Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Videoton EA 6383 s (tuning)
 
Témaindító: gbr, idő: Nov 2, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   20 / 20
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Máj 17, 2024 / 1
 
Nem tudom hogyan tökéletesíthető tovább ez a tranzisztoros fokozat, ha magamnak készülne meneten térnék át műveleti erősítőre.
A témában emlegetni szoktak egy kis brummogást, főleg ahogy száradnak kifelé tápszűrő kondenzátorok. Az alaplapon elkelne valamilyen aktív szűrés a HR97 pozíciószámú 330 Ω-os ellenállás helyett. Egyszerű kapacitássokszorozótól kezdve, Zener-es stabilizátoron át, 24 V körüli stab. IC-ig bármi javulást hozhat.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Köszönöm. Tehát a 330Ω csinál 28V-ot a 34-ből?
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Máj 17, 2024 / 1
 
A 28-34 V azt jelenti ebben a tartományban mozog a pozitív táp amiről a végerősítő is működik. Terheléstől, hálózati feszültségtől függ ez az érték.
A 330 Ω-on annyi esik amennyi áramot felvesz a RIAA korrektor, a bemeneti illesztő és a hangszínszabályzó együttesen, 5-10 V-ra tippelem.
A Vidin kívül nem is jut eszembe erősítősítő ahol ne lenne aktív szűrés az előerősítő számára.
Meg is nézem mindjárt az Orionokat.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Köszönöm. Akkor a 330Ω-os fűtőtest helyett, berakok 7824-et, ha az megfelelő. Előtte-utána mekkora kondik legyenek? Próbálnám kicsit rendbe rakni. Majd, teszek fel rajzot a fejleményekről, véleményezésre.
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Máj 17, 2024 / 1
 
A 7824 minden bizonnyal megfelel. A kondik a meglévőkön kívül a szokásosak, a be oldalon 330 nF, a kimeneten 100 nF és ajánlott a kerámia kivitel. Ezeket a kondenzátorokat a stab IC lábához a lehető legközelebbre ültesd!
Tégy visszáram diódát (pl. 1N4001) az 1-3 lábak közé, mert megeshet, a végfok táp hamarabb leesik a kikapcsolás pillanatában mint az előfok pufferei és azt a 7824 zokon venné. Bővebben: Link
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Köszönöm. Azon gondolkodtam, ha kicserélném a trafót egy jobbfélére és nincs rajta 3.1V váltófesz, azt hogyan lehetne előállítani nagyobb feszről?
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Máj 17, 2024 / 1
 
Bárhogy ötletelek macerásnak tűnik.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Köszönöm, akkor marad a régi.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 18, 2024 /
 
Szia!

Rajzoltam valamit.
Azt vettem észre, hogy a T11-nél, az 1µF és a 100µF csatlakozása, fel van cserélve a gyári rajzon, a panelhoz képest (mindkét oldalon).
(#) reloop válasza lóri hozzászólására (») Máj 18, 2024 / 1
 
Szia! Úgy is működik ahogy lerajzoltad, csak rosszul. A gyári rajz szerint működik helyesen A T14-T11 áramkör.
(#) lóri válasza reloop hozzászólására (») Máj 18, 2024 /
 
De akkor, miért van úgy a panelon, ahogy rajzoltam? Kisípoltam műszerrel is. Tehát, az 1µF az emitterhez megy, a 100µF a collector-hoz, a panelon, a gyári rajzon pedig fordítva.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2024
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Máj 18, 2024 /
 
Valószínű, akkor a szitázás rossz a panelon, én meg azután mentem. E-B-C, valójában, C-B-E.
(#) MateD1129 hozzászólása Máj 27, 2024 /
 
Sziasztok!

Tönkrement a BD809 és BD810-es tranzisztor a baloldali végfokban. Ilyet már nem nagyon lehet kapni és azt szeretném megtudni, hogy a TIP142T és TIP147T tranzisztorokra ki tudom-e cserélni őket a végfok átalakítása nélkül?

Másik kérdésem, hogy az áramköri rajzon a tápnál a TC09-es kondenzátor 70µF vagy 10uF? Tudomásom szerint valaki már javította az erősítőt és feltehetően félreolvasta úgy gondolom, mert jelenleg 10µF 25V-os kondi van benne. Mindig is volt egy búgása az erősítőmnek, ami néha zavaró volt, talán pont emiatt? (Ha nem 70µF van a rajzon, akkor nem szóltam )

Köszönöm a válaszokat!
(#) kadarist válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Szia!
A TIP-ek Darlingtonok, oda nem lesznek jók. Ide írd be a helyettesíteni kívánt tranzisztort és megkapod a típusokat: Bővebben: Link
A kondenzátor 70 µF-os lesz a rajz szerint.
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Szia!
A TC09, az 10uF.
Márcsak azért is, mert megnéztem a panelon és újracsináltam az egészet.
Persze 70-nek van írva a rajzon.
(#) MateD1129 válasza kadarist hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Köszönöm!
Ezen az oldalon néztem, azért hittem, hogy jó lesz, mert itt írja a TIP142T -t alternatívának:
https://www.el-component.com/bipolar-transistors/bd809

Sajnos az általad említett linken felhozott tranzisztorok ugyan úgy nem elérhetők a HQ elektronika oldalon, ahonnan rendelnék, így kénytelen leszek több helyről rendelni, találtam BD809, BD810-et a ret.hu oldalon.
(#) MateD1129 válasza lóri hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Köszi az infót, akkor megnyugodtam!

Viszont, amit még észrevettem és nem tudom normális jelenség-e, elektrolit kondenzátorok majdnem mindenhol magasabb értéket mutatnak mint, ami rájuk van írva.
Pl.: A 4700µF -os kondi 6800µF -os, a 47µF-os 64µF stb... és azért ez nem 20%-os tűréshatár.
(Nem az áramkörben mértem, kivettem őket)
Elöregedtek volna?
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Nem tudom, én is mindig nagyobbnak mérem őket.
Lehet, hogy még jók.
(#) Gafly válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Örülj neki.
(#) GyurikaBx válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Szia,
BD911, BD912
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 27, 2024 /
 
Rakhatsz bele, BD249/250-et is.
(#) MateD1129 hozzászólása Máj 28, 2024 /
 
Üdv újra!

Lehet, hogy ez már nem "tuning" hanem javítás kategória, ezért elnézést kérek, de ha már itt kezdtem bele, gondoltam akkor rákérdezek itt! Kicseréltem a bal végfokon a BD809 és BD810-et egy újra.
Bekapcsol, minden oké, nem vágja le a biztit.

Viszont rövid idő után recsegés és szikrázó hang jön a bal oldalon, ami nagyon hangos, a teljesítmény kijelző fel-le ugrál. Bármi ötlet, hogy hogyan induljak neki ennek a hibának a felkutatására, esetleg mi lehet az oka?

Köszönöm a válaszokat, szép estét!
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2024
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 29, 2024 /
 
Szia!

A meghajtótranzisztoraikat és környezetüket is átmérném. Általában több dolog is tönkremegy, nem csak a BD.
(#) MateD1129 válasza lóri hozzászólására (») Máj 29, 2024 /
 
Nem hinném, hogy a végfokban lenne a további hiba. Ha szabályzó egységet leválasztom a tápról (H2, H3, H4, H5) akkor a nagyon hangos szikrázó recsegő hang megszűnik viszont még így is hallható a bal oldalon hogy nem oké... sercegés, pattogás.

Ha a szabályzót a szűrő egységről leválasztom akkor teljesen megszűnik a zaj.
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 29, 2024 /
 
Azt nem tudhattam, elnézést.
Várjuk meg reloop-ot, ő ért hozzá.
(#) MateD1129 válasza lóri hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
Hát...meglepő módon megjavult. Elkezdtem ellenőrizni a szabályzón a kondikat, hogy nem e az a ludas, szépen megnéztem mindet, de mivel mind hibátlan volt visszaraktam, majd a tranzisztorokat is, de azok is hibátlanok voltak. Visszaraktam és már nem rossz... ki érti ezt?
Még a halk búgás is teljesen eltűnt, ami korábban volt.
(#) lóri válasza MateD1129 hozzászólására (») Máj 29, 2024 / 1
 
Akkor lehet, hogy a modul érintkezői eloxidálódtak és ettől lett kontaktos/sistergős. De mivel kihúztad, visszadugtad, kicsit megtisztult az érintkezés.
(#) RobyBoy válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 30, 2024 /
 
Szia!Ha még aktuális a kérdés, akkor ha jól emlékszem a középsugárzó hangerejét lehet vele beállítani.Én is szoktam korrigálni a DC2550-nél(hangkártya EQ), mert eléggé harsogó tud lenni.Egyébként szép mentés volt, kár, hogy mifelénk nem akadni ilyen szettekbe.
Következő: »»   20 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem