Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » METEX műszer
 
Témaindító: petyes, idő: Feb 17, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 9
(#) DonThomasino hozzászólása Feb 5, 2023 /
 
Egy M-3630 típusnál, az hogy készüléken metex vagy voltcraft felirat van,
jelent valami különbséget?
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
(#) xxxyyy válasza DonThomasino hozzászólására (») Feb 5, 2023 / 1
 
Nem, mindkettőnek a gyártója a Metex volt.
(#) DonThomasino válasza xxxyyy hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
M-3630B A "B" valami második javított kiadást jelent?
A régi sárga sorozatból bármelyik megvehető, vagy van kerülendő, esetleg ajánlott típus?
Azt tudom, hogy a későbbi szürke színű sorozat már nem volt olyan megbízható és lassabb is volt.
(#) xxxyyy válasza DonThomasino hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Én csak a 4 1/2 digiteseiket használom, nem ismerem mindegyik típust. Azt vegyed figyelembe, hogy tizen- huszonéves (akár 30) eszközökről beszélünk.
(#) KBal76 válasza DonThomasino hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Tudtommal a D a végén azt jelentette, hogy volt soros kimenete az oldalán.
(#) pcsoma válasza DonThomasino hozzászólására (») Júl 10, 2024 /
 
Bargraph skálás kijelzéssel tud többet azért van "B".
(#) pcsoma válasza KBal76 hozzászólására (») Júl 10, 2024 /
 
Dual display kijelzés lehetősége miatt, mint "D".
(#) pcsoma hozzászólása Júl 10, 2024 /
 
Sikerült jelképes összegért hozzájutnom egy 30+ éves 3650 multihoz és minden mérés jó, csak AC feszültségmérés állásban nem akar lenullázódni. A 750 V-os tartományban nullázódik, csak lassan. Van erre valami megoldás - mint javítás- , vagy jellemzője ennek a műszernek ez a jelenség?

Névtelen.jpg
    
(#) elactrofan válasza pcsoma hozzászólására (») Júl 10, 2024 /
 
Szia!

Nekem is ez a típus van csak kondit nem mér, de az lenullázodik.
Nem gondolnám hogy jellemzője lenne. Mainapig használom jobban bevált mit amit pár éve vettem full automata méréshatárú, de hogy állandóan kikapcsol azt baromira nem bíróm megszokni.
(#) peterpan válasza elactrofan hozzászólására (») Júl 11, 2024 / 1
 
Szia!
Tudom, hogy nem kérted de hátha másnak is segit_minden amit tudni akarsz és egyuttal a fkHz funkció is működni fog.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2024
(#) FAZ1 hozzászólása Júl 26, 2024 /
 
Üdv!

Nekem nagyjából egy jó 25-30 éves METEX 4650B 4 digites műszerem van (nagyjából 3 ezer forintért és használtan vettem) (miközben az üzletekben akkoriban 15 ezer Ft. körül ment ez a tipus /pl. az Oktogonnál - a Rádióamatőr boltban/).
Ráadásul egyszer már volt javítva is az Etele úton (59-61) - (, akkoriban annak a szerviznek valami MEK (vagy MTT) Labor volt a neve).

Most ismét aktuálissá lenne benne valami-féle javítás, mivel "egyenáram mérés" (DC) állás esetében szinte minden beállított méréshatárnál a valós értékeknek csaknem a dupláját mutatja. Mintha benne valami "felező IC" nem igazán akarna felezni.
Példa - az 1,5 Voltos ceruzaelemet csaknem 3 Voltosnak jelzi ki.

Már szétszedtem, megpucováltam, WD-40 szprével elég szépen leápoltam, de okosabb sajna nem lettem. Egyszer régebben már csinált hasonlókat, de akkor a jó alapos tisztítás, majd a kétoldalas yaxley körforgós érintkezők Ruwido zselés átkenése nagyon sokat segített.

De hol van már kérem az a jóféle vajszínű Ruwido paszta? Már majdnem 30 éve megszűnt az a cég is, ahonnan egyszer sikerült egy kis üvegcsével szereznem (EMG). Általában seb-benzinnel kellett higítani, ha nagyon besürűsödött.
Ha valaki netán tudna valami műszerjavító szakszervizet javasolni, azt előre megköszönném.
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2024
(#) nagym6 válasza FAZ1 hozzászólására (») Júl 26, 2024 / 1
 
Annyit tudok mondani, hogy a WD40 -és hasonlók- hiba volt. Alaposan le kell tisztítani Isopropil alkohollal mindent, panelt és csúszka felületeket. A hibára nem tudom a megoldást, de a WD40 manővert vissza kell csinálni mint írtam.
(#) FAZ1 válasza nagym6 hozzászólására (») Júl 27, 2024 /
 
OK.

Megpróbálom.
Lehet, hogy nagyon igazad van, de a WD-40 tényleg nem hozott nálam semmiféle hasznosnak mondható eredményt.
A műszer ugyanúgy a dupla értéket mutatja - egyenáram állásban.
Egyébként inkább normál-hexánnal mosnám le, mivel nálam többnyire az van itthon (seb-benzin).
Sokkal jobban oldja a zsírokat, olajokat és mindenféle más koszokat, mint az izopropil alkohol.
(#) nagym6 válasza FAZ1 hozzászólására (») Júl 27, 2024 /
 
A WD40-el elrontod a panelt. Itt az a probléma, hogy a csodaszerek beszívódhatnak a panelba végleg tönkretéve, vagy elpárolgáskor marad utána valami ami átvezetést okoz nagy ellenállású pontok között már probléma. Ez még a sebbenzinnél is lehet, nem szárad nyomtalanul. Izopropil alkohol nyomtalanul szárad, ezért jó.
(#) FAZ1 válasza nagym6 hozzászólására (») Sze, 19:22 /
 
Amit én régebben használtam - Ruwido paszta (a valamikori EMG-ből sikerült mindig szereznem), az általában ha már kissé besürűsödött, általában tisztabenzinnel lehetett kenhetőre higitani. A forgó- és tolópotméterek szénpályáit, a sorkapcsolók (Yaxley) érintkezőit nagyon szépen belepte, majd a benzin gyorsan elpárolgott, a paszta pedig ott maradt - és többnyire tette a dolgát!

Amúgy az izopropil-alkohol inkább ablakpucolásra való. (lásd - pl. Tükör ablaktisztító - ha van még egyáltalán olyan a haztartási boltokban)

Mindenesetre átpucoltam normál hexánnal (sebbenzin), átpucoltam izopropil alkohollal, ámde a műszerem még mindig dupla értékeket mér, vagy mutat - a DC állás minden méréshatárában.
(#) Massawa válasza nagym6 hozzászólására (») Sze, 20:50 /
 
Az alkohollal csak egy baj van, nem igen oldja a zsirokat, arra a benzin jobb. Zsir meg elég sok van/lehet a levegöben a füstböl a konyhábol WD40 tipusu kenöanyagokbol stb.
(#) nagym6 válasza FAZ1 hozzászólására (») Sze, 21:03 /
 
Itt az a baj, hogy nagy ellenállású áramköri részek vannak műszerben pld.: 10MΩ, ahol nagyon gyenge átvezetésnél még rendben működik, de pontossága elmegy. 3.5 digites műszernél pld.: 10MΩ osztónál 1GΩ átvezetés már 1% hibát hoz, ami húsz digit hiba a kijelzésben bizonyos mérésállásnál. Más elektronikáknál nem venni észre hatását mert működik, ennyi hiba nem számít. Tapasztalatok szerint Isopropil alkohol nyomtalanul elpárolog, szkópok bemenő osztói tisztíthatók vele probléma nélkül, amiket WD40 hasonló szerek végleg tönkretesznek.
(#) FAZ1 válasza nagym6 hozzászólására (») Csü, 8:23 /
 
Lényeg, amire talán mindenképpen itt kitérnék - hol javítanak ilyen /majdnem digitális/ műszereket?
(#) Massawa válasza FAZ1 hozzászólására (») Csü, 8:51 /
 
Sehol, mert ma az áruk kizár ilyen javitást. A Fluke, meg néhány nagyágyu ajánlanak egy nem olcso, de rendszeres szervizt és kalibráciot ( vannak cégek, ahol elöirás a mèrömüszerek rendszeres hitelesitése). De ott is általában nem igen javitanak egy ilyen egy NYÁKos szerkezeteket, mert sokszor hiányzik hozzá az infrastruktura meg a drága méröasztal.Ha szerencséd van, akkor felajánlanak egy olcsobb felujitott cseremüszert, de ez sem általános.
(#) nagym6 válasza FAZ1 hozzászólására (») Csü, 10:35 /
 
Az ICL7106 A/D Ic.-nek van referencia feszültsége, ez egy helipottal állítható. 36 láb "REF HI" ponton 100mV -nak kell lenni -ha jól emlékszem. Talán ez ment el.
(#) nagym6 válasza nagym6 hozzászólására (») Csü, 10:52 /
 
Pontosabban a "REF HI" és "REF LO" között kell 100mV. Tehát a 36 és 35 lábak között.
(#) Tomi111 válasza FAZ1 hozzászólására (») Csü, 11:23 /
 
Szia! Elemcserén túl vagy? Mert haveré ugyanígy többet mért (szintén vmi metex) és elemcsere után jó lett. Nem jelezte lemerültnek még az elemet. Bár nem emlékszem melyik méréshatárban volt rossz.
(#) xxxyyy válasza nagym6 hozzászólására (») Csü, 13:53 / 1
 
Ez egy 4,5 digites műszer ICL7129-el.
(#) nagym6 válasza xxxyyy hozzászólására (») Csü, 14:04 /
 
Nem figyeltem, köszi. Akkor a 35-34 lábak között kell mérni a referenciát ami 1000mV ha jól értelmezem adatlapot.
A hozzászólás módosítva: Csü, 14:13
(#) FAZ1 válasza Tomi111 hozzászólására (») Pé, 6:44 /
 
Új elemmel csinálja.
Amúgy elmegy 9 voltos hálózati tápról is. Legalábbis ezeddig ment.
Aztán behülyült - és duplán mér.
(#) FAZ1 válasza nagym6 hozzászólására (») Pé, 7:05 /
 
A helipot állítási lehetőség még megvan, de mit lehet/kell vele állítani?
A műszer "üres", azaz üresjárati, vagyis teljesen terheletlen alap-állapotát?
Csupán egyedül a DC (egyenáramú) állásban rosszalkodik, a többi beállásban normális.
(#) nagym6 válasza FAZ1 hozzászólására (») Pé, 8:36 /
 
Bele kell bújni a kacsolási rajzba DC egyenáram vonalon, lehet, hogy a referencia feszültség is változik üzemmód szerint, mármint így van tervezve, ez jó lehet. Árammérés söntellenállásokon való feszültségmérés, lehet, hogy valamelyik sönt problémás megnyúlt, szakadt. Vagy itt biztosíték szokott lenni, esetleg az okozhat hibát.
(#) Massawa válasza FAZ1 hozzászólására (») Pé, 11:10 /
 
Na ez érdekes! Azt remélem tudod, hogy egy ilyen müszerhez nem igen szabad galvanikusan külsö befendezéseket csatlakoztatni, ha erre a gyárto nem biztositotta a lehetöséget.. A müszeren ehhez nincs semilyen ilyen csati. Ezzel egy pillanat alatt meg lehet ölni egy ilyen müszert.
(#) Ktulu válasza FAZ1 hozzászólására (») Pé, 11:34 /
 
Idézet:
„szinte minden beállított méréshatárnál”

Ezt érdemes lenne pontosítani.
200mV állásban is?
A hozzászólás módosítva: Pé, 11:43
(#) Ktulu válasza Ktulu hozzászólására (») Pé, 12:09 /
 
Ha igen, akkor DCV állásban kell legyen egy (vagy több) sáv, ami zár. Csak DCV állásban, végig mind az 5 pozícióban.
Onnan kellene elindulni, átmérni mindent ami ide tartozik. Tanyán van rajz hozzá.
Következő: »»   8 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem