Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   331 / 3965
(#) lapose válasza vicsys hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia!
Mi a gond vele?
A tranzisztor bázisa stabil 12V-on van, az emmiter 0,7Val kisebben!
Ha ez gond, az IC 2-es lábát meg kell fejelni egy diódával!
Persze, mivel a B-E átmenet nincs benne a visszacsatolókörben a stabilitása valamelyest csökken, de kérdés mire kell..
(#) kisist1 hozzászólása Nov 9, 2008 /
 

Sziasztok!

Keresgettem már itt a fórumtémák között, csak ilyen témával még nem találkoztam, és fölöslegesen nem akartam topikot nyitni, ezért először itt kérdem meg
Lehet Savas ólom autó akkumulátort "újraéleszteni"?
Van egy aksi ami elég hamar lemerül. Tárolja áramot, de nekem úgy tűnik el van gyengülve. nem adnék ki 12000Ft-ot egy másikra ha lehetséges erőt lehelni bele.
Ha van rá mód, akkor nyitok neki egy topikot ahova várom majd az infókat.
Előre is köszi
(#) kocici17 válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Inkább vegyél egyet jobban jársz.
(#) proli007 válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Hello!

Valamikor még bitumen volt a cellák zárása, és kint volt összeforrasztva a cella. Akkor bőszen javították. Ma már az átkötés a belső térben van a nagyobb indító áramok miatt. Most már ennek tömítése is elromolhat. Az iszap leül a cellák aljára, és megnöveli az önkisülést...
Szóval hiba lehetőség számtalan van. Legfeljebb az ellustuláson (szulfátosodás) lehet segíteni.

Az elmúlt télen az én aksim is behalt. Megmértem a kapacitását (az általam készített kis kütyüvel) alig volt több mint 2Ah. Akuvit, vízfeltöltés, formálás... Eredmény 25Ah lett. Közben szépen nyugdíjba küldtem, mert mát 7 éves volt és vettem egy újat. A régit meg a budiban tároltam.

A barátom ledöglött a szőlőhegyen. Gondoltam, elviszem neki az vén aksit. (kb. fél évet "pihent") De óvatosságból megmértem a feszültséget. Hervasztó volt. Tehát fel lehet tölteni, csak az önkisülése olyan magas, hogy gyakorlatilag használhatatlan.

Szóval, ma az aksik nem arra készülnek, hogy valaki macerálja. (gondozásmentes) Majd most a környezetvédelem, az "új világ" szegénysége, és a kisebb indítómotor áramok, visszacsempészik a régi aksitípusokat. (vagy nem)

üdv! proli007
(#) Norberto válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ez jó, ennek a hsz-nek a stílusa nagyon tetszett
(#) Sir-Nyeteg válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Én azt hallottam, h a savas aksikat lehet éleszteni, méghozzá úgy, hogy a kupakot letekerget, és slagot az egyikbe, messze állni, és nyomást neki. Ez kiviszi a leülepedést. Utánna ujratölteni, ujrasavazni, és tökéletes lesz az akksi, kb a kapacitás 60-70%-áig.
(Környezetszennyezés, no komment)

De ezt nekem csak mesélték
Lehet bene igazság?
(#) Directors hozzászólása Nov 9, 2008 /
 
Üdv!

Ezek mit jelentenek?
Ezeke egy Led adatlpján voltak.

Forward Voltage,DC Forward Current (ezt kell néznem,hogy mekkora áramot fogyaszt a led?már ha ez azt jelenti)Forward Current,Reverse Current,
Power Dissipation,Peak Forward Current,Reverse Voltage,
(#) lapose válasza Directors hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia!
Forward Voltage: nyitó irányú feszültség.
DC Forward Current: nyitó irányú áram.
Ezt kell figyelembe venni egyenáramú táplálásnál!
(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Idézet:
„De ha fingunk nincs valamiről, hogy micsoda, miért fontos, hogy működik-e?”


Mert el tudjuk adni mint működőképes műszer és nem csapunk be senkit.

Köszi a segítséget.
(#) kisist1 hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
kocici17 köbzoli proli007 Köszönöm a válaszokat!
akkor veszek másikat.
ezt igazából itthon használtam volna egy autó erősítőhöz. de így lehet inkább veszek egy kondit, és akkor nem az eredeti elképzelés lesz h:
230V -> aksitöltő 12V -> akkumulátor -> erősítő
hanem így lenne:
230V -> aksitöltő 12V -> 1Farados kondenzátor -> erősítő

Erről mit gondoltok?
(az erősítő egy elég jófajta és nem válnék meg tőle. úgyis gépről szólna a zene, és az X-FI hangkártyámmal állítatnám a hangerőt. egy 12V-os relével meg a géppel együtt kapcsolnám az aksitöltőt ki-be)
(#) kisist1 válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
még mielőtt lecsapnátok a magas labdát,
*autó erősítő* alatt autó hifi erősítőt értek
(#) proli007 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!

Nem tudom, a "mítosz gyilkosok" mit szólnak hozzá? :no:
- Hova megy a nyomás, ha a "slagot bele"
- Aki ki tudja mosni az iszapot, úgy hogy az nem marad a cellák között, ahova egy tűt sem lehet ledugni, az ügyes ember
- A csap víz kb. 1500uS, mit mond az aksi neki?

(Szóval kb. 40-éves tapasztalatom: 5liter sav, egy lyukas gatya, egy lyukas trikó, kis újra betonozás, két elb... nap. Majd dob és új bele.)

De nem válaszoltál a szervóra!

üdv! proli007
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!

Akkor befejezem, amit Lapose elkezdett.

Ezt kell figyelembe venni impulzus üzemben:
Power Dissipation: teljesítmény, amit még el tud fűteni (persze ez analógban is számít)
Peak Forward Current: nyitó irányú csúcsáram

Reverse Voltage, Reverse Curren: Záróirányú feszültség és áram. Amikor a dióda fordított feszültséget kap. Ennek maximuma, és maximális árama.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza Doncso hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!

Oké, értem. (esetleg nem is adod el)
Egyébként gyanítom, hogy ha Gafly erre jár, (vagy Te a Fórumon) kapásból megmondja mi a bánat ez.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!
Mintha kissé eltértél volna a témától. Szóval mégsem osztogatnak, hanem fosztogatnak?
De pufferkondi gyanánt, még meg felehet a vacak aksi is.
üdv! proli007
(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Oks, és köszi, egyébként jól mondtad, ez egy szelektív mérővevő, ahogyan írtad, arra gondoltam, ha jól értelek, akkor mondjuk adok neki egy jelet a generátorról, beállitom hogy azt a frekvenciát mérje a műszer ahol a generátor áll, mondjuk 1kHz, és akkor meg kellene hogy mutassa a jel nagyságát dB-ben? Már ha jól értelmezem.
(#) proli007 válasza Doncso hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!

Én is így értem. És ha jó, és elég érzékeny és szelektív, akkor akár torzítást is lehet vele mérni :yes:

(Terminal Fórumot akartam írni)

üdv! proli007
(#) wg_kezdo hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Vettem egy SFH 5110-36-os alkatrészt.
Elvileg van benne egy 36Khz-s szűrő.
Egy alap kapcsolást szeretnék csinálni vele vagyis, hogy ha kap jelet akkor égjen egy led.
Az adatlapján lévő kapcsolást megcsináltam, de semmi eredmény.

AVR-el csináltam az adót ahol a villogtatást úgy állítottam be, hogy 27us-ig ég 27 us-ig nem ég. (itt lehet, hogy 14-re kellett volna állítani?

A kapcsolást kb úgy csináltam, hogy az SFH-nak az 1-es lábára a led +, a 2-esre a föld a 3-asra pedig +5V-ot (USB-ről) adtam.
Az alap kapcsolásban a többi "opcionális" volt, de azért kíváncsi lennék, hogy így működnie kéne-e.
Apropó az sem derült ki az adatlapról számomra, hogy melyik oldalon van az 1-es láb.

(#) vicsys válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
A bal elsö az 1-es, ha szemből nézed. A led negatívja megy a 2-re. A led pozitívja egy soros 330 ohm -on keresztül a +5V-ra.
Kép: Hivatkozás
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hello!

- A 36kHz-nek a periódis ideje a 27,7usec! Tehát a jel és szünt idő, a 14usec.
- Ha a lencsét nézed és a lábak feléd állnak, akkor balról jobbra: 1-2-3 azaz Kimenet GND és Táp. (a katalógus szerint)
- A Led elé tettél ellenállást? És az sem biztos, hogy meghajtja. (max 3mA)

üdv! proli007
(#) Doncso válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Értem, köszönöm!
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Köszönöm, minden működik így végre elkészült az IR-es jelzőlámpám amit még jó pár hónappal ezelőtt tettem fel ide kérdésnek .
A hiba természetesen a lábakkal és a 27us-es idővel volt bár azt kipróbáltam 14-el is a biztonság kedvéért.

Illetve valóban nem tudja meghajtani a led-et tranyó nélkül efelett elsiklottam.

(#) kisist1 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hát ez a dolog a mozgatórugója az egésznek de igen eltértem
Az aksi most már nem játszik mert leadtam benzinkúton.
Inkább a kondenzátoros megoldásról kérnék véleményt.
De ha muszáj akkor boltolok egy aksit ha azzal jobban járok.
A kondi 8600Ft egy 45Ah-s aksi meg 13000Ft
Erre a kondira gondoltam:
Bővebben: Link
(#) SzervízMacska válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Szia! Azt jó lenne tudni, milyen a töltőd folyamatos terhelhetősége, meg hogy mennyi az erősítő áramfelvétele.
(#) kisist1 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
A töltő 10Ampert biztos tud, talán 15-öt is de ez nem tuti, az erősítőről ennyit tudok mondani:
Bővebben: Link
Lesz rajta egy hangfalpár (8ohm miatt ez kb 2x40W max)
Bővebben: Link
meg egy sub hídba kötve (4ohm, hídban 2ohm miatt ez kb 1x200W max)
Bővebben: Link
(#) zacc hozzászólása Nov 11, 2008 /
 
Hello.
Ma mikor eletem elso programjat egetem volna bele a PIC 16f877a MCU ba veletlenul roszul kototem ra a tapfeszt es aszem elszalt mert nem megy .nem tudnatok nekem egy olyan PIC-t ajanlani ami sokal olcsobb de azert meg mindig szinvonalas legyen.En a PIC16F627-20 re vagy a PIC12F629 re gondoltam. Es meg valami honan tudom hogy egy adott microcontrolert tobszor lehet egetni vagy a PIC-ket mind tobszor lehet egetni? Kosz szepen!
(#) SzervízMacska válasza zacc hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
A tipusszámból tudod. Amelyik F betűs, az sokszor újraírható ( flash ). Konkrét tipust az egyéni igényed alapján csak Te tudsz választani árlista + adatlapok alapján.
(#) csikosgabi hozzászólása Nov 11, 2008 /
 
Sziasztok.Ha egy stabilizált 15V-os dugasztáppal akarok működtetni egy TL072-es előerősítőt akkor hogy szűrjem meg az áramot???
köszi
(#) proli007 válasza kisist1 hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Hello!

Na, innentől nem is értem a dolgot, és ha nem haragszol ki is szálltam belőle. (ahogy az ifjak mondják, "nem csipázom" a dolgot.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza csikosgabi hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Hello!

Ha már stabilizált, akkor felesleges szűrögetni, hiszen az szűrt is. Legfeljebb minden TL elé egy 10..100ohm, és egy 100nF-os kondi.

üdv! proli007
Következő: »»   331 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem