Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   59 / 399
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
D5 fordítva van!

Ennyit a prcizitásról, és most se vettem volna észre, ha más valaki, egy régebbi panel miatt nem szólt volna rám!

Bocsi, nem volt szándékos.

Alkotó
(#) Bencze.k hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Hali tisztelt nagyérdemű.
Van egy extra kérdésem.
Adott egy trafó 300W-s.
Megvan a trafó,a hidam 15A 2db 10.000 mikró
63v- s kondi. Szóval váltóban 40v van,egyen+kondenzátorok után 57 voltom,ami terhelés alatt 55v + - .Tudom jókor kérdezem,de mi a valószínűsége,hogy elhal a végfokom.Tudom hogy csúcsközelben járatom.De hol a csúcsterhelés amit egy 405 kibír? BD249c tranzisztorok,eredeti hamisítatlan hobbielektronikás (kész panelos) szerelés,és a szokványos 20éves rózsaszínű ellenállások... Szóval a kérdésem adott,légyszíves segíteni.Köszönöm előre.


Egyébként a személyes véleményem a 405-l,hogy ultra szépen szól,nem cserélném el semmire,és az hogy nagyon nem szereti,ha közvetlenül számítógépről kapja a jelet..Még annyit,hogy nem elektronikás végzettségem van,2hónapja kezdtem el a 405 építést,megvan minden hozzá,építettem hangszínszabályzót is.Szóval nem vagyok nagy spíler,de láma sem,úgyhogy a 2 között szeretném megtalálni az összhangot a magyarázás terén.
Köszönöm még egyszer,hogy elolvastad a beszámolómat,és türelmesen válaszolsz rá.
(#) hapro válasza Bencze.k hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Szia!

A félvezetőktől függ mit bír ki a Quad-405-öt. Függhet még a benne felhasznált kondenzátoroktól is, ha nem megfelelő feszültségűket raktál bele.
Nézd végig a felhasznált félvezetőidnek az adatlápját, hogy melyik mekkora feszt bír ki. Gondolok itt a végtranyókra, és a meghajtóikra.
Ahány voltos a kollektor-emitter feszültsége annak felét bírja ki maximálisan, mivel szimmetrikus tápos a Quad-405. BD249c kollektor-emitter feszültsége max 100V így azt ha bekapcsolod +-57V-ról akkor az el is fog halálozni azonnal.
(#) Alkotó válasza hapro hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Idézet:
„akkor az el is fog halálozni azonnal”


Ez egyáltalán nem biztos, de valóban meg van rá az esély.
A collektor-emitter fezsültségként megadott adat azt jelenti, hogy azt minimum tudja. Viszont semmit nem lehet arról kideríteni, mennyi tartalék is van valójában.
E miatt túl nagy a tönkremenetel kockázata, használj nagyobb feszültségű tranyókat. (pl. az eredetileg is ajánlott MJL3281A, jóval többet bír)
Csak egy kis megjegyzés: nálam is éppen +-56V-ról megy a QUAD és nincs gond a BD249C-vel, igaz nálam elég jó minőségűek vannak)

Alkotó
(#) ngyzoli válasza hapro hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
A készüléked valóban szép munka,gratulálok. Az L-alakú idom nem lesz egyszerű,ezt gondoltam.Ez még távolabbi terv jelenleg...
(#) Bencze.k válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
M E V 93 BD249c , M E V 92 242c a bal oldalon,
a jobb oldalon m e v 92 242c , p h i l i p n e s a 249 c,
1hete üzemkész,igaz lengő kábelokkal,minden csak ideiglenes,még nem jött meg a tervezett ház, ami egy b e a g a p t 100 háza lesz.
Amit furcsa nekem,hogy 3 ellenállásom /oldal nagyon melegszik teljesítmény függvényében,a bc300 is melegszik,kapott hűtőcsillagot,és egy 15x15 cm N M B ventilátor hűti.

Szóval összegezve a dolog,először megcsináltam,kipróbáltam,és aztán kérdezek.. Tartós hajtás nem lehetséges,mivel 50w / oldal a hangfalam még. Szóval fogalmam nincs,hogy egy nagyobb terhelés alatt mit fog csinálni, illetve menyit fog bírni. Esetleg valaki nem tud valami olyan kapcsolást amivel lehetne csökkenteni a tápot?
(#) Alkotó válasza Bencze.k hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Melyik rajzot csináltad meg? Melyikről is beszélünk.

Ha az én átrajzolatomról van szó, abban R7, R8, R30+R30', és R31+R30' melegedhet, de azok is csak egy kicsit, és a melegedés mértéke nem függ a kivezérlés mértékétől (persze odaírtam milyen teljesítményű ellenállás kell!).

BC303 nálam nem meleg, direkt megnéztem, de egy hűtőcsillag azért simán belefér.

A tartós kivezérléshez nem szokás hangszórót használni, ahhoz műterhelés kell, így mindegy milyen a hangszóród.

Alkotó
(#) Bencze.k válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
ez a panelom van,az eladó annyit mondott , hogy anno még a hobbielektronikától rendelte,egyben a kész panelt.Ennyit tudok rolla

DSC00030.JPG
    
(#) zoly15 hozzászólása Ápr 22, 2009 /
 
Sziasztok!
Eddig csak csupán nézegettem a Quad 405 -öt..
Most már kezd egyre jobban érdekelni, sőt nemsokára építeni is szeretnék egyet.. Illetve két végfokot..
Az alábbi kérdések merülnek fel bennem:
- Sok ember hozzászólását olvastam hogy ez ezért, azért nem jó..
- Most akkor valóban rossz vagy ő nekik nem tetszik?
-azt is halottam hogy nagyon nagy az alapzaj.... Igaz ez?
- létezik olyan 50-60W-os Quad 405 végfok változat? Nekem nem kéne a 100W-os mert az túl sok.. (ha jól tudom 100W-os létezik)
Egyenlőre ennyi..
A válaszokat előre is köszönöm...

Üdv!
(#) valve válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
- Ha jól megépíted akkor tutira nincs gond vele!
- Mindenkinek megvan a maga véleménye a Quad-405-ről, persze akinek elsőre nem jött össze és nem olyan a hozzáállása akkor annak ugyebár rossz az erősítő akinek meg elsőre összejön vagy megoldja a problémákat annak jó. De ha azt nézzük, hogy a kapcsolás mikori és az akkori mérnökök mit alkottak akkor azt kell mondanunk, hogy ez egy szuper erősítő.
- Alapzaj nekem egynél sem volt... (ha jól számolom vagy 9-et építettem)
- 50-60w. Szerintem építsed meg a 100w-ost soha nem árt és jó ha van benne tartalék...

Ha csak egy erősítő kell akkor építs bármi mást ami sokkal egyszerűbb mint ez. De ha megtetszett a Quad és nem csak a wattok-ért építed meg akkor én azt mondom építs egyet avagy kettőt.

(Régebb csak eladásra építgettem a Quadot, majd azután csak a nosztalgia kedvéért... )
(#) hapro válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Pont így vagyok a témával mint valve kolléga. Szerintem szuper jó kis végfok ez, és ha megépíted a 100W-os verziót, akkor annak meg nem kell megadni ami jár neki a +-50V tápfeszt, hanem mondjuk +-35V és máris kisebb teljesítményed lesz. Én is pont így...vagy 8-10-et építettem már, és kezdetben a kihívásért, most meg nosztalgiából, mert szeretem ezt a végfokot, és tök szimpatikus. Rosszat semmit nem tudnék róla mondani, nekem így jó ahogy van. Most is áll a szekrényben egy pár végfok panel készen, valószínű rápihen most a munkára.
(#) Cini hozzászólása Ápr 22, 2009 /
 
Sziasztok!

Igaz, már régen szóltam a témához, de azért folyamatosan figyeltem.
Kérdésem is az előzőekben felvetett tranzisztor hűtésre vonatkozna.
A T2-es jelzésű BC300-as tranzisztort kell hűteni vagy nem, esetleg nem árt?

Egy pár oldallal előrébb írtam, hogy hozzáfogtam egy ötcsatornás verzióhoz. Hát itt van a majdnem végeredmény.
Hozzáteszem ez az első ami Quad 405-öst tartalmaz.
Terveztünk hozzá egy öt csatornás DS 1804-et (a DS 1804 természetesen egy csatorna, de 5x) használó elektronikus potenciométert is, az még hiányzik, de készülget - na erre leszek igazán kíváncsi!
Remélem minőségben nem sokat vagy nem halhatóan rontja le a minőséget, ha igen, akkor lapát.
Várom az építő kritikákat!
(#) Cini válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
A trafó egy külön dobozban, nem fért bele a jelenlegibe, a hűtőborda meg csak ennyi és ilyen méretben volt itthon, így ez így lett belerakva.
Természetesen függőlegesen jobb a hőleadása, ez most így sikerült.

Köszönöm válaszod a tranyót illetően!
(#) Cini válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Igen, a dolog innen indul, ráadásul, ha jobban megfigyeled a borda tetejéből is van vágva (sarokcsiszoló 1mm-es korong, szép mutatvány volt) egy lamella magasság, mert a saválló előlap is természetesen méretben nem passzolt.
"Hozott" anyagból ennyire futotta.
(#) zoly15 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
valve, hapro:
Akkor megépítem a 100W-os verziót, de még nem most.. kicsit később.. adok neki kevesebb tápot..
"ha csak erősítő kell" no, ez nálam nem mindegy.. Számomra fontos a hangzás
Bár a hangsugárzókon is múlik..
Nekem nagyon tetszenek a régi, de jól bevált, működőképes kapcsolások..
No meg halottam jó hírét akkor megtetszett..
Csak ezek a kételyeim voltak, de már hála nektek eloszlottak..
Már csupán egy pár kérdésem maradt:
- Mennyire fűt a 100W-os verzió ha nem maxon használom? Illetve ha maxon használom akkor is mennyit fűt? Mekkora borda kell neki?
- Nyákterv fellelhető valahol? ( a gyári amit terveztek hozzá a mérnökök? Vagy csak egyedi tervezésű?

Üdv!
Köszönöm!
(#) hapro válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Több verziója létezik, én speciel a rádiótechnikás nyákot ajánlom. Nekem az jól bevált, és kész.
Ha alacsonyabb feszről hajtod akkor elég kicsi borda is elég lesz neki, de ha nagy feszről hajtod, és nem tekered fel akkor is elég a kicsi borda.
A hangzással nincs hiba ennél, mert akárhogy és akármit mondanak erről mégis mindenki ehhez viszonyít. Tudod a szöveg, hogy ez meg az sokkal jobb mint egy quad....

Én nem diszkózok vele, de +-50V-ról elég oldalanként egy-egy PII hűtőborda, ami a langyosnál nem volt még melegebb nálam még akkor sem ha kicsit feljebb tekertem a hangerőt. Szerintem nem az a tipikus kazán végfok. Azért ha a 100W-ot maxon hajtod akkor fogja termelni a meleget. A legjobb ha lefényképezed azt a bordát amit szeretnél beépíteni, és akik már építettünk ilyen végfokot, el tudjuk dönteni ránézésre, hogy jó lesz-e vagy sem.
(#) zoly15 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Úgy döntöttem hogy megépítem majd a 100W-ost 2x..
A borda így néz ki (korábban feltöltött képek:
- Bővebben: Link
- Bővebben: Link
Egy végfokot 1 bordára tennék rá... A borda alapja 1.5cm vastag, feltételezem nem lessz gond a hőeloszlással...
Ha egy oldal 100W-ot tud kiadni, bemenetnek elég neki 150W?


Üdv!
( a második képen jobb oldalt van állítva a borda..
(#) hapro válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Idézet:
„Ha egy oldal 100W-ot tud kiadni, bemenetnek elég neki 150W?”


Ezt nem értem.
Itt a trafó teljesítményére gondolsz? Mert ha arra, akkor oldalanként kell neki a 150VA trafó. Sztereohoz minimum 300VA.
A bordák majdnem mind külön-külön is jók. Az első képen ami van az több mint jó méretügyileg, a második képen a nagyobb méretű bordák bal felső, jobb felső, jobb szélsők, amin elem van, és ami az előtt van, ezek egy-egy oldalhoz tökéletesek.
(#) zoly15 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 22, 2009 /
 
Bocsi igen úgy értettem hogy egy oldalhoz 150W bemenő teljesítmény elég-e..
Akkor a sztereóhoz teszek olyan 350-400Va-est..
A második linken ugyan azokat a bordákra céloztam, azok vannak állítva hogy lásd a magasságát..
Oké, akkor semmi gond, elbír egy borda egy oldalt
Most ha nem gond eltenném magam holnapra..
Köszi a segítséget!

Üdv!
(#) tetyike hozzászólása Máj 3, 2009 /
 
sziasztok help kéne
van egy quad405-öm a kimenetén -48voltot mérek,

mielött kérdeznétek megnéztem mindent, a forrasztást,
a diodákat, tranyokat minden tuti.
de a tl071-es ic-nél csak az eggyik ágnál mérek 15 voltot a másiknál 0
pedig a zénerek és az ellenállások jók kiforrasztottam,megmértem öket
segitséget kérnék hogy mitöl lehet -48volt a kimeneten,
és az icénél mi lehet elöre is köszönöm
(#) bgsf válasza tetyike hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
A Zénereket hogy mérted? Szkópos adapterrel vagy csak megnézted hogy jó-e mint dióda? Letörési feszültség?
Ha az IC-d zárlatos akkor bizony a kimenet elmegy az egyik tápfesz felé! Egy megoldás van! Kicserélni az IC-t és a Zénert! Csak is így és egyszerre! Ha csak egyiket cseréled akkor lehet hogy a másikat kinyírja! Másik!
Nézd meg a zener diódák előtét ellenállásait!
Idézet:
„az ellenállások jók kiforrasztottam,megmértem öket”

Mivel ez megtörtént és látszólag jók, attól még lehet kontakthibás az ellenállás! Kiforrasztva és mozgatva érintkezik, de beforrasztva meg nem! Amíg az IC körül nincs rendben a dolog addig a kimenet is elhúzhat bármerre.
Szerintem IC, zéner és ellenállás csere! Ha akkor sem jó akkor valamelyik tranyó a ludas, emiatt lerántja a tápfeszt és mivel az zárlatban van ezért nem mérhető az IC-n tápfeszültség! Jó lenne áramot mérni a tápágakban és már ott kiszűrni a hiba okát!
Egyébként nem füstölt semmi sem?
(#) bgsf válasza tetyike hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Még a végtranyókat és a meghajtókat ellenőrizd le nem testelnek-e le a hűtőbordára! Már építettem több Quad-ot de még eddig mindegyik elsőre beindult és nem produkált hibát. Ráadásul 24 órás műterheléses próba alatt sem volt semmi gond, pedig volt úgy hogy az asztalterítőt az ellenállás (műterhelés: 3,3 Ohmos 10W-os ellenállásokból volt építve) kiégette! Kaptam is az asszonytól de ez már más téma! 1kHz-es szinusszal meghajtva és szkóppal figyelve 100W teljesítményen. Bár számításaim szerint csak 95W jött a kimenetre mert afölött már betorzított!
(#) tetyike válasza bgsf hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
ok köszönöm a tanácsot neki látok ic ,dioda, és ellenálás csere majd irok ha kész
(#) tetyike válasza tetyike hozzászólására (») Máj 4, 2009 /
 
kész köszönöm a segitséget, működik... :yes: :yes: :yes: :yes:
(#) Máté24 hozzászólása Máj 5, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni tőletek hogy a bd242c Lehet valmivel helyettesíteni mert nekem elszált mindkettő és nincs itthon pont olyan Segítsetek ha tudtok +-36 voltról megy nekem a quad 405. Előre is köszi a válaszotokat
(#) Alkotó válasza Máté24 hozzászólására (») Máj 5, 2009 /
 
Azonos polarítású, azonos tokozású, és hasonló határoadatokkal rendelkező tranyóval lehet.
Arra persze nincs garancia, hogy ugyanúgy fog szólni.

Javaslat a fentiek helyett: Elballagsz a boltba és veszel másikat 75Ft/db bruttó áron (most néztem meg az árat).

Ugyan nem tudom, de szerintem ezek a tranyók szelektíven nem mennek tönkre. Lesz ott más alkatrész is amit cserélni kell majd (pl. a végtranyók, de legalábbis az egyiket)

Alkotó
(#) ngyzoli hozzászólása Máj 6, 2009 /
 
Sziasztok.Kaptam egy régi építésű Quad-ot.Ez még a honosítás utáni első,kéttekercses verzió.Nem-e tudja valaki,h ebben is 6,9uH a kollektorköri tekercs értéke,esetleg más(nagyobb?) Érdekes a ferritmagos kivitel,ilyet még nem láttam...
(#) sixtek válasza ngyzoli hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Igen, ott is 6,8(vagy 6,9?)uH a tekercs.
Egy masik topicban Alkoto es mar forumtarsak beszelgettek errol a verziorol, en betettem kapcsrajzot is hozza.
(#) bensfregen hozzászólása Máj 6, 2009 /
 
Mélyentisztelt szakértők !

Quad 405 ből az Urbános verziót érdemes inkább megépíteni vagy a kalsszikus Rádiótechnikában közölt verziót?
Ki tud valamit valamelyik előnyére mondani ?
Melyik a jobb ?
(#) Nagy Tamás válasza bensfregen hozzászólására (») Máj 6, 2009 /
 
Szia! Nálam az urbános jópár éve kifogástalanul üzemel.Oszcilloszkóppal is mértem,és nem tudok rá rosszat mondani. De be lehet más helyről is szerezni quad-ot olcsóbban.pl giantsound -tól.
Következő: »»   59 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem