Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Nálunk folyamatosan működésben van egy Pragotron óra 50 Hz szinkronnal, óra állításon kívül nem kell hozzányúlni. Szerintem az 50 Hz a mostani időkben nagyon pontos. Üdv: Gábor
Szia,
Itt van logolva, a napi frekvencia eltérés. Bővebben: Link Nagyon pontos kivéve amikor mégsem. Késik az órája? A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
Az szabvány szerint +/-0,18 Hzel térhet el a névleges 50 Hz-töl. Számold ki ez naponta hány másodperc különbséget jelent.
Tökéletesen igazad van.
Aki eljött/eljön (most is lehet jelentkezni) Paksra, láthatja is.
Értem én hogy Paks atommal működik, de ez nem jelenti azt hogy atomóra pontosságú az 50Hz
Idézet: „Massawa: Az szabvány szerint +/-0,18 Hzel térhet el a névleges 50 Hz-töl. Számold ki ez naponta hány másodperc különbséget jelent.”
Nem, mert a frekvenciával tartják a hálozatot egyensulyban. Azaz nyilvánvaloan folytonosan reagálni kell a hálozatban jelentkezö terhelésekre, de föleg az uj megujulo erömüvek kapacitására is. ( pl a napelem inverter automatikusan lekapcsol, ha 50,2 Hz van a hálozatban.)
A Paks ( stb) egy mezei gözerömü ( gözmozdony) csak szén helyett atomhasadással forralják benne a vizet. Abszolut semmi köze sincs az atomorához.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
Jól van na.
Az igazság ezzel szemben az, hogy Pakson több óra is van. A kettő között szoros összefüggés is van. Gyerek szól, akkor dobnak rá két lapát urántot, nehogy lekésse HE csoport az ebédet. Akkor minden világít. Aztán magyarázkodhat a MAVIR-nál. És utána itt vakarja a fejét, hogy hová tehették azt két lapát urántot, és mennyi az a "jöttök nekünk egy has sörrel"?
Ezt én is tudom Mindössze arra akartam utalni hogy akár még az 0,1Hz is okozhat jelentős eltérést ha egy óra időalapjaként használjuk. 50 +- 0,1Hz -> 0,2% -> 2000ppm. Egy óra kvarc tipikusan +-20ppm pontosságú.
Lehet nem az, de hogy nemzetközileg mindenki mindenkivel kompatibilis legyen, gondolom igyekeznek pontosan tartani. Egyszer volt valami cikk is róla, hogy a sietések késések nagyjából kiadják a pontos átlagot. Egyszer volt valami nagy nemzetközi elektromos összeomlás, akkor fordult elő, hogy a hálózatos órák elkezdtek rosszul járni.
Egy szót sem szóltam semmiféle kompatibilitásról, semmi köze a témához, egy adott helyen lévő hálózati frekvencia alapján járó óráról volt szó, ahhoz szóltam hozzá. Az átlagról meg eszembe jutott egy 18+ vicc a nagyapáról meg az unokáról, de azt itt nem írhatom le. Ha valakit érdekel privátban megírom. Az hogy egy adott időintervallumban a sietések/késések 'nagyjából' kiadnak egy átlagot, az egy óra alkalmazás szempontjából irreleváns. Egy órának MINDIG a megadott pontosságon belül kell járnia. Leírtam a matekot is. A hálózati frekvencia nem lehet egy korrekt óra alkalmazás időalapja.
A hálozati 50 Hz nem minösegi orajel, de azért egy mezei vekkerhez képest ma már sokkal pontosabb.
Idézet: Ezt te írtad. Akkor most mi van? „Az szabvány szerint +/-0,18 Hzel térhet el a névleges 50 Hz-töl. Számold ki ez naponta hány másodperc különbséget jelent.”
Részemről semmi gond csak szeretném érteni a végső álláspontodat. etilalkohol fórumtárs hozzászólásából indult ki a dolog, szerintem a hálózati 50Hz mint időalap nem alkalmas egy óra vezérlésére. Szerinted mi a helyzet?
Kiszàmoltad az tolerancia eltérést? És ráadásul a központ igyekszik kiegyenliteni a napi frekvenciát, mert ha kevesebb mint kell azért fizetni kell, hiszen a hálozatok össze van kötve, és az áram a nagyobb frekvenciás hálozatbol a kisebb felé folyik és ezt mérik.
Érdekes vélemény. Ugye az megvan hogy először azért idéztem a hozzászólásodat mert egyetértettem veled? Erre most teljesen másról beszélsz. Részemről befejeztem, nem etetem a trollt.
Egy hálózaton belül nem lehet frekvencia eltérés, csak 'fáziscsúszás' szerintem. Gondolj bele mekkora áramoknak kellene rohangálniuk a kábeleken
Még mindig nem tudom mi a gondod? Millio ora van a piacon amik a hálozatra mennek, és aránylag pontosan. Nem atomora, de azért reggel alig pár másodperc eltérés van naponta. Söt itt a vekkerem képe. A nyári idöszámitáskor volt beallitva.
Söt sok pl gramofon meg hasonlo szerkezet is létezik amit a hálozati frekvencia hajt és nagy gond lenne ha nem lenne elég pontos. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
A kép lemaradt. Nincs sem orachip semmi, csak az 50 Hz megy a orameghajtoba.
Ki mondott ilyesmit, csak amikor össze kell kapcsolni egy másikkal, akkor kell összeszinkronizálni.
Nekem aztán semmi, csak segíteni próbáltam. Ez volt a kérdés:
Idézet: „etilalkohol: Sziasztok, lapozó órát vezérlek 50Hz-ről, most volt időm folyamatos tesztelésre, létezik, hogy a hálózati 50Hz napi 6-7 másodpercet is siet, vagy valamit elszúrok számoláskor? Valahol van logolva vagy követhető a napi frekvencia eltérés?” Hozzászólásod után, neked,de erre a kérdésre válaszoltam, remélem tudtam segíteni: Idézet: „Ezt én is tudom Mindössze arra akartam utalni hogy akár még az 0,1Hz is okozhat jelentős eltérést ha egy óra időalapjaként használjuk. 50 +- 0,1Hz -> 0,2% -> 2000ppm. Egy óra kvarc tipikusan +-20ppm pontosságú.” Egyetértően hivatkoztam rád: Idézet: „Massawa: Az szabvány szerint +/-0,18 Hzel térhet el a névleges 50 Hz-töl. Számold ki ez naponta hány másodperc különbséget jelent.” A további hozzászólásaid érdekes témákat vetnek fel, de nem a kérdésre válaszolnak, ez ott OFF.
És miért nem számolod végre ki mekkora eltérést kaphatsz naponta. Nehezedre esik? Belekötni a másikba megy, a számolás meg nem. Vagy vegyem elö miattad a zsebszámolot?
Befejeztem. A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
Hasonló oka lehet mostani eltérésnek is:
https://aszodiattila.blog.hu/2018/03/16/kesik_az_ebresztooraja_az_e..._ludas Szerintem akinek ezek az ingadozások nem férnek bele, az nézzen másik órát! Nem egy kereskedelmi termék óra is tud ennyire pontatlan lenni! Valamikor, egy messzi-messzi galaxisban, talán még a Tatuinon csináltam én is digitális órát, az is 50Hz-et kért! Elszórakoztam egy darabig a trimmer kondival, mire számomra megfelelő pontosságot elért! A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2023
Szerintem a kérdező rossz kiinduló pontot választott. Azt feltételezte, a hálózati frekvencia mindig annyi mint amit tapasztalt. Ez nagy eséllyel csak egy rövid időtartamra igaz ( egy hét) . Mint ahogyan többen írták, a hálózatos órák elég pontosak a mindennapi alkalmazásra. Az a pár másodperc eltérés meg napi szinten nem okoz gondot. ( ami még megtéveszthető lehet, szigorúan ugyan ahhoz a forráshoz kell szinkronizálni mindig)
Idézet: „Elszórakoztam egy darabig a trimmer kondival, mire számomra megfelelő pontosságot elért!” Aztán kidobtam a trimmer kondit, és egy fix jó fajta kondival helyettesítettem. Sokat javult a stabilitása.
Húúú, köszönöm a sok választ! Akkor még tovább figyelem, hogy tényleg kiegyenlítődik-e az eltérés. Még az ugrott be, hogy lehet akkora zavar a hálózaton, ami egy trafó szekunderén akkora lökést okoz a váltófeszben, hogy azt plusz impulzusnak számolja a kontrollerem - erre van valami szűrés?
A lényeg számomra, hogy a trafó szekunderéről egy optocsatolón veszi a mikrokontroller az 50Hz-et és ezt számolja egy megszakítási rutinnal, aminél 3000 jelent 1 percet. A lapozóóra meg csak előre tud lapozni, így sajnos nekem az nem baj ha késik, hiszen egy ESP32-es pl. óránként vagy naponta bekapcsol és felmegy a netre megnézi az időt és hozzáállítja azaz lapoztat egy pluszt ha kell. Ha siet az óra akkor vagyok gondban, mert akkor ki kell hagynia időt, amit úgy oldottam meg jelenleg, hogy a tápfeszt megszakítja az ESP32 adott másodpercre és ugye addig nem számol a mikrokontroller ami lapoztat - ellenben ezt ő áramszünetnek is veszi (ezzel spóroltam egy bemenetet, hiszen nem kellett külön figyelnem a tápfeszt áramszünet esetére), így mindig lementi az aktuális lapozóóra állását, hogy ha visszajön az áram tudja hol járt a lapozás. A mostani sietés viszont azért nem jó, mert akkor akár naponta is korrigálhat, így a tárolója (eeprom) mindig íródik, ami hosszú évek alatt gondot okozhat. - No ha annyit tennék, hogy inkább késsen az órám (direkt rosszul számoljon), akkor max. napi 2x belelapoztat és korrigál, de sosem kell írnia a eeprom-ot... Csak ez így nem olyan korrekt megoldás. - egy plusz bemenetet használnék a sietés késleltetésére, hogy ne áramszünetnek vegye a késleltetést. Szerencsére pont belefért egy tiny13-ba a vezérlés, így egy nagyobb kontrollert kell választanom a plusz bemenet (láb) miatt, ill. a programkód is nőni fog... Remélem érthetően leírtam a dilemmám az 50Hz-el...
A linken nézve 28-29-ig 8,64 másodperc sietés jött ki, azaz akkor a kontrollerem jól számol, így valóban vannak ekkora ingadozások napi szinten...
Ez szélsőséges esetben napi 155 másodperc is lehet, gondolom ez ritka...
Akkor valószínűleg kiegyenlítődik a sietés - késés, így lehet csak annyit teszek, hogy pl. 60 mp sietés esetén korrigáljon csak, az meg remélhetőleg ritkán fog előfordulni egy évben.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |