Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok! Olyan hibával szembesültünk, hogy van egy 7x1,5mm YSLY vezérlőkábel, amivel egy külső egységgel (hűtőaggregát) kommunikálunk. A belső vezérlőszekrényből 1db relén keresztül küldünk engedélyt és vissza kapunk kompresszor üzem és hibajelet. A kábel hossza 60-80m.
A jelenség, hogy több esetben amikor a kompresszor leáll, a kábelen 150-160V indikálódik, ami miatt a szekrényünkben a relé nem ejt el. (230V AC). Próbáltuk már RC taggal kibővíteni a Weidmüller DRI relét, de nem sok sikerrel jártunk. Sajnos a villanyszerelő nem árnyékolt kábelt húzott és az erőátviteli kábellel egy tálcában helyezte el. A külső egység betáplálása is a mi szekrényünkből van, így nincs idegen fesz. Jelenleg a működő megoldás az, hogy betettünk párhuzamosan egy visszajelző lámpát, ami így azonnal lehúzza a feszültségez néhány V-ra. Van valakinek ötlete, hogy mit lehetne ezzel csinálni, hogy ne egy lámpát kellejen használni erre a célra? Köszönöm!
Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy a 230 V-os relét (aminek a kis behúzó/benntartó áram már elég) lecseréltük AC 12 V-osra, a relé és a visszajelzés közé pedig raktunk egy 230/12 VAC mini trafót. Vagy ahogy már csináltátok, extra terhelés.
Jó lehet a 230 V-os relével párhuzamosan kötött 100 - 330 nF-os, X2-es kondenzátor is.
Nem az indukált feszültség hanem a kábelkapacitás miatt nem ejt el a relé. Árnyékolt kábel még rosszabb eredményt hozna mint a jelenlegi. Ha van szabad ér a kábelban akkor kössétek másik érre a relét, a szabad ereket pedig kössétek testre.
A visszajelző lámpánál tökéletesebb megoldást nem nagyon lehet találni. Alacsony induló ellenállás, ami azonnal terheli a vezetéket, meleg állapotban minimális fogyasztás.
Köszönöm. Cseréltük màr kontaktorra, mert reméltem, nagyobb a terhelése. Nem.
A trafós leválasztás jó ötlet, de így sincs sok hely már a szekrényben… Lassan elfogyott a 30%+ plusz hely a Megrendelő folyamatos kívánságai miatt. Az X2-es kondit kipróbálom vagy marad a visszajelző lámpa kalapsínre feltéve.
Nem, tényleg nem. Köszönöm, hogy figyelmeztettél. Sajnos nem lehet módosítani telefonról -vagy én vagyok ügyetlen-.
Esetleg a témában is hozzá tudsz szólni? -Gondolom szövegértésből is jeleskedsz nem okozott gondot a szövegkörnyezetből rájönni a kérdés lényegére…
Próbáltuk. Egy-két hétig működött, utána újra előjött a jelenség.
A visszajelző lámpa ki fog égni, legalábbis nem szoktak hosszú életűek lenni az izzók benne.
Ha kiégett, akkor megint nem fog működni. Inkább egy fix ellenállást (47K 2W) tegyél bele izzó helyett.
Praktikus, ha legalább a fogalmakkal tisztában van az ember.
Ezt a váltakozófeszültségű vezérlés és a kábel két ere közötti kapacitás okozza. Kikapcsolás után is akkora kapacitív áram folyik a relén, hogy nem képes elengedni, értelemszerűen ilyenkor kevesebb áram is elég a tartáshoz, mint a behúzás pillanatában.
Hasonló segédrelékhez lehet kapni söntölő modult, de még az sem biztos, hogy elegendő, egy ilyen relé vezérlőárama olyan kicsi, hogy a kapacitív áramok nagyságrendjébe esik. Általánosságban az alábbiakkal küszöbölhető ki a jelenség: - Minél nagyobb tartóteljesítmény-igényű relé, akár kis mágneskapcsoló használata (2-5VA). - A vezérlő AC feszültség csökkentése pl. 230VAC-ről 24VAC-re. - Egyenáram alkalmazása. 230VAC esetén és 4-5VA-es kontaktornál a határtávolság kb. 140m, ugyanez 24VAC-nál már akár több ezer méter is lehet. Igen jelentős, kb. egy nagyságrend javulás érhető el a feszültség csökkentésével. Lehet becsülni a kapacitív reaktanciával is, mint soros ellenállás, egy hasonló kábel kapacitása kb. 0,3-0,6µF/km. De megtaláltam a mellékelt anyagot, ami pontosan kitárgyalja a jelenséget számításokkal is. http://www.moeller.net/binary/ver_techpapers/ver949en.pdf |
Bejelentkezés
Hirdetés |