Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Érdekességek
Nézzétek meg az Oroszlánkirályt ( uj verziot) vagy szerezzetek jegyet a 2022-s ABBA koncertre.
Hasonlóann megoldható, műszakilag nehéz de nem lehetetlen.
Bővebben: Drón 3d
Japán fekete és fehér puzzle!
Sosem értettem ezeket a csoportos drónvideókat.
Honnan a fenéből tudják a drónok pontosan, hogy épp hol vannak és hogy hol vannak a töbiek???? A GPS koordináták / adatok szerintem elvetendő, hiszen a legjobb pontossága is kb. 2-5 méter. Mivel, hogyan szinkronizálják a repülésüket? Márpedig a sok-sok kis kütyüt mintha vonalzóval, körzővel rajzolnák az égre.... Legutóbb, amit láttam (szintén sok-sok száz drón) a produkciójuk után egy QR-kódot rajzoltak az égre, melynek mobilos azonosítása után egy új játékot lehetett letölteni a telefonra.... Lehet-e valahol hasonló drónt vásárolni, ami olcsó, pici, egyszerű, és "lerepüli" az előre beprogramozott útvonalat? Vagy hogyan van ez?
Itt nem az egyes drónok képességein van a hangsúly. Ezek egymást nézik, onnan tudják hova kell menni. Ún rajintelligencia áll legközelebb a jelenséghez. Messzire visz a téma, nem fér a tooic keretei közé, de szerintem nagyon érdekes!
Röviden a lényeg, hogy van egy központi elosztó, aki megkapja a feladatot, és kiosztja az egyes dronoknak a részleteket. Ők meg egymáshoz képest is tájolják magukat, úgy maradnak szinkronban.
Idézet: „A GPS koordináták / adatok szerintem elvetendő, hiszen a legjobb pontossága is kb. 2-5 méter. Mivel, hogyan szinkronizálják a repülésüket?” El vagy maradva! Mai technológiával pár centi a hibahatár! Lásd a mezőgazdaságban használt cuccok. A katonait nem is merem említeni...
Valóban, de ha elküldöd egy közeli földi gps ismert helyének a koordinátáit onnan az eltérést már cm pontossággal lehet számolni, a magasságra nem pontos a gps, de már vannak olyan felbontású légnyomásmérők amivel 30cm magasságkülönbséget is lehet mérni, ezt egy algoritmussal összekombinálod a gps ami magasságot mér meg a gyorsulásmétővel és már van is egy szabályzott magasságod, lehet minden drónon van egy közelítésérzékelő hogy ne ütközzönek össze, minden drónnak van egy ID ja és az alapján kap egy koordinátát hová helyezkedjen, meg ez alapján hogy melyik LED et milyen fényerővel kapcsolja be.
Találni itt a fórumon is olyan tagokat akiknek sikerült "mezei" GPS modulokkal a centis pontosság, szóval nem egy ökör ára ma már megvalósítani.
Atomenergetikai Múzeum csatornája az ismert videómegosztón. Szerintem nagyon érdekes csatorna, jobb mint az ÉNB.
Azért szerintem a drónokon nem cm pontosságú a gps, azok még ma is elég méretesek. Talán inkább arról van szó, hogy eleve a gps pontatlanságát okozó körülmények viszonylag kis távolságoknál ugyan azok, így tévedni is ugyanarra ugyanannyit fognak, és valóban használnak más elven működő magasságmérőt gyorsulásmérőt és szoftveres pontosítást. Mondom ezt azért mert nekem is van gps-es drónom, amiben biztos hogy nincs cm-es pontosságú gps és mégis gyönyörűen megáll egy helyben, nem ugrál métereket a gps hibákat követve.
Az ilyen demonstráciokhoz egyforma dronokat használnak, azaz a hiba mindegyiken ugyanakkora lesz. Általában a vezérlö az offsetet manipulálja, pl egy méterrel arrébb látja a szomszédos dron ugyanazt a helyet. Többször csináltunk olyan trükköt, hogy volt egy sötét ( nem látható) vezérdron, a többi helyzetét meg hozzá viszonyitva adták meg ( azaz akárcsak a vadlibák mentek a dronok a vezérdron után). Ez a funkcio sok modern dronon már alap ( follow). Persze meglehetösen bonyolult munka volt, egy egész csapat programozo dolgozott a háttérben. De talán az augusztusi tüzijáték dronpilotái többet tudnak.
(Amiota körülményessé tették a dronok használatát szétment az egész társaság). A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2022
Nagyon beleragadtatok a GPS-kérdésbe! Nekem csak olyan drónjaim voltak, amikben egyáltalán nincs GPS! Mégis megálltak egy helyben! Gyorsulásmérő! Giró!
Nem kell mindjárt az ágyút tölteni!
Megáll egy helyben de nem tudod megadni hogy hová, ahol elengeded a botot az ide kevés
Nem mondtam hogy ennyi. Azt mondtam, hogy nem feltétlenül kell hozzá gps. Bővebben: Link
Ez talán hasznos lehet: The Pinouts Book.
A GPS jeleket egy megfelelően georeferált ponthoz viszonyítva lehet pontosítani. Az adott időben a pontban mért hibavektort küldik ki rádióhullámon és a közelben lévő GPS vevő ezzel korrigálja a saját helyzetét. Így simán lehet cm-es pontosságot hozni.
Az nem lehet, hogy Wi-Fi-n is kommunikálnak? Master-Slave alapon.
A kollégáim (én nem vagyok benne abban a csoportban, akik a drónokkal dolgoznak):
Bővebben: Link A cikkben szereplő számokat pontosítva: Már gyakran 100-110 drónt reptetnek egyidőben.
Amióta Sany felhivta rá a figyelmet és folyamatosan ezen lovagolnak, nem hagy nyugodni a kérdés, hogy a Starlink antenna alakjának vajon Marketing pszichológia oka van, vagy tudományos?
Én arra jutottam, hogy inkább az előbbi... Persze tudom hogy van újabb, ami nem kerek és már nem tud vezetékes átvitelt, de az is PoE és hátul ivelt...
Szerintem inkább műszaki, pontosabban gyártástechnológiai lehet az ok.
Könnyebb egy kerek nyomósablont előállítani.
Hát, nem tudom. Én még akkor is inkább az emberi tényezőre szavazom, és nem annyira a technológiára.
Ennek nagyon egyszerű oka van! A sík antennáról a szélén könnyen lecsúszhatnak a macskák, míg az ilyen tányérszerűről kevésbé.
Idézet: „könnyen lecsúszhatnak a macskák” Ja! Így meg egymást kell lelökdösniük!
Vagyon téli madáritatónak is jó lenne ez az antenna?
Én úgy láttam hogy ez az antenna mozog is, tehát lefolyik róla az itató víz (is).
Én azt olvastam, ha jó a szög, akkor nem kell mozgatni.
Azért a net elég jó. Ennek oka, hogy szeretik a macsekok. A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2022
De van olyan szög, hogy vízszintesen álljon a tányér, és még net is legyen? Különben mozgatás nélkül is lefolyik.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |