Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LPT portos vezérlés
 
Témaindító: creative, idő: Nov 11, 2005
Lapozás: OK   12 / 29
(#) Action2K válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Nagyon jól le lehet butítani, de akkor már szinte Win95-öt kapsz. Az ilyen
Idézet:
„matatásokat”
viszont nem lehet teljesen kilőni. mi vele a szándékod? mire kellene?
(#) fulop lajos válasza Action2K hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Ez az egész történet arról szól, hogy van egy kollega aki PLC szeró és díler.
Én hidraulikus automatikát gyártok, tervezek, javítok (olaj + elektronika). 20 be, 15 ki még relékkel is megoldató.
Most viszont van egy olyan feladvány, amiben figyelni kellene vagy 60db kétállású érzékelőt és üzemmódtól függően más-más algoritmust lefedve kb 40 beavatkozó elemet vezérelni.
Ő azt állítja, hogy ezt kizárólag PLC-vel lehet vezérelni. SOK-SOK $. Ezt azzal indokolta, hogy a PC nem megbízható, sokat téveszt, elkopik a vinyó, beragad a billentyűzet, stb reggelig.
Szerintem pedig egy PC-vel időosztással n db
ilyen gépet is lehet. Az ára ennek a cuccnak, PC+ tok+ vonó 1 misi alatt. Az előző kísérlet ennek a vezérlőnek a kismintája volt. Én láttam egy gyárban (V..a.i ) egy PRIMÓ nevü, akkor 1976- ban csúcsok csúcsa, számitógépet és egy TÜNDE TV-t amivel 4db A0-s nyákfúró gépet hajtottak.
Akor ma?? Ez nem lehet gond. Szerintem.
Üdv! Lajos
(#) Action2K válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Nagyon jó az elgondolás! A PLC "olcsó" kis feladatokra.
Viszont, ha akár működés közben akarunk a logikán változtatni, akkor a PC viszi a pálmát, egy 486-ossal már CNC megmunkálóközpontot lehet levezérelni.

Írtad, hogy 25kHz-ig stabil. Kell nektek ahhoz a 60/40 porthoz ekkora freki? A relé se bírná, hát még a munkahengerek! A varrógép is csiga hozzá képest!

Akkor az aggályokra a megoldás:

Idézet:
„a PC nem megbízható”

Ez tág fogalom, az ember sem, mégis ő vezeti azt a buszt amivel járok dolgozni.
Talán a Windowsra gondolt? Van DOS-is!

Idézet:
„sokat téveszt”

Csak annyit, amennyit a programozója. A PLC-t is lehet hibásra programozni

Idézet:
„elkopik a vinyó”

Akkor használjatok helyette Compact Flash kártyát. igaz nem olcsó, 6000HUF egy 4 gigás, de nem is kell akkora. A tizede is elég! Nincs benne mozgó alkatrész, nem érzékegy a vibrációkra a mágneses térre, stb...

Idézet:
„beragad a billentyűzet”

Ja, ha lekvárral leöntjük, egyébként meg akkor használjatok ilyent: itt van két kép róla, mit használok én Az egész vezérlőt 14000HUFomba került. Pentiun egyes, 800*600LCD, 1,6GB HDD (gyárilag laptopé van benne, az strapabíróbb), Win98SE van rajta, de viszi a Win2000 is, csak a 98-ból bármikor átléphetek DOS-ba.

Idézet:
„stb”

Igen? Hallgatom!
(#) ZPKing válasza Action2K hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Komolyan kérdezem akkor
használ valaki ilyen vezérlésre USB-LPT átalakítót?
Ha igen melyik típust?
Amivel működik a kapcsolás.
Köszi
(#) fulop lajos válasza Action2K hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
A 25kHz mint határérték érdekes. A kimenetre kapcsolt vezérelt eszközök ugyan azok maradnak amiket most relékkel vezérelünk, csak most már nem lehet elkerülni a PC-ket (Ez a "divat", 20 éve meg a teniszkönyök volt a nagymenőknél).
Bármiféle külső intelligencia nélkül az LPT 256db kétállású érzékelőt tud beolvasni. Ez kb 4x60. ( ez már helyből 4 gép) Kifelé ugyan így 256db eszköz vezérlése megoldott. mivel nyolcas csoportokra osztom a bemeneteket és a kimeneteket, így 16 csoport lehetséges. A végeredmény azt mutatja, hogy a bemenetekről max 1ms időközönként van infó. A progi pedig ezeken az ideges gépeken gyakorlatilag nem késik, a válaszreakció időosztás nélkül azonnal kimegy az illesztőre.
Összegezve az eddigieket:
- a hagyományos relés automatikák össz. késési ideje ami gyors relék mellett is max 0,05s is lehet.
- a PC-s vezérlés, ha mindent felfelé kerekítünk akkor sem lesz 5ms
Tehát azzal a nem pörgő vinyóval, kakaó álló billentyűzettel, a PLC le van körözve. Főleg akkor ha a TFT monitor nem olyan érzékeny a mágneses térre mint a katódsugárcsövesek.
(#) Manyoc válasza Action2K hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Szerintem is a PC viszi a pálmát ha már nagyobb számú ki ebmeneted van. Lényeges különbség a fogyasztásban van. Egy PC a 300 - 400W táppal már komoly fogyasztó. Ha megbízhatóan akarod, hogy működjön, akkor DOS-t vagy linuxot futtas PC-n és a monitor is elhagyható, esetleg egy remote programmal bárhonan figyelheted.
(#) Manyoc válasza ZPKing hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Nálam egyszer megfordult egy Port replikátor, de se a soros port, se a párhuzamos port nem vált be.
(#) zozzzz válasza zozzzz hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Sziasztok. Valaki ránézne erre a 2 adatlapra hogy helyettesíthető-e? Köszönettel : Zozzzz
Amihez kellene
UCN5800
MIC5800
Már az UCN580 a MIC5800-val.
(#) kobold válasza zozzzz hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Mondhatnám, hogy egy az egyben ugyanaz a két IC
De legközelebb beleolvashatnál te is az adatlapokba, ahelyett, hogy harmadszor kérdezed meg ugyanazt...
(#) gozi válasza ZPKing hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
A hagyományos bit-billegtetéses elérés gyakorlatilag egyik USB-LPT konverter gyári változaton se működik (legalábbis még nem találkoztam olyannal)! Ezek a nyomtatók szabványos jeleit várják, más alkalmazásra csak +szívással lehet üzembe helyezni... Ha építő kedvedben vagy, akkor ez működik, de csak olyan esetekben, amikor a program közvetlenül a portcímet éri el, nem logikai névre hivatkozik:
Bővebben: Link
(#) Action2K válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Idézet:
„az LPT 256db kétállású érzékelőt tud beolvasni. Ez kb 4x60. ( ez már helyből 4 gép)”

Úgy érted, hogy egy PC-vel 4 db célgépet tudnál vezérelni? Ezt nem illik csinálni!

"a TFT monitor nem olyan (törölve!) érzékeny a mágneses térre"
(#) gozi válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Az LPT-n keresztül hogyan akarsz 256 db input és 256 db output vonalat? A hagyományos LPT 8+4 outputtal rendelkezik és 5 input vonallal...
(#) Action2K válasza zozzzz hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Ebben és ebben a két hozzászólásomban leírtam már, hogy mit mivel érdemes helyettesíteni.
Tárolónak:74374-es lenne, de időnként csak a 74373 kapható. 50-60 HUF körül.
Meghajtónak: ULN 2803 vagy ULN 2804 (8 db N darlington) 130-150 HUF körül.
Az általad talált IC-k nálunk nem kaphatók!
(#) Action2K válasza gozi hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Kolléga!
Nem hallott még a multiplexelésröl?
A 8 bit a címzés. A 4 bit-ből egy az adat, egy pedig a WRITE (írás) jel. Még mindig maradt 2 bit adatnak. Ha azt is felhasználjuk, akkor 3*256=768 kimenetünk van.
Ezzel párhuzamosan van 5 bemenetünk, azaz 5*256=1280 bemenet.
Mindehhez 0-256-ig át kell pörgetni a cím regisztert, és már meg is van a hatalmas adatcsere.

És ez még csak egy LPT port volt. Folytassam tovább?
(#) fulop lajos válasza gozi hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Üdv gozi! Nagy izzadás közepette megerőszakoltuk a PC- hogy vegye be a második LPT-kártyát (MULTI I/O), ezütán a BIOS 19 variációja közül volt egy olyan amelyikben olvasható és írható mindkét párhuzamos port. Az egyszerüség kedvéért mi az egyiket bemenetnek szánjuk (olvasó) a másikat kimenetnek (iró). Ha ez sem elég akkor kettővel alattad Action2K már kifejtette a matekot.
Üdv! Lajos
(#) fulop lajos válasza Manyoc hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Üdv Manyoc! Örülök, hoy már hárman vagyunk ezen a véleményen. A fogyasztás relatív kérdés, mert pl. ezeka gépek kb 160kW teljesítményt is zabálnak (3500g-os fröcsgépek).
Üdv! Lajos
(#) fulop lajos válasza Action2K hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Üdv méegyszer! Erről is meg lehet győzni, azt mint lehetőség vetődött fel bennem, egyébként az autonom üzem sokkal megbíhatóbb, és nem egy PC ára befolyásolja a végösszeget. A fröccsgép ára önmagában véve is Q. nagy.
Üdv! Lajos
(#) Action2K válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
A PC-s, de minden megbízható rendszer lelke, az odafigyelt, nem spórolós, logikus tervezés és kialakítás.

Az élettartam az alábbiakkal növelhető:
1. Túlfeszültség és zavarvédelem a 230V-os hálózatra.
2. Szünetmentes tápegység használata. Az ipari létesítményeknél sokszor előfordul az 1-2 tizedmásodperces áramkimaradás, vagy nagymértékű feszültségcsökkenés.
3. Megbízható, "márkás" tápegység használata. Láttam már olyat is, ahol egy sajátot építettek transzformátorral és feszültségstabilizátorokkal. Így állítva elő a 12V/-12V, 5V/-5V, 3,3V-ot.
4. A lehető legkevesebb ventilátor alkalmazása. Maximum egy darab, ami a PC házából kifújja a meleg levegőt. Szándékosan írtam hogy fújja, és nem szívja. Magyarázat az 5-ös pontban.
5. Saját építésű szinte légmentesen záródó ház, amelyen csak kettő szellőzőnyílás van. Egy 120mm-es ventilátor az alján, ami nyomja be a hideg levegőt. Egy kb. 50*100mm, vagy ennek megfelelő kör alakú szellőzőnyílás a tetején. Mind a két szellőzőnyílást porvédő szivaccsal látjuk el. Ezzel a módszerrel túlnyomást érünk el a gépben, s megakadályozzuk az esetleges más részeken, nyílásokon, csatlakozóknál a porszívó effektust. Esetlegesen légfolyosót alakítunk ki a gép belsejében, a jobb átszellőzés miatt.
6. A PC elemeinek a felépítését itt már említettem.
7. Nem vagyunk lusták elvégezni az időszakos átvizsgálást, karbantartást. Porszűrő tisztítása, esetleges cseréje. Ventilátor időszakos cseréje. Belső kártyák, csatlakozók oxidmentesítése.

Ha ezeket betartjuk, meghálálja nekünk!
(#) gozi válasza fulop lajos hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Így már világos. Azt hittem, hogy egyidejűleg kell a 256 inputot és outputot olvasni... (egy PLC "majdnem" ezt csinálja)

Mi ilyen célra inkább 8255-ös multi i/o kártyát szoktunk használni, általában a 192 csatornásat. Léteznek optoleválasztott verzióban is (PCI vagy ISA), de a sima változatok is hihetetlen strapabíróak, míg ugyanez az LPT-ről nem mondható el. A PCI-s verzio brutális sebességre képes az LPT-hez képest.
(#) gozi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Egy normális ipari pc teljesen passzív hűtéssel és légmentesen zárt házzal rendelkezik. Sok helyen vannak olajok és gőzök, ezek nagyon hamar kikezdik az érintkezőket.

Idézet:
„5. Saját építésű szinte légmentesen záródó ház, amelyen csak kettő szellőzőnyílás van. Egy 120mm-es ventilátor az alján, ami nyomja be a hideg levegőt. Egy kb. 50*100mm, vagy ennek megfelelő kör alakú szellőzőnyílás a tetején. Mind a két szellőzőnyílást porvédő szivaccsal látjuk el.”
A porvédő szivacs semmit nem ér poros környezetben. Mi nagyon poros helyen papírbetétes vagy folyadéktükrös légszűrőt használunk. Ráadásul a levegőt a felülről kell bejuttatni és alul kell kifújni, mivel a por koncentrációja az alsóbb rétegekben mindig sokkal nagyobb.
(#) Action2K válasza gozi hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Persze, vannak szélsőséges helyzetek. De Lajos, egy fröccsöntő géphez szeretné, ahol nincs a technológiából eredő porszennyezés. A műanyag nyersanyag, eltérő méretben, granulátumokban van. Itt a normál por ellen kell csak védeni.

Amit nem írtam, mert természetesnek vettem, hogy az LPT portos rendszer, optocsatolós galvanikus elválasztással és védelemmel van felépítve.
Tudom, hogy jóval lassabb az LPT, de amire kell arra bőven elég.
(#) kovi1 hozzászólása Jan 7, 2009 /
 
sziatok az erdekelne hogy lehetne e vezerelni lpt egysegel vezerelni Lézershowt
(#) Action2K válasza kovi1 hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Szia! Lehet! (mindent lehet) Pontosabban mire gondolsz, illetve melyikre?
(#) kovi1 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
a motorokat szeretnem vezerelni es mar regota vadaszok egy olyan egyseget ami ezt tugya es mit ajalasz hogy ezt meg valosicsam
(#) Action2K válasza kovi1 hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Tehát arra gondolsz, amelyiknél a kettő darab motoron 1-1 ferde tükör van, s a fordulatszámok függvényében rajzolgat görbe vonalakat?
Ha igen akkor a két motort 1-1 kimenő biten tranzisztorokkal kapcsolva, változó impulzusszélességű négyszögjellel lehet őket vezérelni (PWM).
Eddig érthető? Mi a további kérdés?
(#) zozzzz válasza kobold hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Köszi. Belenéztem és nekem egyformának tűnt, de lehet hozzá nem értésem miatt valami fontos különbséget nem látok meg, ezért kértem hozzáértők segítségét. Azért kérdeztem meg 3x , mert senki nem reagált. Mégegyszer kösz.
(#) kovi1 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
atol egy kicsit komojab lezershowt epitenek mint a gorbe tukros olyat mar csinaltam es manualisan alithato efektekel.en x/y-os verziot gondoltam,hogy kepeket is tugyon rajzolni

20090107.3gp
    
(#) zozzzz válasza Action2K hozzászólására (») Jan 7, 2009 /
 
Azért indultam el a másik rajzzal, mert sokkal egyszerűbb a kivitelezés. És találtam itt : link

Ennek az adatlapját raktam fel. Üdv. Zozzzz
(#) Nappeti hozzászólása Feb 2, 2009 /
 
Sziasztok! A kérdésem csak az lenne, hogy a vezérlés egy PCMCIA-s LPT bővítőn keresztül is működhet?
(#) Action2K válasza Nappeti hozzászólására (») Feb 2, 2009 /
 
Szia, igen! Sokkal biztosabb mint az USB-s.
Következő: »»   12 / 29
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem