Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   834 / 842
(#) kameleon2 válasza sector99 hozzászólására (») Szept 8, 2023 /
 
Findert. Mivel ezzel dolgozunk eleve. Van 16A DC is. DC-nél az ívoltással kell vigyázni. Ha kevés az ív útja, két érintkezőt sorba kell kötni, vagy akár hármat is.
(#) sector99 válasza kameleon2 hozzászólására (») Szept 9, 2023 /
 
Ok, köszi !
(#) zibuprofen hozzászólása Szept 26, 2023 /
 
Sziasztok!
Megépítettem egy 723-ra alapuló 30V 1A tápot amit a BSS-en találtam. Sajnos nem vagyok vele teljesen elégedett, a fesz.szabályzás is lomha, lehet a 723 is hamis. Szóval inkább hanyagolom.
Visszalapozva találtam itt egy kapcsolást ami nagyon szimpatikus az egyszerűsége miatt. Lásd csatolt kép.
Viszont olvasom hogy ezzel is voltak problémák.
Igazából csak az lenne a kérdésem hogy most melyik az utolsó Alkotó féle táp? Mert már teljesen elvesztem a revíziók között.
A 2.7.4-v2 lenne az utolsó? Vagy ennek is van javított változata?
(#) Alkotó válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
Az LPSU-t javaslom megfontolásra. Ezt Proli007 tervezte, sok példányban jól bevált, és minden szempontból kifinomultabb megoldások jellemzik.
Ha elég az 1A-es maximum, akkor az 50V/1A-es határhoz elegendő 1 áteresztő elem, szükségtelen a 3-szorozás.
(#) Ge Lee válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
A bss-es rajzok nem éppen vannak a helyzet magaslatán. A 723-ashoz találsz a topikban egy rajzot, amit én tettem fel nyáktervvel és egyebekkel együtt, az gond nélkül működik évek óta több példányban.
(#) zibuprofen válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek!
(#) Alkotó válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
Ha kötődsz a 723-hoz, akkor a régi Elektorból átvett Rádiótechnikás labortáp is véleményezhető a választásnál.
Most már ehhez is tudok a melléklet szerinti panelt adni ha az szükséges.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2023

kép.jpg
    
(#) Massawa válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Eddig soha semilyen gondom nem volt a 723- s táppal. A jelenlegi is már vagy 30 éves. Az elödje még a 70-s évekböl származik az akkor kaphato magyar 723-ssal DIL házban ( a TESLA csak fémházas verzioban volt. )
Akkor még nyugatihoz nem igen lehetett hozzájutni.
(#) zibuprofen válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Írtam emailt!
(#) zibuprofen válasza Massawa hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Igazából működik, terhelésre is szépen tartja a feszültséget és az áramkorlát is működik.
Viszont üresjáratban nem lehet 0-ra állítani a feszültséget csak terhelve. A feszültségállítás lomha várni kell 2-3 másodpercet mire beáll. A legnagyobb baja az volt, hogy kikapcsoláskor a teljes 30V megjelenik a kimeneten amíg ki nem sül a kondi. Lehet a 723 hamis, mert olvastam ilyet is, fémtokos lenne a jó. Illetve közre játszhat a tapasztalatlanságom is, mert igencsak kezdő vagyok. Hiába végeztem elektrotechnikusként, mást dobott az élet és 23 évig nem foglalkoztam vele, most pár hónapja kezdett el érdekelni.
(#) Massawa válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
Az alaptulakdonsága a 723-snak, hogy 2,0 Volttol indul. Ezt csak ugy lehetne kiküszöbölni, ahigy a kinaiban is van meg talán Alkoto kolléga megoldásán is, hogy eltolod a tápot minusz 3-4 V-ra.
De a sokéves gyakorlatom alatt alig kellett 2 Voltnál kisebb feszültség.
(#) Ge Lee válasza Massawa hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Azért az, hogy 723-as táp elég relatív. Én ezen a klasszikus 723-as tápot értem, nem azt amihez itt feljebb panelt mutogatnak mert abban ugye a 723-as semmi mást nem csinál, mint ő a referencia feszültség.
Nekem a klasszikus van, abban mindent a 723 csinál, annak azért annyi szépséghibája van, hogy egyrészt a belső referenciájának kell pár perc míg beáll, addig a kimeneti feszültsége mászik, illetve az áramkorlát első szabályozó eleme egyetlen tranyó a tokon belül, aminek a nyitófeszültség változása szintén beleszól az áramkorlát értékébe.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Én is arrol beszélek. Soha semmi bajom nem volt velük.
(#) zibuprofen válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Erről lenne amúgy szó, ezt építettem meg.

labortap.gif
    
(#) djcaveman válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
Ezt a verziót (1.4.2) nyugodtan ajánlom én is.. 4-5 éve nyüstölöm, soha nem állt meg.
(#) scooby_ válasza djcaveman hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
Még egy szavazat ide. Én is megépítettem több példányban, és szerintem is az egyik legjobb. Sokféle konstrukcióban megépíthető, értékhatárai nagyon tág határok között kitolhatók.
(#) Inhouse válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 26, 2023 /
 
(#) Alkotó válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 26, 2023 / 1
 
Az eredeti valamelyik Elektorban jelent meg, amit átvett az RT.
A panelhez illeszkedő kapcsolást mellékeltem.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2023
(#) Ge Lee válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 27, 2023 / 1
 
Én meg ezt.
(#) Massawa válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 27, 2023 /
 
Az én 723-s tápegységeim is majdnem ilyen felépitésüek. Az elsö még a 70-s évekböl valo és a mai napig müködik.
(#) tufatofu válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 27, 2023 /
 
A képen láthatót nem tudnám ajánlani! Azonkívül, hogy tetszetős, más érdeme nincs. Megépítettem, működött, de nekem összevissza világított az áramkorlát led, valós áramkorláttól függetlenül, ami igen zavaró a többi zavaró tényező ellenére is, azóta ott pihen a fiókban. Célszerűbb körülnézni Elektor, EPE, SiliconChip stb. publikációk, és külföldi oldalakon is mielőtt építeni kezdesz valamit.
(#) Alkotó válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 27, 2023 / 1
 
Elismerve, hogy ez nem egy kifinomult megoldásokkal teletűzdelt, végleteket hajszoló áramkör, a maga nemében helyt tud állni. Természetesen helyes működés esetén szó sincs összevissza ugráló áramkorlát jelzésről. Annak fényében érdemes értékelni, hogy minden feladatot egyetlen LM324 végez (nem mellékesen, a módosítások után jobb lett az eredmény).
Valóban célszerű nézelődni, de távolról sem egyszerű megtalálni az igazit. Részben nehéz felmérni mire is van szükség, másik részben sok bizonytalanság lehet egy-egy kapcsolás körül.
(#) tufatofu válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 27, 2023 /
 
Igazad van. Tulajdonképpen az a leglényegesebb szempont, mire szeretné alkalmazni az ember. Az igényeimet többféle konstrukcióval sikerült lefedni, de gondolom ez másnál is hasonlóképpen működik.
(#) zibuprofen válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 27, 2023 /
 
Köszönöm, ez is nagyon szimpatikus!
(#) Medve válasza zibuprofen hozzászólására (») Szept 27, 2023 / 1
 
Hello, szerintem ha kiveszed, vagy lecsökkented a C5-öt 1µF-ra akkor a feszültség beállása gyorsabb lesz.
(#) zibuprofen válasza Medve hozzászólására (») Szept 27, 2023 /
 
Köszi, meg fogom nézni. Egyelőre még nem bontottam szét .
(#) tothtechnika2 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 28, 2023 /
 
Azért ezeket a 723-as kapcsolásokat a legeslegjobb indulattal sem lehet labortápnak nevezni, maximum tápegységnek. Elég baj, hogy ilyen kapcsolások keringenek a neten.
(#) Skori válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Szept 28, 2023 /
 
Érdemes ebbe belemenni?
(költői kérdés volt úgyis tudod miről beszélek)


Amúgy pedig, egyszer megpróbálkoztam a definícióval: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 28, 2023
(#) Alkotó válasza tothtechnika2 hozzászólására (») Szept 28, 2023 / 9
 
Elbizonytalanodtam. Amire válaszoltál ott egy LM324-el működő tápról van szó, de a 723-at említed.
Szerintem ha egy tápegység képes stabil és állítható kimeneti feszültséget szolgáltatni (feszültséggenerátoros üzem), illetve képes áramgenerátoros módban is működni (állítható a kimeneti árammaximum), akkor már hívható labortápnak.
De! és ez egy fontos DE. Nagy különbség lehet abban, milyen szélesek a határok, és milyen stabilak a működési paraméterek.
Nyilvánvalóan az igények is eltérőek, de az amatőrök körében sok esetben nincs szükség nagy pontosságra, és komoly előny lehet az olcsó elkészíthetőség.
(#) zibuprofen válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Sziasztok!
Ezeket a módosításokat továbbra is ajánlott elvégezni?
Következő: »»   834 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem