Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   22 / 194
(#) Tetye válasza proli007 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
köszi hogy rá lestél, a késleltetésnél eredetiled is 220K az ami töltené, szerinted akkor a t2 bázisát elhuzom tápra pl5kval és csak 1k val csatolom a T1 emiteráhez az segithet nekem?eredeti
amugy jelölöm öket bocsi csak nem vettem észre a nagy kapkodásba.

prot2.JPG
    
(#) proli007 válasza Tetye hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Hello!

Hú ha! Inkább lerajzoltam, hogy mit kellene módosítani, mert ebből az életbe nem keveredünk ki. A rajzodon az előzőleg PNP-nek jelzett tranyó, most NPN, emitterek össze vissza....

Szóval én ki nem próbáltam, csak megpróbáltam kiegyenesíteni a gondolataidat, és a TINA-ban leszimulálni, mert nem vetted figyelembe a tranyók áramerősítési tényezőit, maradék feszültségeit, kapcsolási szintjeit.... Remélem így már működő képes lesz.

üdv! proli007
(#) Tetye válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Oksi köszi szépen megprobálom igy aztán ha jo akkor lehet igy gyártom tovább, majd ha eljutok a probáig szolok, de van valami ami nem hagy nyugodniazt még magyarázd el légyszi, hogy: A T5 T6 nál azért hagytad el az egyutas egyenirányitást, mert a a T5 mivel NPN akkor fog vezetni ha amp bol DC+ kerül a bázisára, ha meg DC- jön ampbol, akor ugy gnd-hez képest - és mivel T6 bázisa gnd-n van igy ahoz képest meg van a nyito "+" és igy nyit,és T8 PNP-t vezérli nyitásba ami igy szintén képes a gnd-t kapcsolni a T3 bázis körére.
Ugyi? Persze javitsz ki ha tévedek, csak szeretnék tisztán látni, ez volt az elképzelésed amikor öszeraktad?

(#) proli007 válasza Tetye hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Hello!

- Azért kellett megváltoztatni a bemeneő kört, mert eddig, csak, a T3 B-E feszültségét kellett földre húzni, ami kb. 600..700mV-volt.
- Hogy ezt érzékelni is lehessen, a feszültség változást fel kellett emelni. (itt célszerűen épen a tápig.)
- Az eredeti felállásban az NPN, földelt emitteres kapcsolásban ment. Amihez 600mV nyitásra elég volt. A PNP, meg földelt kollektorosban (aminek erősítése kisebb mint egy!), de annak kollektor feszültsége csak T3 B-E feszültsége volt, ami szintén 600mV. Így plusz és minusz irányban a küszöb feszültség kb. ugyan akkora volt.
- Tekintve, hogy most már 12V-ot kell lehúzni, nem 600mV-ot, nem lehet közvetlenül alkalmazni a földelt kollektoros kapcsolást.
- A plusz bemenő feszültségnél, földelt emitteresbsn működik a T5, aminek küszöbfeszültsége 600mV, és áramerősítése is van.
- A minusz feszültségnél, a T6 földelt bázisú kapcsolásban működik, aminek küszöbfeszültsége szintén 600mV, de áramerősítése csak egyszeres. Így amikor R3-ról érkező T3 nyitóáramát kellene lehúzni, kevés lenne az áramerősítése. (Azaz, ha R3-felől 1mA áram érkezik, a T6 emitteráramának is ennyinek kellene lenni. De mivel ez R13-on folyik át, a feszültség ilyenkor már 220V lenne.) Ezen segít a T8, ami földelt kollektoros kapcsolásban működik, és áramerősítése, közel bétányi. Ha a béta csak 200, akkor már nem 1mA-t kell T6-nak húznia, csak 5uA-t.
- Így a plusz és a minusz bemeneti feszültségre az áramkörnek szimmetrikus 2..3V-os küszöbfeszültsége lesz csak.

Amúgy, az nem egyutas egyenirányítás, csak 600mV-os szinteltolás, az eredeti rajzon, és nem is korrekt, mert így a bázis "a levegőben lóg". (amúgy tök felesleges, egyszerű osztóval is megoldható lett volna. Mert a -600mV zárófeszültség miatt nem haragszik egyik tranyó sem.)

Egyébiránt ezt a bemenő fokozatot, Skory-tól plagizáltam, mert jó ötletnek találtam.

üdv! proli007
(#) Tetye válasza proli007 hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
igy már világosabb
köszi szépen a helpet, irok ha kész van.

(#) Directors hozzászólása Nov 17, 2008 /
 
Üdv

Szeretnék építeni egy jó kis koppanásgátlót 200W-os erősítőhöz.
A táp +--os 52V-os
Ehhez szeretnék egy rajzot ami nem túl bonyorult és nyákrajz is van hozzá.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Hello!

És ha esetleg körülnéznél a topikban? :no:

üdv! proli007
(#) pmisi hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Helló! ezt a fajta áramkört hogyan kell bekötni?

vedelem3.gif
    
(#) pmisi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
de a be meg a kimenet hogyan van? sose csináltam még iylet. mert ha bekötöm egyből behúz a relé. most vagy nem jó az áramköröm vagy nem jól kötöm be
(#) Bassmester válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
A végfok kimenetének "+" pólusát kössed a védelmi kapcsolás "erősítőről" jelzésű pontjára, a "hangszóróra" jelzésűre pedig a hangszóró pozitívját kösd.A test, direktbe megy a hangszóró negatív sarkára.A táp bekötése remélem nem gond
Ha így is behúzva indul, akkor mérd meg az erősítő kimenetén az egyenszintet mV-mérővel.Szükség esetén a 390kOhm-os ellenállásokra kötött diódákat sorosan duplázd meg
(#) proli007 válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Hello!

Bocs, de ha behúzva indul, akkor nincs késleltetés. Tehát nem a kimeneti DC a probléma. (A rajz kissé megtévesztő, mert húzott állapotban mutatja a relét.)

üdv! proli007
(#) Bassmester válasza proli007 hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Jajj bocsi...akkor elnéztem
Majd mingyá jól megvizuálom
(#) pmisi hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Mégegy dolog. A BC637B helyett nekem egy Bc 640-et adtak(T4) Ez jó oda?
(#) Bassmester válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Ha nem máshol van a hiba akkor első ízben a bekarikázott kondi helyett tegyél bele egy 470µF-osat.
Ha így sem lesz jó akkor az ellenállást is növeld meg mondjuk 330kOhm-ra.Mellékeltem azt is amit én használok.Primitív egy csöppet de ellátja a feladatát.
(#) Bassmester hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Ez lényegében ugyanaz mint a tiéd :yes:
(#) pmisi válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
ha tápot kap akkor egyből behúz. így kell lennie? ja és a lednek mikor kell világítani?
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Nem, nem így kell lennie. A 12V a 220K ellenálláson keresztül tölti fel a 47µF kondit, ( ez a késleltetési idő tag) majd ezután T1 nyit ez és ez ad feszültséget T4-nek ami a jelfogót vezérli. Ez ekkor meghúz, és a jelfogóval párhuzamosan kötött 1K+ LED tagot is "bekapcsolja", ezzel jelezve a behúzott üzemszerű állapotot.
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
szóval akkor valami nem tuti...
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Ellenőrizd le a T1 környékén található alkatrészeket (220K,47uF,1M,10K) ill. magát T1-et. Nem-e a 220K helyett 22K vagy más alacsony érték keveredett oda.
Ha volna egy használható fénykép az sokat segítene. :yes:
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
végignéztem.jók. ha valamelyik tranzit fordítva rakom bele csinálhatja akkor ezt?
(#) proli007 válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Hello!

A késleltetés áramköre, kissé inkorrekt, szerintem a bajok java ebből származik.

üdv! proli007
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
kép...

SP_A0535.jpg
    
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Tedd már meg hogy kiforrasztod a 220K egyik lábát és bekapcsolod hogy úgy is húz-e?
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
úgyis meghúz...
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Haha! Most vedd ki T1-et is, és úgy nézd meg.
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
így is.
lehet inkább építek másikat nem szarakodok ezzel.Bassmester amit belinkelt az jobban néz ki mint ez.
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Ne add fel! Valami elkötés lehet a dologban. T4 valamiért meghúz, tehát vagy a bázisán kap nyitófeszt valahonnan,(elkötés) vagy nem jó a tranyó, és átereszt.
(#) pmisi válasza szamóca hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
a t4 re értetted h nem jó?
(#) szamóca válasza pmisi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Igen! Van egy multimétered akkor mérd meg hogy van e a bázisán feszültség. Ha nincs, akkor nagy a valószínűsége a tranyóhibának.(ha ezt is kiveszed és úgy is húz, akkor viszont nagyon elkötöttél valamit) :yes:
(#) Directors hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Hali!

Megépítettem ezt a kapcsolást de nem akar működni.
Ha bekapcsolom akkor a zöld és a sárga led világít és sajnos a sárga led vílágítva is marad és a relé egy pillanatra se húz be.
Szerintetek merre lehet a probléma merre keresgéljem?
Vagy valami más ötlet?

"A zöld led a power a sárga az a protect a piros led pedig a Clip led."


protect.gif
    
Következő: »»   22 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem