Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2498 / 2499
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Júl 8, 2024 /
 
Valami szimmetrikus tápegységet. Ahogy beszéltük.

A hangvételből ítélve, nem tűnik valami technikailag kielégítő ötletnek.

Sokat nem gondolkodtam még rajta. A kis AC/DC-vel már dolgoztam, jól teszi a dolgát.
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Júl 8, 2024 /
 
Egyelőre ne foglalkozz a külön táppal! Csak akkor lenne rá szükség, ha valamilyen zavaró körülmény lépne fel.
A korábbi anomáliák szerintem abból származtak, hogy nem volt kompatibilis az alulátresztő szűrő műveleti erősítőjének típusa a táplálás módjával.
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Júl 8, 2024 /
 
Értem, csak muszáj előre gondolkodnom, mert vannak drága alkatrészek is a kapcsolásban (LEM), és most már minden "gyerekbetegségre" szeretnék figyelni.

A végleges verziót szeretném elkészíteni.
A hozzászólás módosítva: Júl 8, 2024
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Júl 8, 2024 /
 
Vagy prototípust építesz, kiértékeled, szükség esetén elvégzed a módosításokat, vagy olyan támogatót vonsz be aki épített/használt már ilyet.
(#) firstman válasza firstman hozzászólására (») Júl 9, 2024 / 2
 
Nos, az 555 valahogy így fest próba előtt. Remélem, hogy jó lett a rajz és az összeállítás is.
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Sze, 18:14 /
 
Nos, egyeztettem a "megrendelővel".

Úgy néz ki, nem szükséges a szeparált GND. Ha egy földpotenciált használok, nem követek el nagy bajt?

Én úgy érzem így már okafogyottá vált.
(#) btamas81 hozzászólása Sze, 19:02 /
 
Üdv!
Picit vitaindítónak is szánom ezt a hozzászólásom.
Szóval, mostanában sok videot nézegettem régebbi (vintage) készülékekről. A hozzászólásokban, rendre azt olvasom, hogy a régebbi dolgok jobban szóltak. Ezt nekem nem tiszteni eldönteni, ugye ízlések és pofonok.
Aztán az egyik külföldi videoban egy srác -aki ilyen vintage audio cuccokat árul- is említi, hogy sok vevője kérdezi tőle is.
Szerinte az lehet az oka, hogy azok a mérnökök akik a 70-es évek elején a tranzisztoros/integrált erősítőket tervezték, azok még az elektroncsöves technikán nőttek fel, az volt a minta. És megpróbálták a tranzisztorosokat is úgy tervezni, hogy hangban hasonlítson a csöveshez.
Ez egy picit szöget ütött a fejembe.
Ma az eaglebe berajzoltam egy sokak által jó hangúnak tartott Luxman R-1050 végfokát.
Próbáltam kihelyettesíteni a mai alkatrészekkel.
A hozzáértőktől kérdezném, hogy miben más ez a kapcsolás, mint mondjuk itt a fórumon népszerű erősítők kapcsolása. (mert nekem mint laikusnak nem nagyon)

Luxman.png
    
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Sze, 20:17 /
 
Szia! Ez a kapcsolás mintha el lenne rajzolva. A 330 Ω trimmerhez kapcsoló 47 nF nekem sem értékben, sem bekötésben nem tetszik.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Sze, 20:42 /
 
A szervízdoksiból csináltam, de lehet benéztem valamit.
Én az R125/126-ot nem értem.
A hozzászólás módosítva: Sze, 20:43
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Sze, 20:49 /
 
És ha még a poti meg a kondi közös pontja rámegy a Q103 kollektorára? Mert a másik oldal rajzán úgy van.
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Sze, 21:38 /
 
Igen a C106b van helyesen rajzolva és az érték pF, nem nano.
Az R125/126 merre található? A DC védelemben R124 után R127 következik.
(#) btamas81 válasza reloop hozzászólására (») Sze, 22:08 /
 
Akkor javítom.
A végfok rajzát ha nézed a C101a felett van bekötve tápba. De jól sejtettem, hogy a DC védelemhez van köze.
(#) reloop válasza btamas81 hozzászólására (») Sze, 22:22 /
 
Nem ismerem a készüléket, csak feltételezem viszonylag hosszú huzalon kap tápot a végfok. Ezen huzal induktivitása a tápszűrő kondik alkotta rezgőkör jóságát szokás ilyen ellenállásokkal lerontani.
(#) szendi001 válasza btamas81 hozzászólására (») Csü, 9:36 /
 
Nem probaltak ugy tervezni. Az egyik lenyeges elteres, hogy a felvezetonek van termikus hibaja, ami a csövesnek nincs. Nyilvan a csonek nagyobb a tömege. Ebbol adodik eleg sok problema, IM torzitast tekintve. A masik, hogy a hetvenes evekben meghajtottak a vegfokot egy LP vel, ami eleve egy jo analog jel, nem volt minden limiterrel es hangbehuzoval a helyere huzva es termeszetesebb volt a zene is. Kerdes hogy mihez kepest szolt jobban? A hatvanas evekben 3 wattos fa dobozos AM radio volt az atlag amit felhasznalo hallhatott. Ezek utan egy sztereo FM adas ketszer 10 Wattal mekkorat szolhatott? .
A hozzászólás módosítva: Csü, 9:39
(#) firstman válasza firstman hozzászólására (») Csü, 16:40 /
 
Kérnék egy kis segítséget. Az erősítő elindult, a kimeneten meg van a + és a - szinusz is. A problémám az, hogy nincs nyugalmi áram és nem is lehet állítani. Természetesen a szkópon is látszik a keresztezési torzítás. A c2, illetve a t2 nélkül is fennáll a hiba. Q4-Q7 vonalon kellene keresgélnem? A rajzon esetleg vettetek észre olyan alkatrész értékeket ami eleve kizárja a helyes működést?

Új alk..jpg
    
(#) Skori válasza firstman hozzászólására (») Csü, 16:42 /
 
A P1 poti tekerésére nem változik semmit a nyugalmi áram?
A hozzászólás módosítva: Csü, 16:43
(#) firstman válasza Skori hozzászólására (») Csü, 16:43 /
 
Nem, konkrétan semmit.
(#) Skori válasza firstman hozzászólására (») Csü, 16:44 /
 
Mekkora a feszültség ezen a potin? Az változik, ha tekered?
(#) firstman válasza Skori hozzászólására (») Csü, 16:54 /
 
Máris adom az adatokat, csak közben hozok egy beállító rajzot is, a feszek miatt. Ehhez álltam be a tápfesszel.
(#) firstman válasza Skori hozzászólására (») Csü, 16:59 /
 
A P1-en a feszt nagyjából 0-4,7V-ig tudom állítani.
(1 pár végtranzisztor van bent.)
A hozzászólás módosítva: Csü, 17:00
(#) firstman válasza firstman hozzászólására (») Csü, 18:45 /
 
És valahogy így áll nálam a gnd-hoz képest.
(#) Skori válasza firstman hozzászólására (») Csü, 19:50 /
 
Q621 és Q623 bázisán is megvan ugyanez a feszültség?
A kimenet nullán áll ilyenkor?
A hozzászólás módosítva: Csü, 19:52
(#) firstman válasza Skori hozzászólására (») Csü, 20:10 / 1
 
Köszönöm szépen! Nagyon jó volt a megérzésed. Az kimeneti lapon volt egy átkötés a D- és Q11 (Q623) bázisa között, amit nem raktam be
Mindjárt másképp fest a dolog.
A hozzászólás módosítva: Csü, 20:11
(#) btamas81 hozzászólása Pé, 10:31 /
 
Ha egy balansz potit ki akarok kötni (rossz), akkor hogy célszerű? Sztereo poti, egy láb gnd, egy be, egy ki. Zárjam rövidre a be és kimentet, vagy két egyforma ellenállás a gnd és be oldal felől a kimenethez. 250k a poti.
(#) mek-elek válasza btamas81 hozzászólására (») Pé, 14:54 /
 
Egyszerűen tükörbe kell kötni. Ez az egész balansz kérdés egyéni dolog. Ha az ember monobokkban gondolkodik, például külön dobozban, adódik a megoldás, a két hangerőszabályzó. És ezeket is lehet skálázni, azaz adott számnak, adott beállítás. Azonban igényes zenehallgatásnál, adott erősítőnél átviteli elcsúszás is felmerülhet a két csatorna között, ami befolyásolhatja a térleképzést. Én nem használok balanszot.
(#) Alkotó válasza btamas81 hozzászólására (») Pé, 15:57 /
 
Nincs mindenre igaz jó válasz. Mielőtt bármit elkezdesz kötözgetni, meg kell nézni a kapcsolást, mert többféle megoldás is létezik a csatornák szimmetriájának korrigálására. Talán csak simán át lehet kötni, de nem zárható ki valamilyen fix állapot létrehozásának a szükségessége sem.
És nem bírom ki, hogy meg ne jegyezzem, szokás szerint egy tapodtat sem viszi előrébb mek-elek "fura" álláspontja a témát.
(#) btamas81 válasza Alkotó hozzászólására (») Pé, 16:26 /
 
Ez lenne az. Sansui AU-G50X. A kapcsolók balról jobbra, low pass, hi pass utána középen a balansz poti (a piros jegyzéstől alig látszik) utána loudness kapcsoló, utána hangerő poti.
Nagyon pöpec erősítő, szépen megépített, de a mély/magas/balansz potiknak lőttek (alpsok, de 40év az 40év)Nem is nagyon találok belevalót. Míg sikerül találni poti addig azért szeretném használni.
(#) mek-elek válasza Alkotó hozzászólására (») Pé, 16:28 /
 
Kedves Alkotó, csak annyit a megjegyzésedről, hogy mivel nem vagyunk egyformák, lehet mindenkinek saját "előrébb" iránya...
(#) btamas81 válasza mek-elek hozzászólására (») Pé, 16:29 /
 
Én sem nagyon használok, de most nem is a használatról volt szó. Míg nem találok bele potit, addig kellene vmi ideiglenes megoldás.
(#) btamas81 válasza btamas81 hozzászólására (») Pé, 16:30 /
 
Ja még van egy mono/stereo kapcsoló is.
A hozzászólás módosítva: Pé, 16:31
Következő: »»   2498 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem