Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   476 / 3967
(#) proli007 válasza hüblerattila hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hello!
Alapból el megy az X1-es kondi is. Ha a tantál kondi, időzítő áramkörben van, akkor nem használhatsz helyette másikat, mert nem véletlenül van benne. (Sokkal drágább) Ennek szivárgási árama lényegesen kisebb, így ha sima elkót raksz bele,
- Lehet nem lesz semmi baj
- Lehet nem kapcsol
- Lehet az időzítés kapcsolási ideje sokkal másabb lesz

Válaszd ki számodra a leg megfelelőbbet ezek közül..
üdv! proli007
(#) simpali hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Szevasztok!
Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a műhelyembe szeretnék egy 12 voltos szivargyújtót bekötni.
Szóval, van nekem egy 24 voltos trafóm ami évek óta hibátlanul működik.
Adatok:
220/24; 6,3VA
Erről szeretnék én 12 voltot levenni, ám, hogy ha a szivargyújtóban nincs semmi bedugva, akkor a szivargyújtó ne kapjon áramot, s ha bedugom az Fm modulátor (mivel azt szeretném működtetni róla) akkor a szivargyújtóhoz tartozó lámpa is felkapcsoljon.
Válaszokat, ötleteket előre is kösz.

(#) proli007 válasza simpali hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hello!
De meg variáltad..
- 24V váltód van, de te 12V-ot szeretnél gondolom egyenfeszültséget. Akkor valami táp kellene hozzá, ami a 24V-ból 12V-ot készít. Nem?
- Hát ha nincs feszültség a csatlakozóban, akkor honnan tudja meg, hogy bedugtál valamit? Legfeljebb, ha kiegészíted egy kontaktussal a csatlakozót. Így mikor bedugsz valamit, az zár, rákapcsolja a 12V-ot és kigyújthatja a lámpát is.
- De a lámpa, valószínűleg többet fog enni mint az egész kütyü, amit beledugsz.
üdv! proli007
(#) hüblerattila válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hát maga a kapcsolás azt csinálja hogy 220 voltot kapcsolgat hangra, egy diszkófénynek a hangvezérlése. Egy lm 324es ic van benne. Akkor elvileg nem lesz gond belőle.
(#) szedavid válasza magellan4 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Szerintem ilyen, vagy ilyen....de ez csak tipp.
Talán nem csak pirossal működne (optikai tuning),
bár gyanús, hogy eddig csak piros fényűvel találkoztam...

Használd a LINK gombot!
Jav. szamóca
(#) simpali válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Nos igen, ilyen variálos vagyok!
Igen egyenfeszültéseget szertnék. Nem tudom, hogy milyen kontaktusrara gondoltál? Egy sima kapcsoló? Az izzó 5 watt teljesítményű, az fm modulátorról pedig fogalmam sincs. Akkor szerinted vegyek egy 12 voltos trafót?
(#) simpali hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Még valami. Fontosnak inkább azt tartanám, ha az Fm modulátort müködik akkor a lámpa is világitson, s kevébé fontos, hogy ha nem megy akkor ne legyen benne áram.
(#) csezoli21 hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Heló
Szeretnék építeni egy olyan elosztót 230 Voltra amibe lenne 1 olyan megszakító mint a villanyóraszekrényben, hogyha valamit rosszul csinálnék, akkor csak azt verje le ne az egész házban! Ehhez mi kell és hogyan kéne bekötni? válaszokat előre köszönöm heló
(#) moltam válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Vezel egy tetszőleges áramú automata biztosítékot.Vezel egy hagyományos elosztót.A fázist elvágod és közbeiktatod a megszakítót.Ha túlléped a leoldási áramát (már ha így hívják )megszakítja az áramkört.
(#) csezoli21 válasza moltam hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Oké köszönöm szépen heló
(#) moltam válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Szivesen.Csak arra figyelj hogy úgy dugd be hogy a fázist szakítsa meg.Fordítva is működne csak akkor lenne gond ha az áram megindulna a megszakítót kikerülve egyenest a föld felé.
(#) csezoli21 válasza moltam hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Oké figyelni fogok erre heló
(#) csezoli21 válasza moltam hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Ja és még annyi ezeknek mi a becsületes nevük? Mert így neten semmit sem találtam csak hogy tudjam kb mennyibe fájnak!
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Köszi
(#) moltam válasza simpali hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Lehet valahogy így meg lehetne.

szgy.JPG
    
(#) watt válasza moltam hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Ha leföldeled a bázist, akkor nehezen.
(#) moltam válasza watt hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Bocsánat ezt elrontottam.Újra rajzolom
(#) moltam válasza watt hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Remélem ez jó mert sosem használtam még műv erősítőt Ha a transmitteren (R1) eső fesz túllépi a R2 és R3 feszosztón beállított értéket a komparátor bekapcsol és kigyullad a lámpa.

szgy.JPG
    
(#) proli007 válasza moltam hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hello!
Tamás! Már megint kapkodsz! Ez nem lóverseny.
Az elgondolás közel jó, csak a kivitelezés teljesen értelmetlen.
Gondold át mit javasolsz. És ha már a szimulátorban rajzoltad, próbáld ki, modellezd le. És ha még soha nem használtál műveleti erősítőt, akkor annak működésére fordíts erőt - fáradságot és ne adj tanácsot olyan eszközzel, amit még nem is használtál!
üdv! proli007
(#) mizsei.robi hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Sziasztok!
tda1521-hez kell előerősítő?

(#) proli007 válasza simpali hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hello!
Gondolom az FM modulátor alatt valami Ilyesmire gondolsz.
- A kocsiban van bőven villany, ott nem probléma, hogy egy 5W-os izzó égjen. De a szivargyújtó lámpája sem akkor ég, ha be van dugva (legalább is én így emlékszem). A modulátornak van jelzése gondolom, nem értem mire jó egy lámpa a műhelyben, legfeljebb penyózásra. Mert a kocsiban arra, hogy sötétben megtaláld.
- A modulátornak gondolom jól szűrt feszültség kell, bár ami a képen van az állítólag 12..24V-ig működik tehát abban van tápegység. De a fogyasztásának ismeretére mindenképpen szükséged van, különben hogyan lehet hozzá tápot építeni.
- "az Fm modulátort müködik akkor a lámpa is világitson" Itt arra gondoltál, hogy amikor a modulátornak áramfelvétele van, vagy sugározza az FM jelet... Mert az nagyon nem mindegy.
- A kontaktus alatt arra gondoltam, hogy a csatlakozó házába be van építve (beépítesz) egy mikrókapcsoló, és amikor be van dugva valami akkor megnyomja a kapcsolót.
- A 12V-os trafó, célszerűbb lenne, mert nagy lesz a veszteség. De a teljesítményének meghatározásához a modulátor áramfelvétele is szükséges. Valamint azt is tudni kell, hogy a lámpa egyik pontja közösítve van-e a csatlakozó negatív pontjával vagy sem. (gyanítom, hogy igen)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza mizsei.robi hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Hello!
Hát az attól függ mekkora jelet akarsz a bemenetére kötni. Mert ha mikrofont, akkor biztos kell.
De ha megnézed az adatlapot, akkor láthatod, hogy 30dB az erősítése. 12W kimenőhöz 8ohm esetén kb. 10V kimeneti feszültség van a hangszórón. Tehát a bemenőjel ennél 30dB-el kisebb. Azaz kb. 300mV-ról már kivezérelhető.
üdv! proli007
(#) mizsei.robi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Szia! Telefonról vagy hangkártyáról akarom hajtani
Kösz a gyors választ!
(#) brezinajanika válasza SzervízMacska hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Amelyiken sok a 7szegmenses kijelző,minek készül?
(#) moltam válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Ezt az fm transmittert lehet feszosztóba rakni vagy a másik elleállás korlátozná nagyon az áramát?
(#) nagy hoho válasza desz hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Helló ! Ezt felejtsd el. Kár az időt tölteni vele.A trafókhoz vörösréz huzalt használnak ami lakk szigetelésű. Te nem tudod úgy lelakkozni mint a gyári huzal van. Ha 230 volt váltó átüt akkor még akár áram ütést is okozhat. Egy ilyen trafó kibontható rossz videóból,rádióból stb. De ha meg kel venni pár száz forintba kerül. Nézz körül a Vaterán.
(#) nagy hoho válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Helló ! Hát ne tetszőleges áramú kis megszakítót vegyél amit moltam javasolt,hanem nézd meg ,hogy a villanyórád alatt hány amperes van. Minden képen annál kisebb áramút vegyél,mert ha nagyobb akkor az óránál fogja leverni zárlat esetén.
(#) vtnagy hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Sziasztok!
Attól leéghet egy áramkör, ha a mérőműszert nem jól kötöm be? A fúró tápegységről van szó, amit építettem.
Jelen esetben az volt, hogy "terheletlenül" nem volt semmi baja az áramkörnek, nem melegedett, meg semmi egyebet nem produkált, de, amikor bekötöttem a multimétert, A-mérő üzemmódban, elfüstölt az egész.
Mikor a feszültséget állítottam be, akkor nem volt semmi probléma, utána kipróbáltam egy pillanatig magával a fúróval, ment is, csak érdekelt, mekkora áramot kap ténylegesen.

Üdv
vtnagy
(#) san398 válasza vtnagy hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
A fúróval sorba kapcsolva kötötted be az áram mérőt ugye?
(#) vtnagy válasza san398 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Nem volt bekötve a fúró, ezért vélem úgy, hogy önhibámból égettem le.
Következő: »»   476 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem