Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 1 fázisból 3 fázis
Témaindító: kisgyerek1986, idő: Okt 16, 2007
Nem lesz kisebb és olyat is felrakhatsz.
A készülék még nincs nálam csak a jövő héten érkezik, így nem tudom a pontos adatokat nem láttam az adattábláját. Interneten meg alig találni róla olvasható pdf-et. Meg lehetett venni 220V-os és 380V-as verzióban is de nem világos, h. ez ugyan az a motor másképp bekötve... Egy 220V-os motortáblát találtam. Itt ez és ez ha mond bármit is...
Azt kéne pontosítani a meglevő motorjaid adatait.
Ha az van rájuk írva, hogy 220/380 (230/400) akkor delta kötés és egyszerű a használatuk. Fontos: A terhelés 1 fázisra fog esni, mind a 2.2kW! A motor kapocstábláján a 6 kivezetés már azt jelzi, deltába köthető. (Most arra nem térnék ki, hogy van 2 fordulatú motor is és különböző bekötésekkel elérhetőek, feltételezem az egyszerű motort, csillag/delta és a fenti feszültség adat) A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
A "készülék" a frekiváltó, vagy az eszterga lenne?
A belinkelt frekiváltók, amit mutattál, mind másfajta...2,2 kW-os is van közöttük, pedig a motor 3kW-os + 500W-os "elszívó". Egy készülékről két (különböző) motort megtáplálni...?
Lehet, h. előreszaladtam a dologgal, megvárom akkor amíg megérkezik mert adatot alig találni róla. 2,2kW a leadott teljesítmény, a felvett 3kW. 1990 előtt még nem az volt a divat, h. a fogyasztással reklámoztak valamit és akkor az de jó. Ez biztos, h. egyfordulatú, a videókon legalábbis ez látszik. Egyébként mégiscsak jó lesz, ha lesz fordulatszámszabályzás, mert van hozzá eszterga adapter is.
A készülék a gyalu. (amihez különböző adapterek vannak, szalagfűrész, szalagcsiszoló, eszterga, maró, oldalfúró, ezek a gyalura adapterként szerelhetők, és külön egységként külön motorral az elszívó)
Meg 4kW-os is van köztük. Nem. Az elszívót ha lehet kondival 230-ra, ha nem akkor elég neki egy kisebb 0,75kW-os is. Már csak azért sem mert látatlanban is merem állítani, h. a két motornak teljesen más a karakterisztikája, arról nem is beszélve, ha egy készülékről menne a kettő és a fordulatot változtatom akkor az elszívóteljesítmény változása bizonyosan duguláshoz vezetne. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
Szerintem meg kell várni a tanácsadást, amíg tényleg kiderül, konkrétan milyen géped lesz.
Tehát azt mondod, h. ha 220/380-as a motor (vagyis a tekercsek mindkét vége ki van vezetve) akkor deltában mehet 230-ról. De nem úgy van, h. a fázisok között 380V (400V) van és a fázis és a 0 közt 220V (230V)? Ez a csillag delta mindig összezavart sosem rágtam át magam rajta, h. megértsem Ezért nem világos, h. hogyan lehet ugyan az a teljesítmény 230-on is mint 380-on.
Csillagban két fázis között két tekercs van, deltában két fázis között csak egy tekercs. Utóbbi esetben a tekercs két végére jut egy-egy táplálási pont, a két pont között 230 V-van (1/3 fázisú frekvenciaváltó esetén).
A teljesítmény a feszültség és az áram szorzata: P=U*I. Ha a teljesítmény (P) nem változik, a feszültség (U) csökken, akkor csak úgy jön ki az egyenlőség, hogy az áram növekszik. Magyarán csillagba kötött 230/400-as motor 3 fázis, 400 V-ra kötve fázisonként kevesebb áramot fogyaszt, mint deltába kötve, 3 fázis, 230 V-on. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
Tehát mivel Európában a 3 fázis 3x400V ezért minden 230/400-as motor csillagba, és minden 400/690 -es deltába kell kötni.
A deltát kötheted csillagba, a csillagot nem kötheted deltába. Kivéve az általam linkelt frekiváltó/inverterekről üzemeltetve. Mert azok kimenete 3x220V vagyis lehet kötni deltába sőt abba kell. (már ha 220/380-as a motor.) Vagy nem? uniman Ne okozzon mert akkor kell még egy inverter is. ...nem szeretnék erőművet építeni egy gyalunak Ódenka Most már biztos, h. megvárom. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
Jól gondolod. Az a lényeg, hogy egy tekercsre megfelelő nagyságú feszültség jusson. Ha a motor adattábláján 230/400 vagy 400/230 V-ot látsz akkor az azt jelenti, hogy a tekercsek 230 V-ra vannak méretezve. Az alacsonyabb érték a tekercsfeszültség.
Vagyis ha a 400V-os hálózatról deltába kötném leégne.
Az a baj, h. a lakásban (a tűzhely miatt) ugyan van 3 fázis 63A-rel, de a pincében garázsban sehol máshol nincs. a 2.-ról levezetni hosszabbítóval elég balkáni módszer. Mivel nem vagyok iparos, vagyis barkács szinten használnám, nem is szeretnék hálózat átépítésbe belefolyni, engedélyek, falfúrás miegymás. Ez az inverter/frekvenciaváltó tűnik a legegyszerűbbnek. Már csak abban reménykedek, h. a motor nem 380 delta mert akkor az még egy szívás. Nos akkor érkezésig pause, köszönet mindenkinek az oktatásért. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
Megnéztem vagy 100 hírdetést meg vagy 500 képet. Íme a motortábla. Bővebben: Link
Na, így már biztos, hogy 230V-os frekiváltóval kompatibilis a motorod.
Idézet: „Vagy ha van más ajánlat...” Van.
Nem néztem meg, hogy milyen más különbség van közöttük, de az, hogy "lemegy 0 Hz-re", nem előny. Nem érdemes/szabad/lehet 0 Hz környékén járatni egy aszinkron motort frekvenciaváltóról.
Hallgatlak.
sg576 Nyilván nem fogom 0 vagy 1-2Hz-en járatni itt inkább a fordulatszámszabályzásra utaltam volna. Am. az előzőn is van csak a táblázatban nem vettem észre. "Ausgangsfrequenz: 0,1-400 Hz" A lényeg, h. mind a két típusnak kivehető a vezérlője így a készüléket be lehet aplikálni a gép alá a motor környékére ahol kisebb eséllyel szívja magát tele porral, a vezérlőpanelnek meg nyomtathatok tokot és feltehetem a gép oldalára valahova. A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2022
Nem mondom, hogy a magyarázatnak szánt megjegyzés után világos lett számomra, hogy akkor végülis pontosan miért mondtad ezt, de talán mindegy is. Ennyiért - sőt, alighanem olcsóbban is - egyébként lehet már kapni a használtpiacon normális, FOC ("vektoros") frekiváltókat, normális gyártótól.
Egy olyan frekvenciaváltónak, amit érdemes is megvenni, nem a kezelőpanelbe épített csenevész kis trimmerjét kell nyúzni, hanem egy tetszőlegesen választott - korrekt kivitelű - potenciométert rákötve szabályozható a fordulatszám. Ennek jóval kevesebb hely is kell, mint az egész kezelőpanelnek, és nem kell egy 10p IDC csatit tükrözve bekötni a toldáshoz.
Nos ha kötözködni akarsz akkor inkább engedd el ezt a beszélgetést. Itt eddig mindenki korrektül elmondott mindent és nem voltak extra megjegyzései pedig világos volt számukra, h. hülye vagyok ehhez és a sötétben tapogatózok. Igen látom, h. be lehet kötni potit meg irányváltó kapcsolót is köszi. kb. 20x fogok hozzányúlni a történelemben. Viszont se a potméteren se a kapcsolón nincs kijelző. A kábelt meg nem kell toldani, szerintem elég hosszú, ha meg nem akkor kibirok 22€ 1,5m kábelért és egy tartalék kijelzőért. Egyébként meg "egy tetszőlegesen választott - korrekt kivitelű - potenciométer" legalább akkora helyet foglal mint az egész kijelző.
Nekem teljesen mindegy, h. ki a gyártó, nem vagyok sznob. Legyen garancia rá és legyen megbízható a kereskedő oszt jónapot.
A frekvenciaváltók nagyon kis töredékén van kijelző. Egyszerűen nincs rá szükség. Mint ahogy a programozó egységre se. Egyszer felprogramozzák az üzemben lévő többszáz frekvenciaváltót. Ha valamikor cserélni kell, a műhelyben átprogramozzák a követelmények szerint. Ez a gyakorlat ~90%-a.
Felprogramozzák de mihez? Valamilyen specifikáció csak kell nem? Minden motornak más a karekterisztikája, kis kínai honnan tudja vagy bármelyik gyártó, h. nekem milyen motorom van?
Nem a kis kínai programozza fel, hanem a felhasználó üzem illetékes szakembere. Példaként említettem, hogy a gyártók nem egy-egy háklis vásárló igényeihez igazodnak, hanem az ezer darabszámra vásároló ipar igényeihez. Ha valakinek különleges kívánságai vannak, rendelje meg az egyedi megoldást, majd megfizettetik.
Bocs, nem volt nyilvánvaló számomra, hogy - ahogy mondtad - "hülye vagyok"; magamból indultam ki, ti. hogy mielőtt segítséget kérek, a lehető legtöbb információt begyűjtöm, és legfőképp félreteszem az egómat, nem próbálom tereléssel és esetlen magyarázkodásnak, majd később passzív-agresszív viselkedésnek tűnő kognitív disszonanciával takargatni a hülyeségemet. Röviden: nem vesztegetem mások idejét.
A kijelzővel relatíve keveset érsz, mert a VFD kimeneti frekvenciáját fogod rajta látni. Mivel egy forgácsológépről van szó, az áttétel(ek) és a szerszámátmérő miatt ez nem sokat segít abban, hogy - több fejszámítás nélkül - megállapíthasd a forgácsolási sebességet (ha a terhelés ezt nem befolyásolja, de azért szokta). Ez ráadásul egy többfunkciós gép, magyarul különösen nehéz lenne értékelhető következtetéseket levonni abból - esetenként számos fejszámítás nélkül - hogy a kijelzőn milyen szám látszik, pedig alighanem a különböző faanyagok és a szélsőségesen eltérő szerszámátmérők (gyalukés ill. fűrésztárcsa) miatt ez nem elhanyagolható. Ennél sokkal egyszerűbb a potenciométer skáláját nézni, mert semmivel nem nyújt kevesebb információt. Egy normális potenciométerét, nem egy trimmerét, és nem a kezelő fóliabillentyűzetéről indítva egy forgácsológépet, hanem egy tisztességes indítókapcsolóról. Vészleállítóval felszerelve. A kínai frekvenciaváltók többsége a legegyszerűbb V/f vezérlést valósítja meg, ami azt jelenti, hogy az előre beállított paraméterekkel jellemezhető karakterisztikának megfelelően fogja vezérelni a motort, ez pedig nem igazán működik jól változó (multifunkciós gép, ugye) - és különösen nagyobb - tehetetlenségű hajtásokban, pláne alacsony fordulatszámokon (feltéve, hogy ez számít, most már ebben nem vagyok biztos). A kínai frekiváltók változó minőségűek; ha neked belefér, hogy ki tudja, meddig áll a gép, akkor bátran vágj bele. Azt meg - ha nem nagyon fontos - még a vita hevében se próbáljuk meg másokkal elhitetni, hogy egy fémházas poti "legalább akkora helyet foglal", mint a frekiváltó kezelőpanelje. A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2022
Nem értem a gondolatmenetedet, már az első h.sz.-edet sem értettem, h. mi motiválta. Itt ebben az esetben 1 db-ról van szó én vagyok az üzem. Gondolom beleférek a 10% maradékodba
Köszönöm az életvezetési tanácsot. Bár ilyet sem kértem. Az ego-t hol fedezted fel azt majd a következő regényedben elmondod. "nem vesztegetem mások idejét." Mások idejével ne törődj. Törődnek ők maguk, mert vélhetően felnőtt emberek, megvan a maguk intelligenciája, képesek eldönteni, h. nekik mi a jó, mit érdemes vagy sem.
Abban kértem tanácsot pontosabban azt próbáltam kideríteni, h. milyen rendszert, eszközt kell beépíteni. Hogy jobbkezes vagy bal, nagy kijelző vagy nincs is, kínai vagy tajvani, (mint ma már minden) stb. abban nem kértem tanácsot. Megértem, h. (vélt vagy valós) minőségre törekszel, mint a legtöbben és jómagam is. Viszont létezik olyan, h. ár/érték/használti idő/megtérülés nem akarom ragozni. Ez tulajdonképpen egy hobbygép. Így is fogom használni. Évente 5-10, max 20 órát fog üzemelni. (bár szerintem túlzottak a számításaim ez ügyben.) Ezért szerencsésebb a kijelző, mivel nem tud majd létrejönni egy bizonyos rutin a kevés üzemidő miatt, mint mondjuk hangra, rezgésre érzi a szaki, h. mi a jó fordulat. Ami biztos, nem fogok egy 6-800€ berendezést vásárolni hozzá mert sosem térülne meg. Ha tisztában lennél a famegmunkálás szabályaival, tudhatnád, h. mikor milyen fordulatszámokra van szükség. (Egészen pontosan milyen kerületi sebességre, de lehet, ez már meghaladja a tudásod ezért nem sértegetlek viszont, meghagyom ezt neked) Tényleg csak mellékesen, a gépen van mechanikus váltó is, ezt anno mérnökök számolták ki, és nem változtattak később sem rajta, mivel az alkatrészek többsége kompatibilis mindhárom kiadással, a kiadások között kb. 23 év van. Mindezekről azért nem beszéltem és nem kértem tanácsot mert megvan a magamhoz való eszem, ezeket meg tudom oldani. A kérdéseim az elektronikára korlátozódtak nem terjedtek ki egyébre. A linkelt frekiváltók programozhatóak. Vagyis nem kell az előre beállított érték szerint használni. Mielőtt megszólaltál volna szerencsésebb lett volna ennek is utánajárnod. Az ego nálad van, társulva egy jó adag arroganciával. Mire te megérkeztél ide és tök feleslegesen kommenteltél, mások már mindenre megadták a helyes válaszokat. Arra kérlek, h. a jövőben mellőzd a velem való diskurzust. Leginkább mert sem időm sem energiám nincs ilyenen partalan vitákra. Köszönöm!
...x 65mm, h. a mélységről se feledkezzünk meg. És ezek a beépítési méretek. Ezek a kijelzők (vezérlők) meg kb. 5x5x2cm körül vannak. Viszont nincs hova beépíteni mármint a gépbe nem nyúlhat be, vagy ahol igen ott nem áll kézre. Állítva lehetne elhelyezni, kell neki egy tok ami tovább növeli a méretét. Túl ezen, mivel különböző adaptereket lehet felszerelni a gépre nem is lesz egyszerű találni olyan pontot ami nincs is útban, nem takarja le az adapter, kézre is áll, kevésbé van kitéve sérülésnek. Máshol áll kézre a marónak és máshol az esztergának. És ez még mindig csak egy potméter és semmi egyéb. De az sem biztos, h. fontos ez. Az ember sokszor sok mindennek túlzott jelentőséget tanúsít, miközben az élet meg teljesen mást hoz.
A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2022
|
Bejelentkezés
Hirdetés |