Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   154 / 155
(#) elektroncso válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 9:48 /
 
Középhullámra készül gondolom. Ha nem vagy túl messze Solttól akkor az 5m bár rövid de elegendő lehet, az első detektorosomnál nekem sem volt hosszabb és én kb. 130km-re voltam. Remélem csak a fényképezés miatt van feltekerve mert amúgy az udvaron kell kihúzni.
De a diódád szinte biztosan nem jó, mint rectamas is írta, régi kisjelű germánium dióda kell, vagy ha ilyet nem tudsz szerezni akkora modernek közül a kisjelű schottky didódák a jók (énnekem pl. a BAT85 vált be).
Fejhallgatónak mit használsz? Gyanús az a jack aljazat... Kéne egy 1nF körüli kondi is oda parhuzamosan a hallgatóval.

A tekercsed a számolóprogram szerint kb. 840uH tehát nagyjából jó, a Kossuthnak kb. 100pF állásnál kéne jönnie, de nézd meg mikor sugároz az adó, már évek óta nem megy egész nap, éjszakára lekapcsolják.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Csü, 9:59 /
 
Én az enyémet (az elsőt) HG7AW weboldala alapján építettem, akkor még nem voltam fórumtag, emailben leveleztünk és ő ajánlotta, hogy regisztráljak be ide (szóval 13 éves voltam). Sajnos a weboldala már nem elérhető, de hála a web.archive.org-nak még most is meg lehet nézni: HG7AW oldala archívból előhívott változat. Olvasd át, nagyon jó leírás a detektoroshoz.
A hozzászólás módosítva: Csü, 9:59
(#) pucuka válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 11:17 /
 
A gondod az, hogy a tekercsed induktivitása túl nagy, a kézzel gyártott kondenzátorodé pedig túl kicsi.
A tekercs menetszáma (ahogy elektroncső linkjén is láthatod) kb 80 menet körül szokott lenni, sűrűn egymás mellé egy sorban tekerve, egy kb 5 cm átmérőn. (pl. WC papír guriga)
Az induktivitás méretezéséhez segítséget találsz az oldal segédprogramok szekciójában. Itt találhatsz segítséget a rezonancia frekvencia kiszámolásához.
A kondenzátor kapacitása alapvetően a két fegyverzet felületétől (arányosan) és távolságától (fordítottan arányosan) függ. Ezért inkább a tiedhez hasonló, de jóval kisebb ún, "kukactrimmerel" oldhatod meg, ami úgy néz ki, hogy egy vastagabb 2 mm -nél nagyobb átmérőjű szigetelt rézdródtra tekersz vékony, (max 0,5 mm ) szigetelt réz (tekercselő huzalok) huzalt.
A szükséges kapacitást a vékony huzal óvatos letekergetésével állíthatod be.
Természetesen jobb megoldás, ha beszerzel egy gyári 350 - 500 pF -os forgókondit.
Az olyan megoldáshoz, amit bemutattál azért igen nagy gyakorlati tapasztalat kell.
A solti adóhoz elég messze vagy, úgyhogy szükséged lesz egy minél hosszabb minél magasabbra kifeszített antennára, és jó földre, cserébe megcsíphet néhány horvát műsorszóró adót.
(#) WBalazs válasza pucuka hozzászólására (») Csü, 13:58 /
 
Rendben akkor szosszabítok az antenán. Az nem baj hogy 0.3-as rézhuzalt használok? De akkor megpróbálkozok egy másik tekercsel. Ha minden igaz holnap veszek egy multimétert amivel már tudok mérni kondit akkor alán egyszerűbb lesz.
(#) WBalazs válasza elektroncso hozzászólására (») Csü, 14:01 /
 
Megpróbálk beszerezni egy olyan diódát amit írtál csak kaosváron szinte semmi nincsen. Ha nem tudok olyat beszerezni akkor esetleg jó lehet a penge és drafit hegy kombó vagy engedjem el? Hát eddig egy hangfalal próbáltam de most váltottam a fülhalgatómra ez egy hyperx cloud 2 walter reábnek ezzel jó volt.
(#) WBalazs válasza kadarist hozzászólására (») Csü, 14:02 /
 
Csak ennyi.
(#) WBalazs válasza rectamas hozzászólására (») Csü, 14:07 /
 
A schottky vagy germánium diódából mindegy hogy milyen igyekszek beszerezni valahonnan egyett. Az entennát mindig házon kívül húzom ki. Egyébként van egy másik fajta diódám csak arról sem tudom hogy milyen.
(#) elektroncso válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 14:11 /
 
Egyik sem jó, nagyimpedanciás füles kell, az régi mint az országút, újonnan már nem gyártanak vagy 60 éve, a fülesed nem jó, azt írja a net, hogy 60Ω-os ide meg minimum 1000-2000Ω-os kéne. Ha nincs (nekem sem volt) akkor aktív pc hangszórót köss rá, de a jack aljazattal párhuzamosan kössél egy 2kΩ körüli ellenállást és egy 1nF-os kerámia kondit. Lehetne illesztő transzformátorral is csatolni a fülesed, de az bonyolult, ráérsz vele akkor szórakozni ha már aktív hangszóróval szól.
Antennának jó a 0,3mm rézhuzal, az a lényeg, hogy a saját súlyát és a szélterhelést elbírja (ha elszakad akkor vékony).
(#) elektroncso válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 14:12 /
 
Ez sem jó, ez egy egyenirányításra kitalált Si dióda. Ilyesmi üvegtokosat keress, eza régi Ge dióda.
(#) WBalazs válasza elektroncso hozzászólására (») Csü, 14:26 /
 
Mit értesz az alatt hogy aktiv pc hangszóró? nem teljesen értem tök laikus vagyok a témához (meg fiatal is)
(#) elektroncso válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 14:53 /
 
Amibe be van építve az erősítő, aktív mert aktív elektronika van benne.
Ezt a cikket olvasd át, egész jó leírás, képekkel, videóval ott megtalálod hogyan kell "modern" detektorost építeni. Béka oldala - Diódás vevő építése

De a többi cikket is érdemes elolvasni: Béka oldala - Rádiót építek a felhalmozott lomokból

A grafit ceruzás, pengés verziót engedd el, kezdőként nagyon nehéz elindítani és nem minden pengével működik (az újakkal tipikusan nem).

Kaposváron ezt a boltot találtam, nem tudom működik-e még és hogy van-e Ge vagy Schottky diódájuk, nem jártam soha felétek de less be szerintem csak van valamijük. CQ elektro
(#) WBalazs válasza elektroncso hozzászólására (») Csü, 14:56 /
 
Jártam már ebben a boltban germánium diódájuk az nincsen azt tudom schottky nem kérdeztem. Köszi a segítséget megpróbálok valamit alkotni.
(#) elektroncso válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 15:06 / 3
 
A schottkyból mindenképp kisjelű típust keress ne tápegységbe való nagy áramút. Én is próbálkoztam velük azzal nem működik.
Ócskapiac nincs a városban? Veszel egy roncs sokol rádiót vagy más korabeli (70-es évek) zseb- vagy táskarádiót (orbita, selga, vef stb.) abban biztosan van Ge dióda és megfelelő forgókondenzátor is.
A hozzászólás módosítva: Csü, 15:07
(#) proli007 válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 17:44 / 1
 
Hello! Ha valakitől esetleg szerzel egy régi kis zsebrádiót, abban találsz germánium diódát.
(#) Kera_Will válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 18:27 /
 
Idézet:
„tudtam lemérni hogy hágy pF-os de ez egy itteni Uriemberének a másolata elm 200-300pF ennek a méretei az alsó része 20cmX6cm a felsző 10cmX5cm




Ha már csuklottam ...

Annyi upgradet érdemes megtenni, hogy a kondenzator forgoreszere csatlakozo vezetek bizonytalansagat javithatjuk igen egyszeruen.
3 reszbol fog allni a kondenzator.
2db allo es 1db felettuk el forgo reszbol.
Miert is jo ez? A fix fegyverzetekhez fixen rogzithetoek a tekercsrol erkezo kapcsolatok. A forgolodo reszere nem kell kotni semmilyen vezeteket.Csak a szabad kenyelmes elfordulast kell biztositani.
Termeszetesen a feluleti mereteket dupljara kell novelni.
Hasonlo kapacitas eleresehez.
Miert duplazunk?
Az egymas melle fixen rogzitett alloreszek es a felettuk elmozdulo forgo resz tulajdonkeppen 2 db kondenzatort alkot amik sorba vannak kotve a forgolodo elem segitsegevel.
Azonos erteku sorba kapcsolt kondenzatorok eredo kapacitasa felezodik. (Kérlek a pontosabb szamitasoknak nezz utana (kondik soros parhuzamos kapcsolasa)! )

Ha menyküvet nem szeretnéd becsalogatni akkor keretantennas radiot faragsz . Kb 50x50cm hullampapir doboz oldalra felepitheto. Igaz ekkor erosen iranyitott lesz , jo iranyba kell fordulni kerettel!
Utolag arra is kothetsz meg hosszabb drotot ami kulteri lehet.
Valojaban a 10x5 cm felulet az iranyado.

Tehat 2 db alloreszed legyen legalabb 10x15 cm vagy nagyobb ...
Amik kb egymastol 5 - 10 mm vannak rogzitve.
A felettuk elfordulo 3. forgoresz pedig 10x10 cm vagy nagyobb.
Ha nem csak telon irok skiccelek 1 2 abrat is .

Ha nincs regi fulesed akkor keressel piezzo csipogot.
Passziv piezzo hangszoro kell , ami aktiv es par volt hatasara vonyit az nem jo neked.
Ezzel parhuzaosan indenkeppen kell 5-10 kohmos ellenallas is .

Sok sikert!
A hozzászólás módosítva: Csü, 18:34
(#) babó1 válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 19:05 /
 
Szia!

A tekercs menetszámát csökkentsd a felére + a javasolt hosszabb antenna, a dióda germániumra történő cseréje. És mindenképpen "nagy ohmos" hallgató a megoldás.
Üdv!
(#) Atis57 válasza WBalazs hozzászólására (») Csü, 21:53 /
 
Szia!
A dióda lényeges ---germánium OA sorozat esetleg régi AF 106 MP400 sorozatu tranzisztor ok B_E
vagy C_B diódája.

Ha ezt nem tudod beszerezni akkor 8 hozzászólással visszább lapozva --előfeszitett diódas kapcsolás. Azt egészen érzékenyre is beállithatod.

A jó antenna megkerülhetetlen , de kisérletezni az eresz csatornával is lehetne --mint antenna.
De viharban azért ez vészes is lehet! tehát csak ideiglenes huzal csatlakozással.,utána leveszed.
(#) proli007 válasza Atis57 hozzászólására (») Csü, 22:18 / 3
 
"de kisérletezni az eresz csatornával is lehetne " De gatya azért legyen rajtad!
(#) Gyantáscin válasza WBalazs hozzászólására (») Pé, 12:22 /
 
A nagyohmos hallgató témához. Régebbi adapterekből kitermelt transzformátorral az általában használatos kisohmos hallgatók nagyohmossá transzformálhatók olyanformán, hogy a hallgatót a törpefeszültségú tekercsre csatlakoztatod, a hálózati oldalt meg a rádióhoz.
Mellékelek két hangfájlt, az egyik nagyohmos hallgatóról készült, a másik pedig transzformátorrl illesztett fülhallgatóról. Annyi svindli van, hogy a fülhallgatót passzosan lehetett illeszteni a laptop mikrofon nyílásához.
A felvétel Miskolcon készült, az antenna a padláson kihúzott, 4 db, kb 10 m hosszú, egymástól kb 60 cm-re lévő párhuzamosan kötött vezeték.
(#) bigrobi válasza WBalazs hozzászólására (») Szo, 11:43 /
 
Antenna minimum 10 de jobb esetben 20-30m. Ha lakásban vagy lehet keretantennás rádiót epiteni. Miért van diódan az a drót? Kondenzátor el van szigetelve egymástól a két lap? De kondenzátor nélkül akár grafitceruzával is építhetsz detektoros rádiót. Vana neten pár rajz sőt vana csatornámon is.
(#) tomi52 válasza WBalazs hozzászólására (») Szo, 13:04 / 1
 
Küldj prvát üzenetben egy postacímet, és az ünnep után küldök germánium diódát.
(#) bigrobi válasza Gyantáscin hozzászólására (») Szo, 13:28 / 2
 
Fejhallago megoldás nállam, Bővebben: Link
(#) WBalazs válasza bigrobi hozzászólására (») Szo, 14:39 /
 
A antenna az lesz hosszabítva az biztos, a kondenzátort sikerül max 500 pikosá faragnom (vetem egy normális multimétert amivel le tudtam mérni.) most egyenlőre diódát keresek. Próbálkoztam a ceruzással is de az sem sikerült most egyenlőre ezt próbálnám meg működőképessé tenni.
(#) bigrobi válasza WBalazs hozzászólására (») Szo, 17:42 /
 
Birsz magad csináalni galenit kristályt. Tudtommal össze kell keverni 50% - 50% kénport és ólomreszeléket kemcsőbe felmelegíteni meg rekacióba nem lép, majd széttörni a csövet és kiszedni. Nem teszteltem. Egy szovjet könyv szerinte 5-8g kén és 20-30g ólomreszelék kell. Még egy megoldás a bat42 vagy 43 as shotkey dióda. Olcsó és múködik.
(#) jani1987 hozzászólása Szo, 19:34 / 2
 

Rádió állomás de melyik?

Gaflynál kipróbáltuk a detektoros rádiót. Az egyetlen ami visszatart az építéstől és a hallgatástól az az, hogy nem tudom melyiket lehet politika mentesen hallgatni.
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Szo, 19:58 /
 
Egyszer pár éve végig tekertem a középhullámú sávot egy jobbféle rádióval.
Mondhatnám kongott az ürességtől...
Soltot azt üzembiztosan (hiszen azért tartjuk) tudod fogni.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Szo, 20:07 1 / 1
 
Engem az érdekel, hogy ne a kormányt dícsérjék hanem értelmes műsor menjen rajta.
(#) szs válasza jani1987 hozzászólására (») Szo, 20:10 /
 
Politikamentesen lehet hallgatni.
Így, az utóbbi 55 évben az tűnt fel nekem, hogy a "politikamentesség" annak a hangsúlyozása, hogy csak a saját nézetüket szeretik hallani
(#) kaqkk válasza jani1987 hozzászólására (») Szo, 20:14 1 /
 
Idézet:
„hogy ne a kormányt dícsérjék hanem értelmes műsor menjen rajta.”
Talán majd két év múlva ...
(#) szs válasza jani1987 hozzászólására (») Szo, 20:16 /
 
Van a világon sok rádióadó, amely sok kormanyt dicser.
Sok olysn van, amelyik ugyanaz kormányt erősen ndm dicseri.
Ezen a fórumon ilyenről NEM vitázunk.
Következő: »»   154 / 155
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem