Fórum témák
» Több friss téma |
Itt találsz egy kis monitortesztelő alkalmazást: Bővebben: Link. Töltsd le, csomagold ki majd indítsd el a Rapsberry-n (egyszerű duplakatt). Induláskor egy kis szöveggel fogad, olyasmivel, mint a mellékletbne látható. Mekkora felbontást mutat?
Köszönöm. Most nem vagyok bent és egy kollégám foglalkozik ezzel, de továbbítom.
Üdv.
Használtok Qt5desing-t raspberry pi3-n? Fordítás után a Python file 'lefut' hibaüzenet nélkül, de nem csinál semmit. A file látszólag rendben van. A fordítóval lehet talán valami gond, mert mintaprogramot használva a lefordított ui. szintén nem működik!? Így az év utolsó napjám jár erre valaki? Mindenkinek BUÉK.
Üdv.
Raspi4-en jelenleg samba-t használok HDD-vel file megosztásokra. Szeretném biztonságossá tenni RAID1-el. Fizikai feltételek adottak (USB3 HDD dokkoló 2 HDD-vel), megvalósításán is 'átrágtam' magam. Kérdesem: 1. Bizonságos a RAID1 ? OS meghibásodás esetén a tömb visszaállítható? (USB DRV-röl használom a raspi-t. 2. A meglévő HDD-t le kell menteni és úgy mecsinálni a raid1-t, vagy van egyéb megoldás?
Szia!
Konkrétan rPI-n nem csináltam ilyet, de linux-linux, nagy különbség nem lehet. Az oprendszer készít egy virtuális meghajtót, amibe felköti a fizikai merevlemezeket. Van ennek egy kezelő programja, ami biztosítja számodra az alapvető funkciókat, mint pl. felcsatolás, ellenőrzés, stb. Ha valami sérül, akkor a két lemez közül legalább az egyiken elvileg meg kell maradni az adatoknak. Szándékosan mondtam "valamit", ebbe az oprendszer is beletartozik. Ha borul, akkor helyreállítás után az említett kezelővel le tudod ellenőrízni a partíciók állapotát, létre tudod hozni a virtuális meghajtót, és ha kell össze tudod szinkronizálni a lemezeket. Röviden a válasz: igen, meglehetősen biztonságos! A második kérdésedre a válasz tudtommal az, hogy megoldható mentés és tiszta másolás nélkül is, de érdemes rászánni az időt, mert könnyű elrontani a dolgokat. Amikor már biztonságosan tudod kezelni a rendszert, szerintem csak akkor csinálj bármit is "röptében"! De inkább akkor se. Felteszem azért kell a raid, mert fontosak az adatok a lemezen, nem kellene az éterbe röpíteni az egészet egy rosszul kiadott paraméter miatt!
0. Az USB nem tudom mennyire szokott megszakadni.
1. Biztonságos a RAID. a a lemezen a metaadat nem sérül, csak az OS kotlik meg alatta, akkor egy másik linux alatt kényelmesen felcsatolható a tömb. De a mentést nem helyettesíti, a fontos adatokról mindenképpen legyen mentés. Minimum offline, de ha lehet offsite.Van egy olyan szöveg, hogy a fontos adatot onnan lehet megismerni, hogy mentés készül róluk, minél fontosabbak, annál gyakrabban és több helyen. 2. RAID1 készítésére van olyan megoldás, hogy az egyik lemezre (most nevezzük disk2-nek) mdadm-mel létrehozol egy "féllábú" RAID-et, azt felcsatolod, arra felmásolod az adatokat a régi lemezről (disk1), majd létrehozod a régi lemezen is ugyanazt a struktúrát, és hozzáadod a tömbhöz. Ezután szinkronizál, és utána van egy RAID1-ed. Itt ha a szinkronizálás közben megkotlik a disk2, akkor buktad az adatokat (illetve vannak mindenféle adatmentő varázslatok, de ebbe nem mennék bele itt). A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2022
Idézet: „akkor buktad az adatokat (illetve vannak mindenféle adatmentő varázslatok, de ebbe nem mennék bele itt).” Tehát lehetőség szerint tiszta indítás, aztán lehet másolni. Amúgy én úgy ismertem a szöveget, hogy az az adat amiről nem készült még biztonsági másolat, azt elveszettnek kell tekinteni!
Köszönöm mindkettőtöknek a segítő hozzászólást.Közben úgy döntöttem beruházok egy 2 winyó-s NAS-ra, azt hiszem ez a jó megoldás.
Üdv.
Raspberry pi4-t statikus ip-re állítottam és windows pc-n nem 'látom' a sambával megosztott maghajtót. Mi ennek az oka? Tud valaki segíteni?
Samba rendesen be van állítva? Volt már olyan hogy láttad a megosztott fájlokat? Engem már sokszor megviccelt! Lehet hogy a win csak a régi protokollt ismeri, vagy engedelyezni kell valahol a registryben. Smb és nmd démonok futnak? Router rendesen biztositja az átjárást? Számtalan buktató lehet, most így hirtelen ennyi jutott eszembe amiknek utána lehetne nézni.
Tudom sok buktató lehet. Működött a file megosztás, annyi történt hogy az rpi ip-je statikusra lett állítva.
Routerben az átjárás biztosított. Az nmb démont nem tudom mi az!?
Induljunk el a kályhától! Ha már volt olyan állapot hogy működött, akkor első lépésben állítsd vissza amit változtattál, hogy ismét működik-e úgy! Ha igen, akkor azt kell megnézni hogy a változtatásnak milyen mellékhatásai lehetnek, ami elrontotta nálad a dolgot. Ha viszont nem, akkor valami más bukott meg, azt kell megkeresni.
Az smbd maga a szamba szerver ami a háttérben fut démonként. Az nmd pedig a névszolgáltató szerver, ami szétosztja a hálózaton hogy ő márpedig itt van és szolgáltat. Win esetén itt is lehet gubanc, mert eléggé hisztis a hálózati dolgokra. Így tudod megnézni hogy futnak-e:
És a másikat:
Nézd meg, hogy:
- smbd, nmbd fut-e - IP alapján pingelni tudod-e a gépet - IP alapján megy-e a samba (windows-os megosztás) Az jutott eszembe, hogy fix IP-vel a névfeloldás tuti nem fog menni "magától", az is lehet probléma.
Ezt az üzenetet kapom:
/home/pi# ps aux | grep nmbd root 555 0.0 0.2 31992 9484 ? Ss jan15 0:03 /usr/sbin/nmbd --foreground --no-process-group root 11131 0.0 0.0 7376 564 pts/4 S+ 13:24 0:00 grep nmbd Ip alapján hogy lehet a samba windows-os megosztást megnézni? A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
Sajnos ip-vel sem működik. Vnc, filezilla működik. Értetlenül állok a hiba előtt.
Ha vnc és filezilla megy, akkor a fizikai kapcsolat megvan, és a router is átengedi ahogyan kell. Innentől kezdve a samba beállítások körül lesz a hiba, Ilyenkor én szoktam keresni egy online tutorial-t, és szépen lépésről lépésre végigcsinálom a leírását. Konkrétan rpi-re elég sok és elég jó leírások vannak. pl.Bővebben: Link
Buta kérdés, de ugye ugyanazon a tartományon van mindkét eszköz?
Vagyis, ha a router a PC-nek a 192.168.1.1 - 128 között tud kiosztani címet, akkor a Pi fix címe 192.168.1.valami, ami nagyobb, mint 128. Biztos, hogy nem azt a címet osztja ki a router a PC-nek vagy másnak, amit te fixen beállítottál a Pi-nek?
Köszi, de az ip kiosztások és a tartományok rendben vannak.
Valami ilyesmire gomdolok, csak nem tudom merre keressem a hibát. Köszi a linket megnézem.
Azért javaslom a tutorialt végigcsinálni, mert a konfigurálás során egészen apró hiba is teljes működésképtelenséghez vezethet.
Szia!
Érdemes lenne megnézni, hogy a samba melyik IP címről hallgat (listen adress). Ezzel azt lehet szabályozni, hogy az adott szerver alkalmazás melyik hálózati adapteren figyeljen. listen address = 0.0.0.0 --> bármelyik adapterről érkező kérést fogadhatja a szerver alkalmazás listen address = 127.0.0.1 --> a szerver alkalmazás csak a "gépen belülről, másik programtól" fogad hálózati kérést listen address =más, nem speciális IP cím --> a szerver alkalmazás csak az IP címet viselő hálózati adapterről fogad kérést Érdemes ellenőrizi, mert ha a raspberry más statikus IP-t kapott, mint eddig a router kiosztott, akkor ez is lehet gond.
Szia!
Ezt a listen address-t hol lehet megnézni és esetleg módosítani? A samba configban találtam ezt: "interfaces = 127.0.0.0/8 eth0" A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2022
Ez kapufa, eth0 interface-en vár localhost IP címet, ezt kb. meg se nagyon kéne kapnia az interface-nek. Próbaként kommenteld ki azt a sort a fenébe, illetve a bind interfaces only = yes sort is ha van.
Bővebben: Link Illetve "hosts allow" és "hosts deny" paraméter is megnézős.
Sajnos nem nem változtak a dolgok.
Azt szeretném tudnihogyan lehet az rpi-t visszaállítani dinamikus ip-re. Rossz ötlet volt ez a statikus ip, a routerben is meg lehet csinálni ugyan ezt.
Köszi a segítséget.
Samba újratelepítése megoldotta, a fix ip-t meg a router adja. A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2022
Csak nem oldódott meg csak időlegesen az rpi file megosztás elérése. Egy ideig működött, de jelenleg csak ip-vel működik. Ez még nem lenne gond, de a raspi nem látja a widows-os megosztásokat.
Hogyan lehet a statikus ip címet vissza állani dinamikusra, mert itt kezdődtek a problémák.
Kiadod a
Köszi, de ezt megtettem korábban. Viszont akkor meg nem kapott az rpi a router-töl ip címet, vagy nem kért.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |