Fórum témák
» Több friss téma |
Akkor most mi a baj?
Mert ha a kimeneten ott van a 60V akkor csupán csak sok a szekunderen a menet. Kiderült hogy mi füstölt?
Hát nem derült ki, a szekunder tekercs füstölt, de hogy miért azt nem tudom, csak azt nem értem hogy lehet sok amikor 10 menetet tekertem rá? Esetleg arra gondoltam, hogy a 0,3-as huzalt te úgy értetted hogy 0,3mm2 én meg 0,3mm , mert bevallom, ha 20 oda vissza menetet feltekerek 1 méterre, az nálam 40 szálat jelent 0,3 asból, ez nagyon vastag volt, én 10 oda vissza menetet tekertem, ez 20 szál, és ezt vettem ketté, tehát 1 sodronyban 10 szál van összecsavarva, ebből van a szekunder, de így is alig birtam rápasszírozni a vasmagot olyan vastag lett a 10-10 menet. Lehet ott hibáztam, hogy én elvágtam az összekötésnél, és így 4 vezetéket kaptam, elképzelhető hogy valahogy fordítva kötöttem be és ezért rövidzár keletkezett, ezért füstölt a tekercs, másra egyszerűen nem tudok gondolni. Akkor most a 0,3-as vezetéket te hogy érted, és nálad 1 sodronyban hány szál vezeték van?
Mellékelek egy képet hogy kötöttem be.
Ez a bekötés így rendben van!
A huzal is elegendően vastag. Ha a tekercselés tényleg jó akkor csak a diódákkal vagy a kondikkal lehet baj. Milyen diódák vannak? Jól kötötted be őket? Esetleg rakj fel egy képet róla.
Bele valóak a diódák, ami a rajzon szerepel, háttal van a trafónak az összes dióda, ugyanúgy állnak a diódák, ahogy a te tápodon, még a kondik is jók, új minden, LOW ESR kondik, nem értem én ezt, esetleg egyetlen dologra tudok ,gondolni, ha mozgattam a szekunder kivezetést, akkor volt hogy hirtelen világítani kezdett a lámpa, vagyis nagy lett az áramfelvétel, esetleg nem az lehet, hogy amikor besodortam a huzalt fúróval, akkor itt ott megpattant a lakk és összeér valahol? Tehát zárlatos a tekercs? A másik amit nem értek, hogy hogy lehet az hogy neked még egy csomó hely van a vasmag és a tekercs között? Pedig én szépen tekertem fel nem összehányva, menet a menet mellett, a képeken nekem úgy tünik hogy nálad a szekunder vékonyabb vezetékekből van, most nálad hány szál 1 sodrony?
Valami zárlat kell legyen mert még ha egy pillanatra is, de nem szabad sok áramot felvennie a kondik feltötlése után.
Esetleg tekerd le a szekundert aztán próbának tekerj fel csak egy szimpla 1mm-s huzalt. Nekem a GND-be csatlakozó 2 szekunder összesodorva nem több 3mm-nél. Azt már nem tudom megmondani pontosan hány szál. Max 20.
3mm a kettő? Akkor az nem 0,3-as huzalból van nem?
Lényegtelen, ezen most nem kell fent akadni. Üresjáratban el kellene pöfögnie egy szál 0,3-al is.
Ha azt mondod, hogy a szekundert leszedve nem vesz fel nagy áramot, a diódák és a kondik jók, akkor a tarfó szekunderével lehet baj. Csinálj egy másik próbatekerést. Ez nem nagy meló.
Ok, holnap megtekerem még egyszer, a fene vinné el ezt a trafót, tudtam, hogy nem lesz egyszerű művelet, látod ezt mondtam neked, a többit megoldom , de ezzel meg fogok kínlódni, egy fél napom rá ment erre is ráadásul nem jó, na mind1holnap megcsinálom, de akkor a próba tekerést egy szál 0,3-assal csinálom, ha azzal jó akkor sodrok egy másikat. Egy szálra mennyi terhelést adhatok szerinted?
Na, csak csak összeáll ez a táp dolog, letekertem az egész trafót, szépen nagyon szorosan feltekertem az 50menet primert, rá a segédtápot, 0,3mm-es ből, kb a cséve 60% -át foglalta el, majd készítettem egy másik sodronyt, de ezt már óvatosabban sodortam és nem annyira, ebből 8 menetet tekertem fel úgy hogy rálógott a primerre egy pár menet, szépen egymás mellé kerültek a menetek, semmi összevisszaság, így szépen rá is tudtam pattintani a vasmagot gond nélkül, na és most 19V DC a kimenő feszültség,oldalanként, viszont atomjó a táp!! Először izzőval tesztelgettem kisebb terheléssel, majd következett az éles teszt, hát a mindenit, meglepődtem, két autóizzó sorosan 110W-os terhelés és a táp alig nyikkant meg, minden jéghideg, a trafó, a fetek a diódák, csak az izzó olvadt el majdnem annyira forró volt , közben néztem a primert és a szekundert is szkóppal, a primer négyszög egy kissé eltorzult, a szekunderen DC-t néztem, 1V-ot esett a feszültség. Azért ez nem olyan rossz, viszont egy deka zavart nem láttam, illetve egy hangyányit, ez mindössze 20mV-ot jelent, de ez terheletlenül is jelen van. Összességében elégedett vagyok, viszont tanácstalan is. Mit tegyek hogy legalább a dulplája legyen a kimenő feszültség? Tudom tekerjek több menetet, de dupla ennyi menet nem fér rá! Legalább is ekkora huzal vastagsággal nem. Véleményed szerint 2*40V 3,5A-hoz (DC) hány szál 0,3-as vezetéket kell össze sodornom minimum? Én egy 7-7 szálra gondoltam szekunderenként, ez jó lenne? Így több menet férne el.
Helló!
Szerintetek működőképes ez a táp?? Nem tudjátok hogy a IXFX 26N90 mosfet helyett melyik fetet lehetne használni mert nem találom sehol ezt a típust? Üdv!
Elsőnek örülök hogy megy a tápod.
Másodszor, szerintem megoldható a dupla annyi szekunder. Nálam tökéletesen elfért az ETD-n Használhatsz 7-7 szálat is. Szerintem 4A re bőven elegendő. A feszültségesést lehet orlvosolni, szorosabb csatolással, de akkor nagyobb rezonáns kondik kellenek. Vagy lehet csinálni stabil szabályzott primer feszültséget. Tervezgetek egy másik rezonáns tápot. 800W körülit. 2x-en szabályzott feszültséggel. Az első megemeli a primer feszültséget 400V ra, tulajdonképpen egy PFC előszabályzó a második fokozat pedig ennek a rezonáns tápnak a nagytestvére, optokapus visszacsatolással ami variálja bizonyos határok közt a freki.
folyamatos 3,5A -s terhelésre nagyonkevés az a 7 szál 0,3mm es huzal ,
J=8A/mm^2 ez nagyon sok!!! 14db kellene félszekunderenként 3,5A-re. 7db 0,3mm-es huzal kb 1,75A folyamatos terhelést bírna ki. De ha jól tudom erősítőhöz lesz a táp, így elég lehet a 2*7db huzal!
Hali!
Csupán a dokumentáltság szintjéből gondolom, valószínüleg működőképes Fetek helyett használhatsz fetet vagy IGBT-t IRG4PF50WPBF + diófa mellé vagy SPW17N80C3 ből duplán és még jobban is jársz.
7 db 0,3mm-es huzal:
0,3*0,3*3,14*7=1,97=2mm^2 3,5A/2mm^2=1,75A/mm^2
szerintem
D^2 * pi /4 !! és akkor 7*0,3*0,3*3,14/4= ~0,5mm^2 és akkor 3,5A/0,5mm^2 = 8A/mm^2...
Gyerekek, akkor most hogy van ez? Én nem nagyon értek hozzá, de valahogy egyezzetek ki, nem akarok füstöt
semmi gond, de akkor most hány szál legyen minimum?
Ha 7 szállal lenne 8A áramsűrűség, akkor célszerű visszavenni 4A-es áramsűrűségre, az teljesen biztonságos. Ekkor kellene dupla annyi szál azaz 14.
Gulyi említette, hogy ha erősítőt kötök rá, akkor nem veszi fel folyamatosan azt a áramot, talán elég lenne az a 7szál, te mit gondolsz? Azt feltételezve, hogy buliban szól az erősítő teljes kivezérlésen.
Idézet: „folyamatos 3,5A -s terhelésre nagyonkevés az a 7 szál 0,3mm es huzal , J=8A/mm^2 ez nagyon sok!!! 14db kellene félszekunderenként 3,5A-re. 7db 0,3mm-es huzal kb 1,75A folyamatos terhelést bírna ki. De ha jól tudom erősítőhöz lesz a táp, így elég lehet a 2*7db huzal!”
Én azt gondolom, hogy érdemes a maximális megbízhatóságra törekedni, és el lehet férni azzal a 14 szállal is, csak kicsit ügyesebben kell bánni a vezetékkel.
Ha mégsem sikerülne, akkor még mindig lehet kicsit kevesebb szállal csinálni. Ezen a hány szálból csináljuk? dolgon, felesleges ennyit lovagolni.
Nem lovagolok, dehogy is, csak annyit akartam, hogy ha lehet akkor kevesebből tekerem. Megoldom valahogy.
Egyébként mi történik akkor ha mondjuk túl szoros a csatolás? Akkor nem rezeg be a táp? Az azt jelenti, hogy nem is jön ki rajta feszültség?
A "rezonálás" arról szól, hogy amikor a tápod eléri azt a bizonyos terhelést amikor a soros induktivításnak és a rez. kondenzátoroknak az eredő reaktanciája 0.
Ha túl szoros lenne a csatolás akkor kevés lenne Ls és nagyon magas frekvencián lenne a rezonanciafrekvenciája a kondinak és a trafónak. (Nem abban a tartományban amiben működik a kapcsolgatás)
Ja értem! De az miért fontos, hogy abba a tartományba essen ahol a legmagasabb a terhelés? Mi történik ha jóval magasabb a rezonancia freki mint a működési? Egyébként mennyi itt a müködési frekvencia?
A cikkből kiollózva:
Idézet: „Ha a tápegységünket megfelelő frekvenciára állítjuk be, akkor a transzformátorunk induktivítása, és a vele sorba kapcsolt kondenzátor eredő reaktanciája 0 lesz. Ezeken az elemeken közel szinuszos áram fog folyni. A szinuszos áram miatt sokkal kisebb zavarok keletkeznek a kimeneten, mint egy PWM modulált tápban” A fetek pedig jó esetben nullátmenetnél kapcsolnak és így kevés lesz a kapcsolási veszteség.
Na, megtekertem vastagabbal, sikerült, egész jó lett, szkóppal nézve nagyjából egyforma az AC, a multim 4V AC-t mutatott pedig 30 körül volt a szkópon,és mind a két oldal egyforma, na ez rejtéj miért, nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a kimenő DC már nem egyforma, 20 és 30 voltot mér a multi, a kettő együtt mérve 50V, de ez miért lehet ha együtt tekertem a két sodronyt? Nem értem.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |