Fórum témák
» Több friss téma |
Kedves fórumozók!
Szeretnék vezérelni egy rázóasztalt. Az asztal úgy van kialakítva, hogy a rázást egy elektromágnes ki-be kapcsolása oldja meg. A kérdésem az lenne, hogy hogyan szokás a 230V-os váltóáramot (ezzel működnek a mágnesek) ki-be kacsolgatni. Első ötletem az volt, hogy egy mikrokontroller fogja az egészet vezérelni és egy relét nyit és zár. Magamban azonnal el is vetettem ezt az ötletet, mert úgy gondolom, hogy ez nagyon sok lenne egy relének üzemszerűen. Hogyan szokás ezt a rázó működést elérni?
Hali
Ha jol tevedek ezeket egy kozonseges tirisztoros fazishasito(nem triacos !!) aramkorrel lehet vezerelni. Valamikor a 70-es evekben csinaltam par vezerlest, de ugye ez regen volt. Az IFE vezerlo is egy nagy tirisztorral volt megcsinalva. A mai napig ilyen vezerlovel gyartjak : IFE Udv Vili
A váltóáram már eleve "rezeg" 50 Hz-es frekvencián!
Ezt a jelenséget is ki lehet használni rázásra! A tekercset gerjeszted váltóárammal, ezzel váltakozó polaritású mágneses teret hozol létre, és egy állandó mágnest kell "összeereszteni". Amíg az egyik rögzített, a másik hozzá képest rezegni fog. Ez nagyon könnyen kivitelezhető megoldás. Közvetlenül az erőműből kapja a vezérlést. Bár a frekvencia nem változtatható, de az ereje azáltal igen, hogy növeled a távolságot a mágnes, és a tekercs között De egy villanymotorral hajtott excentrikus súly is lehet megoldás, de ez zabálja a csapágyakat.
Igazad van. Régebben volt szerencsém javitani kukacosztályozó rostákat, ezek mind motoros, a tengelyen excentrikus módon rögzített súlyokkal működő cuccok voltak. A freki változtatásával hatalmas kitéréseket is el lehetett érni, de be lehetett állítani a mechanikai önfrekvencia többszörösét is. Mindehez nemtudom mit szóltak a kukacok, mert többet voltak a levegőbe mint a rostán.
Szia unicorn!
Lehet, hogy egy mechanikus rázóasztallal jobban járnál, persze attól függ, hogy mire szeretnéd alkalmazni. Nálunk melóban van egy, ami műanyag gyűrűket visz felfelé. Képzelj el egy hengert, ami kb. 25cm magas és 50cm átmérőjű, a henger belső palástján van egy kb. 2cm széles, korláttal ellátott lemezpálya, amin a rezgés hatására a gyűrűk felfelé mennek. Az egész hengert egy mechanikus rezgető, jó nagy frekvenciával mozgat. A rezgést egy motorral működtetett excenteres hajtómű állítja elő, a motort egy Omron frekvenciaváltó vezérli. Remélem a leírás alapján el tudod képzelni az egészet. Persze, olvasom, hogy egy elketromágnessel van megoldva. Nem biztos, hogy ilyenre van szükséged, de talán ötlettel tudok Neked segíteni! Üdv.: Yoe Ui.: Most nézem, hogy a korábbi hozzászólók is a mechanikus megoldást részesítik előnyben.
Hello!
"Valamikor a 70-es evekben csinaltam par vezerlest" Te is? Én is.. üdv! proli007
Hali
Csinaltunk a gepesz kollegaval egy keverot uveg alapanyag keveresere. Volt benne 12 vibros adagolo. De sok mas helyen is alkalmaztuk a vibrokat adagolasra. Udv Vili
Hello!
Én a dorogi és tatabányai erőmű, szénportüzelésű kazánok szénadagolóját készítettem az ominózus években ezekkel a tálcákkal. De hogy még ezek működnek-e?... üdv! proli007
Hali
En is dolgoztam arra. A tokodi brikettgyarban szereltunk szalagmerlegeket. Ott is volt minden silo alatt egy-egy nagy vibro. Ezek eredeti IFE peldanyok voltak. Lehet hogy meg meg vannak. Az biztos, hogy ezek a vibrok sokat kibirtak szinte karbantartas nelkul. A motorosokkal allandoan foglalkozni kellett. Udv Vili
Szia! Valami olyan dolog segíthetne mint a fénytechnikában az ütemre villogó lámpa csak itt az izzó helyére az elektro mágnes lenne kötve a bemenőjel helyett egy pl. 555 -össel felépített szabályoható multivibrátor lenne melyel tudnád a frekvenciát szabájozni és ami eredetileg villogás érzékenységét szabályzó potméter volt az itt az elektromágnes intenzitását állítaná. Így hirtelen jutott eszembe azért így magyaráztam. Kérd ki erről mások véleményét. És a megfelelő teljesítményre oda kell figyelni.
Jó sok minden elhangzott itt. Most már biztosan képben vagy.
A hálózati feszültség nulla átmenetekor kapcsoló szilárdtest reléket ajánlom figyelmedbe. Áruk hatalmasat zuhant az utóbbi években, használtan is beszerezhetők. A nulla átmeneti kapcsolás hálózati zavaroktól mentes, zavarszűrést sem igen igényel, ellentétben egy triakos fázishasítással. Ez mellett, a LED bemenetükkel, a galvanikus leválasztást is megvalósítják, a vezérlés és a hálózati feszültségen lévő rész között. Ez fontos érintésvédelmi szempont. Szerintem ide ez az ideális kapcsolóeszköz és egyszerűen egy 555 impulzus generátorról, veszélytelenül üzemeltetheted.
Nem tudtam többet írni reggel, mert mennem kellett hasznot hajtani. Most kijjebb fejteném, hogy mire gondoltam.
Tehát: Ha a szilárdtest relé csak a hálózat nulla átmeneteinél kapcsol, akkor az max. 100 kapcsolás lehet másodpercenként, félperiódusonként egy. Amikor a bemeneti LED-jét, egy 555 impulzus generátorral, 100Hz-től alacsonyabb frekvenciával kapcsolgatod, akkor perióduscsomag vezérlést fog megvalósítani. A generátor H idejét változtatva, változik az elektromágnesedre jutó hálózati fél periódusok száma, elvben akár egyetlen fél periódustól nagyon sokig. Ha a rövid H időszak alatt (Világit a LED) a periódusok száma kevés, akkor a rázó asztalnak nincsen ideje egyik véghelyzetből a másikba eljutni, tehát ezt amplitúdó vezérlésként éli meg. Az L szakaszok idejét változtatva pedig a rángások gyakorisága változtatható, ami az elektromágnesen frekvencia vezérlésként jelentkezik. Ezzel a módszerrel tehát, lehetőséged van a rázás intenzitását és frekvenciáját is egyszerűen változtatni, kapcsolási zavarok termelése nélkül. Az ugyan igaz, hogy nem teljesen lineáris módon, mint fázishasítás esetén, hanem csak félperiódusonként. De szerintem egy egyszerű rázóasztalnak ez is bőven elég. Nem mellékes, hogy a kezelő elemeket, a hálózati feszültségtől, optikailag, biztonságosan távol tudhatod. (Ha szélsőségesen precíziós igények vannak, akkor meg egyenáramú táplálás, teljes IGBT H hidas PWM servo szabályzás, valamilyen optikai pozícióérzékelő elemre alapozva, de az már nem hobby.)
Hali
A kerdezo kollega igaz nem jelentkezett a kerdes feltevese ota, tehat csak mi vitazunk. A Te altalad vazolt modszer nem jarhato ut. A problema alapja a mechanikus rezonancia. Ezt altalaban a rezges frekvenciajaval es az amplitudojaval tudod beloni a kedvezo szallitasi feltetelekhez. A frekvencia adott (50 Hz), tehet a rezges amplitudojat kell allitani. Erre szolgal a sima tirisztoros fazishasitasos szabalyzo. Viszont ha Te impulzuscsomagokkal probalsz szabalyozni a vibro rangatni fog, mert mondjuk 10 periodus ideig dolgozik, majd a kovetkezo 20 periodusig all. A rajta levo anyag leesik a talca aljara, es ujra fel kell emelni. Igy soha sem fog rendesen szallitani. Sok idot toltottem ilyen adagolok kozott, es sok szabalyzot csinaltam. Az eredeti IFE szabalyzok is tirisztorosak (egyutas) voltak. Szaz szamra hasznaljak az iparban. Meg nem lattam mas tipusu szabalyzot. Mind 50Hz alapfrekvancia fazishasitasaval szabalyzott. A zavarszures pedig egy par alkatresz beepitesevel megoldhato. Udv Vili
Először is: Elnézést kérek, hogy nem jelentkeztem eddig, de van egy 10 hónapos babám és hihetetlen, hogy mennyi időt foglal le a fogazásos hiszi + nem alvás. Addig nem akartam a válaszokat átnézni, amig nem tudok valóban felfogni
Nagyon köszönöm a sok választ, közben a m unkatársam bekötötte az asztalt: a helyzet az, hogy az asztal alapból ráz, mert van rajta egy csengőhöz hasonló ki-be kapcsolás. Tehát egy kicsit változott a működés, de egyenlőre még nem tudom, hogyan. Amint látom, jelentkezek.
Sziasztok!
Szeretnék egy olyan "rezgő asztalt" készíteni ami keverőlapáttal is el van látva! Tehát rezgés közben keverje az anyagot! Úgy szeretném megvalósítani ahogy egy 12v-os tápról üzemeljen ezt néztem ki magamnak Bővebben: Link! Mind a 2db motor erről üzemelne! Plusz hogy állítható legyen mindegyik motor potméterrel ezt néztem ki:Bővebben: Link! Az egyik motor amelyik keverné az anyagot egy jobb forgás irányú dc motor lenne ami 0-tól 250 rpm-es fordulatig kéne szabályozni! Ehhez talán jó lenne egy ablaktörlő motor?? (25 watt körülinek kéne lennie) A másik ami rezegtetné az "asztalt" annak a dc motornak a fordulata 0 to 8500 rpm-ig kéne lennie! (kb 45 watt)! Talán jó ide egy akkus csavarhúzó motor? Abban kérném a segítségeteket hogy ez így működhetne-e illetve a 12v dc motorokra is várnék ötleteket! Ezt persze ha lehet akkor a legkisebb költségvetéssel! Előre is köszönöm a segítségeiteket!
A motorok teljesítménye nagyon függ az asztal méretétől ,súlyától, mechanikai kivitelétől, a keverendő anyag mennyiségétől ,sűrűségétől ,súlyától , tehát a kérdésed kicsit kevés infót ad így nem igazán tudunk érdemleges választ adni .
Szia köszi!
Akkor úgy mondom hogy az eredetiben ez a jobb forgású motor van ezt kellene kiválatani http://www.bodinedirect.com/product.sc;jsessionid=2D0657DA2D5784647...: Link a másik motor pedig ez: Bodine 24A4BEPM 2500 Rpm :[/url]http://www.bodine-electric.com/Catalog/FDCcontrolSelectionTable.asp kéne kiváltania! Köszönöm!
Akkor úgy mondom , ha trabant kell akkor elég két hengeres motor, ha teherautó akkor hathengeres ha kamion akkor 12 henger a cél ... Honnan a fenéből tudnánk mit és mennyit akarsz rázatni kevergetni ???? meg hogy mekkora az asztal ? Itt minden a mozgatott tömegről szól ha azt mondjuk hogy elég lesz az ablaktörlő motor meg a tápegység aztán megveszed összerakod és leég mindkettő akkor minket szidsz pedig csak kevés információt adtál ahhoz hogy tanácsot adhassunk
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
Szia kaqkk!
Köszönöm a választ! Értem kevés az információ amit adtam elnézést! Szóval a lényeg , hogy ez egy hobbi gipszöntéshez lenne! Az asztal az 300x300x100 mm-es lenne lemezből vagy alumíniumból nemtudom pontosan a súlyát sajna max 1 kg! Amit keverni szeretnék az gipsz kb olyan sűrűség mint a kenyér tészta... súlya max 1 kg! Az asztal rezgése átmenő tengelyen keresztül lenne meghajtva bordás szíjjal áttételesen! Köszi a választ!
A gipszhez ha elég híg akkor keverőnek tuti elég az ablaktörlő motor , a rázó részhez ha nem szorul nem kotyog a mechanika akkor egy 40w os motor szintén elég lehet. A tápegység meg csak a motorok áramához méretezhető tehát csak az ő adataik a mérvadók (kb 20-30!% al méretezd túl a tápáramát, de akár 100% is tudhat többet az sosem árt ) a motorok indulóáramát kell figyelembe venni a áp méretezésénél , az üzemi áram jóval alacsonyabb mint az induló ezért ha csak üzemi áramra tervezed a tápot akkor bekapcsolásnál rögtön "lefullad" és nem indul el a motor .
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
Köszönöm kaqkk!
Körülnézek akkor a motoroknál! Majd még bizit lesz kérdésem!
Azért számold át azt a gipsz menyiséget mert szerintem több lesz egy kilónál 30*30*10cm .....ha jól számolom 9 dm3 az vízzel keverve legalább 8-9kg ! De az is lehet hogy eltoltam a tizedes vesszőt?
Sziasztok.
Nem nagy a tolongás eme topikon, de azért frisitsük fel. Adott egy 220V-os elektromágneses rázoasztal. Gyári vezérlöje nincs meg. Jelenleg egy hidegtest relével hajtjuk sorba vele egy dioda a tekercs felé hogy csak egyik periodust kapja meg. Direkt 50 Hz-röl nagyon picit ráz az asztal. Ez igy tökéletesen megfelel az igényeknek. Az a baj hogy elég gyorsan ellövi a potit amivel vezérelve van a relé. Megég a szénréteg rajta, kipattogzik. Poti csere után megy egy két hétig vagy tovább is. Kérdésem hogy mivel lehet kiváltani ezt a relé-potis megoldást valami egyszerü de nagyszerü dologra kapcsolásra.? Szivesen fogadom minden hasznos ötletet. Aki már csinált ilyet ne tartsa magában.
Hidegtest relé = szilárdtest relé? Mi a típusa? Milyen poti van rákötve és hogyan?
A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2024
Igen.
Kb ilyen reléröl van szo, de holnap letudom fényképezni. 500k/2w poti van rákötve 3-4 kapcsokra. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 16, 2024
Jobb ötlet híján mérjétek meg, mekkora feszültséget kap a poti. Lehet, hogy 2 W-os változat nem elég.
Köss rá egy 2W, 1MOhm-os sztereó potit párhuzamosítva.
Biztos 2W, kíváncsiságból megnéztem néhány helyen, 100K fölött nem találtam 2W-os vagy nagyobb teljesítményűt.
Még ha direktben kapja is a 230 V-ot, akkor sem kellene leégnie egy 500 kOhm-os potenciométernek. Hacsak nem egy pici kis részét használják.
Az egész történet nálam nem áll össze. Várjuk meg amíg lesznek képek, meg tudunk csinálni rajzot róla. Magam részéről csodálkozom, hogy eddig nagyobb baj nélkül működött, csak a potmétereket kell benne cserélni... Amúgy még azt sem tudjuk, hogy tényleg ez-e a csodarelé. |
Bejelentkezés
Hirdetés |