Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   1207 / 1209
(#) pipi válasza david10 hozzászólására (») Júl 13, 2024 /
 
Nem értek a LIN-hez, csak általánosságban... Én nem vetném el az MCC-t, tekintve hogy forrásszöveget generál, egyszer megcsinálod vele, utána átnézed a forrást, és tovább úgy csűröd, csavarod, ahogy neked jólesik. Pláne ha már valamilyen szinten jó forrást generált. Utána már nem kell az MCC-t használni... Legalábbis én így csináltam más témában
(#) david10 válasza pipi hozzászólására (») Júl 14, 2024 /
 
Köszönöm a válaszodat, jó ötletet adtál, neki is fogtam, jött is az első buktató: nem LIN busz módban hanem aszinkron módban kéri az MCC az UART port beállítását így nem használódnak ki hardware-esen a LIN busz regiszterei. Kezdésnek marad az MCC-s megoldás, de hosszabb távon szeretnék áttérni a LIN busz módra.
(#) pajti2 hozzászólása Aug 2, 2024 /
 
Sziasztok!

Idővel kicsit berozsdásodtam pic területen. Utoljára win7 alatt volt környezetem hozzá (C32, pk2cmd, MLA source code lib, freeware volt minden). Win10 alatt nem tudom, működne-e még bármi.

Néztem az mplab x 32-t. Weboldalon azt írja, adjak meg host mac-et, és kapok egy kulcsot, free. Viszont amikor beírom az oldalon, azt jelzi, error. Az installer ad linket, elküld a regisztrációs weboldalra, de ott a mac címemhez nem kulcsot ad, hanem kulcsot kér. Szóval az egy kicsit másnak tűnik.

Miből lehet most fejlesztői környezetet építeni? Még mindig van free, vagy már csak fizetős licenc működik?

Felvilágosításnak örülnék. Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2024
(#) tcs52 válasza pajti2 hozzászólására (») Aug 8, 2024 /
 
Időnként én is berozsdásodom.
Pár éve kénytelen voltam átállni az MPLAB-X-re, és az 5.04 verzió van installálva, mindenféle licenc nélkül.
Szerintem nem lett jobb, legalább is azokban, amit én használok. Sőt, a pic-as assemblerrel (az XC8-ban) több gondom is van, mert számos hasznos dolgot kihúztak, s pl. a fordítási lista csapnivaló (pláne az, hogy beállítsuk, hogy listát csináljon).
A "pic-as"-ból a v2.20-t tudom csak használni, magasabb verziónál már hiányol valamit (kulcs kellene hozzá). Így is - az általam beállítottakkal - minden hibátlan fordításban marad egy kiirthatatlan figyelmeztetés (warning-582 no strat record), amely zavaró.

A makroprocesszálási lehetőségek inkább szűkültek, s jelenleg saját fejlesztésű forrásszöveg előprocesszálásán dolgozom.

Bizonyára sok függhet attól is, hogy milyen PIC családot használunk, és ahhoz a C-ben programozunk-e (én nem). Egy jó ideig tartó PIC18F lelkesedésem pillanatnyilag megszűnt, és - kompatibilitási okokból - maradtam az Enhanced családnál (a PIC16F1xxxx család napjainkban is nagyon fejlődik, csupán az egyes alcsaládok architekturális különbsége - az I/O regiszterek címei - amely külön gondot okoz részemről az assembly kódokban)

Ja, és a beégetés is egy külön alkalmazás (az IDE mellé van egy IPE), szintén apró bosszúságokkal, és minimum PicKit3 az Enhancedhez.

Ha hasonló a kvalitásod, akkor tudok még néhány hasznos infót.
(#) pajti2 válasza tcs52 hozzászólására (») Aug 9, 2024 /
 
A Pic16(L)F14xx-hez egy kérdés. Gyanítom, jobban ismered a platformot nálam. Létezik vele breakout board bit whacker célokra? Usb-s kellene.

Amire fentebb a pic32-t akartam használni, az belefért egy ATmega32U4-be 7110 byte flash + 264 byte ram + 512 byte dpram. Kompozit HID device. Nem használhatatlan éppen, de vid/pid értéket átírni benne nem igazán támogatott, és így nem tudom "elrejteni" kíváncsi szemek elől. Ha létezik ahhoz a pic családhoz usb device stack (asm jó lesz), örülnék linkeknek.
(#) tcs52 válasza pajti2 hozzászólására (») Aug 9, 2024 /
 
Szerencsédre mástól kaptál már választ.
Én ugyanis az Enhanced sorozatból csak a 16F1xxxx (azaz 5 számjegyű) változatokhoz rendelkezem bőséges adatokkal (saját táblázatok), de a 16F1xxx (azaz 4 számjegyű) mikrokontrollerekről csak tudok, de nem használom azokat. Tehát sajnos nem tudtam volna segíteni.
(A Hp41C válaszában valószínűsítem, hogy PIC16F1455 van a PIC14F55 helyett, ahogy lentebb is azt írja)
(#) pajti2 válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 9, 2024 /
 
Nézem őket, köszönöm.
(#) Hp41C válasza pajti2 hozzászólására (») Aug 10, 2024 /
 
Egy CDC -t már sikerült beüzemelnem.
(#) Hp41C válasza pajti2 hozzászólására (») Aug 10, 2024 /
 
Potyo fórumtársunk 2007 -ben készült HID egér és billentyűzet programja. Természetesen a régi MpLab -hoz való.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2024
(#) kaqkk hozzászólása Aug 10, 2024 /
 
Lehet hogy én vagyok láma de nemtalálom az adatlapban : Tudja valaki hogy a pic16f648 belső oszcillátorát lehet e 20 Mhz -n használni ?
(#) Pali79 válasza kaqkk hozzászólására (») Aug 10, 2024 / 1
 
Nem...
Dual-speed Internal Oscillator:
- Run-time selectable between 4 MHz and
48 kHz
(#) kaqkk válasza Pali79 hozzászólására (») Aug 10, 2024 /
 
Akkor nem .. Köszi !
(#) Balagemann2031 hozzászólása Szept 12, 2024 /
 
Sziasztok!
Milyen PIC programozó eszközt ajánlotok 18F szériához, ami kapható jelenleg és a legolcsóbb? Csak programozó funkció kellene. Anno PICkit3-mat használtam, de most azt látom hogy mindenhol kifutott termék.
Segítséget előre is köszönöm!
(#) Bakman válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 12, 2024 / 1
 
PICKit2 vagy PICKit3 programozó, PICkitminus szoftverrel. Előbbit távolkeleti boltokban lehet venni. Nekem volt PICKit2 klónom, renben működött az eredeti PICKit szoftverrel.

PICkitminus akkor fog kelleni, ha eredetileg nem támogatott (újabb) kontrollert akarsz programozni. Nem írtad le, konkrétan melyik PIC18F családról van szó.
(#) Balagemann2031 válasza Bakman hozzászólására (») Szept 12, 2024 /
 
PIC18F452-höz keresnék olcsó programozót. Egyetemen projektmunkához kellene csak, ezért nem ragaszkodom túl komoly programozóhoz.
(#) Lamprologus válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 12, 2024 / 1
 
Pickit3 ... aliexpressen 7000Ft körül találsz, 1 max 2 hét alatt megjön.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2024
(#) Balagemann2031 válasza Lamprologus hozzászólására (») Szept 12, 2024 /
 
Ha itthon nincs, akkor megpróbálom keletről rendelni.
(#) Bakman válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 12, 2024 /
 
Ha PICKit2 klónt találsz olcsóbban, az is jó.
(#) slimcolt válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 12, 2024 /
 
Én most váltok át Pickit3 (klón)-ról erre: (MPLAB SNAP)
https://www.chipcad.hu/hu/uproduct/pg164100?id=MIC45649

Szerintem ez nagyon korrekt ár, és ez nem klón! Lényegében egy picit butább pickit4.
Bepróbálkozom a SAM mikrokontrollerekkel, ez azokat is programozza, a pickit3 nem.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2024
(#) Pali79 válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Szept 13, 2024 /
 
Jófogás
Egyéként ha itt dobsz fel apróhirdetést, az is lehet eredményes.
(#) Lamprologus válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 13, 2024 /
 
Ez tényleg jó árnak tűnik!

Ránéztem, alin 28.000Ft-tól felfele kinálják ...
(#) slimcolt válasza Lamprologus hozzászólására (») Szept 13, 2024 / 1
 
Jól el vannak tévedve! Még a mousernél, farnellnél is olcsóbb..
Én most rendeltem meg, 7800Ft szállítással, ennél jobb deal nemigazán lesz szerintem, főleg egy eredeti cuccért.
Már csak nyomtatni kell hozzá egy dobozt
Egyébként ITT VAN ,hogy milyen mikrokontrollereket támogat.

A Pinout pedig ITT található a 38. oldalon.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2024
(#) slimcolt válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 13, 2024 /
 
Találtam hozzá DOBOZT is.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2024
(#) Pali79 hozzászólása Szept 16, 2024 /
 
Szoftveres PWM-mel kapcsolatban kutakodom. Másik témában találtam egy több mint 10 éves bejegyzést Hp41C-től. Nekem egy kicsit magyarázatra szorulna a dolog. Nem értem, hogy miként lesz ebből különböző kitöltésű PWM jel az egyes lábakon. Pontosabban, hogy tudom azt meghatározni, hogy mekkora legyen a kitöltése?
Idézet:
„Ha közös lehet a periódusidő, akkor akárhány PWM láb könnyen megy:
Mindegyik kimenethez kell két változó, az egyik a növekményt , a másik az aktuális értéket tárolja.
Kell egy ciklus, amiben sorban minden növekményt hozzáadsz a neki megfelelő aktuális állapothoz. Ha a C jelzőbit 1, akkor bekapcsolod az aktuális portbitet, ha 0, akkor kikapcsolod. Ha egy portra teszed a 8 bitet, akkor a C jelzőbiteket rlf vagy rrf utasítással egy 8 bites változóba léptetheted, aztán csak ki kell írni a portra. 8 csatornára ennyiből megoldható (indirekt elréséssel rövidebb is lehet).”

  1. movf  Nov7,w
  2.   addwf  Akt7,f
  3.   rlf  Pwm,f
  4.   movf  Nov6,v
  5.   addwf  Akt6,f
  6.   rlf  Pwm,f
  7.   movf  Nov5,w
  8.   addwf  Akt5,f
  9.   rlf  Pwm,f
  10.   movf  Nov4,w
  11.   addwf  Akt4,f
  12.   rlf  Pwm,f
  13.   movf  Nov3,w
  14.   addwf  Akt3,f
  15.   rlf  Pwm,f
  16.   movf  Nov2,w
  17.   addlw  Akt2,f
  18.   rlf  Pwm,f
  19.   movf  Nov1,w
  20.   addlw  Akt1,f
  21.   rlf  Pwm,f
  22.   movf  Nov0,w
  23.   addlw  Akt0,f
  24.   rlf  Pwm,w
  25.   movwf  PORTB
(#) Hp41C válasza Pali79 hozzászólására (») Szept 16, 2024 /
 
Példa:
Ha a Nov1 értéke 0x01, akkor az "addwf Akt1,f" utasítás minden 256. elvégzése után lesz a C bit 1.
Ha a Nov2 értéke 0x40, az " addwf Akt2,f" futasítás minden 4. elvégzése után lesz a C bit 1.

Ha a Nov0 értéke 0xFF, az " addwf Akt0,f" futasítás minden 256. elvégzése után lesz a C bit 0.

Ha valamely növekmény 0, akkor a hozzá tartozó kimenet nem lesz 1 értékű.

Az Akt1 -hez tartozó kimenet 256 ciklus alatt csak egyszer, az Akt2 -höz tartozó kimenet 256 ciklus alatt négyszer lesz 1 értékű, az Akt0 -hoz tartozó kimenet 256 ciklus alatt csak egyszer lesz 0 értékű.

Hibajavítás: Az említett utasítások el vannak írva a 10 éves példában: addlw helyett addwf kell.
(#) slimcolt válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 17, 2024 /
 
Megérkezett az MPLAB SNAP, gondoltam megosztom az első benyomásaimat. Ami szembetűnő a Pickit3-hoz képest az a programozási idő. A snap-el nagyon nagyon gyors a programozás. A gyors működés meg is érződik a hardwaren, szó szerint. A snap sokkal melegebb mint a pickit3. Igaz ebben egy ATSAME70N21 dolgozik.
(#) david10 válasza slimcolt hozzászólására (») Szept 17, 2024 /
 
PK4 és PK5 esetében is ez volt a tapasztalatom a PK3-hoz képest. MPLAB X IDE-ben használod?
(#) slimcolt válasza david10 hozzászólására (») Szept 17, 2024 /
 
Igen, v6.20
(#) KBal76 hozzászólása Szept 18, 2024 /
 
Sziasztok, az szokott működni, hogy egy bizonyos PIC-et (régebbi 16-os sorozat) ha nem támogatja a programozó, akkor egy másik azonos programmemória méretűt (-és korú típust) kiválasztva felprogramozunk? Ha nem, kik a buktatók?
Következő: »»   1207 / 1209
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem