Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Milyen káros a forrasztóón?
 
Témaindító: Pet91, idő: Szept 8, 2008
Lapozás: OK   1 / 3
(#) Pet91 hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Hello, idegen!
A történet ott kezdődik hogy vagy 2 évig kitartott az az ón amit a nagyim pincéjében találtam és Ő nekemadott, azonban nemrég vennem kellett egy tekercsel, mert sajna elfogyott.
A régieken nem volt papír így elolvastam hogy miket irogatnak rá, mert kíváncsi voltam.
Ekkor esett le az állam:
"Kerülni kell a bőrrel való érintkezést és a szembejutást"
(eddig mindig kézben fogtam)
DE!: "Ha az anyag a bőrre jut, a szennyezett ruhát rögtön le kell vetni és a bőrt kellő mennyiségű vízzel és szappannal, nem dörzsölve, azonnal le kell mosni."
TE JÓ ÉG- kezdtem parni.
"...védőkesztűt kell viselni"
"A fogamzóképességre ártalmas lehet."
"A halmozódó hatások miatt veszélyes."
"A keletkező füstöt nem szabad belélegezni" (könyörgöm én eddig ott forrasztottam ahol fél órával később álomra hajtottam a fejem!)
Ja! és még van rajta egy frankó halálfej is!

Most mit tegyek? Ezentúl viseljek kesztyűt?
Ti hogyan csináljátok?

Köszönöm a válaszokat!
Üdv.
(#) Imi65 válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Ez olyan, mint a gyógyszer, mindent rá kell írni. Nyilván, nem mindegy, hogy napi szinten folyó termelés, vagy csak hobbi szinten "olvasztgatunk. Az ólom mérgező, és párolod szobahőmérsékleten is. Be is fogja a kezünket, éppen úgy, mint az au. Szerintem "erre a kis időre" már nem érdemes lemondani a hobbinkról, de az EU-ban már - azt hiszem - kötelező az ólommentes forrasztóón. Állítólag elég sz..r a normál "ólmos" ónhoz képest.
(#) l48 válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Régebben nem volt divat a forrasztó anyagok káros hatásairól nyilatkozni. Mindig is érdekelt, kb 30 évet biztos forrasztottam napi szinten több órát. Nem tudom van e köze hozzá de elég súlyos allergiában szenvedek (parlagfű és tavaszal 2+2 hónap) Soha nem használtam védőfelszerelést. Ma már szinte minden alkalommal érzem, hogy irritál a szememet különösen.
(#) l48 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Használom én is, bár ha az esztétika is fontos maradok az ólmosnál. kicsit matt, kicsit csúnya, állitólag még gyengébb is a kötés de EU
(#) Pet91 válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Eu-ban vagyunk :yes:
De az ólom bőrön át is felszívódik?
Az kicsit durva lenne. Lehet szerzek kesztűt...
De csak az ónos kezemre-lehet hogy csak az ujjait veszem fel. - ilyen jó kis orvosit. az kéznél van és tuti szigetel.
(#) l48 válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Azt, hogy a fogamzóképességemre milyen hatással volt, nem tudtam tesztelni
(#) válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Szia!

Igazság szerint én is hasonlóan jártam, sok évvel ezelőtt elhasználtam majd' egy kiló forrasztóónt(persze jó sok idő alatt), mire egyszer csak vennem kellet egy új tekercset - ezen még rajta voltak a figyelmeztetések, nem úgy, mint az előzőn, amin semmi címke nem volt(mármint amikor használni kezdtem, már nem volt rajta semmi sem...).
Mindegy, lényeg a lényeg, hogy a forrasztóón nem játék! Leírnék pár jó tanácsot:

-Nem kell kesztyűben fogni, de forrasztás után mindig moss kezet!

-Forrasztgatás közben soha de soha ne legyen kaja még csak a közelben sem! (tehát veled egy légtérben)

-Mindig szellőztess! Közben mindenképpen, de a munka befejezése után is ajánlott még egy 10-15 percre nyitva hagyni az ablakot, hogy jól átszellőzzön a szoba. Ez különösen igaz akkor, hogyha ott is alszol például.

-A füstöt lehetőleg minél inkább kerüld, mikor fölé hajolsz az áramkörnek és száll a füst az arcod felé, fújj rá egy picit, hogy másfelé terelődjön! De építhetsz PC ventillátorokból egy kis elszívót is, ami ezt automatikusan megcsinálja helyetted. Én erre egyébként két darab 230V/20W-os ventit használok (igazi békebeli, fémlapátos darabok valami nagyon régi PC-tápból)

-A gyanta füstje azt hiszem rákkeltő is egy kissé, míg a forraszanyagban lévő ólom lerakódva a szervezetedben szintén sok mindent véghezvihet, éppen ezért érdemes a 3. pontot (szellőztetés) komolyan betartani! (bővebb infó: keress rá Wikipédián az ólomra, talán ott írnak valamit a káros hatásokról)

Na egyelőre ennyi, majd szólok ha még eszembe jut valami. Ja és a topikot inkább beszélgetősre kellett volna beállítani, nem pontra menőre, de ez most végülis mindegy
(#) Pet91 válasza l48 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
A felsorolás szemüveget is ír. Lehet hogy ventilátor is kelleni fog?
Amúgy azt hallottam hogy régen ebből készültek a vízvezetékek (ólom), bár lehet hogy azok zománcozva voltak.
Megnéztem, allergiáról nem ír.
"Az emberi szervezetbe bejutva kiszorít egyéb, létfontosságú fémeket (vasat, cinket, kalciumot), sejtméregként viselkedik, nagyobb adagban ólommérgezést okoz."
Ja és okoz köszvényt is.
(#) lapose válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Sziasztok!
Igazad van sokkal rosszabb az ólmoshoz képest! Nehezebben lehet és magasabb hőfokon kell vele forrasztani, szörnyű! Be is tankoltam rendesen ólmozottból még a végén hiánycikk lesz!
Ameddig lehet én maradok az ólmozottnál!
(#) Pet91 válasza l48 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Tehát részedről semmi extra?
no kesztyű meg semmi?
(#) levii válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Nem volt zománcozva...
Aki érdekel az ilyen veszélyes anyagok adatlapja, meg hogy mire ártalmas az ne találgasson hanem nézze meg
az ICSC-t.
ICSC

Ja én se hordok kesztyűt meg ilyesmiket de azért próbálom nem beszívni, valamikor egy kis elszívót is össze akarok ütni.
(#) Pet91 válasza hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Beszélgetni itt is lehet
mondjuk nekem oly mindegy
Köszönöm a tanácsokat, de miért jobb ha elszívót csinálok venti helyett? Te ezt hogyan kivitelezted? Úgyértem csak odalóg egy cső amin keresztül szív, vagy hogyan. Kíváncsi lennék akár egy amatőr paint rajzra is ha ráérsz.
(#) válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Idézet:
„miért jobb ha elszívót csinálok venti helyett?”


Nem kell hogy elszívót csinálj, elég ha van a közelben egy izomsabb venti, ami legalább azt nem hagyja, hogy közvetlenül belélegezd a tömény füstöt, hanem legalább elkeveri kissé a levegőben.
A kivitelezésről majd mutatok holnap fényképet, hogy legyen róla elképzelésed. Még az enyém sincs készen teljesen, de a lényeget látni fogod. A paintet inkább kihagynám ha lehet, mert csapnivalóan béna vagyok az ilyen gépes rajzokhoz...

Tehát akkor holnap csinálok képeket a készülő elszívóról!
(#) Pet91 hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Egyébként a téma azzal is folytatódhat hogy megbeszéljük a védelmi praktikákat.
Engem pl egy elszívó/elfújó építése is nagyon érdekelne. ezt is megtárgyalhatnánk.
(#) Pet91 válasza hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Király
(#) teodor válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Szerintem Bpesten dugóban több károsanyag kerül a szervezetbe mint forrasztgatáskor.
(#) Norberto válasza teodor hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Akkor az milyen atom brutál, ha valaki a dugóban részt vesz a napok legforgalmasabb időszakaiban, és mondjuk a munkahelyén egész nap forraszt?
(#) KTobi válasza teodor hozzászólására (») Szept 8, 2008 / 1
 
Az ólom igenis mérgező, mivel elvonja a fehérjékből a vizet. Könnyen kipróbálhatod, tojásfehérjébe tegyél ólmot. Én még nem próbáltam, a testvérem mondja, tehát biztos igaz.

Ez azonos mese az arzénnal (felénk ez a téma évek óta). Hiába itták előttünk 100évig az emberek a vizet, hibás az anyakönyv, azok 20 év alatt el kellett, hogy patkoljanak. De a legnagyobb marhaság, palackozva ásványvízként eleget tesz a követelményeknek.

Biztos káros, de mi nem káros? A csoki amit megeszel, az is rákot okoz, de a tejet se lehet frissen inni, mert belehalsz (fura, még élek). Már egy egyszerű fűrés sem lehet használni védőkesztyű, védőszemüveg nélkül. Ez leginkább elkényeztetett városi puhányokkal tudom magyarázni. (Tévedés ne essék, vannak kivételek, nem vonatkozik mindenkire)

Üdv. Tóbi
(#) vtsoftware hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Húú, egy picit most megilyedtem az óntól de lehet hogy nekem van egy pici mentségem vagy esélyem?

Ha hetente/kéthetente csak egyszer-egyszer veszem elő a forrasztó-ón-tekercset, és akkor is csak kb. 2-2 órácskát, esetenként többet max. 4-5 órán keresztül használom forrasztásra, viszont ezeken az időkön kívül bent nyugszik a fiókomban ami itt van mellettem fél méterre akkor az "veszélyes" lehet?

És tudtok-e valamilyen tárolót amiben nem veszélyes?
(#) pec válasza Norberto hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Vagy ha valaki dugóban forraszt!
(#) Frillsp hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
hát ez *** jó! :eek2:
én mikor forrasztok és akad 1 kis gondolkodni való akkor néha forrasztóónt szopogatok!

Vulgáris szót kicsillagoztam,
Moderátor
(#) Kicsa hozzászólása Szept 8, 2008 /
 
Nem tudom ki hogy van vele de én speciel szeretem az amolyan 'munkaszagot'...Amihez nálam hozzá tartozik a forrasztás közben felszabaduló 'gőz' is...szóval én szeretem de nem tudtam hogy veszélyes is lehet...sajnos ahogy olvasom,sok 'szabályt' áthágtam már...
(#) Kutyuli válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Az ólommentes forrasztó ónról csak annyit ha szabad megjegyeznem, hogy sokkal büdösebb is. Egy elektronikai cégnél dolgozok. A javítós kollégák mindig panaszkodnak rá. Van amelyik a belélegzett gőztől még öklendezik is. Annyi bizonyos, hogy ha a páka felé hajolva dolgozunk nem árt néha lemosni az arcot is !
A nedves bőrfelületen jobban árt az ón füstje(gőze).
Ezért csak megszáradva forrasszunk tovább.
Erre egy jó példa: A bagósok tudják, hogy a nedves cigit (pl. mikor havazik és 1-2 pihe rászáll és megolvad)sokkal rosszabb szívni mint a szárazat.
(#) webinas válasza Frillsp hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Én is rágom rendesen. Meg, leharapom a végét ha csomós lenne forrasztás után.

Ezenkívül dohányzom, és egésznap a dugóban ülök. ...és még élek.

Nekem is az a véleményem, hogy legalábbis a pestieknek, oly mindegy, hogy szívják-e az ón gőzét, vagy rágcsálják-e azt. Annyi trutyit beszívunk itt nap mint nap, hogy egy kis ón(ólom)gőz felüdülésnek számit.

(#) maanam válasza Kutyuli hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Pár évtizede foglalkozom elektronikával és volt egy olyan időszak az életemben, amikor (tolmácsként) dolgoztam az Akkumulátor és szárazelemgyárban a Váci úton.
Az ólom nem párolog szobahőmérsékleten!
Az ólommérgezés leggyakoribb formája, amikor az emésztőrendszeren kereszül jut be a szervezetbe (gyakori kézmosással elkerülhető!).
Egyszerű vizeletvizsgálattal megállapítható ki milyen szinten ólomfertőzött, ez a vizsgálat egyébként kötelező volt negyedévente az Akkumulátorgyárban mindenkinek.
Ami az ólommentes forrasztó ónt illeti, nem teljesen igaz, hogy az EU-ban csak ezt lehet használni!
A hadiipar csuklóból magasan tesz rá, a gépjárműelektronikai ipar szintén! Ez a fajta ón az ólom hiánya miatt jóval merevebb, törékenyebb, urásszerűen megnőtt a reklamációk száma.
Jelenleg elég a gyártó részéről egy írásbeli nyilatkozat, hogy a termék csak ólomtrartalmú forrasztó ónnal teljesíti a megadott műszaki paramétereket.
(#) mgabesz válasza Pet91 hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
„miért jobb ha elszívót csinálok venti helyett?”

Az elszívás azért jobb, mert nem csak elfújja az orrod elöl az ólóm és gyantagőzt, hanem magába szívja.
Az elszívóban lévő szűrőrendszer felfogja az ólóm és gyantarészecskéket így azok nem maradnak a levegőben.
Az elv egyszerű. Olyan mint egy porzsákos porszívó.

Cső, szűrő és ennek a végén a ventillátor. Átszívod a levegőt a szűrőn, amin a káros anyagok fennakadnak.
A szűrőt kell cserélni, ügyelve arra, hogy amit felfogott az veszélyes hulladék. Ne a kukába dobd.

Pl.: A Weller gyárt elszívókat, nézz körül a honlapjukon.

Üdv.:

mgabesz
(#) mgabesz válasza Kutyuli hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Nem mondod, hogy nincs elszívás a javítósoknál. Nálunk a cégnél mindenhol van egyedi + központi elszívás.

Nagyon bátor a cég, ugyanis ha bizonyíthatóan az elszívás hiánya miatt betegszik meg valaki a forraszanyag miatt, az nem kevés bűntetést von maga után.

Kérdezzetek rá és kérjetek elszívót.

Még az egyedi is sokkal többet ér a semminél.

Napi nyolc-tizenkét órát ( - szünetek ) forrasztani elszívás nélkül az HORROR !!!

Üdv.:
mgabesz
(#) Báddzsó válasza mgabesz hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
ahol én voltam kis cégnél, ott egy teljesen, szinte hermetikusan elzárt kis műhelyben dolgozott a szerelő, forrasztott egész nap. Néhányszor voltam bent, nem lehetett látni a forrasztóón füstjétől, hiába volt bennt neki egy venti ami keverte a levegőt, 14köbméterbenben mit ért az? Kérdezték, hogy nem e megyek át szerelőnek, há mondom köszönöm nem...
(#) Pet91 válasza KTobi hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
A tesódnak igaza van! Irreverzibilis kuagulációnak hívják, és mint a neve is mutatja visszafordíthatatlan. A fehérje térszerkezetét roncsolja.
na tudok kémiát, vagy nem tudok?
(nem kell válaszolni)
(#) Pet91 válasza Frillsp hozzászólására (») Szept 9, 2008 /
 
Az nagyon derekas! Olyan kutatót láttál már aki 10évet védőfelszerelésben foglalkozott hiannyal?
Kb úgy képzelem hogy ez ~az ólomszopogatással.
(45 körüli, de se haj se valódi fogak)
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem