t ír ki. Lehetséges hogy nem ismeri fel a Darlington tranzisztort? Nem olyan nagy probléma,hiszek az adatlapnak, csak kíváncsiságból kérdem.
Valami nem stimmel és nem csak az, hogy PNP, vagy nem. A darlinton bétája is nagyság rendel nagyobb.
Akkor arra következtetek, hogy mivel az adatlap szent és sérthetetlen,így a műszerem a bibis. Sajnos nincs másik amivel tudnák mérni, a multim meg nem mér tranyót.
Tisztelt Kollégák!
A következő probléma megoldásban kérném segítséget. A dolog összetettebb, csak azon részét írom le amivel gondom van. Adott egy hosszú vezérlő kábel (19x1,5mm2 réz), cca 800m. Egyik végén a tápforrás és a nyomógombok (1db NO és 1db NC) a másik végén egy relé, melyet öntartásba kell tenni a nyomógombokkal (és persze bontani). A relé cikkszáma, RS410730. Csatoltam az adatlapot. A relé "kikapcsolt" állapotban is "prelleg, izeg-mozog", melegszik. A nagy kábelhossz miatt az A1-A2 pontjain mérhető feszültség 150V környékén van. Behúzás után, a ki gomb megnyomására nem enged el. Amint ráteszek egy "mezei" próbalámpát az A1-A2 pontra, minden megjavul. Behúz-elenged, ahogy azt kell. Mi lehet a megoldás erre? Tudnátok ajánlani olyan relé típust mely alkalmasabb lehet erre, vagy ezt kellene butítani valahogyan? Segítségetek előre is köszönöm.
Ha multimétered mér diódát, akkor a darlingtont lehet látni vele, mert a bázis-emitter között közel két nyitófeszültségnyi feszültséget kell mutatnia. Kicsit megzavarja a mérést a beintegrált két bázis-emitter ellenállás, de azért az látható lehet, hogy nem 0,5-0,6V körül van, hanem jóval több.
(De egy 9V-os elemmel, egy 5-10 kOhmos ellenállással, meg a multiméter feszültségmérőjével is ki lehet deríteni, hogy darlington-e.)
Használj 12 vagy 24 V-os relét. Azok nagyobb áramot kérnek, sokkal jobban terhelik a szórt kapacitás/induktivitás miatt kialakult feszültséget.
Kis trafó kapja a vezérlő 230 V-ot, a trafóra pedig rákötve a 12 vagy 24 V-os relé. Így még a trafó veszteségei is terhelik a rendszert, biztosabb lesz a működés. A dolog tesztelve, nálunk is kialakultak ilyen gondok a kis trafók és a törpefeszültségű relék megoldották a gondot, a teljes vezérlést nem alakítottuk át 12 vagy 24 V-osra, túl sok dolgot kelltt volna cserélni.
Köszi. Diódát tudok mérni, a bázis-emiter között 0,7v, a bázis-kollektor között 0,62v. Azt igazából tudom hogy darlington, csak az volt érdekes hogy a műszer nem ismerte fel.
Ha már tesztelsz, légyszi ha van lehetőséged tirisztor és triac tesztet készítenél? Bővebben: Link
BT 151-es tirisztort,és BTA319-es triakot is NPN tranzisztornak ismeri fel. Jelen pillanatban ezek voltak kéznél.
Köszi, akkor nem csak nálam azonosítja tranzisztornak őket.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |