Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   921 / 965
(#) kendre256 válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Nekem nem pont ilyen van, arra nem találtam semmit, hogy le lehetne nullázni. Mással is beszéltem erről, az is azt mondta nem lehet törölni. Ő úgy használta, hogy építkezéseken ideiglenes áramellátás méréséhez használja, jó lenne, ha minden új építkezésen le tudná nullázni.
Végül is a fogyasztásmérőnek pont az a lényege, hogy ne lehessen manipulálni, nullázni.
(#) _BiG_ válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Idézet:
„Reading the meter
The DRS-201A series energy meter is equipped with a 5+1 register. five integers are marked with
black color and one decimal is marked with red. The DRS-201D LCD series energy meter is equipped
with 5+2 LCD display which is used as recording consumption and can’t be reset to zero. The reading
accuracy is 1/100 kWh”

Kiemelés tőlem.
Nem lehet nullázni.
(#) mraulajos válasza _BiG_ hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Köszönöm mind kettőtöknek. Akkor marad a pillanatnyi állás felírása.
(#) mraulajos hozzászólása Ápr 16, 2023 /
 
Hali!
Mit tudjuk, az áramszolgáltató a mérők cseréjét, külsösökkel végezteti. Ilyenkor mindig le van fotózva a teljes mérő doboz. Ez a fénykép, valószínű bekerül a szolgáltatóhoz.? A mellékelt fénykép mindent elárul. Ilyen esetben nem kötelezik a fogyasztót ennek rendbe tételére.? Új mérő kialakításánál viszont, egy vagyonba kerül ennek kivitelezése.
(#) sany válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Szerintem nem, de lehet nincs igazam. Hogy mi van az óra után az már a fogyasztó felelősége.
(#) Atis57 válasza sany hozzászólására (») Ápr 16, 2023 /
 
Szia!

Esetfüggő---azért van az a "tré szinvonal ", amire már küldenek levelet 6 hónapos határidővel.
(#) zaza99 hozzászólása Ápr 17, 2023 /
 
Sziasztok!
Felraktam egy Elmark 12V-os moduláris csengőt, de halkan szól. Melyik típus hangosabb? Tracon?

elmark.png
    
(#) Atis57 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 17, 2023 / 1
 
Szia!
Szétszedném --s a harangot forgatnám. megváltozik a hangerő.
(#) Tomi111 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 17, 2023 / 1
 
Szia! Pattintsd fel a sínre fordítva, hátha! Bár nem ez a típus volt, talán Tracon, de úgy szólt jobban.
(#) gyuszo válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Bővebben: Link

Ha a hangerő alapján keresel, talán érdemes megnézni a leírásokat.
Van 60dB, 70 dB és 85dB hangerővel rendelkező csengő.
(#) _BiG_ válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Akkor kötelezik a fogyasztót szabványosításra, vagy legalábbis javíttatásra, ha élet- és balesetveszélyes a mérőhely a plombált részeken belül. Összeégett kötés pl. Ha szabálytalanságot találnak, akkor mindenképpen szabványosítás.
(#) mraulajos hozzászólása Ápr 20, 2023 /
 
Hali!
A képen látható fogyasztásmérőnek nem egyértelmű nekem a terhelhetősége. 3x10(100)A ?
(#) proli007 válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 20, 2023 1 / 1
 
Vélhetően áramváltóval tudja a 100A-t.
(#) Gabó válasza mraulajos hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Gugli, és adatlap sokat segít
Bővebben: Link
(#) mraulajos válasza Gabó hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Köszönöm!
(#) elactrofan hozzászólása Ápr 21, 2023 /
 
Üdv!

H tarifát szeretném igénybe venni a kérdésem csupán annyi lenne, hogy amennyiben rendelkezek okos mérővel.
Akkor az alá is beköthető? vagy mindenképpen új mérőhelyet kell kiépíteni?
Úgy nézem a mérő amikor pörgeti a kijelzett értékeket, hogy van egy erre alkalmas kijelzési szekció.
(#) CIROKL válasza elactrofan hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Totálisan külön mérő meg minden hozzá tartozó cucc.
Beszélj egy regisztrált szetelővel ,de inkább kettővel hárommal mert érhetnek meglepetések főleg az árral kapcsolatban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2023
(#) Krisztián1 hozzászólása Ápr 22, 2023 /
 
Sziasztok!

Megint lenne egy kérdésem. A kismegszakítókon a bekötési pontoknál van 1-es és 2-es jelzés, ha jól tudom akkor az egyes a be és a 2-es a kimenet. A kérdésem az lenne, hogy ezt ha felcserélem az baj?

Előre is köszi
(#) proli007 válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 22, 2023 /
 
Hello! Nem gond, csak szokások vannak. Vélhetően azért van beszámozva, hogy egy rajzon lehessen hivatkozni rá, hogy valami hova van bekötve. (Meg intelligens tervező adatbázisának is szüksége van rá, ne legyen 10 drót odakötve.)
(#) Krisztián1 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 22, 2023 /
 
Köszi

Már majdnem az összes megszakítót bekötöttem amikor észrevettem a jelzést... A lényeg hogy akkor nem kell át kötözgetnem
(#) gyuszo válasza Krisztián1 hozzászólására (») Ápr 22, 2023 / 2
 
Ha a fázissoroló sínt kötöd össze, majd utána FI relével, észre kell vegyed, hogy miért nem mindegy.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2023
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Ápr 22, 2023 /
 
Sok típust mindkét oldalról lehet támadni sorolósínnel.
(#) VIM válasza elactrofan hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Szia! Nekem tavaly ősszel lett ez a felállás kialakítva. A H tarifás mérő a bojler mérő helyére került, mert az sosem volt oda felrakva csak a helye volt kihagyva. Azt viszont nem tudom, hogy ha nincs több hely a szekrényben azt hogyan oldható meg utólagosan, mert nekem csak a H tarifához tartozó automaták kerültek az óraszekrényen kívülre ami már fogyasztói oldal. A készülékek teljesen külön áramkörön kell, hogy legyenek. Szerintem ha nem lett volna hely az óraszekrényben akkor falbontással kellet volna egy A1 vagy A2 tokozottat a szekrény alá bevésni és abban kialakítani a mérőnek és az automatáknak a kötéseket. A plusz amper igény és esetleg a főmérő, hálózatról bekötött vezetékeinek keresztmetszete nagymértékben beleszól a beköthetőségbe ill. a plusz költségekbe.
(#) Tomi111 válasza VIM hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Szia! Csodálom, hogy így megcsinálták! Nekem tavaly tavasszal lett kiépítve új mérőhely (csatolom a képet). Balról a háromfázisú nappali mérő, jobb oldalt alul a B tarifa ( bojler). Később került szóba a H tarifa, ami most kellene, de nem teszik bele ebbe az új dobozba. Egy egyfázisú mérő lenne, ami a B tarifa felett simán elférne (szerintem szabályosan - Eon szerint gányolás, ezt mondták), a képen látható. A lehetőségek: Ez a doboz leszerel és egy háromrészes megy a helyére vagy a meglévő mellé pluszba egy egyrészes ( mindkettő nem kevés pénzért!!! A képen látható tavaly volt majdnem félmillió!!). Viszont jobbról nem fér mellé, ott egy ablak, balról vitték le a betápot a tetőtartótól, azt is arrébb kellene tenni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2023
(#) VIM válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Szia! Én nem a szolgáltatóval egyezkedtem hanem egy regisztrált villanyszerelővel ez ügyben. Neki tudnia kell, hogy mit enged meg a szabvány és az előírások egy meglévő óraszekrénynél nem a szolgáltatói szakik kénye kedvére kell tenni, hogy ők hogyan szeretnék esztétikailag látni az mérőegyüttest. Majd leboxolják egymás között ott a szekrény előtt ha nézeteltérésük van a szerelést illetően.
(#) proba válasza VIM hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Nálunk az utcafrontról leolvashatóságot is nézik, örülj ha bármi bővítésnél - ami nem fér a régi szekrénybe szabályosan - az egészet ki nem tetetik a kerítésbe. Onnét meg vidd ahogy akarod.
(#) VIM válasza proba hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Na ez az amit én személy szerint nem engednék, mert ott nem tudom megvédeni senkitől sem, hiába van rám bízva a plombák épsége. Nem akarom ragozni, hogy innen hová vezet egy haragoson keresztül az út. Még jó, hogy vidéken ennek nincs nagy divatja, ott még a karóról kötnek tetőtartón keresztül a mérőóra szekrénybe ami többnyire a házfalon van és néhány méter előkert is van. Tehát belépés csak engedéllyel!
(#) _BiG_ válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
A Csatáriból létezik már 3mérős szekrény, egyszer volt szerencsém szerelni ilyet. Annyi, hogy a mérők sorrendje kötött, tehát a mért oldali kiállásokat esetleg igazítani kell. Balról jobbra: nappali, "éjszakai" és a H vagy Geo tarifás mérő.
A Hensel esetében lehetett kapni HB30V0 típust, ami egy HB3000U mérőszekrény, a jobb oldalára biggyesztett Mi0201 tokozattal. Egy időben használtuk a HB3000U helyett, mert akkor azt nem lehetett kapni. Levettem a vezérlő tokját és pajzsot kapott a helyére.
Most már engedik az új típusú szekrény mellé felszerelni (nemrég óta tudok erről).

Természetesen csak típusazonos szekrényekkel lehet a bővítést megcsinálni, keverni nem lehet a gyártókat.
(#) proba válasza VIM hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Felénk az újabb építésű részen az óraszekrények már az utca fronton vannak. Ismerős éjszakai áramot kért, ő is véshette ki az egészet a kerítésig. Pont ezt a belépés csak engedéllyel dolgot szeretnék kivédeni.
A rongálásra szerintem olyan nagyon nincs panasz. Mikor megjelentek a távműködtetésű kapuk, ott is azt gondoltam, az infrák nincsennek biztonságban. De úgy láttam az élet szerencsére rácáfolt.
(#) erbe válasza proba hozzászólására (») Ápr 23, 2023 /
 
Idézet:
„az utcafrontról leolvashatóságot is nézik,”

Na ezt próbálják meg a legújabb őrületnél! Teljesen zárt nap- és időjárásálló szekrényeket szerelnek kültérre aranyáron.
Következő: »»   921 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem