Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Bojler javítása, kérdések
Ha annyira elöregedett, hogy kilyukadt vagy kirepedt, beforrasztod, majd néhány hónap, hét vagy éppen nap után máshol lyukad ki.
Anyósomnál kétszer cseréltek Hévíz bojlerben betétet. Nem lyukadt ki, csak darabokban potyogott a fala.
Igen, erre én is gondoltam hogy fölösleges lenne lyukat befoltozni, másutt fog hamarosan újból kilyukadni.
A kérdező még nem írta le a típusát a készülékének...meg teljesen más képeket mutogatott.
Mióta bojler egy átfolyós vízmelegítő gázkazán?
Ha lenne "tartálya", na de az nincs neki!
Egyszerűen csak azért, mert a gázosok így nevezték.
Hétvégén nem volt időm válaszolni, végül a rádióvezérelt kapcsolót kicserélték, és azóta jó.
Épp szereztem kicsit olcsóbban még egy ennél is jobb állapotú ugyanilyen bevonatosat. Egy dolgot kell szereznem hozzá, a bimetálos hőkioldóhoz egy rögzítő klipszet, mert ennek a régebbi hőcserélőnek a csövén nincs kis lemez, amihez rögzíthető.
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2024
Ha erről a biztonsági termosztátról van szó és nincs klipsz hozzá akkor megfelelő méretű bilincset is alkalmazhatsz ehhez, vagy ugyan ilyen hőkorlátos értékűben ezt a típust. A robbantott ábrája. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 24, 2024
Igen, pontosan így néz ki.
Valamilyen bilincsre igen, de AWAB-ra még nem is gondoltam, köszi a tippet! Ezt a típust is két AWAB-bal érdemes rögzíteni a füleinél fogva?
Ezt is lehet DE, hogy a kivezetéseit ne zárja rövidre a fémszalag oda tenni kell szigetelést pl. prespánból vagy hőre keményedő műanyagból egy darabkát és úgy leszorítani a csőre. Lehetőleg oldalt legyen a bilincs menetes szorító része és igazítva legyen az ovalitása a meghúzáskor. Hővezető pasztát lehet tenni a felületek közé.
Ariston Lydos villanybojler az alany.
Annyit tudok róla, hogy kb. 4 éve lett felszerelve a szüleimnél, én csak most kezdtem el tanulmányozni közelebbről. Csupán a hidegvizet beengedő és a HMV-et kiengedő flexicsövek voltak csatlakoztatva a képen látható csonkokra. A hidegvíz bemeneten egy biztonsági+visszacsapó szelep látható, de nyitó karja nincs. Nem vagyok biztos benne, de talán ezekhez a bojlerekhez gyárilag (vagy az Ariston Mo. részéről) ezt a biztonsági szelepet mellékelték. Jól sejtem, hogy a vízzel teli bojlert így, ilyen bekötéssel kb. lehetetlen leengedni? Köszi előre is!
Hát, erre én is kíváncsi lennék. Tavaly ki kellett takarítani egy hasonló Aristont és ugyanerre jutottam, hogy leengedni nem tudom. Viszont időm nem volt gondolkodni rajta így leszereltem az alsó műanyag részt, kiszedtem a termosztátot, meglazítottam az összes csavart a talplemezen. Majd a teljesen beállt tömítéses talplemezt óvatosan megnyitottam nagyjából a kád felé aztán elhagytam a fürdőszobát. 1 perc után üres lett, a víz meg a kádba meg az összefolyóba ment. Előtte azért nagyjából elpakoltam az értékesebb dolgokat a környékről.
Hali. Nem lehet hogy jobbról csavarhúzóval nyitható a szelep?
Nincs ott semmi, csak egy peremezett záródugó. Ettől ez a típus a legolcsóbb.
Hát igen, az ilyen "eláztatós" módszerrel persze le lehet ereszteni, de közel 80 liter víz kiengedéséhez fel kel készülni rendesen
A dolog pikantériája, hogy szüleim állították: simán le tudják ereszteni azzal, hogy elzárják a fő-strangot és megnyitnak minden mosdó csapot a közelben. És valóban, szinte teljesen üres volt, amikor nekiláttam a leszerelésnek. Csak nem értettem, hogy mégis hogyan... Aztán talán (?) rájöttem: a biztonsági/visszacsapó szelep bemeneténél észrevettem egy jó nagy kavics-szerűséget, ami részben befészkelődött a visszacsapó zárótányér és az ellendarab közé. Ezáltal a rugó nem tudta visszanyomni a tányért, a szelep folyamatosan nyitva volt. Elég nyakatekert, de talán így vissza tudott csurogni a 80 liter víz a hidegvíz csőhálózatba. Szép lassan. És hogy miért nem lökte ki a kavicsot az a nem kevés visszafolyó víz, hát azt sem értem. Annyira szürreális, hogy nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez engedte a leeresztést... A kiékelt állapotot nem volt eszem lefotózni, csak utólag, miután kipöcköltem (nagyon simán ment, nem szorult), akkor fotóztam le a kavicsot és a szelep bemenetét.
Nem, ahogy Bakman is írja/mutatja, ezen egy ilyen sima felületű műanyag dugó szerűség van a kar helyett. Valahogy így néz ki a belseje:
Most már mindegy, de megoldható a dolog. Minden csapot elzársz, majd a bejövő hideg vizet is. A szelep helyére egy tömlő, majd valahol kinyitod a melegvizes csapot, esetleg a bojlerről letekered a melegvizes csövet, már ha van rá lehetőség. Valamennyi víz ki fog jönni de jóval barátibb a dolog, mint egy nagy tölcsérrel készűlni a mutatványra.
A melegvíz elzárást asszem vágom (gondolom azért, hogy a vákuum valamennyire visszatartsa, hogy kiömöljön a tartályból a víz a hidegvizes bemeneten keresztül, miután lekerül a biztonsági/visszacsapó szelep a csonkról).
De ez a módszer is azt igényli, hogy a szelep lekerüljön a menetes csonkról. Leeresztés után meg egy új menettömítéssel vissza kell csavarni a szelepet a helyére. Ez a művelet nem várható el egy átlag fogyasztótól. Ezt az eredeti felszerelőnek is tudnia kellet volna (nem házi szerelés volt, ezt egy szerelő installálta). Észszerűtlennek tűnik, hogy: - miért nem ba**ta ki a gyárilag mellékelt, kar nélküli szelepet, hogy egy leeresztőset tegyen be helyette. Vagy hogy - miért nem csavart be pluszba pl. egy T-idomot, a szelep és a bemeneti csonk közé. És a T szárára pl. egy gömbcsapot, amire mondjuk tömlőt lehet csatlakoztatni. Vagy az van, hogy ezt az Aristont mégis le lehet ereszteni valami trükkel, ami számomra ismeretlen. Ezzel a kérdéssel született eredeti posztom. De ha nincs trükk és nem én vagyok a profán, akkor mégis hogy gondolta ezt a szerelő, vagy az Ariston? Szüleim részéről biztosan nem a spórolás jegyében kérhették a szerelőt, hogy ne kelljen a plusz szerelvény. De nem magától értendő, hogy az egyszerű, szerelői beavatkozást nem igénylő leeresztési lehetőség, az alap? A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2024
Attól függ, mennyire (nem) érdekli a szerelőt/beüzemelőt az utólagos javíthatóság. Ezt adták hozzá és kész...
Nincs trükk, csak az van, amit tapasztaltál, írtál, írtam.
Hát, az eszem megáll
A bojler egy nyaralóban volt, ergo a fagyvédelem talán még fontosabb szempont is volt az átlagnál... De köszi a segítséget
Megértem, tényleg bosszantó. Többször dolgoztam együtt viz-, gáz-, fűtésszerelőkkel, azok rutinból tartottak maguknál két-három normális biztonsági szelepet bojlerhez. Pedig ha valakiknek, nekik nem okoz gondot egy két menetet tömíteni.
Ez a dolog tényleg csak attól függ, mennyire érdekli a beszerelőt/beüzemelőt. Egyszer voltam olyan helyen, ahol amit csak lehetett, egyszer használható, géppel préselt idomokkal raktak össze. Ahhoz képest a te/szüleid helyzete még egészen jó.
Üdv!
Azt honnan tudnám kideríteni, hogy Hajdú bojlerbe (Z120EK-1) melyik anód való, mielőtt szétszedem az egészet?
Hello! Mondjuk bemész az Orczy-ba és ahhoz kérsz..
Szia, itt a 190 mm-est írják hozzá.
Ezt a hosszabbat is nyugodtan beleteheted. tovább fog tartani, jobban védi a tartályt.
310 mm-es. Bővebben: Link
Köszi, nekik már írtam, csak gondoltam megpróbálok másfelé is utána járni, amíg válaszolnak.
A gyártó ezt ajánlja, de ez csak a vízmennyiség.
Az adott felhasználási helyen sem mindegy, hogy lágyabb, vagy keményebb a víz. Ha nagyobb van beletéve, abból nem lesz baj. Persze ettől függetlenül időnkét a vízkövet ki kell takarítani. |
Bejelentkezés
Hirdetés |