Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Feszültség stabilizátor
 
Témaindító: amex, idő: Márc 17, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 44
(#) hitman247 hozzászólása Jan 5, 2009 /
 
Hello mindenkinek. Nagyon örülök, hogy bekerültem ide.
Ennek lényegében egyetlen oka van. Suliban elvállaltam egy beadványt amihez most szeretnék segítséget kérni.

Egy feszültség stabilizátorról van szó, amelyet bipoláris tranzisztorral kellen kivitelezni. 12V-ot kell, hogy tudjon stabilizálni egészen Itmax=650mA terhelőáramig. Megadták a tápfeszültség ingadozását is: +/- 1,2V, ill. a tranzisztor tipusát: KF 508 vagy KD333. Megtaláltam a paramétereiket is, de csehül. Remélem nem gond.

Nagyon szépen kérek mindenkit, aki egy kicsit is ért az ilyesmihez, hogy segítsen. Előre is köszönöm.

e-mail: hitman247@azet.sk
MSN: dettó
(#) gulyi88 válasza hitman247 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
milyen elemeket/alkatrészeket lehet használni?
a táp értékéből hiányzik a közép/névleges érték
a terhelőáram az 0-650mA?

ha annyira örülsz, hogy bekerültél ide, akkor mért akarod, hogy emailben, vagy MSN en segítsenek?
(#) hitman247 hozzászólása Jan 5, 2009 /
 
Igazán örülök, hogy ilyen hamar kapok valamit. Kössz.

Az a helyzet, hogy többet én sem tudok, ennyi van ezen a papíron.
(#) gulyi88 válasza hitman247 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
hát jó az áram miniumértékét ki lehet védeni: vesszük a legrosszabb esetet: 0mA.

de a táp értéke kritikus adat anékül nem megy.

nem tudod azt a papírt lefényképezni, vagy beszkennelni? (olvasható minőségben.)
(tanulod a szakmát? hol jártok az anyagban? zennerdióda/alapstabilizátor megvoltmár?)
(#) hitman247 válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Meg volt a zeneres is meg az IC-s stabilizátorok. De úgy fogalmaznék, hogy nem úgy ahogy kellett volna, ugyanis semmit sem értünk az egészből.

Mi tanulnánk, csak nincs aki számunkra érthetően tanítsa.

Küldöm a képet.
(#) gulyi88 válasza hitman247 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
ezekből én egy ilyen stabilizátorra gondolnék, bár elég hülyén megfogalmazott feladat.
R1 et és a zenenert a betáphoz kell/ene méretezni.


stab01.PNG
    
(#) hitman247 válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) hitman247 hozzászólása Jan 5, 2009 /
 
És nem lehetne ugyanezt egy/egyféle tranzisztorral. Lehet, hogy úgy gondolják. Azt sem értem mire gondolnak rövidzárlat biztos alatt.

Itt van egy két info a tranzisztorról amit találtam:
KD333
Si NPN Power BJT

V(BR)CEO (V)=45
I(C) Abs.(A) Collector Current=2.0
Absolute Max. Power Diss. (W)=20
I(CBO) Max. (A)=100n
h(FE) Max. Current gain.=40
@I(C) (A) (Test Condition)=150m
@V(CE) (V) (Test Condition)=2.0
f(T) Min. (Hz) Transition Freq=3.0M
Package=TO-9
Military=N
(#) Dudus válasza hitman247 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Rövidzárbiztos:

HA a terhelőáram túllépné a megadottat a tápegység csökkentse a kimeneti feszültséget úgy, hogy a terhelőáram maradjon kisebb vagy egyenlő a megadottal. Tehát ha összezárod a kapcsokat akkor a megadott Ikimax vagy kevesebb follyon és ne menjen tönkre. Tulajdonképen ekkor áramgenerátorként viselkedik. Meg lehet oldani un. visszahajló karakterisztikával is amikor a kimeneti rövidzárnál a tápegység egy Irövidzárási<
Ha a tápegység bemenetén a feszültség +-1.2V-ot ingadozik/hat, akkor a bemenő feszültségnek Uce sat+1.2V-nál nagyobbnak kell lennie!!!

gulyi88 kapcsolásában a soros áramfigyelő ellenállás valamint a terhelésfüggetlen fix bázisfeszültsége a soros áteresztőtranzisztornak rontja a stabilitást. Mivel a tápegységben a tranzisztorok darabszáma nem, csak a típusuk van megkötve én a kimenetről leosztott jelet hasonlítanék egy referenciához ás úgy szabályoznám a kimeneti feszültséget. Bár igaz, hogy a feladat, a kimenet stabilitására vonatkozóan, nem fogalmaz meg semmilyen kritériumot.>>
(#) Dudus válasza Dudus hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Lejárt a módosítási idő és hibáztam! (lemaradt a mondat vége)

Meg lehet oldani un. visszahajló karakterisztikával is amikor a kimeneti rövidzárnál a tápegység egy Irövidzárási<< Ikimax áramú áramgenerátorként viselkedik.
>>
(#) hitman247 válasza Dudus hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Így első ránézésre nem sok mindent fogtam fel. de azért kössz.
(#) hitman247 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Mindenesetre kösz.
(#) omikron hozzászólása Jan 10, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!

Digitális órámhoz építettem állandó tápellátást 7805-ös stabilizátor IC-vel, viszont az a probléma, hogy nagyon felforrósodott üzem közben. Olvastam már itt a fórumon hasonló bajokról más témák kapcsán, de ott a tápegységet hozták ki hibásként stb. Attól félek, hogy a fadoboz ki fog gyulladni a magas, 72 fokos (!) hőmérséklet miatt. Ezt az értéket úgy mértem, hogy a hűtőbordához érintettem kb. 5 percig a higanyos hőmérőmet, tehát lehet, hogy még ennél is forróbb. Talán tegyek nagyobb hűtőbordát?
A készülék áramfelvétele 570 mA körül van, tehát mégcsak nem is 1 A körüli. A trafó normális mértékben meleg (egy lemezjátszós magnóból mentettem meg). Az egyenirányított váltakozóáram (18 V) egy 2200 µF/30 V-os pufferkondiba megy, majd innen a stab.-kockába, ahol a test és a kimenet közé egy 1 µF-os kondenzátort kötöttem.
P=U*I=5*0,57=2,85 W tényleg ennyire tekintélyes?
Arra gondoltam, hogy a 24 V körüli bemenőfeszültség miatt forrósodik fel ennyire a stabilizátor, ugyanis egy másik tápegység esetén, ahol a bemenőfeszültség 12 V, ott nem tapasztaltam ilyen megérinthetetlenül nagy forróságot.
Az óra kifogástalanul működik, tehát az 5 V is stabilan megvan, nem hinném, hogy hibás lenne valami.
Arra gondoltam, hogy csillámot helyezek a hűtőborda és a fa közé.
A gyakorlatban még viszonylag kezdő vagyok, nézzétek el nekem.

Köszönettel
omikron
(#) bbatka válasza omikron hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Jól gondoltad 9-10V körül kellene lennie a bemenő feszültségnek. Nem véletlenül melegszik.
(#) omikron válasza bbatka hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Köszönöm a választ! Akkor be kell szereznem egy alacsonyabb szekunder feszültségű trafót.

Viszont akkor ellentmondást érzek az IC adatlapja és a valóság között. Ott azt olvastam, hogy "Absolute maximum ratings: Input voltage (for V_o=5 V to 18 V) V_i=35 V". Vagyis 35 V-ig elvileg terhelhető.
(#) kobold válasza omikron hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Terhelhető, viszont rosszul számítottad ki a teljesítményt. A P = U * I igaz, ebből az I még csak jó is, de az U nem 5 V, hanem a bemeneti és a kimeneti feszültségek különbsége, ez esik a stabilizátoron. Tehát ha van 24 V bemenőd, és 5 V kimenőd, meg 0.57 A az áramerősség, akkor az elfűtött teljesítmény kb. 11 W. Ha veszünk 5 °C / W hőellenállást a tok külseje felé, akkor a környezethez képest 55 °C-al emelkedik meg a stabilizátor hőmérséklete --> 20 °C-os szobát feltételezve, még jó eredményt is mértél.
(#) gulyi88 válasza omikron hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
az 3 különböző dolog, hogy mekkora bemenőfeszültésg egnedhető meg maximum, mekkora kimenőáram a maximum,
és az, hogy mennyire melegszik.
az a 2,85W csak a hatásos tejlesítmény, köze nincs ahhoz a teljesítményhez, ami a stabilizátort fűti (na jó azért egy kicsi összefüggés van, mégpedig az áram..)

tehát ami a stabilizátort fűti az (Ut-5V)*I
vagyis (18-5)*0,57 = 7,41W (2,6 szorosa a hatásosnak) és ehhez kell méretezni a hűtést (nem a 2,85W hoz)...

szóval minnél kevesebb feszültség marad a stabilizátoron, annál kevesebbt fűt, viszont van egy minimum, ami alatt nem működik rendesen: Unévleges+kb 2V alatt...

csá
(#) bbatka válasza omikron hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Van még egy megoldás MC34063-al építesz egy 2A-es 24V => 12V kapcsolóüzemű tápegységet. Az adatlapján a Stepdown kapcsolásokat keresd.
(#) gulyi88 válasza bbatka hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
ha már DC/DC , akkor kapásból 18V vagy 24V --> 5V ra. gondolom te is így akartad..
(#) bbatka válasza gulyi88 hozzászólására (») Jan 10, 2009 /
 
Nem , mert nem tudom mennyire stabil tápfeszre van szüksége. Egy analóg stabilizátor jobb paraméterekkel rendelkezik.
(#) omikron hozzászólása Jan 10, 2009 /
 
Először is mindenkinek köszönöm a válaszokat.
Mivel az órában TTL IC-k vannak, ezért kívánatos a hajszálpontos 5 V tápfesz. Időközben beszereztem egy 10 V szek. feszültségű trafót, arra fogom kicserélni.
Sajnos annak, hogy kapcsolóüzemű tápot építsek, meg egyéb további fejlesztéseket tegyek az ügy érdekében, sajnos elektronikai tudásom határt szab. Majd talán jövőre...

Még egyszer köszönöm, azt hiszem, hasznos volt mindegyik válasz.
(#) kornel hozzászólása Jan 19, 2009 /
 
Üdv!
A címben szereplő 19 voltos tápra lenne nekem is szükségem.3.5 amperral.
A külömbség nálam az hogy 24 voltból kellene megcsinálni(kamionba laptop),tehát valamiféle stabilizátorra gondoltam,ha megoldható.Az LM317 kilőve a teljesítménye miatt Esetleg nem lehet valahogy tuningolni az LM317-et?(bocs ha hülyeséget kérdek).Van valakinek rá valami ötlete?
(#) potyo válasza kornel hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Legegyszerűbb, ha párhuzamosan kapcsolsz két darab 78S18 szabályzót. Ezek 2A-t tudnak darabonként, így lesz minimum 4A, de általában leadnak ezek 2,5A-t is darabonként. A 18V-ról simán megy a laptop, viszont az LM317-el szemben ezeket akármilyen fémfelülethez felcsavarozhatod a kamionban, mert a hűtőfelületük eleve össze van kötve a test lábukkal. A hűtésre szükség is lesz, mert ez így kb. 35W-ot fog elfűteni teljes terhelésnél, amihez a processzoroknál már ventilátort használnak.. Persze ha az akkut nem tölti a laptop, akkor az sem vesz fel akkora áramot, és így kisebb lesz a melegedés is.

Vagy lehet kapcsolóüzemű átalakítót építeni, az elmegy hűtés nélkül is, de arra most hirtelen nincs ötletem, mivel lenne a legegyszerűbb építeni ekkora áramra.
(#) kornel válasza potyo hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Köszi a tippet, és is ezen a vonalon gondolkodom,már le is teszteltem.egy 78S18-assal hajtottam meg egy BD249-et müködik a laptop, csak piszkosul melegszik a BD.Szerintem a Bd249-ből felcsapok vagy 5 darabot párhuzamosan hagy szokja.
(#) potyo válasza kornel hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Nem értem, minek bonyolítod a BD-vel? Nem hülyeségből írtam, hogy tegyél két 78S18-at párhuzamosan... Vagy tegyél négy darab 7818-at, az is jó, és akkor jobban el lehet oszlatni a hőt. De tranzisztorral totál felesleges az egészet bonyolítani, főleg több tranzisztor párhuzamosításával...
(#) kornel válasza potyo hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Egyenlőre csak tesztelem, csak 1db 78S18 at tudtam kukázni otthon,bd meg van egy marékkal,és hát szegény 78S18-at ha maga van rögtön megsüti, de a tranyóval jég hideg marad.Viszont megfogadom a tanácsod,veszek 78S18-at párat még,éz az lessz a végleges megoldás.
Mégegyszer köszi
(#) potyo válasza kornel hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Az nem baj, ha melegszik, mert az is ugyanannyit fűt el, mint amit a tranzisztor fűtene el. Túláram és túlmelegedésvédelme van a 78xx sorozatnak, így tönkre sem tud menni attól, hogy nagyon felmelegszik.
(#) rdavidr hozzászólása Feb 5, 2009 /
 
Sziasztok !

Segitséget szeretnék kérni tőlletek : van egy 220 V trafóm ami 35 V 2A ad le.
Ezt, hogy lehet le csökkenteni +15 V ra. Ebben szeretnék segitséget kérni. Ez a tap egy 2.1 erősitőhöz kéne (tda 2030 ból)
(#) Attila86 válasza rdavidr hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Üdv.!

Próbáld meg csak 1db diódával, félutasan egyenirányítani!
(#) ReuGeot hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Helló!
Csináltam egy szimetrikus tápegységet, +/- 31V jön le a trafó szekunder tekercséről, ez megy a végfokba, viszont az előfoknak, meg +/- 15V kell, ami nem is lenne gond, mert szerencsére lehet kapni ezt a csodálatos L7xxxCV stab szériát. Az L7815CV az korrektül 14.9 - 15V-ot ad le, +31.8V bemenő feszültség mellett, viszont a negatív testvére (3-at próbáltam ki, 3 kül. boltból) az L7915CV bemenő -31.8V esetén -22.6V kimenőt produkál (a bekötés tutijó, megnéztem adatlapon, meg egyszer bekötöttem direkt fordítva is..), ami érdekes, hogy a tápfesz lekapcsolása után(kondi még szolgáltat áramot), amikor leesik a feszültség -23-voltra, akkor -15V jön ki (arányosan csökken), és mind3 IC ezt produkálta.
Az adatlapon a max. bemenő fesz -35V, jóval alatta vagyok!
Valaki tudna segíteni, hogy most mit tudok csinálni(ha a negatív oldalra bekötök két l7915-öt az a szimetriát nem borítja fel?fesz ok, de amper?), illetve egy eleve rossz széria a fent említett IC?
Jah, amúgy nem volt terhelve a kimenet!

Van esetleg más széria, illetve stabilizátor IC?
Következő: »»   7 / 44
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem