Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3910 / 3974
(#) david87 hozzászólása Dec 17, 2023 /
 
Sziasztok!
Keresem A09T 3 lábú smd alkatrészt.
(#) antikzsolt hozzászólása Dec 17, 2023 /
 
Üdv.

Belefutottam egy kandalló ventilátorba ami áram nélkül megy. Volt aki már vett ilyen eszközt? Mekkora peltier van benne? Kicsit eljátszanék én is a hődobon egy ventilátorral.
(#) Régi motoros válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Nem megy az áram nélkül, legfeljebb a peltier elem táplálja.
(#) Lacikari válasza StMiklos hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Köszönöm
(#) majkimester válasza david87 hozzászólására (») Dec 17, 2023 /
 
Itt van néhány találat, hogy mi lehet:
Bővebben: Link
(#) david87 válasza majkimester hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Köszönöm.
Ez a kis apróság képes 5A átvezetni elég durva.
(#) antikzsolt válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Igazad van külső áramforrás nélkül is pörög a venti ha van elég hőkülönbség.
Erre gondoltam hátha alapon. Peltier, 40x40x3,8mm max.15,4V/6A, 51W
(#) zamatőr válasza antikzsolt hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Itt egy peltier-es az alsó részt a kandalló fűti a felsőt a ventilátor hűti .

14108_5.jpg
    
(#) antikzsolt válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Tudom én azt hogy milyen. Csak a peltier milyen lehet benne. Már beraktam a kosárba a fent leírtat. Ha nem lesz jó akkor meg kitalálok valamit rá.
(#) jozsef24 válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
A panelon amelyiken látom az első kép a második harmadik kép a netről van ott néztem az egyikbe ugyan ez van a másikba u243b gondolom az is jo bele a u243b pislogo automatok?
(#) hetfield hozzászólása Dec 18, 2023 /
 
Sziasztok!

Van egy hibás aggregátorom amely a fordulatszám függvényében szabályzta a feszültséget.
Ez a szabályzás elromlott, megoldottam hogy kézzel be tudjam állítani a fordulatszámot.
Ezzel az a baj, hogy felugrik a kiadott feszültség bőven 300volt fölé, ha felpörög véletlenül.
Ezt szeretném behatárolni 230 volt környékére. Van esetleg valakinek ehez kapcsolása?

Köszönöm a választ!
(#) Suba53 válasza jozsef24 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Mi az a "pislogo automatok"?
Az U243B az egy index relé vezérlő. Lehet hogy az U843 is az, de hogy kompatibilisek-e, azt adatlap hiányában nehéz megmondani.
Esetleg ha az U243B adatlapját összehasonlítod a nálad lévő szétszedett vezérlőn lévő U843B kapcsolásával, akkor lehet hogy találsz összefüggést.

U243B.pdf
    
(#) jozsef24 válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Bocs irányjelző.
(#) kadarist válasza jozsef24 hozzászólására (») Dec 18, 2023 /
 
Szia!
Azt a C1 kondenzátort ellenőrizd le, mert ezeknél szokott gondot okozni. Ha gyorsan pislog vagy egyáltalán nem, akkor kondenzátor hiba is szóba jöhet.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2023
(#) Régi motoros válasza zamatőr hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Érdekes konstrukció, bár szerintem kicsit hibás, mert így a venti az alsó felét is hűti.
Úgy kellett volna elhelyezni, hogy a ventilátor alsó lapátja a felső hűtőborda alsó talpa felett legyen 1-2cm-el, azaz maga a peltiel teteje felett.
(#) nagym6 válasza hetfield hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Idézet:
„fordulatszám függvényében szabályzta a feszültséget”
Biztosan így van? Fordulatszámtól az 50Hz frekvencia függ, feszültség a generátor gerjesztésével szabályozható.
Vagy valami komolyabb frekvenciaváltós lenne?
(#) kadarist válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
A frekvencia és a feszültség is változik a fordulatszámmal.
(#) nagym6 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Igen, de nem a fordulat szabályozással van feszültség szabályozás, amint írta a kérdező.
Vagy valami különleges gép lehet.
(#) kendre256 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Az egyszerű aggregátorok olyanok, hogy egy egyszerű röpsúlyos szabályzójuk van. Ezt nagyjából "megtervezik", hogy kb. 3000-es fordulatszámon, a maximális terhelés közelében 230V-ot adjon. Ha nő a terhelés, leesik a fordulatszám (ezzel a feszültség és a frekvencia is). Ekkor a röpsúlyos szabályzó "gázt ad" (közvetlenül a porlasztót szabályozza mechanikusan) feljebb megy a fordulat, ezzel a feszültség és a frekvencia is.
Ezért nem lehet ilyenekről szünetmentest táplálni. Ha egy szünetmentest rákapcsolsz egy ilyenre, a terhelés miatt leesik a fordulata, feszültsége, frekvenciája, a szünetmentes visszakapcsol akku üzemmódra. Ekkor megint felpörög az aggregátor, a szünetmentes érzékeli a hálózatot, ráterhel az aggregátorra, és a folyamat ismétlődik, míg ki nem fogy a benzin, vagy le nem merül az akku.
Az ilyen aggregátorrok generátora egy sima aszinkron motor, egy párhuzamos kondenzátor biztosítja a gerjesztést. Nekem van egy ilyenem, ráadásul még gagyi is volt, gyakorlatilag használhatatlan volt.
Jópár éve szétszedtem, leírtam, lefényképeztem, hogy mi van benne.
Lehet, hogy a terhelhetőségén lehetett volna javítani egy nagyobb kondenzátorral, de aztán vettem egy igazi inverterest, az jó a szünetmentesekhez is.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2023
(#) nagym6 válasza kendre256 hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Idézet:
„Nekem van egy ilyenem, ráadásul még gagyi is volt, gyakorlatilag használhatatlan volt”
Ismerősnek is volt gagyi 8KW-os, első másodpercekben tönkrement a fesz. szabályozója egy rákötött 700W-os szivattyútól. Szerviz azt mondta, hogy félmillió alatt nincs normális aggregátor.
(#) kendre256 válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 19, 2023 /
 
Ezt a gagyi aggregátort 10 éve vettem kb.50 eFt-ért, sejtettem, hogy ennyiért nem lehet inverteres, de bíztam benne, hogy legalább használható valamennyire. Akkor egy 2 kW-os inverteres 200 eFt körül kezdődött. Nekem szerencsém volt utána, mert 100 eFt-ért tudtam venni egy még garanciális, egyszer-kétszer kipróbált Güde ISG-2000-et. A tulaj azért adta el, mert a hajóján a kávégép működtetéséhez nem volt elég a teljesítménye... Nem sokszor kellett használni, de azóta is jól működik.
A honlapot akkoriban olvasták néhányan, volt aki felhívott, hogy tartozik nekem egy üveg borral, mert megkíméltem egy rossz vételtől..
(#) Kolti0 hozzászólása Dec 20, 2023 /
 
Sziasztok. Tudnátok nekem segíteni cső termosztát bekötésében?
Ma építettek ki vízteres kandallót. Dugvillával, vezetékkel bekötöttem a szivattyút, hogy működik-e a rendszer, de jó lenne bekötni a cső termosztátot is. Köszönöm.
(#) kadarist válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Szia! A bekötési rajz beszédes. A szivattyút a 3 és az N közé kell kötnöd. Ha fordítva működne, tehát a melegedéstől kapcsol ki, akkor meg a 2 és az N közé.
(#) proli007 válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Hello! Mi a gond? Ott van a képen. 1-esre kötöd a fázist, 3-asra a szivattyút, a nullát a szivattyú másik pontjára. A dugvilla zöld-sárgáját pedig a szivattyú és a termosztát test (G) pontjára.
(#) Kolti0 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
Le tudnátok írni úgy, h a dugvillából jövő fázist, nullát konkrétan minek a melyik kivezetésére kell kötnöm
(#) kadarist válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 20, 2023 /
 
1-esre a fázist, hármasra a motor fázisát, a motor nulláját meg a nullára.
(#) Kolti0 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
Gondolom nem jól értelezem, de így még a dugvillából jövő nullának nincs helye.
Illetve motor és a termosztát földjét pedig gondolom a vízcsőre, ugye?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2023
(#) kadarist válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
A nullát természetesen nem kötöd a termosztába, a termosztát nem fogyasztó, csak egy kapcsoló. A földelési pontokat a dugvilla védővezető (földelés) pontjára kell kötni. Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor inkább hívj szakembert, mielőtt baleset érne.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2023
(#) Kolti0 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 21, 2023 /
 
"Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor inkább hívj szakembert, mielőtt baleset érne."
Igazad van, de ezért kérdezek, hogy ezer százalékra biztos legyek. Az volt furcsa számomra, hogy van egy felesleges kivezetés, de így már világos. Egyébként egy kétpólusú kapcsoló se fogyasztó, mégis igényli a nulla bekötést is.
No, de a hülye ne okoskodjon.

Ami azt illeti tegnap a fűtésszerelő bekötötte a kályhát, beszéltünk közös villanyszerelő ismerőssel.
Elvileg reggel jönnie kellett volna, sejtettem, hogy nem ér ide, ezért muszáj volt megoldanom.
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) Suba53 válasza Kolti0 hozzászólására (») Dec 21, 2023 / 2
 
Bocs.
Idézet:
„Egyébként egy kétpólusú kapcsoló se fogyasztó, mégis igényli a nulla bekötést is.”

Egy kétpólusú kapcsoló nem igényel semmit. Csak azt jelenti, hogy két független ágat tud kapcsolni, ami lehet akár 2 fázis is, vagy bármi más. Csak az elektromos paraméterei szerint illik használni, amit általában megadnak az adott típushoz.
Következő: »»   3910 / 3974
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem