Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   401 / 3976
(#) Imi65 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Azon ne lepődj meg, hogy egyenáramról csak a negatív elektróda lesz "beburkolva fénnyel".
(#) Action2K válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Wow! Tehát akkor a polárváltással az is megoldható, hogy melyik elektróda "izzon"? Az nagyon jó lenne (azt hiszem)!
(#) pajty hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Kis segítséget kérek ! Kisméretű elektrolitkondenzátornál miből lehet tudni a polaritást a helyes bekötéshez?
Az egyik lábánál van egy sáv amiben mínusz szerű jel van az a negatív sarok?
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Bocsi de csak most tudtam rajzot csinálni az áramkőr érzékeny részéről. A 2. képen látott kapcsolás tökéletesen működik de amikor az emlitett villanyt a szobába felkapcsolom hirtelen az infra érzékelő töredék másodpercre megzavarodik s a feszültség leesik miből következik hogy kisűl a kondenzator és nem is folytatom mert a lényeg hogy indúl az aramkör. Remélem a kézi rajzom érthető. Ugyanakkor még lenne egy kérdésem és pedig hogy hogy lehetne valtozó kitöltésű tényezőjű négyszögjeleket lehető legegyszerűbb modon átalakitani egy nagyon rövid ideju kitöltésű tényezőjű négyszögjellé? Nagyon jobban nemtudom elmagyarázni de mostmár ide is rajzoltam egyet, első kép. Egyáltalán lehet egyszerű modon? Eleinte gondoltam transzformatorra mert az egyenarammal nem megy csak egy "lökés" erejéig de esetleg lenne-e valami másik értelmesebb megoldas kisebb elektronikaval, kapcsolassal? Köszi előre is és bocsi hogy csak most tudtam képet mellékeltetni az előző kérdésemhez.
(#) watt válasza pajty hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Igen.
(#) Action2K válasza pajty hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Nagy valószínűséggel igen, ha olyan mint a csatolt képen.

images[1].jpg
    
(#) bancsi15 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Valaki meg tudná mondani, hogy ezek a tranzisztorok milyen feszültség és áramerősség értékűek?

1., KT8056 9-78
2., N2136 1 78

Ezek egy régi orosz rádióból valóak, a tokozásuk, pedig a 2N3055- hez hasonló.

Köszi
(#) kocici17 válasza bancsi15 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Bővebben: Link itt keresd.
Az meg valószínü KT805 mert amit te 6-osnak nézel az az orosz b betű.
(#) DJBEBE hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Kezdő vagyok a témában.
Szeretnék építeni itthonra 1 erősítőt, ezt GPA 160-M végerősítő modul néztem ki magamnak, nem tűnik bonyolultnak.
Az lenne a kérdésem, hogy valaki épített-e már ebből erősítőt? Kell-e hozzá előerősítő? Vagy az mind1ikhez kell? Ha nagy hülyeséget kérdeztem akkor bocs Ez lenne az első, azért néztem ki ezt modult.
(#) stefi hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Helló!

Azt szeretném kérdezni, hogy a trafó kapcs.rajzán lévő pötty mit jelöl pontosan.
Nézegettem a neten, de mindenhol másképp van megnevezve.
Vegyük példának a mellékelt rajzot. Ennél a trafónál a primer tekercs óra mutató járásával megegyező irányban, míg a szekunder óra mutató járásával ellentétes irányban van tekerve, de persze ez fordítva is lehet.
Ezt csak én gondolom így az olvasottak alapján, de javítsatok ki ha tévedek.

Üdv: stefi
(#) vicsys válasza stefi hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Általában a tekercs kezdetét jelölik.
(#) mammut hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Csak 1 kérdésem volna, hogy valaki találkozott-e már PNP-s tranzisztormezővel valamilyen kereskedésben, vagy a neten?
Szükségem volna egy pár darabra, mert nincs kedvem 32db BC640-et befúrni, meg panel elkészítés után befforrasztgatni egyesével, ha nem muszáj!
Előre is köszönöm az építő jellegű és információval szolgáló válaszokat!
(#) Istike88 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem tudtam hova tegyem fel kérdésem, ezért ide teszem.
Tudna valaki küldeni nekem egy úgy nevezett Pepperhorn hangdobozhoz építési leírást?

Előre is köszönöm

Üdv
(#) stefi válasza vicsys hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Igen ezt olvastam, de nem értem, hogy váltakozó áramnál mi jelentősége van a tekercs kezdetének.
(#) asmcod hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok,

egy egyszerű áramkör építésében kérnék segítséget. Szeretnék egy meglévő folyamatba sorosan bekapcsolni egy ellenállást npn tranzisztor segítségével. Ha van b-e áram akkor legyen sorosan az ellenállás, egyébként pedig ne. Fordítva már sikerült megépítenem, amikor b-e áram esetén rövidre zárok egy áramkört, csak úgy nem azt csinálja amit én szeretnék

Hogy tudom ezt megtenni?

üdv
PK
(#) moltam válasza asmcod hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Egy opotkapuval és egy relével meglehetne szerintem.
az opotkapu led jét a bázisra és a tranziszorja meg emitterkövetőbe lenne egy bc182 vel ami huzgálná a relét.A relé kontaktusaival párhuzamba az ellenállást és ha a relé meghuz akkor megszulteti a rövidzárat és az ellenállat bekapcsol.Nyitórelét használj.Bár lehet baromság.
(#) proli007 válasza hapro hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!

- A Sweep jelet (háromszög, vagy fűrész), neked kell előállítani, olyan feszültség tartományban, amit a VCO elfogad, és amekkora löketet szeretnél. (Tehát leosztogathatod és alapértéket is adhatsz hozzá)
- A vizsgáló szkóp vízszintes X eltérítését vezérled a Sweep jellel. Akkor az X tengely kitérése a frekvenciával lesz arányos.
- A vizsgált hálózat kimenőjelét demodulálni kell (amplitúdóban) és ezt kell a függőleges csatornára kötni. Ha a visszafutási idő alatt, az Y jelet rövidre zárod, akkor nullvonal is megjelenik.

(Ez egy hangfrekis Wobbler lenne, de ma már ezt nem használják, hanem széles sávú zajjellel, spektrumot mérnek. Gond még a frekvencia markerezés és az esetleges logaritmikus skála, és a lassú Sweep sebesség a szkópon. Szóval ma ez csak érdekességnek jó.)

üdv! proli007
(#) Imi65 válasza stefi hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Az a felhasználás módjától (is) függ. Gondolj pl. egy kéttekercses (középmegcsapolásos) trafóra. Egyáltalán nem biztos, hogy ez eredetileg nem két tekercses kivitel. Ekkor - a tekercsek összekapcsolásánál - már nem mindegy, melyik két végét közösíted.
(#) asmcod válasza moltam hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Köszi szépen!, közben rájöttem hogy másképp is lehet. Megépítem azt, aztán ha nem jön össze akkor relézek
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!
- Ezzel a kapcsolással, tulajdonképpen, pont "elfogod" a zavarjel impulzust. Hiszen a kondi, az ellenálláson keresztül lassan tud feltöltődni, és a dióda felől gyorsan kisülni. De ha az infra felől, csak egy rövid időre is, de egy lefutó impulzus keletkezik, akkor ezt az impulzust a kondi úgymond meghosszabbítja. Ez a kapcsolás, akkor lenne jó, ha az infra érzékelő, ha belevilágítanak, nem alacsony szintű, hanem magas szintű jelet adna. (és úgy emlékszem fordított a helyzet.) Egyébként azt is meg kell vizsgálni, milyen viszonyban van a zavarójel ideje az RC-tag töltődés idejével. Ha a kapcsolásodat két inverter közé teszed be, akkor pont megfordul a működési helyzete.
- A kívánt impulzust, egy differenciáló taggal, is létre tudod hozni. Tisztességesebb megoldást ad, egy monostabil multivibrátor. Ezt sokféle képen lehet realizálni. (tranyókkal, kapukkal, céláramkörökkel, 555-el...)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza asmcod hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Hello!
Nem lehetett volna lerajzolni, amiből kiderül, mihez kérsz segítséget? Akkor talán nem kapsz bonyolult megoldásokat.
Mert úgy látom egy egyszerű invertált működést szeretnél.
üdv! proli007
(#) zoly15 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Kerestem de nem találtam erre megfelelő témát ezért a kérdésemet itt tenném fel...
Szóval:
3Db 1W-os LED et szeretnék (sorosan kötve) PWM- el hajtani..
Csak sajnos nem találtam hozzá kapcsolást csak motorokhoz és ventilátorokhoz.. :no:
Ha valaki ki tudna segíteni nagyon boldog lennék (no meg hálás).
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) stefi válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Tényleg ez eszembe sem jutott.
De ha csak egy tekercs van, akkor úgy kell tekerni, ahogy leírtam?
(#) Imi65 hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Csak akkor lényeges a kezdet-vég kérdés, ha a tekercsek egymáshoz fázisban is stimmelnie kell. Egy primert, és egy szekundert tartalmazó trafónál szinte biztos, hogy nem kel vizsgálni a tekercselési irányt. Ha több trafót kell egyformára készíteni, akkor már szempont lehet. Mindig az adott felhasználási terület dönti el, hogy számít-e a menetek iránya.
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Az a baj már sokféleképpen probálkoztam megépiteni ezzel az érzékelővel az áramkőr de csak ez az egyféle kép muködött tökéletesen, csak arra nem számitottam hogy pont a villany felgyújtása az érzékelőre hatással van. És amit mondtál az mind igaz a működésével kapcsolatban. Esetleg tudnál valami megoldást mondani ilyen bekötéssel ahogy most van a hiba kiküszöbölésére? És nemigazán értem még mindig hogy hogy tud ez a tsop1738-as észlelni a villany kapcsolását. Ha valami ötletet tudnál ajánlani nagyon hálás lennék, bár én nemigazán tudom mit lehet mikor maga az érzékelő egymagába "zavarodik" meg...... u.i.: És épp az a baj hogy ez elven működik az egész kapcsolás hogy ahogy infra jelt kap a kondit kisuti, mint mondttad elfogja a jelet.
(#) kocici17 válasza stefi hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
A tekercselés szerinti "kezdetet" az az a tekercs elejét.
Huh elöbb küldtem és csak utána olvastam el, hogy már cakkora beszélték. Bocs.
(#) jdani hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Hali. Keszitek most egy dobozt, egy tápnak. Úgy szeretném, hogy a két oldalán lyukakat, hogy szellőzőn, de ez nem elég. Ventilátorral szeretném segíteni a hűtést.
Az a kérdésem, hogy elég csak az egyik oldalára venti? ha elég akkor, az a venti befele fújja a levegőt, vagy kifele szívja. És ha kettő, akkor az egyik befele fújja, a másik kifele szívja.... De van szükség egészen kettő ventire?
(#) kocici17 válasza jdani hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Attól függ mekkora a doboz meg a motyó, és mennyi meleg várható.
Álltalában a megfelelő irányba állítva elég 1 és ha szívatod a levegőt és jól van megépítve a doboz akkor az az egész berendezést átjáró légáramlás, ha a ventillátorral szemben ki van lyuggatva, fujni akkor célszerű, ha pl: egy hütőbordát akarsz hüteni, és nem állalánosat.
(#) jdani válasza kocici17 hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Erről lenne szó. A hűtőbordát nem kell hűteni, mert az nem melegszik fel annyira. Főleg a nyákon beültetett alkatrészekből áramló meleget szívja ki a dobozból. Akkor elég lenne egy venti, ami kiszívja a meleget belőle?

th_100.jpg
    
(#) kocici17 válasza jdani hozzászólására (») Jan 31, 2009 /
 
Elég 1.
Következő: »»   401 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem