Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   14 / 246
(#) Villanypasteur válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
723-asból szerencsére jobban állok, bár bosszantó, hogy BU806-ból még helyettesítőm sincs. Azért ez az előbbi igencsak kiállta az idők próbáját, ui. nem sok olyan IC tipust ismerek, amit már legalább 30 éve gyártanak.
(#) Villanypasteur válasza proli007 hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Ilyen palacsintává lapult gyűrűt én még talán nem is láttam. A csillám úgy lötyögött mögötte, hogy azt hittem, nem lyuk van rajta, hanem egy hosszanti kivágás. A rajz alapján a BU legalább 8-10 wattot disszipál, ami hűtés nélkül gyorsabban melegedhetett, mint a Wellerem
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Helló!

Beszereztem egy EMG 1555 szkópot. Működik rendesen, de némelyik kapcsoló KH-s kicsit. Erre milyen tisztitó spray létezik amivel befújhatom?

Köszi!
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Hello!

Én nem vagyok túl nagy híve, a spray technikának. Mert amelyek az oxidokat is oldják, azoknak maradandó termékük is van. Van közömbösítő hozzá, de vagy -nem ismerik, vagy -nem alkalmazzák, vagy -nem jut el mindenhova a deaktivátor. Egyébiránt a mechanikus részek kenését is eltávolítjuk, így az pótlásra szorulnak.
De ha alkalmazunk valamit, akkor az olyan legyen, amit a kezünkre ráfújva, nem hagy maradandó nyomot rajta.

A legegyszerűbb lenne, a finom szöszmentes alkohollal és mechanikus erővel történő tisztítás, de ez sok esetben lehetetlen, a kapcsoló felépítése miatt.
Spay-k közül esetleg a régi videó fejtisztító Tuner600-at, és egy K6 típusú féktárcsa tisztítót használtam eredményesen (persze ez visz minden zsiradékot). A jó flakonból csövön keresztül "dől" az anyag, nem csak permetezik. Így ténylegesen mosni lehet vele.

(Egyébként megszereztem a 1567 gépkönyvét)

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Ok.

Most akkor már szkóppal neki tudok állni a 1567-nek.

A trigger áramköröket kellen megcsinálnom elöször.
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Hello!

A kiindulás, jó volt, hogy a Line szinkron mellett az 50Hz-et próbáltad szinkronizálni.
- A 16.oldalon látható, hogy a 6,3V-ból képzi a hálózati szinkront. Ez az osztó után, 4Vpp (csúcstól-csúcsig) feszültséget jelent. Ezt kell elsősorban megnézni, eljut-e a 17. oldalon található (S12) pontra. (R638-ra)
- Továbbhaladva, TR643 Gate, majd Source, TR653 bázisa, majd emittere. Tekintve, hogy ezek feszültség követő kapcsolások, a jel amplitúdója nem sokkal lesz kisebb, mint a 4Vpp.
- A TR654-TR664 egy differenciál erősítő (komparátor), ahol összehasonlításra kerül a szinkronjel (most 50Hz), a Trigger LEVEL által beállított feszültséggel. Ha a szinkronjel pillanatnyi feszültsége meghaladja a P660-al beállított feszültséget(amit módosít a P662 trimmer is), akkor TR654 kinyit, TR655 lezár.
- A kollektor áramok, egy (D655-D665-D656-D666) diódás kapcsolóra jutnak. A Trigger SLOPE kapcsoló biztosítja a diódákkal, hogy a TR654, vagy a TR665 kollektor árama kerüljön a D675-ös alagút diódára nyitó irányban. Tekintve, hogy a TR654 és a TR664 kollektorában ellenfázisú az áram, így a D675 dióda vagy a fel, vagy a lefutó élnél fog impulzust előállítani. Ez azt jelenti, hogy a akkor, amikor a Trigger LEVEL szintje éppen magasabb, vagy éppen alacsonyabb, mint a bejövő szinkronjel feszültsége. (De csak a váltáskor)
- Az így kialakult trigger impulzust a TR673 erősíti, így az emitter és kollektor jele kerül tovább a 18.oldalon található Sweep generátor felé.

Elsőnek kb. ezeket kellene ellenőrizni.

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Helló!

Megnéztem a jelet. A kapcsolókon átjut.
S12 ponton : 4Vcs-cs a jel
A FET GATE-jén: 1Vcs-cs a jel.
TR654 bázisán: 3Vcs-cs jel van, de 3V egyenszinten ül rajta.
TR664 Bázisán: 3Vcs-cs-ig jel van, -1,5V egyenszinten
D655 és D665 közös pontján: 0,5Vcs-csig a jel, és 12V egyenszinten van rajta.
D675 anódján: ugyanaz mint elöbb, SLOPE kapcsolóra nem változik
AUTO trigger pulse kimeneten: is az elöbbi van
SWP gating trigger pulse: 0,1V cs-cs négyszög jel van, -0,6V egyenszinten ülve.

Trigger level potira TR664 bázisán lévő jel mozog függőleges pozicióban, de egy bizonyos szint felett vágva van a jel. Kb 4V felett.

(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Hello!

Igen néhány dolgot elfelejtettem mondani.
- Annak ellenére, hogy a jel AC, a Trigger COUPLING kapcsolót, most érdemes DC állásban tartani. Mert akkor a váltófeszültség (nullpont) egyen szintje nem változik meg (a szinuszos váltakozó feszültség átlagértéke egyébként akkor is 0V ha kondin keresztül visszük át), de a C635/C636 soros kondi nem okoz feszültségesést. Mert a Fet Gate-jén is 4Vpp ártéket kellett volna mérned. (egyébként nem számít) A Gate-n azért mértél kevesebb feszültséget, mert a szkópod beterhelte a jelet. (R640) Különben a következő tranyó bázisában nem mértél volna nagyobb feszültséget.
- A TR643 JFet munkapontja miatt, a forrás feszültsége egyenáramúlag eltolja a szinkronjelet, és ahogyan átmegy a tranyók bázis-emitter szakaszán, úgy csökken kb. 650mV-al a DC szint.
- A trigger fokozatot úgy érdemes beállítani egyenáramúlag, hogy nem adsz be jelet (Ext állásba teszed a SOURCE kapcsolót). Középre állított P660 mellett, a P662 trimmerrel, a TR654 és TR664 bázisaiban azonos nagyságú egyen szintet állítasz be.
- Ha jó a beállítás, akkor a TR654-664 kollektoraiban azonos kollektor áramnak kell lenni. Ezt úgy ellenőrizheted, hogy a SLOPE kapcsoló '-' állásában mA mérővel rövidre zárod D666 diódát, majd a "+" állásában a D656 diódát.

Az 50Hz-es jel fázisának változni kellene, ha a SLOPE kapcslót váltod. De ezt csak akkor látod meg, ha a szkóp amivel vizsgálsz, szintén LINE szinkronban van kapcsolva.

Innen kezd kissé zaccos lenni a dolog.
Számomra, a tervező gondolata nem mindig világos, és a jel alakok, funkciók sincsenek túl bőbeszédűen "elmagyarázva". Alagút diódákból is kissé több van a kelleténél, és fogalmam sincs milyen diódák a TD777.
Elvileg az alagút diódák nyitó irányban működnek és a visszahajló (negatív ellenállású) karakterisztikájuknak köszönhetően egy felfutó jelből gyors triggert állítanak elő. Az egyszerű szkópoddal, lehet ez nem is látható nagyon.

(A 1568-as szkópnál, az egész trigger és Sweep generátor sokkal átláthatóbban működik. De tranyóknál sokszor ez van, ide-oda vannak kötözve, mert kevés az alkatrészel és sok kompromisszummal üzemelnek az analóg részek. Csak hát ezek a funkciók a trigger komparátora után már digitálisnak tekinthetők lennének.)

Ha a D676-667 diódák szilícium alapúak, akkor a SWP Gatting jel csak +-600..700mV-os lehet. Ha a munkapont a feltüntetett, - 370mV-on áll, akkor lefelé 230mV-ot, felfelé 970mV-ot mozdulhatna el. AMit mértél, kicsit kicsinek tűnik. Főleg a következő oldalon látható 0/500mV-hoz képest. Lehet az R667 változtatásával ki kellene jönni, a -600mV-ból, mert akkor már D676 esetleg határol, és ez csökkenti a jelszintet. Változtatni kellene az R677-et és nézni a jelet, nő-e és a munkapont változi-e. (-15V és +100V táp mellett ez agyrém, de a gépkönyv elején makognak valamit arról, hogy a "nagyobb pontosság érdekében - gondos egyedi méréssel és beszabályozással készül". "Így előfordulhat, hogy más ellenállatokat találunk benne, int a rajzon megadott."

A TR664 vágása természetes, mert ha nagyon eltoljuk a munkapontot akkor határolás jön létre. De mivel minket csak a váltás pillanata érdekel, a jel eztán lehet olyan amilyen akar.

Folytatni kellene a jel útjának vizsgálatát, TR724 bázisáig. De itt már jön jel a Sweepgenerátor lefutását komparáló GATE ENABLE MULTI fokozat felől is sajnos. Auto állásban úgy látom, hogy a D714-718 kapcsolódiódákon keresztül jut a szinkron jel a generátorra. Normál és Single állásban csak a Sweep Gatting felől.

Persze vedd figyelembe, hogy ezeket, csak a rajz alapján mondom, mert ez a sokféle DC szint és álás, szinte átláthatatlan dzsumbujt alkot.

üdv! proli007
(#) (Felhasználó 5823) hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Bocsi, hogy kicsit offolok, bár a táma (a típus) azonos. Nemrég vettem egy 1567-et amit tökéletesen működőnek hírdettek, mikor érte mentem a gazda azzal fogadot, hogy ugrál a kép. De mivel utaztam 70km-ert a szkópért elhoztam. A levegő változás nem segített, de azért tettem egy próbát, 10 órát járattam. A régi csöves cuccoknál tapasztaltam, hogy a régen nem használt dolgokat, érdemes járatni, mielőtt nekiesnék. Bejött a szkóp azóta is tökéletesen működik, bár az is benne volt, hogy az eladó legalább olyan mértékben volt meglepett, mint én amikor kiderült, hogy gond van. Gondolom az elkok okozzák, a hosszú bevezetés után a kérdés, hogy van-e olyan elkó benne amit kicserélve gondot okozhat? És milyen márkájú kondikat használjak? Még a régi aluházas MM elkók vannak benne, amikről sok rosszat olvastam különböző forumokon. A segítségetek előre is köszönöm!

Lhanzi
(#) Doncso válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Szia, én nagyjából ugyanezt kérdeztem, de többek javaslata az volt, hogy amíg működik, addig ne nyúljak bele.
(#) proli007 válasza (Felhasználó 5823) hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!

Néha az is gond, hogy a nem használt készülékben lerakódott por, felveszi a nedvességet a levegőből. Ha huzamosan, vagy rendszeresen használjuk, akkor lassan kiszárad és rendbe jönnek a dolgok.
Tapasztalataim alapján, az 1983-1986 között gyártott, kondikkal volt a legtöbb bajom. De azért nézzetek meg egy "mai" kondi katalógust. A 2000 óra élettartam az már "Long Life". Persze ez valószínűleg a szélsőséges paraméterkörnyezetre vonatkozik (bár erre nincs utalás). De egy "mai" kondinak ha megméritek a kapacitását, akkor azt látjátok, hogy +0...-10% között van. A régi magyar kondira pedig az volt írva, hogy +100...-10%.
Minden esetre, ha a kondi olyan "helyesen kicsi" akkor gyanakodni kell, főleg az élettartamot illetően. Tapasztalataim szerint a kondi legfőbb ellensége a tárolás, a magas feszültség változás, és nem utolsó sorban a környezeti hőmérséklet. De ha a kondi szivárog, az is növelheti belső hőfokát. Ha az meghaladja a 60fokot, akkor meg vannak számlálva a napjai. Tehát érdemes megnézni, nem fűti-e valami és ha igen, akkor "ki kell menekíteni onnan".

Ha töpizni akarsz vele, akkor azt javasolom, hogy nézd meg az aktuális táp fogyasztását, és számold vissza a brumm feszültséget, és ezt ellenőrizheted méréssel.
De én javasoltam a Doncso-nak, hogy amíg nem kell, ne nyúljon hozzá. Maximum szemrevételezés, hogy nem folyt-e ki, nehogy több kárt okozzon.

üdv! proli007
(#) didyman válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
No azért ennyire nem gyászos a helyzet, egy Rubycon YXF 7000 órás (centis dobozátmérőtől) és abban is biztosnak lehet lenni, hogy bírni fog többet is. A gagyisztáni, kínai-tajwani kondikkal egyik japán sem mérhető össze.
MM-elkók. Igen. Ruszki VFL-csöves órában cseréltem múltkor 83-as gyártású, 100µF-os MM-re az ott lévő, sz***száradt 50µF-osat. A műszer az MM-re 180µF körül szavazott. 25 éves kondi. ESR-t nem akarok mérni rajta , de ruszki órába jó lesz.

Vulgáris szó kicsillagozva

- Norberto
(#) Villanypasteur válasza proli007 hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Üdv! Sikerült a múltkor általam ügyesen rövidzárba rakott, a tápban lévő BU806-os beszerzése, kicserélése. A hozzá tartozó 723-as is cserélve lett, az eredmény: a 110 V-os tápfesz rendbe jött, viszont a katódsugárcső semmilyen képet nem ad. A zárlat előtt volt sugár. Mivel a halott BU806-os CE zárlatot kapott, valami(ke)t megnyekkenthetett a 110V helyett a kollektoron lévő 180V. Merre motoszkáljak tovább? (kapcs. rajzokat Thomas10100 prezentálta a 26. oldalon) Kösz!
(#) Thomas10100 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Helló!

Ha van másik szkópod, akkor a HV oszcillátort meghajtó tranyó kollektorára kellene ránézni.
Majd épiteni egy ellenállásosztót, és megnézni a katód és a rács-feszültséget is. 30Mohm+300kohm és a kisebbiken a multi méter. 30Mohm vége pedig a katód.

Rá kellene nézni a függőleges és vizszintes végfok végére is. Mert lehet nincs a képen a sugár.

Illetve a biztosítékokat is ellenőrizd, minden helyen. HV oszcillátoré KH-s szok lenni.
(#) Villanypasteur válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Szia!

Szkópom sajnos csak ez az egy van Halvány, függőleges, teljesen fókusztalan (kb 1 cm széles) sugár látszik abban az esetben, ha a sweep / hor. in. kapcsoló hor. in állásban van. Ez a sugár a kép aljától a tetejéig látszik, és a vízszintes pozíció potival tökéletesen vándorolható jobbról balra, a függőleges pozíció potikkal viszont csak nagyon kis mértékben. A kapcs. rajzok a két időalapos szkópot adják, az enyém egy időalapos, ezért sok alkatrész azonosító eltérés van. A 110V-os tápról menő tranzisztorok nagy részét átnéztem, látszólag jók.
(#) Villanypasteur válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 3, 2009 /
 
Ja, még egy kérdés: a HV oszcillátornak van külön biztosítéka? Én ilyent nem leltem. 4 biztosíték a szekunder tekercseken, egy a nagyfesz. tápnál, meg egy a primeren. Ezek mindegyike ok.
(#) Thomas10100 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Helló!

A nagyfesz tápéra gondoltam.

Hát jó lenne beszerezeni egy másik szkópot, igazából anélkül lehetetlen, hacsak nem mérsz ki minden alkatrészt.
(#) proli007 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Hello!

Meg kell mérni a függőleges erősítő végfokozatban, hogy szimmetrikus állapotok uralkodnak-e. A képcső Y eltérítéshez menő vezetékeken egyforma feszültségnek kellene lenni.
A függőleges vonal, azt jelentené, hogy van Y eltérítés. de honnan, ha nincs bemeneti jel. (Ha csak a fény a képcső belsejéből nem verődik vissza, és azt látod halvány vonalnak. Minden esetre, a két Y elektródát rövidre lehet zárni, akkor középen kellene lenni a pontnak. De előtte nézzél körül, hogy nincs-e drasztikusan elugorva az Y erősítő kimenete. Az X erősítő, látszólag jó, az Y-nak is hasonlóan kell viselkednie.
Minden képcsőáramkör feszültséget meg kellene nézni.

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Helló!

Na ma mértem elég sokmindent.
Kezdem az egyszerübbik esettel:
CH2-re tettem a szinkron jelet, és ráraktam a kalibráló jelet. És mentem végig a jelen. Kapcsolási rajzban a 15. oldalra jutottam. Itt az R573 elején a 0 V-ot nem tudom beállítani sehogy(-2,2V nál van a jel alja). És itt már tüskék vannak, nem négyszög.


A másik a fűrész generátor amit mértem:

-D721 anódján a jel olyan, de az alsó érték -0,5 a felső meg +0.8V. A jel alak jó.
-TR714 kollektorán a jel nincs ott, csak 2.2V egyenszint
-a kioltó jel csak annyiban tér el hogy 5V a max értéke, 6 helyett
-A lap aljánál a GATE enable multi jelei jók
-a multi trace jel csak 1.5V egyenfeszültség, bármelyik állásban(CH1, Ch2, Chopper). Gondolom a chopped és alter mód ezért nem jó.
-Tr744 kollektorán a jel olyan hogy pont forditott a kitöltési tényező. Tehát hoszabb ideig van fent a jel, és rövidebbig lent.


Tápfeszültségek mindenhol rendben vannak.
Nem tudom hol kezdjek neki.
(#) Villanypasteur hozzászólása Feb 4, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!

Köszönet a segítségért, a szkóp újból üzemképes. 35 és 80V-os kollektorfeszülségek voltak a függőleges végtranyókon. Az egyikőjüket meghajtó TR906-os (nálam TR606-os) 2N2369-es tranzisztor volt elhalálozva. Csere után gyönyörű fókuszos sugár Egy kérdés a végére: ebben a kapcsolásban célszerű-e ezzel a 2N2369-cel "együtt dolgozó" másik 2N2369 válogatása, ill. utólagos kalibrálásra lehet-e szükség a fokozaton belül?
(#) Thomas10100 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 4, 2009 /
 
Helló!

Hát az eredeti tranyók biztosan válogatva voltak.

De ez az egy tranyó cserélése sztem nem okoz nagyon vészes eltérést.
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Hello!

A 15. oldalon a két bemeneti tranyó differenciál erősítőt alkot.
- A TR551 kollektorában 8,5V-nak kell lenni. Ezt kell tudni beállítani a INT. Trigg. DC Level trimmerrel.
- Ezt követi, egy végfokozat, ami olyan mint bármely erősítőben, csak A osztályban működik. Ha a kimeneten 0V-ot szeretnénk, akkor a TR572 emitterében is nulla voltnak kell lenni. Így a TR572 bázisa, ehhez képest, -650mV-on van. Ha a mínusz tápfeszültség -46V, akkor az R560 ellenálláson, 4,53mA-nek kell folyni. (46V-0,65V)/10kohm=4,53mA.
- Így ez az áram folyik át a 2,15kohm-os ellenálláson. Az R359 ellenálláson eső feszültségnek 8,5V+0,65V azaz 9,15V-nak kell lenni. Ha kiszámoljuk, U=I*R 4,53mA*2,15kohm=9,73V. Tehát közel jó, a kimenet így -0,58V-on lenne.
- De ne felejtsd el, hogy ezt jel nélkül kell mérni. Ha a 8,5V megvan a TR551 kollektorán, akkor a 0V kimenetet, az R359 változtatásával lehet beállítani.
- Ha kimenet már nulla, és a TR571 bázisában ott a 8,5V, akkor az emitterében 8,5-0,65=7,85V-van. Így a végfokozat munkaáramát 7,85V/R571határozza meg. Az áram, így 10mA-re adódik.
- Tekintve, hogy ez az áram folyik a TR572 tranyón is, annak R572 kollektor ellenállásán 10V feszültség esik. Így a TR572 kollektor feszültsége -5V.

A TR551-561 erősítő emitterében lévő komplexumok differenciálnak, így a jel felfutása nőhet. (de alapvetően pont egy triggerre lesz szükségünk. Próbáld meg 50Hz-el a CH2 bemeneten, akkor nem szabad látszania a differenciáló jellegnek.

- Lehet, hogy a D721-en jó a jel, csak kissé nagyobb. De meg kellene nézni a TR724 bázisát és kollektorát, mert ott a jelnek invertáltnak kellene lenni. A Sweep futása alatt a tranyó nyitva van, és csak a visszafutás idejére zár le. Ilyenkor a TR744 kinyit, és D762-őn keresztül, Nulla ponton tartja a Miller integrátor bemenetét. (Normál módban így várakozik a triggerre.)
- A TR714, csak akkor működik, ha a HOR Display kapcsolót AUTO állásba teszed. De ahhoz, a TR701 bázisába is meg kell érkeznie a trigger jelnek.
- 5V is megfelelő lesz, ha minden működik.
- A Gate Enable a Sweep visszafutási idejét generálja.
- A Multi Trace fokozat, elég egyszerű, TR734 erősítő fokozatból, C736/R736 differenciáló tagból és az TR735 impulzus erősítőből áll. Ha a TR735 zárva van, (a bázisa a GND-re van kötve) akkor az 5V feszültséget az R738/739-es osztó határozza meg. 15V tápfesz esetén ez 5,1V-ra jön ki. Ez a tüske jel vezérli az Alter mód mellett a multivibrátort, ami a csatornaválasztót kapcsolgatja.

üdv! proli007
(#) proli007 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Hello!

Örülünk, hogy eredményt értél el!
A 2N2369-es tranyók, jó gyorsak, de alacsony bétájúak. Tapasztalatom szerint sok difi nincs köztük.
Ha eddig nem volt elkalibrálva, akkor nem lesz változás. De simán ellenőrizheted egy tápfesz rákapcsolásával is az Y bemenetet. Aztán ha jó, akkor már csak az impulzusátvitelt kell megnézni. (arról mát írtam, hogyan lehet "parasztosan" elvégezni.
üdv! proli007
(#) Villanypasteur válasza proli007 hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Szia!

A vertikális végfokban lévő tranzisztorok 2N2369A tipusúak (jól gondolom, hogy ezek az A nélkülieknél magasabb bétájúak?) Egy kis linearitási problémát még tapasztalok, a kalibráló 500mVpp négyszög a képcső közepén kb. 420mV-nak látszik, alulra, felülre tekerve a függőleges pozíciót viszont megvan az 500mV. Persze tartok tőle, hogy ez gyári újan is ilyen, vagy nem sokkal jobb lehetett.
Hol írtad a "parasztos" módszert?

Üdv!
(#) proli007 válasza Villanypasteur hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Hello!

Nem tudom. A katalógus 40..120 között írja, emlékeim szerint 50-eket szoktam mérni. (rég volt, és talán még MEV-esek voltak) De egy gyors tranyó, szerintem nem a bétájáról híres és nincs is szükség rá.

Simán meg lehet nézni az Y linearitását. Differenciál feszültséget kell mérni a két végtranyó kollektorában. Beadsz 1V feszültséget, 1V/div állásban, majd változtatod a függőleges pozíciót, és kapcsolgatod a bemenetet DC és GND között. Ha hátul szimmetrikusa végfoknál, akkor a képcső (nem hiszem). Ha nem az, akkor mész előre, minden szimmetrikus pontnál mérsz, vagy fokozatonként.
Non linearitást, durva munkapont hiba okozhatna, de legfőképpen gyanúsítható a diódás "elektron" kapcsoló. (ami választ Ch1 és Ch2 között) Tekintve, hogy a dióda nem lineáris elem.

üdv! proli007
(#) Thomas10100 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Helló!

Mit kellene megmérnem/megnéznem akkor?

Köszi a segítséget!
(#) proli007 válasza Thomas10100 hozzászólására (») Feb 8, 2009 /
 
Hello!
Azért írtam le a (#368574) részben, a trigger fokozat működését, hogy az alapján lemérheted és ellenőrizheted.
üdv! proli007
(#) MaSTeRFoXX hozzászólása Feb 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy C1-94-es szkópom. Egész jól működött eddig amíg figyelmetlenségből ma rá nem kötöttem a legérzékenyebb állásában 3.3V-ot a bemenetére (azt hiszem egyenáramú állásban). Egy digitális áramkört méregettem volna... A képpont felugrott olyan magasra hogy semmi sem látszik belőle, és nem lehet lejjebb hozni, továbbá úgy néz ki hogy semmit se reagál a bemenetre kötött jelre...

A kapcsolási rajzát nézegettem, és nem tudom hogy ezzel ki művelettel ki tudtam-e nyírni az Y csatornában a bemeneti a FET-et? Az a másik bajom hogy a típusa KЛ303И és nem tudom mivel lehetne helyettesíteni, mert google semmit se talál rá.
Továbbá nem értem hogy elvileg voltak előtte védődiódák, de úgy néz ki hogy nem sokat segítettek...

c1-94.djvu
    
(#) minitrue válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Feb 11, 2009 /
 
Üdv!

Csak a FET-re reagálnék:
keress inkább kp303i -re (vagy ugyanez cirillül).
(#) proli007 válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Feb 11, 2009 /
 
Hello!

Elég érdekes, mert a 3,3V-tól nem ugorhatott volna el a Fet. (3kV-nár már nem csodálkoznék) Tekintve, hogy azt védelem nélkül is ki kellene bírnia. Minden esetre a védődiódákat érdemes lenne megnézni a Gate-be.
Erős a gyanúm, hogy egy BF245 kis engedménnyel, simán megfelel bele. Addig mindenképpen, még megállapítod mik szálltak el.

üdv! proli007
Következő: »»   14 / 246
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem