Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   262 / 3974
(#) Medve válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
HOgyan is érted ezt? Fűrész kalapács stb?
(#) Imi65 válasza Medve hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Semmi extra. Csak be kell még egy-két szál vezetéket húzni az alternatívhoz, ami nyilvánvalóan most még nincs ott.
(#) tiftlifter válasza Medve hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Hát lényegében erre voltam kiváncsi.
Köszönöm mindkettőtöknek.
(#) wg_kezdo hozzászólása Júl 30, 2008 /
 
Találtam egy ilyen alkatrészt:
ULN 2004 AN MEZO 7xD 0,5A/50V DIP16

Ez mire való? Ha jól értem egy kivált nekem 7 db tranzisztort?
Egy H-Hidat kéne építenem és gondoltam, ha ez megfelel akkor a 4db tranyót ezzel olcsóbban ki tudnám váltani. Elvileg a 0,5A és az 50V elég egy kis modell motorjához.
Az eredeti rajz amit meg akarok csinálni itt található:
Motor meghajtó
(#) mex válasza wg_kezdo hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Igen ez egy tranzisztor "array",bár a határadatok eléggé soványkák...
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Szia!
Sikerült, működik! Kicseréltem a diódákat, és most már jó, a C1-re pedig tettem egy ellenállást, ahogy mondtad. 140, és 280V között tudom vele szabályozni a feszültséget, és most már a T2 sem melegszik annyira. Nagyon köszönöm a segítséget!
(#) wg_kezdo válasza mex hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Azért egy kis motort meg tud hajtani?
(50 Ft-ért nagy eredmény lenne ))
4db tranyó 200 Ft körül van már amilyet sikerült találnom.
(#) mex válasza wg_kezdo hozzászólására (») Júl 30, 2008 /
 
Valószinűleg igen.Ha terhelten,netán lefogva akarod inditani akkor biztos a pusztulása...
Megoldás lehet az áramkorlátos táp használata.
(#) wg_kezdo hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
LPT-n szeretnék bemenetet produkálni úgy, hogy egy optoval le tudjam választani.
Vagyis az opto led-je kapja egy külső áramkörből a jelet és az adja tovább az LPT-nek.
Keresgettem itt találtam is valamit, de nagyon bonyolultan volt megoldva (olyasmire használták ami megbonyolította és nekem nincs rá szükségem).
Vagyis csak egy digitális jelet szeretnék feldolgozni LPT-n keresztül.
A legjobb az lenne, ha azon a bizonyos 8 IO biten keresztül jönne be, mert akkor el tudnám osztani őket be és kimenetekre.
(#) Balázs válasza wg_kezdo hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Üdv!

Egyszer már leírtam valakinek egy másik topicban.
(#) googa hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Ha egy multiplexernél (74LS151) a "strobe" lábat, egyfolytában "magasan" tartom, akkor is normálisan fog működni, vagy csak a kívánt bemenet kiválasztása után szabad a "strobe"-ot bekapcsolni? Remélem érthető Köszi! g
(#) Norberto válasza googa hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Idézet:
„ha egyfolytában "magasan" tartom, akkor is normálisan fog működni?”


Nem. Ugyanis ez az engedélyező láb. Ha magasan tartod, akkor a bemeneteire bármit kapcsolhatsz, a kimenet alapállapotban marad.
(#) hapro hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Hali!

Van egy darab kanthal huzalom, ami 3 ohm/m. Hogy lehet kiszámolni, hogy egy 8 ohmos darab mekkora teljesítményt visel el?
0,8mm átmérőjű egyébként a huzal.

(#) Medve válasza googa hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Ha magasan tartod, a kimenetek a bemenetek állapotaitól függetlenek, fixek. Ha L-re teszed, akkor "működik" a chip, a sorrend mindegy...
(#) googa válasza Norberto hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Jó-jó. De azért marad alapállapotban a kimenet, mert nem számoltam a kérdés feltevésekor azzal, hogy a strobe az negált jel lesz az ic számára, vagy pedig azért nem, mert mindenképpen a bemenet kiválasztása után kell a strobe-al engedélyezni??? Köszi!
(#) googa válasza Medve hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Előbb válaszoltam Norberto-nak, mint a Te válaszod megjelent. De akkor végülis jót sejtve, jót kérdeztem vissza. Köszi! g

De van más kérdésem is, ami nem tiszta. Ha a MUX-ot mondjuk 5V-ról etetem, akkor ugyan azzal az 5V-al elérhetek "magas" értéket a bementeten ill. ha földre kötöm a bemenetet az "alacsony" értéknek felel meg, vagy abszolút rosszul gondolom? Köszi!
(#) googa válasza googa hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Azt hiszem az adatlap, pont az ilyen hülye kérdéseim elkerülésésre van, bocsi...
(#) Medve válasza googa hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Abbszolúte jól gondolod
REM: Ha netán a táp alacsonyabb, a logikai szint nem lehet magasabb annál (legfeljebb pár tizeddel)
(#) googa válasza Medve hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Közben még az is eszembe jutott, ha szakadás van a bemeneten, akkor az logikailag 0, vagy mi?
(#) Medve válasza googa hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Az H-szint, ha TTL
(#) dtomi86 hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
hello
4026-os ic-ből elkeztdem építeni egy digitális órát, és most döbbentem rá, hogy mégsem értettem meg teljesen a lábkiosztást. (a számokat dekódolnám vele, clock imputra lép egyet, pontos 1Hz-es alapról) Egyet nem értek.

The enable display input should be high (+Vs) for normal operation. When low it makes outputs a-g low, giving a blank display. The enable out follows this input but with a brief delay.

az enable display-t high-ra kötöttem, és a másikat is, mert úgy értelmeztem, hogy "követnie kell" --> tehát ugyan azt kéne kapnia. Vagy nem kell követnie, hanem az elöbbi függvényében írja ki az utóbbit?

Már félúton járok az órával, hova kössem az enabe out-ot?

4026.gif
    
(#) Norberto válasza dtomi86 hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
Idézet:
„az enable display-t high-ra kötöttem, és a másikat is, mert úgy értelmeztem, hogy "követnie kell"”


Talán még él az IC teljes mértékben

A helyzet ugyanis a kulcsszavakban keresendő, amik a következőek:

- enable display input

- enable out

A bemenetből következően (input) ott külső jelet vár, tehát egy fix potenciálra kell kapcsolni!

A kimenetet (output vagy csak out) viszont soha semmilyen fix pontra nem szabad kötni, tehát se földre, se tápfeszültségre! Rövidzárt okoz!

Jelen IC-nél ez az out kimenet arra szolgál, hogy egyetlen egy helyre kelljen csak bekötni a közös vezérlőjelet, utána az IC-k egymástól megkapják az információkat. Tehát ha például ebből az IC-ből egymás után használsz 4 db-ot, akkor csak a legelsőre kell adnod vezérlőjelet (feltéve, ha akarod, hogy egy adott gombnyomásra, bármire elaludjon az összes szegmens), a legelső IC-nek a enable out-ját összekötöd a következő IC enable display input-jával. A többi IC-nél ugyanígy tovább. De ha ilyen funkcióra nincs szükséged, akkor a display out-okat egyáltalán sehova nem kell bekötnöd, szabadon kell hagyni!
(#) dtomi86 válasza Norberto hozzászólására (») Júl 31, 2008 /
 
köszönöm a gyors választ. még biztos él, mert még nem is tettem be az ic-t a foglalatába. ha kész lesz, akkor felteszem a ki mit épített topicba.
(#) sziszkaRE hozzászólása Júl 31, 2008 /
 
Sziasztok!
A kérdésem az lenne, hogy SN7447A típusó dekóder LT RBI és BI/RBO lábait az alábbi kapcsolásban jól kötöttem -e be? A kapcsolást Tinában is megcsináltam, ott működött, de nem vagyok benne bisztos, hogy ráköthetem az 5V-ra ezeket a lábakat. Válaszokat előre is köszi.Amúgy a kapcsolás egy relére lenne rákötve és annak minden 4. meghúzásra számolna egyet.
(#) Gery hozzászólása Aug 1, 2008 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű kérdésem lenne.
Van a képen látható stabilizált táp.
A kérdésem az hogy ha a diódát kicserélem 1n4007-re hogy bírjon 1A-is az nembaj?
Ja és ha ugyanezt megépítem 12V-os változatban is(7812) akkor is érdemes a 2db kondenzátort és a diódát beiktatni?
Köszönöm: Gery

5vtap.gif
    
(#) Imi65 válasza Gery hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
A dióda - jobb ötlet híján - csak polaritás védelemnek van. Egyébként minden további nélkül elhagyható.
A 12V-os verziónál a kondik kötelezőek (gerjedés megakadályozása miatt), de a dióda ott sem kell.
A rajzon jelölve van a polaritás, ezért az egyenirányítást nem ez végzi.
(#) Gery hozzászólása Aug 1, 2008 /
 
Értem. Köszi mindkettőtöknek a gyors segítséget!
(#) Gery válasza Gery hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Úú! Még valami, amit el is felejtettem. Ha megvan a stabilizáló IC másik "párja" azaz a negatív feszültséget előállító akkor lehet így kötni őket? (gyors paintos rajz )

q.JPG
    
(#) Imi65 válasza Gery hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Így KELL őket kötni. Csak nem azonos a bekötésük.

78_79xx.gif
    
(#) Gery válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Ezt tudom, de a rajz amit csináltam csak sematikus, a kérdésem az lenne, hogy a test az nem baj-e ha közös?
Következő: »»   262 / 3974
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem