Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   47 / 507
(#) zolika59 válasza barany165 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Nem akarok akadékoskodni, de szerintem minden áttétel csökkenti a hatásfokot. Ami amúgysem tül nagy. Egy fogaskerék pár 10-15%-al.
(#) kissanyi válasza zolika59 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Van helyette jobb ötleted?
Mert, ha csak az a megoldás, hogy aminek vesztesége van, azt kihagyjuk, akkor ott állunk a semmivel a kezünkben.
(#) gulyi88 válasza kissanyi hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
szemetet arra értettem, amik itthon hevernek egy ládában, használt vasdarabok. ű
annyi biztos, hogy gyári rendeltetésükre már nem lesznek használva...
amíg csak a helyet foglalják, addig szemét minősítést kapnak

csá
(#) kissanyi válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Bocsi, félre értettem.
(#) zolika59 válasza kissanyi hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Ezért kell álandó mágneses lassúfordulatú generátor.
(#) barany165 válasza zolika59 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Szia Zolika 59! Mennyi az a lassú? mekkora átmérőjű és milyen tipusú szélkerék? Az biztos, hogy az áttételt megtakarítva nyerünk, de a gyártási pontatlanság,házilagos kivitelezhetőség, szabályozáson veszitünk-e annyit ,amennyit az áttétellel?Bitosítható 0.1 mm körüli légrés?A "hagyományos" generátorok elektromosan kiforrott konstrukciók.Bécs- környéki szélerőművekben sem permanens mágnesű hanem áttételes, gerjesztett generátorok vannak.Igaz errefelé megnéztem már régi szélmalmot, szivattyút amik müködnek/tek/.Valamit elkezdek akkor előtte meghallgatom Ti gyakorlatilag mit tapasztaltok.Egy tanyán meg darálót hajtott szélkerék.Elektromosat meg még nemláttam!Üdv! Jó szelet!
(#) kissanyi válasza zolika59 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Szerintem, hogy állandó mágnesű és lassú fordulatú, nem függ össze..
Én is a lassabb fordulatot kedvelném. Ahogy, barany165 is kérdezi, úgy én is, hogy mennyi az a lassú?
Ingadozom a házilag barkácsolt generátor és a gyári átvariálása között.
Elő került már a dahlander motortól kezdve a síktárcsáson át az autó generátorig minden.
Még, lesz egy kísérletem az autó generátorral. Ha, végeztem, felteszem ide a tapasztalataimat.
Eddig az aszinkronmotor szinkrongenerátorrá alakításában bízom.
A forgórészt akarom gerjeszteni.
Idő kell neki, mert mindig elkalandozom és más dolgokba is belefogok.
(#) barany165 válasza barany165 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Ismét: a járműgenerátorok a motor alapjáratán,ami 850ford/min körüli már töltenek,ez a generátorfordulat ilyenkor az átlag 1:3 áttételelt figyelembe véve 2500-2700ford/min körül van,ilyenkor indítás után 1.6-os ECOTEC motoros Opelen 45A mértem 13.5V-on .A gencsi egy 75A-os DELCO.Hyundai Lantra 1.6 indítás után szintén 50A csökkenő, itt a gencsi 100A-es Mitshu.Kiváncsi lennék hasonló értékekre egy permanens gencsinél!Amit írtam bárki utánnam mérheti!Szemléletesebb biztos egy "kiterített "permanens,kis teljesítményre biztos jó,de valamiért a profitechnikában mégse alkalmazzák.Én döntöttem: járműgenerátorral építek.A keringetőszivattyút simán viszi az inverter/HQ 150W/,Szivattyú:Grundfos 1"-os 3fokozatú, 1-esben.Üdv!
(#) pudding1 hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Ismét egy off, ígérem az utolsó: OFF ( Miután annyi emlegettem a praktikert, a főnököm beküldött hogy vegyek neki egy akciós lombszívót..... teljesen nyugodtan fogadtam amikor 14990 helyett 23900-at akartak fizettetni. Ezúttal megnézetem az órámat is:35 perc alatt sikerült megoldani a problémát- isten bizony egy rossz szót sem szóltam, reggel már elszáll a gőz....-. És a végére a csattanó: Pár perce felhívtak az ügyfélszolgálatuktól és jelezték hogy javították az árat az interneten és elnézést kérnek a kellemetlenségért. Adok is nekik egy pirospontot a feketék mellé! Ezek szerint van értelme dünnyögni....)ON
(#) barany165 hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Elnézést Kolléga Úrak!Itt a HE aprón olvasom, hogy energiatakarékos hajtólánc!? Neharagudjatok tudatlanságomért, de valaki homályosítson fel ,milyen az?Ugy emlékszem 3000Huf az ára!Kösz!
(#) Redsaw válasza kissanyi hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Néhány oldallal korábban már felvetettem a
meodym forgórészű autógenerátort. Nos az oldal alján 4 különböző modell látható 150; 275; 475 és 1200 induló fordulatszámtól. Mindegyik mellé közlik a feszültség/áram adatokat a ford. szám függvényében.
Ezzel így el is hagyható az előzőekben "kivesézett" áttétel. Nekem belvárosi műemlék környezetben szóba sem jöhet a nagyméretű, zajos megoldás. A közelmúltban láttam öko-sorozatban DNS spirál alakú 350 f/perc fordulatszámú vízszintes rotort. Ez szélirány független és kimondottan "kedveli" a házak között igen gyakori turbulenciát.
(#) kissanyi válasza Redsaw hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Volt, aki kipróbálta.
Hát, mit monjak?...

A szélkerék, viszont érdekes.
30 évvel ezelőtt próbálták ki a japánok hajón.
ebben a dologban, nem tudok labdába rúgni.
(#) barany165 válasza barany165 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
megtévesztő az elnevezés,miután sikerült az oldalt megnyitni : ez nem hajtólánc ,hanem kábelvezető!Üdv!
(#) barany165 válasza kissanyi hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
megkellene tudni,hogy melyik Delco-val kompatibilis,mert akkor csak a forgórész kellene potom 114$-ért! +posta. + szabályozás.
A hobbi lényege,hogy valamit valamiből,ami gyakran ujrahasznosítás ,építünk, bár lehet az megvehető, de pénzszükében az elfekvő anyagokat kellene hasznosítani.Üdv!
(#) barany165 válasza barany165 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Bocs! Redsaw-nak akartam! Üdv!
(#) Redsaw válasza barany165 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Üdv! Az igazság az, hogy csak ötletindítónak szántam a linket. Azt reméltem, hogy tapasztalt építőknek megmozgatom a fantáziáját a házi utánépítés gondolatával eljátszva. Sajnos a neodym túl drága ahhoz, hogy egy bizonytalan kimenetelű kísérletbe a témában kezdőként belefogjak és sajna néhány vinyó mágnest leszámítva nincs ilyennel tele a padlásom.
Amint korábban írtam a telepítési környezet miatt speciális az igényem. Gondolom sokan mások is csak azért nem vágtak eddig bele az építésbe mert tartottak a környéken lakóknak a szélkerék keltette zaj miatti felháborodásától, vagy az épített környezet korlátai miatt esélytelennek tartották a turbina elhelyezését, szélirányba állítását.
(#) Iszkakof István hozzászólása Nov 8, 2008 /
 
Csak egy ötlet!
A szélkerék meghajt egy vízszivattyút, a vizet a domb tetőn lévő kék tóba nyomja fel.
Nem számolunk apadási és párolgási veszteséget.
A tóban összegyűlt víz egy vízkereket meghajt időnként, ami meghajthat egy 220 V, 50 Hz generátort.
Ebben az esetben, ha megmozdul a szélkerék, már húz is egy kicsi vizet. És tudjuk, sok kicsi sokra megy.
Ha valakinek adatai, vagy véleménye lenne az ötletemmel kapcsolatban, és közkincsé tenné, megköszönném.
(#) kissanyi válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ez az ötlet, többször előkerült már.
És, ha nincsen egy saját dombom?
Sőt! A legközelebbi domb is 100 Km?
Télen a leg egyszerűbb az energia tárolása. Melegvíz és kész. Nem állítom, hogy én találtam fel a melegvizet.
A melegvíz, télen mindig jól jön. Fűtés, használati melegvíz. Ha, már annyi az áramunk, hogy nem tudunk mit kezdeni vele. Persze, ha áram kell, akkor semmit sem ér a melegvíz, meg a nem létező domb sem.
Ha, belegondolsz, egy dombtetőn egy víztározó sem hobby kategória!
(#) barany165 válasza Redsaw hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia!Köszönöm az ötletindítást!Nos a Neodym valóban ,főleg megfelelő méretben nehezen és drágán beszerezhető,de réggebben még a zsiguli generátort forgórészét is megtekercseltem.Nem jutott eszembe,de ha megfelelő méretű hangszoró mágnest tennénk a forgórész tekercse helyére, világítási célra biztos megfelelne.A fejlesztőket gondolom az motiválta, hogy nem kell a gerjesztőáramot kefékkel a forgórészbe vezetni,habár van erővonalvezetéses generátor is,abban nincs kefe. Nállam 3 trabit is kiszolgált,de a gerjesztés ezeknél5A körüli!Régen aki emlékszik volt a vöröscsillag traktorgyár Hoffer traktora, azon olyan generátor volt,még kapcsoló sem volt,szij fel és világított,persze nem ilyen korszerű anyagból.Szubjektíve :a hagyományos járműgenerátor könnyen hozáférhető,könnyen szabályozható és 10évente legfeljebb kefét cserélünk.A szoszédokkal mindenütt baj van, Generátorom van ,csapágy+ ház is,szedegetem össze.Sajna nincs esztergám.Üdv mindenkit!
(#) barany165 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia! Öntözőviz nortonkútból való felpumpálására használják a kertészek, nagy fóliával borított gödrökben "pufferelik"+ a nap melegíti, hogy ne kapjon sokkot a növény, onnan müködik az öntözőberendezés. A méretek: olyan 30-50 köbméteres tárolókat láttam.Akinek szerencsés földrajzi adottsága van ott hasznosítható szerintem az ötleted./szoszédfüggő az is!/Üdv!
(#) pudding1 válasza lehar hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ilyen borult és szélcsendes időben (mint ami nálunk van napok óta) meggyi ideig képesek ellátni az akkuid a házat?
(#) Flexi válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
István Több vízerőmű dolgozik így. Akár éjszakai olcsóbb árammal feljuttatott, vagy a természet által, egy magaslaton tárolt vízből nyerik a napközbeni fogyasztási csúcsokban hirtelen kellő energiát.
Ha pl. egy meghatározott időben kell felhasználni a szélenergiából nyert energiát, nem pedig akkor amikor éppen fúj a szél.
Nagyságrendekkel jobb hatásfokú a 10-15%-os hatásfokú akkumulátoroknál, de házi körülmények közt elég nehézkesen kivitelezhető ugye.
Nem tudom mekkora lehet az a legkisebb méret, amiben egyáltalán érdemes belekezdeni ilyenbe.
(#) Atis57 válasza Flexi hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
sziasztok!
" Nagyságrendekkel jobb hatásfokú a 10-15%-os hatásfokú akkumulátoroknál" NEM IGAZ...!
Az akku hatásfoka Savasnál 80% lúgos nál 70% LI-Polimernél 85% környékén van ..
A vizturbinás SZET erőműé kinyeréskor is 50--55% környéke . Ha a teljes folyamatot nézzük: meg aláesik a 40%-nak. Csak éppen ipari méretekben /20--800 MW / nem lehet akkut használni .Tehát marad a szivattyús tározós erőmű /SZET /
szerintem --de más vélemény?
de h házi méretben gondolkodunk a 400W-s generátorhoz napi 6 óra üzemidőt véve is kevés a 10m*3 viz. a 80-100m*3 tároló már jobb lenne --DE MEKKORA vizhúzó szélkerék kellene a viz visszajuttatására?
(#) Flexi válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Köszönöm a helyesbítést. Akkor ezért csinálják "nagyba".
(#) gulyi88 válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
még nem esett szó a magasságól pedig m*g*h a helyzeti energia (persze logikus.. minnél magasabbra)
és mivel lenne visszalakítva árammá a helyzeti, vagy mozgási energia?
én erre egy max 20cm átmérőjú vízkerékszerű turbinát gondolnék, amire a víz egy nagy keresztmetszetű csövön érkezik, és a kerék elött egy fúvókán felgyorsul nagy sebességre, + egy pár10Kg os puffersúly, esetleg egy szabályozott szelep is bejátszhat, a fordulatszámmal itt már nem lenne gond..
(ilyen volt valamelyik TVműsürba discoverin talán)

csá
(#) Flexi válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
National Geographic, Planet Mechanics, NG_Bolygónk, a zöld - A Tóvidék gondjai.wmv
(#) Iszkakof István válasza gulyi88 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
A puffersúly alatt valamiféle lendkereket értel?
Nálam a terepkövetelmények nagy része megfelelő. A szomszéd is rendes. A házam mellett van egy 30 méter széles 250 m hosszú földterület, ami szintén az enyém, rajta áll a szélgenerátoromnak az oszlopa. Szintkülönbség a két vége között 8-12 m (csak becslés). Kb. a középen van a domb ami a két, szinte síkterületet elválasztja. Még a genetikai késztetésem is megvan, az apai nagyapám az Ural mentéről származott. Fából el tudta készíteni a szélmalom fogaskerekeit is (apám elmondása szerint). Igazán kár, hogy ezelőtt 40 évvel, 74 évesen meghalt.
Már csak egy jó terv kell. Nekem van több is, de egyik sem tökéletes. Ha egy lenne, könnyebb lenne a választás. Felteszek egy képet a területről ahol megépítem a művemet.

DSC02246.JPG
    
(#) gulyi88 válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
igen lendkereket
betonnal kiöntött autókerék, vagy ócskavas, ólom... akárni megteszi csak ki legyen centírozva/egyensúlyozva és viszionylag nagy súlya legyen (impulzusterhelések simítására)...ja és persze azért ne repüljön szét egy hét alat (a beton talán ezért kevésbé jó ötlet)
Flexi: köszi valszeg ez volt az..
(#) lehar válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szerintem tökéletes terv nincs,csak az adott alkalmazásnak,helynek,igénynek a legjobban megfelelő.Na meg van egy olyan hogy mindenki a neki legjobban bevált megoldást ajánlja..... Nekem pl. a Hugh Pigott féle generátor vált be a legjobban,pedig volt jó néhány probálkozásom egyébb féle generátorokkal is,több kevesebb sikerrel.
(#) Flexi válasza Iszkakof István hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ha ilyen nagy helyed van rá akkor tényleg érdemes.
Itt találsz ilyen nagyobb házi megoldásokat.
De ha googlin rákeresel a wind turbine water pump összefüggésekre, találsz kész megoldásokat is.
Következő: »»   47 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem