Fórum témák
» Több friss téma |
A rádiózás hajnalán volt olyan, hogy "huzaltrimmer". Ez egy vastagabb szigetelt huzal köré tekert másik (vékony) szigetelt huzal volt. (A szigetelés persze elég csak az egyiken is.) Ezzel lehet kialakítani egy kis kapacitású, a rátekert menetszámokkal változtatható kondenzátort. Szerintem valami ilyesmivel lehetne megcsinálni azt a laza csatolást, ami oda kellhet. Persze lehet párhuzamos fóliasávokkal is kialakítani, amikből annyit vág le az ember, ami még jónak tűnik, de a huzaltrimmer kényelmesebben állítható.
A huzaltrimmer már olyan régen volt, hogy a gugli a kifejezésre nem is ad találatot...
Pár centis drótot, "antennát" lógatsz a 3as láb közelében a BFO kimenetéről . "Kukac" trimmer kapacitás szerűen.
A huzal trimmer kapacitást még manapság is használták, neves gyártók műszereiben is megtalálhatóak. A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2022
Ez a kapcsolás is már 20 éves. De tudom az elv, még ma sem változott.
Én úgy gondoltam, hogy a vezetősáv mellett kifúrók két kis lyukat, egy vezetéket átfűzök rajtuk keresztbe a vezetősáv felett.
Ha csak úgy belógatom nem fog elmozdulni?
Ha nem ugrálsz rajta és földrengés nem éri a nyákot ...
Viszonylag vastagabb CuZ/Műanyag szigetelt huzal bőven megteszi. Amit oda "lógatsz" Valamikor KF frekvencia közelében járó külső dobozban lévő oszcillátorral az AM üzemű VEF-et távíró / SSB vételre alakították anélkül , hogy bele kellet volna nyúlni. Ha kevésbé vannak árnyékolt dobozban a rádiók akkor kívülről, nagyobb energiával KF frekvenciát kisugározva, BFO szerű hatást érhetsz el. Mert a KF fokozatok viszonylag nagyot erősítenek 60 -80 dB így bármilyen külső szórt jelet is képesek erősíteni ugyanúgy. A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2022
Roppant egyszerűen: a .01 az nem pF, hanem uF!
Régi szovjet jelölési módszer, csak pF-ben és µF-ben adják meg az értékeket, nF-et nem használnak ilyenkor. Ha nincs feltüntetve a dimenzió, az µF-ben értendő. Nyilván a 0.01pF a gyakorlatban kivitelezhetetlen érték.... A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2022
De az ott még, kézzel fogható kondenzátor, aztán jön a csatolás, igaz? Ahogy az ábra is mutatja.
A BFO erősítő tranzisztorának emitter ágában található hidegítő RC tag van. Ott is 0.01 µF? van. Akkor ezek szerint a csatolás ágában is kell a DC összetevő leválasztásra 0.01 µF először.
A szűrő ágában található 1.6 kΩ-os ellenállást tartalmazó RC soros tag, az illesztés mellett, nem ezért van benne, hogy "csökkentse" az IF felé a BFO hatását?
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2022
Nem tudom, pontosan hogyan van elképzelve a csatolás maga. Ha tényleg csak kis értékű szórt kapacitáson keresztül csatolódik, akkor felesleges maga a 10nF-es kondi, hiszen annak nincs funkciója sorbakötve pár pF-el...
Egy biztos, ahogy már írtam, a dimenzió nélküli kondik µF-ben értendőek, így igen, az a kondi is 10nF!
Az az 1,6k inkább valamiféle impedanciát hivatott biztosítani a szűrő felé, más hasznos funkcióval nemigen bír...
Annak a 10nF-nak valóban nem sok funkciója van. Modjuk azért jó ha véletlen a kukackondi zárlatosra sikerül, akkor legalább nem engedi a 3-as lábra a 8V-ot.
Amúgy lehet hogy elegendő a működéshez ha a BFO csak a közelben van, de -ha furatszerelt alkatrészekből építed- akkor az 1,6k ellenállás IC felőli lábára rátekersz 2-3 menet 0,5mm körüli CuZ huzalt és kész is a gemmic cap. Túl erős csatolás nem jó mert akkor a BFO elnyomja a venni kívánt jelet.
Ott az ic bemeneti oldalán spóroltak az impedancia illesztő trafóval Q filter/ ic input impedancia .
Tegnap délután észleltem, hogy a miskolci AM adó 1116 kHz-en csak a vivőt sugározza enyhén modulálva a tápegység brummjával (a 3 fázisú kétutas egyenirányító miatt 300 Hz és annak felharmonikusai) most is ez a helyzet. Létezik annak valami műszaki indoka, ami miatt a 15 kW-ot folyamatosan csak úgy szétszórjunk az éterben?
Gondolom olyan rengetegen hallgatják a KH adót hogy még senki sem vette észre és nem jelentette be hibára...
Szia!
Nálam Miskolcon most rendesen jön. Amúgy talán 5-8kWal adnak -de a műsor? Részemről fölösleges.
Hát engem sem a kultúrszomj hajtott, hanem éppen a legújabb kínai játékszeremet teszteltem (HRD-747) és azon döbbentem le, hogy itt Miskolcon az Újdiósgyőri Főtérnél még ezt sem hallom rajta, pedig a rövidhullámú preszelektoromba még hullámcsapdát is kellett beépíteni miatta. Egyébiránt most is "üresjárásban" megy.
Szia!
Most ránéztem , valóban műsor nélküli. Mennyire jó? -szelektivitás,érzékenység ,hangminőség. Mert az álltalam vásárolt (olcsóbb kat. )távol keletiekben ,nem bizom. A sok régebbi még analog megoldású, mintha utólérhetetlen lenne? Az "egychippes" rádiók meg? (ha a rövidhullámon az 1-12 sávban is ugyanazt az adót hallhatom)
Szia!
Csak nem Neked volt a ! emeletes házgyári épület tetején az a hosszú antenna?
Akkor lehet nemis az adót hallottad hanem a szomszéd borotváját..
Egyébként van külön nappali és külön esti lefedettségi terület meghatározva 1116-ra, ez utóbbi jó ha a várost ellátja. Éjjel meg nincs sugárzás.
Hirtelen felindulásból vettem egy HRD747 100kHz- 500Mhz tartományban működő? rádiócskát.
Alighanem SI4735 ügykezeli a dolgokat 0,1 és 29,99MHz között. Sajnos SSB üzemmódban van némi frekvenciahibája és a finomhangolással csak 3-400 Hz-et lehet hangolni azt is csak lefelé. Méricskéltem az amatőrsávokban a frekvencia eltérést, ennek a diagramjait mutatom Nektek. Elnézést az angol feliratokért, de azt hittem, külföldi fórumokon találok valami okosságot - de nem. Mi a véleményetek mi okozza és lehet javítani? (Az órája 1-2 másodpercet téved naponta)
Én erre úgy tekintenék, hogy ez egy zsebrádió, ebből adódóan jónéhány kompromisszummal. Gyanítom, hogy ennek a rádiónak nem ez a legkellemetlenebb gyenge pontja, az SSB problémával ebben a videóban is foglalkoznak.
Szokták mondani, hogy "Mindenki jó valamire, ha másra nem, elrettentő példának." Nem ismerve a rádiót, illetve egyéb paramétereit, lehet, hogy ez a rádió is csak arra lesz jó...
Sokat én sem vártam tőle, mert a kézikönyve a címlapon becsületesen megírja, hogy "belépő szintű játék rádiókedvelőknek"
Bár FM módban pl ez a legérzékenyebb a többi rádiómmal össze hasonlítva, ilyenformán ingzsebből tudom hallgatni az egész portán kis kínai transmitterem adását. Szerencse, SSB módban a Nagyváradi Kör frekvenciáján (3687 kHz) pont a helyén van a frekvencia. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2022
Azt lehet tudni milyen antennákkal oldják meg az ilyen készülékekben ezt a hatalmas frekvenciatartományt? (Úgy láttam külső antennát nem lehet hozzá csatlakoztatni.)
Van neki a egy 55cm-es ostorantennája, mellette van 3,5mm-es külső antenna csatlakozó. Van benne 2 rádióchip SI47xx illetve a felső sávokra AKC6951 A fene tudja, mikor melyik üzemel az alsóbb sávokon. Azt tudom mondani, hogy az FM sávon visszatolt antennával nálam az egész portán veszi a transmitterem adását - ezt a mutatványt a többi rádióm nem tudja. 400x Mhz-en valamilyen szinten érzékeli a sluszkulcs jelét.
Ha ez a frekvencia izé nem lenne, SSB üzemmódban teljesen jó az érzékenysége a (bár a saját antennájával 80 méteren leginkább a kijelző zaját veszi, viszont külső ferritantennával teljesen korrekt). Az a véleményem, hogy ha kevesebb kompromisszummal, hibával lenne megépítve nagyon szerethető jószág lenne.
Tisztelt OM-ek! Keresek 8077.777 kHz-es xtal-t (Maros B, S16, adó).
Annyira sok(k)szoroz , hogy még lehet a S20 is jó lehetne ?!Mert az sűrűbben használták, mert mobil hívó csatorna 18-ad része 8083.3333 kHz és csak 6 kHz a különbség alapfrekin.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2022
S 20, 21, 22 van, 16 is volt de sikerült letörni az egyik lábát tőben.
145.400 / 18 A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2022
Igaz. induktivitással le lehet ráncigálni 6 kHz-et de freki stabilitás romlik, valamint kevés a hely. Az eredetiségről nem is szólva....
|
Bejelentkezés
Hirdetés |