Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   4 / 2208
(#) vasa válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Jún 30, 2006
Szerintetek hogy csinálták régen ezt a csöves zsebrádiót, ami elemrôl ment?! Van benne egy 1,5, és 8db 9V-os elem. Az max. 72V. Errôl megy az anódfesz?
(#) Gipszi Jakab 2 válasza seedz hozzászólására (») Szept 3, 2006
Helló mindenki !

A kérdésem a következő :Állítolag vannak bizonyos MOSFET Fetek amelyek közel olyan élményt adnak mint a csövek

Létezhet ilyen FET ?

Gipszi
(#) Kera_Will válasza Gipszi Jakab 2 hozzászólására (») Szept 4, 2006
Létezni léteztek csak nem éppen HFerkis teljesítmény végfokokban. FETRON-oknak hívták azokat az alkatrészeket amit kb a 60-70es években fejlesztették a csövek és a félvezetők közé. Akkoriban még tartott a "rivalizálás" a csöves és félvezetős áramkörök közt.

Emlékeim szerint félvez alapúak voltak csak az üzemi működési feszültség tartományuk volt sokkal magasabb így csöves áramkörökbe is beépíthetőek voltak közvetlenül. Igaz némi integráltság volt bennük több fetből állt az eszköz.
Érdekes öszvér megoldás volt. Aszem a telefonos technikában használták sokat ...
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 4, 2006
Hi! no meg is leltem a lényeget és jól emlékeztem ...

forrás : Bencze Tibor László - Elektron hobby 76 könyv
(#) Kera_Will válasza vasa hozzászólására (») Szept 4, 2006
Annó árultak olyat hogy ANÓD és FŰTŐ telepek !!!

Bementé helyi iparcikk bót és kértél 1 anód elemet és kaptál jó téglányi méretű és súlyú cink dobozt.
Volt rajta 2 drót kb.: 60-120 volt közti feszültséggel.

Nagyobbacska laposelem volt több cellából állt , lapos csak 3 db széncink cella (cellánként 1.5V), no akkor abban pl.: 90 volt kapocs feszhez kellett belőle 60 darab sorba kötve.

Fűtő elem góliát volt 1 2 darab az a csőtől függöt mit kért fűtés fesznek.

Ezekhez találták ki a TELEPES csöveket!
1T4T, 1S4T ... stb tipusokat.

Sok - sok rádiót építettek akkoriban, általában detektoros rádiók voltak csővel kiegészítve mint HF erősítő dolgozott napi 1 - 2 órás használattal 1 - 2 hónapig ment a tanyán/falun a csöves rádió a villamosítás előtti időkben (30-50évek).

Jobb esetben audion kapcsolás készült ez jó volt érzékenyebb volt csak 1 kis hátránya volt hogy gerjedés határon adta a legnagyobb érzékenységet.
Ezzel kellett "játszani" 2 kezes hangolású volt.
Ha meg begerjesztetted akkor az szomszédság utált mert ekkor adóként dolgozott és zavarta a környéket ...

Frekiben itt dolgoztak a vevők hosszú , közép , esetleg rövid hullám de az is csak az sáv eleje 1-5 mega közt esetlegesen ...
(#) Sigismundo válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 15, 2006
Helló mindenkinek!
Én egy elektronikában abszolút amatőr, de lelkes zenehallgató vagyok, aki szeretne segítségért folyamodni a hozzáértőkhöz.
Itthon van egy Videoton Szatmár nevezetű régi rádióm és valószínűleg tudnék még egyet szerezni olcsón. Az lenne a kérdésem, hogy nem lehet-e azt megoldani, hogy kiszerelném belőlük az erősítőt (muszály kettő, mert csak mono erősítő van benne) és így kapnék két "monoblock"-ot ami így már sztereónak tudható be. Lehetséges ez így, vagy hagyjam a fenébe és vagyek 2-300 ezerért rendes erősítőt (amire ugye nincs pénzem)?
(#) vasa válasza Sigismundo hozzászólására (») Szept 15, 2006
Én már csináltam Szatmárból erôsítôt, igaz mono, mert gitárhoz van.
A legfontosabb amiket használni tudsz: a trafók, és a csövek.
A régi ellenállásokat nem érdemes felhasználni, fôleg ha hifi lesz belôle, akkor inkább fémréteg ellenállásokat vennék a helyedben, mert az olcsó, és nem zajos. Van benne egy 50+50µF elko, azt felhasználhatod.
Kipróbáltam új elkóval is, de nem volt különbség.

Én új kapcsolást kerestem hozzá a neten (ECL86-hoz), és megtoldottam még egy ECC83-mal is.
De ha sztereót akarsz, akkor kell két ECL 86, és mondjuk egy ECC83. Akkor használhatod az ECL86 fél-fél triódáját fázisfordítónak, az ECC83 fél-fél triódáját pedig elôfoknak.
Találsz róla kapcsolást, google-ben pl...
(#) vasa válasza vasa hozzászólására (») Szept 15, 2006
Kiindulásnak, csak két ECL86-tal:
http://paulamps.com/6gw8-2.html
(#) Sigismundo válasza vasa hozzászólására (») Szept 15, 2006
Nagyon köszönöm a gyors választ!
(#) Gipszi Jakab 2 válasza seedz hozzászólására (») Okt 4, 2006
Helló mindenki !

kérdésem van e FET-ek között olyan amely karakterisztikája hasonlít a csőéhez ?


Válaszotokat köszönetel Gipszi
(#) boz6_gad válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Okt 4, 2006
Hello,

Ha csöves témában érdeklődsz lehet érdemes benézned a http://www.elektroncso.hu oldalra. Rengeteg erősítő leírást találsz pl.:
6C33C-B vel SE 15W-osat, vagy 300B-vel vagy GM70-el, vagy GU50-el, vagy 811-el de a jövőhéttől fennt lessz egy leírás az APX-100-ról is, és szépen sorban a többi BEAG-ról is. (Az erősítő leírások a cikkek között vannak, de kimenőtrafót is tudsz rendelni, olyat amilyet szeretnél olyan anyagra amilyenre szeretnéd. Ennek csak a pénztárcád szab határt éspersze csöveket, kondikat is.)
(#) Mate78 válasza boz6_gad hozzászólására (») Okt 24, 2006
Lehet hogy én is leporolom a csöveimet és befejezem az erősítőt amit elkezdtem...
A kimenőtrafót kell még megtekernem,meg egy két PL 500-as vagy 504-es cső hiányzik.
(#) szabi83 válasza Mate78 hozzászólására (») Okt 27, 2006
itt van pár csöves cucc.

üdv
(#) Mate78 válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 28, 2006
Köszi a linket,már egész jó dolgok vannak itt.
Már azt hittem hogy vége ennek a fórumnak,de látom mások is írnak...
(#) Mate78 hozzászólása Feb 7, 2007
Beüzemeltem az erősítőt,mivel a kimenő még nincs megtekerve,ezért kiszámoltam a menetszámáttételt,és helyettesítettem egy normál hálózati trafóval.Nem számítottam rá,hogy ilyen jól fog szólni így is.
(#) csiga123 hozzászólása Márc 15, 2007
Hello!

Van ITT egy egységcsomag: csöves gitár-előerősítő torzítóval.
Ha megveszem mi kell még hozzá?
A csöveket külön téppal kell felfűteni?
Mekkora táp kell hozzá?
Hello!
(#) Norberto válasza csiga123 hozzászólására (») Márc 15, 2007
Ha már előjött a "csöves téma", én is kérdeznék egyet. Az apróhirdetés rovatban egy illető nemrég jópár féle csövet elkezdett árulni...kérdésem: van köztük olyan típusú, amivel egy jóhangú, 20-30W-os erősítőt meg lehetne építeni? (az egyszerűség nem feltétel)
(#) Norberto válasza csiga123 hozzászólására (») Márc 16, 2007
Ha megveszed, kell még hozzá minimum egy anódfeszültséget előállító trafó/áramkör, illetve egy fűtőfeszültséget előállító trafó.
(#) vasa válasza csiga123 hozzászólására (») Márc 16, 2007
Én megvettem, szerintem Te ne tedd...
Sokat szívtam vele, és nem is volt jó (viszont drága).
Rengeteg kapcsolás van a neten, azokból építkezz.
Csöveket innen:
http://csobarlang.hu/csovek/arlista.html
vagy http://www.elektroncso.hu/lista.php
Trafókat régi csöves rádiókból is tudsz bontani (pl. Videotonokat lehet venni 1-2000 Ft-ért). Előfokhoz jók.
(#) Fólia hozzászólása Márc 17, 2007
Hali Hóó van még élet ezen a tájon ??

Van vaalkinek tapasztalata a Mundorf ( lehet hogy mint Mcap ??? ) Kondenzátorokkal ???
Kíváncsi lennék, hogyían váltak be, vagy nem .
Esetleg egy Mundorf kontra Nippon Chemikon összehasonlításról is szivesen hallanék ...

Előre is kösszönöm...
(#) csiga123 hozzászólása Márc 17, 2007
Vasa mi baj van az előfokkal?
Miért nem működött?
Most már működik?
Nekem minden féleképpen csövesKIT-kell...
(#) vasa válasza csiga123 hozzászólására (») Márc 17, 2007
Működik, csak nem jó a hangja.
Szerintem túl van bonyolítva...
Ha akarod, vedd meg...
Csöves előfokba szerintem istenkáromlás diódás torzítást tervezni... Erről ennyit.
(#) csiga123 hozzászólása Márc 17, 2007
Vasa irtam privit!
(#) Mate78 válasza Norberto hozzászólására (») Márc 25, 2007
Több hirdetés is van,ahol csöveket kínálnak,nem tudom melyikre gondoltál.mindenesetre sok olyan csövet láttam ott,amiből lehet erősítőt építeni,pl.EF80 előerősítőnek,ECC83 fázisfordítónak,EL 84,EL504 EL519 végerősítőnek,EZ80 egyenirányítónak.Én is hasonló csövekből építkezek.

Üdv.
(#) Mate78 hozzászólása Márc 25, 2007
Hali!

Lenne egy kérdésem:ha adottak egy kimenőtranszformátor adatai(vasmag,vasmagkeresztmetszet,menetszámok,huzalátmérő),de én egy más tipusú(nagyobb)vasmagra szeretném elkészíteni,mert az van otthon,akkor egyszerűen rátekerhetem arra is az előírt menetszámot az előírt átmérőjű huzalból,vagy a más típusú vas miatt módosulnak a menetszámok?
A feszültségáttétel végülis ugyanaz maradna...
Várom hozzáértők segítségét.

Üdv.
(#) barkácsoló válasza csiga123 hozzászólására (») Márc 26, 2007
Üdv!
Ha jóban vagy az angol nyelvvel mindenképpen nézd meg a http://www.ax84.com/-ot! Remek csöves gitárerősítő kapcsolások, előfok és/vagy végfok, egyszerűbbek, bonyolultabbak, és van egy fórum is rajta pár igen okos emberrel! Ott biztos találsz magadnak jó előfokot![/url]
(#) barkácsoló válasza Mate78 hozzászólására (») Márc 26, 2007
Én még nem tekertem kimenőtrafót, de annyit tudok,hogy a minőség a tekerés precizitásán múlik(talán ezért nem tekertem még ) Tehát ha egy kicsit gibe gurba a huzal a tekerés miatt, az már hatással van a hang minőségére, és
szóval ha kimenő trafót tekersz nagyon preckón kell megcsinálni. Persze ha nem "high-end" célokra csinálsz csöves erősítőt, hanem csak érdekesség képpen akkor megpróbálkozhatsz vele... Esetleg valamilyen antikváriumban vadászhatsz egy könyvet a kimenőtranszformátorokról, biztos hgy van róla valami...
Nézz körül itt:http://www.antikva.hu/
vagy ha ezek után nem akarsz mégse tekerni, akkor rendelhetsz kimenőtrafót(nem olcsó mulatság, főleg ha stereo erősítőt építesz ) a www.csobarlang.hu-ról
Ja és a válasz: nagyobb vasmagra is feltekerheted működni fog, csak torzulnak a felharmonikusok, stb nem biztos hogy élvezhető lesz az eredmény!! A nagyobb vasmagú kimenőtrafók elméletileg szebb hangot adnak, de azok tekercse az adott magra van tervezve. De a legjobb tényleg ha szerzel egy könyvet róla és tájékozódsz, akkor el tudod dönteni hogy mit akarsz valójában!! sok sikert! :yes:
(#) Mate78 válasza barkácsoló hozzászólására (») Márc 26, 2007
Hali!

Köszi a választ!
Venni semmiképpen sem akarok,magam szeretném minden egyes részét elkészíteni az erősítőnek,főleg,hogy már a vasmag is megvan.Néztem már különben a csőbarlang oldalát,horror árak vannak ott.
Én egyébként úgy tudom,hogy ha növeljük a vasmag keresztmetszetét,akkor javul a mélyátvitel.De a sáv többi részére milyen hatással van,azt nem tudom,ez érdekelne.

Üdv.

(#) csiga123 hozzászólása Ápr 20, 2007
Hello!
Csöves Előerősítőhoz kell kimenőtrafó?
(#) barkácsoló válasza csiga123 hozzászólására (») Ápr 20, 2007
Üdv! Nem,nem kell! Gitár előerősítőknél egy jó minőségű
22nF os fémezett poliészter kondival csatolják a jelet.
utána biktatnak egy volume potmétert, és presto!
Tehát nem kell :yes:
Következő: »»   4 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem