Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   441 / 3971
(#) bbalazs_ válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Sehol. A PWM lenyege eppen ez. Gyors kapcsolasi ideju felvezetokkel relative gyorsan ki-be kapcsoljak, idoben megosztva a teljesen ki- ill. a teljesen be allapotokat.
A kitoltesi tenyezo mondja meg, hogy hany %-on megy a dolog.
(#) zoly15 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Azért kérdeztem azt hogy hol mert egyszer csináltam egy 3W os LEd "pack" hogy egy PWM-et és ott egy előtét ellenálláson "fűtött"..
Valaki nem tudna konkrét rajzot adni róla?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) Medve válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
-Varázsszó: 555 pwm
-Az előtét ellenállás, -feltételezem- fogyasztóként működött, igy ami ráesett teljesítmény, az el is füstölt. Igy van ez rendjén. Esetünkben a módszer a kapcsolóelemet, a tranzisztort védi, a fogyaszó fogja csak leadni a a teljesítményt.
(#) zoly15 válasza Medve hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Ezen a linken a 3 és a 7 kivezetés fel van cserélve nem?
Illetve szerintem fel van csak nem vagyok benne biztos hogy mivel..
Majd utánanézek..
Akkor ezt kell nekem megépíteni

Üdv!
(#) Medve válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Látom nem kell téged félteni! Én valami ilyet fogok rakni egy CNC-re amin egy 40W-os ablakemelő motor van...viszi csaknem 0-tól 100%-ig. A freki 15kHz felett, hogy ne énekeljen...Igy is visít rendesen.

555pwm.JPG
    
(#) gtk hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Sziasztok !

Erdekelne, hogy hogy lehet adott feszultsegre egy elektromagnest meretezni. (Menetszam, stb,..)
(#) zoly15 válasza Medve hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Nem tesz kárt a motorban hogy így hajtjuk?
No meg az esetleges sípolás..
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Értem Főnök
Csak azért kérdem mert drága lenne ha netán megfeküdne ettől

Üdv!
(#) proli007 válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Azért kérdeztem azt hogy hol mert egyszer csináltam egy 3W os LEd "pack" hogy egy PWM-et és ott egy előtét ellenálláson "fűtött"..”

Kissé rossz a memóriád! Mert anno mikor csináltad megválaszoltam erre a kérdésedre is. Vagy ha valamit nem értesz, hagyod a fenébe?...
üdv! proli007
(#) mikey hozzászólása Márc 8, 2009 /
 
Üdv mindenkinek! A kérdésem egyszerü, és tömör , és egyben noob-is... Szóval, hogyan kell egy IC-re feltenni a hütöbordát hogy az a leg hatékonyabb legyen?
(#) spikk válasza mikey hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
A lényeg a jó hőátadás, nagy felület, jó hővezető közeg. Szokás közé hővezető pasztát tenni, ami a felületek egyenetlenségeit kitölti (mert a levegő az nem jó hővezető). E mellett szükséges lehet valami szigetelő is (elektromos), de ha a hűtő minden mástól elektromosan szigetelt, akkor az nem kell.
(#) zoly15 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Nem,Nem hagyom a fenébe csak félreteszem egy időre..
Nekem az a válasz valahogy kiesett.. Pedig nagyon jó memóriám van..
Lehet hogy nem is olvastam? átszaladtam rajta?

Próbálok utánakeresni..

Üdv!
(#) matyko_78 hozzászólása Márc 9, 2009 /
 

Sziasztok

Valaki legyen szíves tudna mondani olyan oldalt ahol találok egy tartalmasabb táblázatot "kapcsolási rajz" jeleiről kérem ?

pl mint ez:
Bővebben: Link
Előre is köszönöm..

A hozzászólás író ablakban lévő URL gomb nem harap, nem szúr, nem ráz, egyáltalán nem veszélyes, és semmiképpen sem csupán díszítő elem. Kéretik használni! Frankye
(#) matyko_78 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 

Ezer köszönet köbzoli )
(#) johi2001 hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Helló!

Olyan kérdésem lenne, hogy az alábbi rajzon egy 12V relé kapcsolja a fűtést, én triakkal akarom kapcsolni, de nem tudom hogyan kössem be. Annyit értek, hogy a gate-ra megy a 12V és akkor kapcsolja az A-K között a 220V, kb. 10A, de a relé másik lába hová megy?
Mert ha a katódra, akkor nem megy vissza az áram?
Tud valaki segíteni?
Köszi!

hőfok.jpg
    
(#) Action2K válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Szia!
De igen! Rákerülhet a fázis az áramkörre és a kezelőszervekre. Miért nem jó a relés Neked? Vagy használj szilárdtestrelét.
(#) proli007 válasza johi2001 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Hello!
Nem elég érthető a kérdés. Ha Triac-al akarod kapcsolni a 230V-ot, akkor miért emlegeted a relét?
- De ha triac-ot használsz, akkor az áramkör kapcsolatba kerül a hálózattal.
- A triac-nak nincs anódja és katódja, lévn hogy szinte szimmetrikus felépítésű. Ennek A1 és A2, valamint Gate elektródája van.
- Az A1-et kell a +12V-ra kötni, és a Gate elektródát egy ellenálláson keresztül a tranyó kollektorába. A tápfeszültség +12V-ja így egyben a hálózat nulla potenciálja is lesz egyben. A fázist kell kötni a terhelésre, majd a terhelés másik végét a Triac A2 elektródájára.
üdv! proli007

(#) johi2001 hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Azért nem jó a relé mert gyakran kell kapcsolnia.
(#) johi2001 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
A mellékelt kapcs. rajzon van relé, azt akarom triakra cserélni, vagy bármire, ami 12V-al vezérelhető és 200V/10A körüli áramot tud kapcsolni.
Lerajzolnád, bár értem amit írtál, de megkösszönném.
(#) Flatlander hozzászólása Márc 9, 2009 /
 
Sziasztok!
Szerintetek egy 12x12cm-es 5cm magas borda elég lenne erre a végfokra?Esetleg még kap egy hűtűt is rá.Amugy 400w fet-es végfok.Előre is köszi

400W FET.jpg
    
(#) csezoli21 válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Heló feldobhatnád a nyáktervet beültetési rajzot! köszi heló
(#) Flatlander válasza csezoli21 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Bocsi de nincs meg nekemsem.Ami a képen van azt nem én raktam össze én majd a közeljövőben fogok veni egyet esetleg akkor tudok hozzá rajzot adni mert azt adnak hozzá.Egyik haverom már megcsinálta ezt majd megkérdezem meg-e van a rajz ha igen bescennelem.De nyákterv nembiztos hogy lesz beültetési és kapcs. rajz jár hozzá aszem.
(#) zacc válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Ha teszel ra ket ventilatort akkor es nem hajtod szet akkor szerintem eleg lesz.
(#) Szebence válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Ventillátor mindenféleképpen legyen rajta! Szerintem ne a bordát fújasd a ventivel, hanem onnan szívja el a meleglevegőt.

Esetleg még annyit megtehetsz, hogy a bordát lefújod fekete, matt festékkel (ha alapból nem fekete bordád van) a jobb hőelvezetés érdekében.
(#) Flatlander válasza zacc hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Hát az az igazság hogy néha lenne azért hajta rendesen.Max akkor vennem kell egy max 30cm hosszú és 12cm magas bordát.Arra akarnék 2db 12cm ventilátort az már úgy tutielég.Csak gondoltam hátha ez is.A tranyók nembaj h egymás mellet vannak?Vagy inkább rakjtam széjjelebb?Csak kell csinálnom egy szabályzót is vagy legalább 3állásba lehessen kapcsolni.Kis hangerőn nemkell ugyse,lenne egy közepes meg egy teljes fordulat.
(#) csezoli21 válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
oksi várom a rajzokat
(#) Szebence válasza csezoli21 hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
A cikkek vagy kapcsolások menüpont alatt találhatsz hőfokvezérelt ventillátor-fordulatszabályzót.
(#) Action2K válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Azért a hűtőtömb bordázottsága se mindegy! Inkább felületet kellene számolni (saccolni) a hűtőtömb mért adatai alapján, ebből három adatot tudunk, kettőt még nem: bordák száma, mélysége.
Ha a hűtőtömbről tettél volna fel képet, többre mentünk volna vele.
(#) Flatlander válasza Action2K hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Itt egy kép!

100_1019.jpg
    
(#) zacc válasza Flatlander hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Az a huto kevesnek tunilk az 12*5cm es 12cm magas.A szabalyzo amit emlitetel az izles kerdese .De azert jo lenne ha szereznel egy kapcsrajzot az erositorol mert meg kellene nezni rajta hogy melyik a szuperdioda mert azt ajanlatos a hutore fogni amit nem latok neked a nyakodon a fetek mellet.
Következő: »»   441 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem