Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Bojler javítása, kérdések
Gondolod, hogy ez tényleg valós veszélyt jelent?
Klórozzák a vizet, napi szinten át van cserélve a tartályban a víz. Elvileg a hideg vízzel ugyanúgy megiszod őket. Meg nem iszunk bojlerből meleg vizet. Nyáron a napkollektorok elintézik, mert idén volt, hogy nagyon felnyomták, télen okozhatna esetleg ez problémát.
A vizet nemcsak isszuk.
A legionella például a belélegzett (fertőzött) vízzel (vízpára) kerül -a tüdőbe. A klór jól fertőtlenít -de a pangó víz idővel akár elfertőződhet vele. És a bojler pont az, amiben mindig van pangó víz. Ha jól emlékszem, pont a 25-55 fok körül érzi jól magát. Érdemes 60 fok felé melegíteni. A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2022
Persze, egy klímában igen, de egy bojler azért nem pangó víz, egy nap alatt egyszer lecserélődik a teljes mennyisége.
Volt már ebből valós megbetegedés, ami nem szélsőséges hülyeségből eredően következett be?
Olvasni itt-ott eseteket, még ha nem is jellemző. Havi egyszeri alapos felfűtésbő baj nem lehet.
Ha netán egyszer megnézed a bojler metszetét, akkor látod, hogy nem cserélődik le a teljes mennyisége. Ott van a pangó víz.
De vitatkozz nyugodtan, az egész legionella csak butaság. Mi is csak hülyeségből írunk, mert nincs épp jobb elfoglaltságunk. De én most keresek jobbat, befejezem. A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2022
Egyébként, javarészt valóban az... Lassan minden rendszernél átállnak az automatikus fertőtlenítőszer adagolásra (gép végzi) ami eleve olyan brutális mennyiséget nyom a vízbe, főleg nyáron itt nálunk, hogy konkrétan ihatatlan a víz, magam sem iszom meg, de a macska is csak megszagolja és otthagyja, keres helyette tócsát és abból iszik ha nem kap mást.
Legalább 4 olyan munkahelyem volt úgy 30 évre visszamenőleg, ahol a tömegnek a napi rutin úgy indult, hogy cigi-kávé, esetleg tea. A magamfajtának ez azért tűnt fel, mert egyikkel sem élek. És vajon honnan volt hozzá a meleg víz? A bojlerből... Soha senkitől nem hallottam olyat, hogy a bojler meleg vízétől lett volna bármi baja, fertőzése. Ha meg akad 20 évente 1 kivétel, az meg csak erősíti a szabályt.
Persze, hogy nem a meleg víztől, hiszen 60 foknál melegebből származott. Erről beszélek, nyuszómuszó. Azért kell felmelegíteni 60 fokra, hogy a pangó vízben ne alakulhasson ki (például) a legionella (sem). Most elég marhaság azt állítani, hogy semmi bajunk a meleg víztől, akkor, amikor pont arról volt szó, hogy a nem kellően felmelegített víz a veszélyes.
Azzal a legegyszerűbb megelőzni, hogy felfűtjük 60 fok felé. A többi fertőtlenítőszer-adagolás magyarországon fölösleges, de pénzkidobásnak kitűnő. Csak azon alapul, hogy nem tudjuk (mert nem szeretjük tudni) itthon a vezetékes víz kitűnő. Ha nem pang, nem áll meg, akkor semmilyen fertőtlenítést nem kíván. A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2022
Szerintem egy bojlerben nem fog kialakulni pangó víz, mert fizika is van abban a metszetben, amit beszúrtál!
A friss víz beáramlása, valamint a bekapcsoló fűtőszál átfogja forgatni azt a pár liter vizet az aljában. Én azt nem mondom, hogy nincs annak reális veszélye, hogy egy olyan tárolóban, amiben több napig nem cserélődik le a víz nagy része, ne szaporodhatnának el kórokozók! Nálunk viszont a 200l 4 főre napi szinten elhasználódik! És nem kell hepciáskodni, azért, mert valakinek más meglátása van a dologról adott körülményeket figyelembe véve. Nem igazán tűnik reális veszélyforrásnak, hogy ha otthon egy kancsóba kiengedek csapvizet, és egy nap múlva elfogyasztom, hogy nagy lenne a kockázata egy megbetegedésnek ebből kifolyólag! Ez a légionella felszaporodás is egy kicsit túltolt riogatás, ami onnan indul, hogy vannak olyan elhanyagolt rendszerek, amiket soha senki nem takaríttat ki és huzamosabb idő után egy lepratelep alakul ki bennük! De azért nem ez a jellemző, a klímák számát figyelembe véve, és feltéve a kérdést, hogy vajon a tulajdonosok hány százaléka tisztíttatja legalább két havonta a klímáját! És ehhez képest hányan kapnak ettől komoly megbetegedést!?
Sziasztok,
Hajdú aquastic 120 bojlerem engedem most le, a melegvíz csatlakozást feloldottam és ami érdekes, hogy onnan is ürül belőle a víz. Ennek nem úgy kellene lennie, hogy a meleg ágon szívja be a levegőt és a biztonsági szelepen távozik a benne lévő víz?
Némi víz mehet le. Az normális. De ha folyamat jön belőle az már bajra utalhat. Lyukas, törött hiányzó cső.
Valószínűleg lyukas lehet a belső cső valahol, igazából szét se szedtem mert már minek. Elzárt bemenő ágnál is rendesen nyomáson jött le belőle a víz, kb az utolsó negyednél szívta be a levegőt a melegvizes ágon. Visszatöltésnél ugyan így negyed tartály környékén már jött belőle a kimenő ágon. 5 évet bírt a szerkezet. Ebben cserélhető ugyan a belső cső?
Vagy nem elzárt hidegvíz csap...
Biztosra mentem, az is le volt kötve és zár rendesen
Sziasztok!
Van a fűtési rendszeremben egy 150L-es Hajdú IND150 indirekt tároló.2,4kW-os fűtőszállal. Az indirekt körös meleg víz előállítás miatt van egy PT100 hőszenzor ugyanabban a hüvelyben, ahol a bojler saját termosztátja is van.(Ez alapján (is)kapcsolja a PLC a keringetőt, ami a meleg vizet keringeti a csőkígyójában, amikor nem villannyal csinál meleg vizet.) Arra gondoltam, hogy az elektromos fűtését is rábízom a PLC-re, egy mágneskapcsolóval.(az is van a bojler áramkörében, egyéb okból). Adnék neki megfelelő hiszterézist,hogy nem legyen sok kapcsolgatás.A beépített termosztát hiszterézise kb.15C°, azért ezt sokallom, pontosabban is lehetne tartani a hőfokot. Nyáron lejjebb, télen feljebb tudnám venni a hőfokot igény szerint.(Most ez csak bontással lehetséges, mert kívülről nem állítható a hőfok ennél a típusnál) A Legionella miatti felfűtést is egyszerűen meg tudnám így oldani.(most ne menjünk bele hogy kell vagy nem, csak volt róla szó nemrég) Lehet valami hátránya ennek a megoldásnak, amire nem gondolok?
Nincs a megoldásoddal műszakilag semmi gond. A víz rétegződése miatt nem olyan sok az a 15 °C.
Ha jól tippelek, két termosztát van gyárilag a bojleredben. Az egyik (a belső) az elektromos fűtőbetétet kapcsolja, a másik a csőkígyó vezérléséhez van tervezve. Ha ilyen az elrendezés, kösd ki a belsőt és a külsővel, amit tudsz tekergetni kézzel, kapcsoltasd az elektromos fűtőbetétet. Én is így oldottam meg.
Igen, így van, van egy külső, kézzel állítható termosztát, az indirekt kör vezérlés céljára.
Azt sosem használtam, inkább raktam bele egy PT100-at,mert mindenhol azok vannak a rendszerben, és a PLC méri a hőfokot, számol, kapcsol. Még egy előnye lenne az általam kigondolt megoldásnak:előre tudnám jelezni, hogy vízkövesedik a bojler, mert olyankor megnő a rövid idejű bekapcsolások száma, a vezérlés meg küldhetne hibaüzenetet.
Sziasztok, Ariston VLS 50 bojler elromlott, kijelzője sötét, nem reagál semmire.
Mit lehet/érdemes megnézni rajta? Hökioldó van ezekben...? Vagy 'digitális' vajon az is? Köszönöm!
Fényképezd le a vezérlőt, mindkét oldalról, aztán adunk tippeket.
OK, le fogom fényképezni (hétvégi ház, csak kéősbb fogom tudni).
Onanntól, hogy áramot kap, tuti hogy panelhiba, ha nem reagál semmire? Biztosíték ilyesmi nincs ezekben?
Több eset lehetséges, ezért kell a fénykép.
No kiszedtem a panelt, itt vannak a képek.
Én nem látok rajta semmi különöset, de nem is értek hozzá . (A feketésnek tűnő 'vezetékek' a hátán a valóságban nem feketék, csak a fotón.)
Ott, ahol ez a panel volt, nézz körül alaposan, valahol kell lennie egy üres alumínium hengernek. Ha jól látom, a jelölt kondenzátor ledobta a kabátját. Ha szerencséd van, azon a hengeren még megvannak az adatok.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2022
Ohh, még az érték is látható: 220 µF / 35 V.
Meg is van, köszi!
Akkor gondolom ez cserés...
Igen, cserés. Olyat vegyél, amelyiket alacsony ESR értékűnek titulálnak, arra a helyre az kell. Ha nincs más, lehet 50 V-os is (35-nél kevesebb ne legyen) de azt vedd figyelembe, hogy annak nagyobbak a fizikai méretei.
De vajon miért dobta le magáról a kabátját? Egy kicsit púposnak látszik. Vagy esetleg típushiba?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |