Fórum témák
» Több friss téma |
A jel/zaj viszony mérésével kapcsolatban lenne pár kérdésem.
Milyen műszerekkel, és hogyan kell megmérni?
Lehetne mérni egy valós effektívérték mérővel (true rms), és egy sávkizáró szűrő segítségével. A szűrő azt a sávot zárja ki, ami a hasznos jelátviteli sáv(vagy sávközépi frekvencia). A kimeneti lezáró ellenálláson mért feszültség effektív értéke lesz a jel és zajfeszültség összege. Meg kell mérni a zajfeszültséget a szűrő beiktatásával, az előbbi mérés(jel+zaj) és a mostani(zaj) különbsége a jelfeszültség. A jelfeszültséget és a zajfeszültséget át kell számolni teljesítménybe (lezáró ellenállás értéke), és a jelteljesítmény/zajteljesítmény hányadost dB-be.
Köszi a segítséget, de le tudnád írni egy kicsit részletesebben. Milyen az a valós effektívérték mérő?
Hogyan kell átszámolni az értékeket?
Milyen eszköznek a jel/zaj viszonyát szeretnéd mérni?
Szia !
A valós effektív érték mérő, képes arra, hogy jelalaktól függetlenül megmérje az effektív értékét a mérendő jelnek. A hagyományos multiméterek csak a szinuszos jelek effektív értékét tudják viszonylag pontosan megmérni (u_csúcs/gyök2), de más alakú jelek (pl. szimmetrikus háromszögjelnél U_eff = U_csúcs/gyök3) már erősen csalnak. Arról mondjuk fogalmam sincs, hogy egy aperiodikus zajjal mit kezdene egy valós effektív érték mérő műszer. A Jel-zaj vizony számítása (SNR) : SNR[dB] = 10lg(P_jel/P_zaj) => SNR[dB] = 20lg(U_eff_jel/U_eff_zaj). Tehát elegendő megmérni a hasznos jel effektív értékét és a zaj effektív értékét, mivel mindkettő ugyanazon a terhelésen ad le teljesítményt. Üdv.
A valós effektív érték mérő lehet egy olyan multiméter is aminek a AC feszültségmérője az igazi effektív értéket méri," true rms" van a leírásban feltüntetve. Amelyiken nincs ez feltüntetve, azzal csak színuszt lehet mérni, más hullámformájú jelnél (négyszög) hülyeséget mér. A multiméternél meg kell nézni, hogy tud-e olyan sávszélességet mérni, amilyen sávon megy a mérendő eszközöd (hangfrekvenciára valószínűleg jó a multiméter is).
Két mérés szükséges: 1. A jel+zaj kimeneti feszültsége: A mérendő eszköz kimenetét lezárod ellenállással (R), és méred a kimeneti feszültséget (Ujz) 2. Csak a zajt méred, ilyenkor erősítő esetén kikapcsolod a bemenő jelet (vagy szűrővel leválasztod) és mérsz egy zajfeszültséget(Uz) a lezáróellenálláson. Ki kell számolni a jelfeszültséget: Uj=Ujz-Uz A Jelteljesítmények: Pj=(Ujˇ2)/R Pz=(Uzˇ2)/R A jel/zaj viszony: SNR=10lg(Pj/Pz)
Így már minden kerek, köszi. A mérendő jelnek csak színuszt használok, azt tudom megmérni. Az 'R' értéke szabadon választható ugye?
Még lenne egy kérdésem. Mit jelent az hogy 'súlyozottan'?
A kepen a meresi elrendezes lathato:
Kép: Hivatkozás A HF generator (1000Hz) jelet addig noveled a bemeneten amig a kimeneten a torzitas nem haladja meg a kituzott erteket es leolvasod a V2 voltmerovel az erteket (U1). Utanna rovidrezarod az erosito bemenetet es mered az R ellenallason megjeleno zajfeszultseget (U2). A jel/zaj arany: 20 log (U1 / U2) Ps. Torzitas mero nem szukseges. A V1 es a HF generator koze meg szoktak tenni impedancia illeszto halozatot. Mivel az neked nincs igy nem is rajzoltam be.
A vezetékek csatlakozási pontjához tehettél volna 1-1 gombócot, így nem egyértelmű hogy mit mivel kell összekötni.
Üdv.!
Eszrevettem, elnezest:
Kép: Hivatkozás A kapcsolasssal mindenfele merest el lehet vegezni- erosites, frekvenciaatvitel, bemeneti erzekenyseg, nemlinearis torzitas stb. A muterheles R egy neminduktiv ellenallas legyen !!
Köszönöm mindenkinek a gyors segítséget.
Azt hittem egy kicsit bonyolultabb lesz a mérés, de nem. Üdv.
Szivesen.
Egy rajz tobbet mond mond egy oldal szoveg.
Hello!
A súlyozott zajmérés azt jelenti, hogy nem a teljes frekvencia spektrumba végzik a zaj mérését., hanem a fül hallásgörbéjének megfelelő szűrőkön keresztül. A súlyozási görbéket betűvel jelölik, és szabványosítva vannak. Így gyakorlatilag egy jobb értéket kapnak, ami eladásnál használhatóbb, mer szebben mutat. (persze ez csak az én rosszindulatú véleményem) üdv! proli007
Egyetértek! Sajnos a (Hi-Fi nek) nevezett hangtechnikában megjelentek a "súlyzott" adatok. Ezek legtöbbje a szebb értékek elérésére szolgál. Természetesen a súlyozási görbék reprodukálhatósága is nehezíti/bonyolítja a mérést. Szerintem(!) a jel/zaj viszonnyal Hf rendeszerekben addig nem kell foglalkozni amíg nem zavaró! (Jó hallást feltételezve ) Természetesen ha a feladat a specifikáció leírása akkor más a helyzet!
Hasonló a véleményem az egyéb jellemzőkről is, amit meg szoktak adni. Pl.:harmonikus torzítás < 0,1-0,001% általában úgy sem hallható! Vájtfülüek kivétel! Jó példa erre az istenített csöves erősítők amik ritkán tudnak 1% alatti torzítást! Anno volt szerencsém kipróbálni zenei rendezők - (képzett aktív zenészek és kritikusok!) érzékenységét az elektroakusztikai paraméterek iránt, és meglepődve tapasztaltam mekkora hibákat nem hallanak ha az átlag hangképből nem lóg ki.> |
Bejelentkezés
Hirdetés |