Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » V-FET és SIT erősítő kapcsolások
Lapozás: OK   7 / 7
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Jún 6, 2024 /
 
A ma délelőtt szorgos munkával telt, a lézeres kivágás helyett most a csigafúró és reszelő került a tevékenységi középpontba.
Most éppen az Unity Coupled V-FET SE hátsó oldala került sorra, a hálózati aljzat/kapcsoló/EMI filter mellett a két WBT-0700 hangszóró csatlakozóaljzat is beszerelésre került.
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
A fűrészelés és fúrás folytatva, így elkészültem a Motorola 1N3913 tipusú diódanégyessel kivitelezett graetz kapcsolásnak a hűtőlapra szerelésével.
A diódáktól a pozitív és negatív kivezetés majd egy 10mm-es ezüstszalaggal lesz megoldva, az energia elképzelhetően kevés veszteséggel jut el a pufferkondikba.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Jún 12, 2024 /
 
Helyükre kerültek a Black Gate FK 10000µF/80v-os tápegység kondenzátorok, most már megindulhat az energiatovábbítás ezüstszalaggal való kivitelezése.
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Jún 13, 2024 /
 
Megtörtént az ezüstszalagok beszabása a diódahíd és a pufferkondik közé, a negatív oldali sínezés megszakítás nélküli továbbvitele, és a későbbi felezése adja meg a GND-t.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 9:23 /
 
Mivel az elmúlt közel 3 hónap alatt nem készült el a korábban betervezett 24 lépéses autotrafós hangerőszabályzó (AVC) prototípusa, így kénytelen voltam egy B tervet készíteni.
A helyettesítésre kiszemelt Tokyo Ko-On Denpa attenuatort kalandos úton sikerült beszerezni, még egy látványos, tömör aluminium gomb is került rá
A B terv precizíós kialakitása egy kis időt még ígénybe vesz, ennek letelte után azonban - érthető módon - végleges A terv lesz belőle.
TJ.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 12:05 /
 
Kiváncsiságból megmértem a TKD 2P65CS ellenállásértékeit az 5/10/15/20-ik lépésnél (A/B oldal):
5 step: 1406,8R/1401,9R
10 step: 5267R/5276R
15 step: 13255R/13279R
20 step: 24,92k/24,98k
Mint látható a "B" oldal kicsit magasabb értékkel, de együtt fut az "A" oldallal, úgy néz ki, hogy ez az eltérés kisebb mint 0,1dB.
TJ.
(#) Alkotó válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 13:18 /
 
Pusztán kíváncsiságból (műszaki érdeklődésből) kérdezem, mi alapján választottad ezeket az osztásokat?
Vélhetően sosem fog a végállások közelében funkcionálni, de érdekes lenne az 1, 2, 3, 4 osztás is (mert itt várnám a legnagyobb hibaarányt), valamint én nem állnék meg a végállás 10 %-ánál (25 kR a 250 KR-ból), hanem ebben a tartományban is felvennék néhány mérési pontot.
(#) mek-elek válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 13:25 /
 
Ahogy néztem 90 táján árulják. Neked mennyiért lett?
(#) tunerman válasza Alkotó hozzászólására (») Hé, 13:49 /
 
A mérések könnyen megjegyezhető lépésszámoknál voltak, persze lehetetett volna bármilyen más helyen is.
A tapasztalatom az, hogy általában a hangerőszábályzókat kb. 50%-os értékig tekergetjük, az felett nem nagyon.
A tisztán műszaki méréstechnikai kérdésedre - mi van az 1/2/3/4-ik lépésnél? -, majd délután előveszem az attenuatort és átmérem ezeket.
TJ.
(#) tunerman válasza mek-elek hozzászólására (») Hé, 13:59 /
 
Idézet:
„Ahogy néztem 90 táján árulják.”


Ezzel a mondattal nem tudok mit kezdeni, pontosítást kérek.
Ezt a TKD 2P65CS tipust több évtizeddel ezelőtt forgalmazták, igencsak ritkán van fenn a neten és megkérik akkor az árát. Én egy komplett készüléket vettem meg Japánból, amiben ez az attenuator volt beszerelve...így jutottam csak hozzá.
Amúgy például az Audio Note/Kondo álltal gyártott Ongaku erősítőjében különben ilyen bemeneti szabályzó van.
TJ.
(#) mek-elek válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 15:11 /
 
Köszi, a lényeg, a válaszod a kérdésemre kielégítőnek tartom.
ME
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 18:06 /
 
TKD 2P65CS attenuator A/B oldalának további mérései.
1 step: 141,12R/141,87R
2 step: 315,3R/316,5R
3 step: 559,8R/560,3R
4step: 942,9R/939,4R
Láthatóan itt a legalsó osztástartományban is tartja a pontosságát
TJ.
(#) Alkotó válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 18:29 /
 
Ezek nagyon jó adatok. Én ilyen eszközt még a kezemben sem fogtam, de amikor sztereó potmétereket mértem, mindig a legkisebb elfordulásnál voltak jelentős problémák, amik kicsit tovább fordítva eltűntek. Pl. egy picit elfordítva a tengelyt az egyik csatorna már szólt, a másik még nem.
(#) tunerman válasza Alkotó hozzászólására (») Hé, 18:36 /
 
Ez a TKD 2P65CS nem potméter, hanem egy 41 lépéses attenuator, 65dB leosztással.

Infó itt: https://www.tkd-corp.com/en/products/att/stepatt.html
(#) Alkotó válasza tunerman hozzászólására (») Hé, 19:26 /
 
Azért ha egy kicsit "hunyorítva nézem", és a terminológia helyett a funkcióra koncentrálok, akkor ez is potméter, csak nem fokozatmentes, hanem fix ellenállásokból kialakított megoldás.
Ennél sokkal jobb együtt futás érhető el, de itt is van egy egész sor érintkező, amiknek lehet átmeneti ellenállása (biztosan van), ami akár érzékelhető is lehet(ne) a minimális fokozatoknál. Viszont a Te példányod erre rácáfolt, nagyon jó értékeket mutat.
Az ilyen kapcsolgatós váltásoknál mindig az a dolog rejtélye, mi történik amikor az egyik érintkezőt már elhagyta a csúszka, és a másikat még nem érte el. Lehet tudni ez a konkrét típus milyen választ ad erre a kérdésre?
A hozzászólás módosítva: Hé, 19:29
(#) mek-elek válasza Alkotó hozzászólására (») Hé, 20:44 /
 
"Az ilyen kapcsolgatós váltásoknál mindig az a dolog rejtélye, mi történik amikor az egyik érintkezőt már elhagyta a csúszka, és a másikat még nem érte el."

E probléma mechanikailag simán kezelhető.
(#) Alkotó válasza mek-elek hozzászólására (») Hé, 21:11 1 /
 
Illik hozzád ez a reakció, mert ha jól tudom a névadód is melléfogott néhány szakmában. Mint most látjuk a mechanikában sem vagy jártas.
Ez éppen az a probléma, ami mechanikailag nem kezelhető, mert a csúszó érintkező nem érhet egyszerre két egymás utáni csatlakozóhoz. E miatt a váltáskor mindenképpen van egy olyan "üres" tartomány, amikor a csúszka lebeg.
Ez persze lehet rövid idő, de van. És egyáltalán nem biztos, hogy okoz bármilyen zavart, de műszakilag egy labilis helyzet.
(#) mcc válasza Alkotó hozzászólására (») Hé, 21:18 / 2
 
De igen, hozzáérhet egyszerre két érintkezőhöz. Ennek a típusnak az angol rövidítése MBB “make before break”.
(#) mek-elek válasza Alkotó hozzászólására (») Hé, 21:25 1 /
 
A negatív mancs az állandó lekezelésedért adtam. Nem vagy Te olyan okos, mint amilyennek tartod magad. A dolog elve az előbb záró, majd nyitó érintkező. Ennek az idejét befolyásolja a billenés erejét-gyorsaságát szabályzó állítható "racsni" a fogaskerék felett. És mint a filmeknél a képkockánál a fül nem érzékeli az átbillenéskori eltéréseket.
A hozzászólás módosítva: Hé, 21:26
(#) Alkotó válasza mcc hozzászólására (») Hé, 21:40 /
 
Ez a megoldás valóban működhet, de azzal, hogy megoldja az egyik problémát generál egy másikat. Az ilyen átkapcsolás miatt, a váltás pillanatában csökken a teljese lánc ellenállása, ráadásul az aktuális fokozattól függően változó mértékben.
Persze ez is egy nagyon apró probléma, éppen csak súrolja az "említésre érdemes" lélektani határt.
(#) compozit válasza mek-elek hozzászólására (») Hé, 22:11 /
 
Biztosan nagyon lényeges, hogy ezen elmélet szerint működjön valami... Én mcc-vel értek egyet, amikor azt írta Karesz50 csodás relés hangerő szabályozójára, hogy ő sztereo potit használ...
(#) Karesz 50 válasza compozit hozzászólására (») 3:54 /
 
Emlékeim szerint mcc Khozmo-t használt - de az tönkrement - azután váltott át/vissza potira.
A "csodás reléim" gond nélkül teszik a dolgukat.
Árban: 1 db Khozmo = kb. 330 db SSR.
Elnézést, hogy beleszóltam a nagyok dolgába.
Következő: »»   7 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem