Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DDS generátor
 
Témaindító: faferi, idő: Jún 8, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 5
(#) faferi hozzászólása Jún 8, 2006 /
 
HALI!
úJ VAGYOK NÁLLATOK, DE HA BEFOGADTOK MARADOK
Tanulom a DDS-t , ez egy digitális vezérlésű füügvénygenerátor IC Nagyon okos, ajánlom figyelmetekbe. Csak saj nem értem mit mond ezzel.
Tuning words greater than 8000000 H (4000(LSB) 6000)
Arról van szó. hogy ahangoló szavakat nem 32 bitten, hanem 2x14-en várja. De hogyan gondolkodott, amikor a fenti erdményt kapta?
ha tudjátok, kérlrk vállaszoljatok.
Üdv!
lehet ide is:forumok@citromail.hu
(#) Frankye válasza faferi hozzászólására (») Jún 9, 2006 /
 
Szia!

Asszem jól fogod itt érezni Magad.
Sajnos a kérdésedre érdemben válaszolni nem tudok, csak egy apróságot jegyeznék meg:
Ez a fórum éppen azért készült, hogy a tudást tárolja, visszakereshetővé tegye. Épp ezért nem szerencsés, ha a kérdésre a választ "private message"-ben, vagy e-mailben kéred, mert így a többiek (és a később ide látogatók) nem fogják megtudni a választ.
Röviden: A választ ide, a fórumba kérjük!

Sok sikert!
(#) Ferkógyerek válasza faferi hozzászólására (») Aug 26, 2006 /
 
ÜDV!
Faferi nagyon jó a téma.
Én is építgetek DDS áramköröket és megoszthatnánk a tapasztalatokat.
Sajnos a programozásuk nekem magas
(mint általában mindenféle programozás)
ezért a kérdésedre sem tudok mit válaszolni.
Most éppen egy AD9951-el bajlódom, működik
de állandóan lefagy a DDS IC.
Ha foglalkoztál már VAGY BÁRKI MÁS itt a fórumon hasonlóval kérlek oszd meg osszátok meg velünk.
Köszi !
(#) faferi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 26, 2006 /
 
Üdv!
Sajnos, közben majdnem a feledébs merült a téma, mert másba fogtam. Pl. Müködik a PIC égetőm= szabad vagyok. Persze itt is van még sok dolog

Azt hiszem bele tudnám programozni egy PIC-be a doldait a DDS-nek. Azóta azt, hiszem megértettem a műköfését. Szivesen megostom bárkivel csak nagyon hosszú.

Persze, ha kerülne egy társ akinek penellje is van, az merőben megváltoztatná a dolgokat
Üdv!
(#) Ferkógyerek válasza faferi hozzászólására (») Aug 26, 2006 /
 
Szevasz Faferi !
Sajnálom hogy már nem foglalkoztat a DDS pedig szerintem izgalmas.
A programozást én úgy értettem hogy nem tudok saját kútfőből programot írni de a neten találtam több programot is .
Így tudom a DDS ic-ket PC-ről és PIC-el is vezérelni ez nem gond bár jó lenne ha tudnék
pic-re programot írni.
Eddig készítettem egy komplett áramkört AD9835-el
ezzel 0-20MHz-ig tudok szinuszt előállítani.
Ez az áramköröm tökéletesen működött PC-röl vezérelve amíg egy balesetben elhalálozott az AD9835 de majd újáépítem.
A mostani áramköröm AD9951-re alapul ezzel vannak néha gondjaim.
Holnap rakok fel képeket az áramkörökröl.
ÜDV
(#) Ferkógyerek válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 26, 2006 /
 
Hali!
Faferi ha gondolod elküldhetem az AD9951-es PIC-vezérlőprogramját tanulmányozás céljára, szerény 5000 soros programocska nagyon sokmindent tud pl. vobblerezni is lehet vele csak az a baj hogy a kommentek Németül vannak.
Nekem a programból csak annyit sikerült kisilabizálni hogy átírtam az LCD kijelzőn megjelenő szövegeket Németről-Angolra.
Jó lenne ha meg tudnám változtatni a referencia oszcillátor frekvenciáját és a DDS belső órajel szorzóját a programban.
(#) Ferkógyerek válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 27, 2006 /
 
Hali!
Íme az igért képek.
Mindkét áramkör elég ronda de csak a tesztelés miatt készültek, a véglegesített verziók remélhetőleg szebbek lesznek.
A 20MHz-es változat már bontás alatt van ezért hiányzik belőle néhány alkatrész többek között az 50MHz-es oszcillátor is.
A 160MHz-es DDS-hez pedig nem kaptam 80MHz-es SMD oszcillátort (elfogyott a RET-nél) így ideiglenesen beleraktam a régiből az 50-est ezért mutat olyan furán.
A 20MHz-est PC-ről vezéreltem a 160-ast PC-ről és mikrovezérlővel is tudom.
Az első képen a komplett 160MHz-es áramkör látható, a második képet azért raktam be hogy érzékeltessem az AD9951-es méretét (nem egy ősz hajszálat kívánt a beforrasztása ).
Ha valaki kedvet kapott a DDS áramkörökhöz és az eddigi tapasztalataimmal segítségére tudok lenni, vagy ő tud nekem segíteni az írjon ebbe a fórumba.

ÜDV !
(#) bbatka válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 27, 2006 /
 
Sziasztok!

Most még más témákon dolgozom, de nagyon érdekes a téma. Nem kizárt hogy egyszer szükségem lesz egy ilyen alkalmazásra.
Feltehetnéd ide azt a programot. Én is csak az Angolt beszélem, de lehet hogy akad itt egy Németes is és esetleg lefordítja.
(#) Ferkógyerek válasza bbatka hozzászólására (») Aug 27, 2006 /
 
Hello !

Íme a program.

dds.asm
    
(#) bbatka válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Köszi!
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Aug 28, 2006 /
 
Egyébként nagyon profik a nyákjaid.
(#) faferi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
Helo Ferkogyerek!
Vekem is tetszenek a nyákjaid. Miben tervezel? Vasalod, vagy fotózol?

Sajnos, a panel egeszét nem látom. Nem tidom miért kell rá 555-ös.

Úgy gondoltam, kikísérleteznénk a dolgot. Ez a biztos! Ama bizonyos panel alkalmas nene rá, hogy a megfelelő bitkombinációt küldenénk a DDS-be a másik végén figyelnk a DDS-ból kijövő kész jelet. Ahogyan ezt az ADI szimulátora is csinálja. Én sokat játszodtam vele, úgy hiszem megértettem.
Akkor!.
De van néhány eset, amelyik ellentmond az én algoritmusomnak. Ezért lenne jó kipróbálni.
Egy ilyen panel már helyből hasznos lenne. Hisz azt modják, nagyon pontos szinuszt állít elő és tudja fázisban is tolni. Ez remek. Volna.



Egy ilyen panelkészítő embert szívesen felvennék a címlistámra.... Ha nem vagyok terhedre, jelezd egy privát emaillal.
Rgds!
(#) Ferkógyerek válasza faferi hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
Szevasz Faferi !
A válaszok sorjában:
EAGLE nyáktervezőt használok nekem ez tetszik a legjobban.
A nyákokat fotózom ( a vasalásos technikát még nem próbáltam valószínű soha nem is fogom )
így is gondot okozott a 0.2mm-es vonaltávolságú maszk elkészítése.
A már több éve jól bevált technológia helyett kellett újat kidolgoznom.
Az 555-ös SO8 tokozásu IC csak a méretek érzékeltetése miatt van az AD9951 mellett.
Az a szimulátor program engem is érdekelne.
Többfajta DDS ic szimulálására is alkalmas?
A többit priviben!
ÜDV
(#) faferi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
Gyors vagy!

Akkor tehát sorjába.
Milyen az EAGLE verziószáma, mert az enyém erősen méretkorlátozott. Én tanulgatom a PROTELT, de az EAGLE is nagyon tetszett.

Én használom a vasalásos technikát: 10 szer olcsóbb, 10 szer gyorsabb minta fotózás. Igaz, minőségben, fele harmada, mondjuk vékony vonalak esetén. De egy vonalat itt is átviszek az IC láb között. A fotózásnál én úgy fele aránybanlemosom a művet. És ez költségben is időben is sok..

A szimulátor a másik gépen van a kedvenceim között, ma nem hiszem, hogy hozzáférek. Azért csak bombázzál azemailokkal, el fogom küldeni. Az ADI honlapján van, ha van türelmed megtalálod egydül is. analog.com
Üdv!
(#) Ferkógyerek válasza faferi hozzászólására (») Aug 29, 2006 / 4
 
HALI

4.11-es EAGLE-t használok az itteni eagle topicban van hozzá okosság a korlátok megszüntetéséhez.
Én a fotózásos technikára esküszöm és nem nagyon készítek selejtet persze a tecnológiát szigorúan be kell tartani.
Ami nálad gond lehet és csak ritkán látom leírásokban hogy a nyákot a fotolakk felvitele után SZÁRÍTANI kell !! én erre a célra külön kemencét építettem, és a levilágítási időt kisérletileg meg kell állapítani az adott körülményekhez és ha ez megvan a későbbiekben másodpercre be kell tartani.
De ez a téma másik topicba való.

Közben megtaláltam a szimulátort az Analog honlapján most nézegetem.
Mondjuk az a szinusz közel sem szinusz a felsőbb frekvenciákhoz érve.
A kimeneti spektrumot is kételkedve nézegetem
bár megfelelő műszerek hiányában csak egy keverővel tudtam úgy ahogy megsaccolni de nekem azért egészen más jött le.
Pl. némely diszkrét frekvenciák egészen nagy jelszintel képviseltetik magukat a hasznos jel mellett, de lehet hogy én tévedek.
(#) faferi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 29, 2006 /
 
Itt vagyok a mások gépnél.
A DDS szimulátor pontos címe:
http://www.analog.com/Analog_Root/static/techSupport/designTools/in...4.html
Próbáléjátok ki minél többen!!! Nagyon szórakoztató.

Azt a grafikont az alján én sem értem. De sebaj majd megmérjuk a felharmónikusokat. Bár már ott játnánk!
Üdv!
(#) Prinner válasza faferi hozzászólására (») Okt 1, 2006 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni!
Egy AD9835-öt akarok vezérelni párhuzamos portról. Az Analog Devices honlapján lévő evaluation board (pdf) kivezetéseit (SCLK, SDATA, FSYNC, DGND) az LPT port DB25-ös csatlakozójának hányas lábaira kössem rá?
(#) faferi válasza Prinner hozzászólására (») Okt 1, 2006 /
 
Hali! Már este 10elmúlt, de úgy látom rég írtál, ezért legalább egy kitérő választ.
Az ötlet szellemes..
A proharwer,(hardwerbook?) honlapon megvannak mindenféle cstalakozók. De szoftweresen is van lehetősőged válogatni a lábak között.

Üdv!
Faferi
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Okt 2, 2006 /
 
Hello!

2-SCLK
3-SDATA
4-FSYNC
18 és 25-GND

Táblázat 25 vs 36 pin centronics
(#) Prinner válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Megint segítségre lenne szükségem...
Megépült az AD9835-ös cucc, és látszólag jól műxik, mert a kapcsolókkal beírt adatok hatására színusz lesz a kimeneten.

De az ADI honlapján lévő ev. board-hoz való szoftverrel nem sikerült működésre bírni.
Feltűnt, hogy a program címe másfajta DDS IC-k típusát tartalmazza (de ettől még lehet, hogy jó az AD9835-re is). Ezután hiába módosítottam a beállításokat, de nem sikerült eredményt elérni. Szkóppal rámértem a portra, és a megfelelő lábak billegtek, amikor kellet.
Ha esetleg van valami ötletetek a beállításokkal kapcsolatban, vagy ha ismertek más progit is erre a célra akkor légyszi írjatok!

Köszi a múltkori gyors válaszokat, még valószínűleg többször lesz szükségem a segítségetekre.
Egy DDS lesz a vizsgamunkám és szeretnék egy kis bemutatót tartani a tanároknak.
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Hello!
Íme egy link AD9835
Bár ez soros porton kommunikál a PC-vel és kell hozzá egy PIC16f84-es, cserébe viszont tuti hogy működik mivel én is megépítettem és használtam amíg ki nem nyírtam a DDS-t (nem az áramkör miatt).
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Hello
Bocs hogy megkérdezem de nem hagytad ki véletlenül a szintillesztőt a DDS-ic és a PC között?
Az eb-n 74HCT244-est használtak erre a célra.
Amúgy csak találgatok miért nem működhet számítógépről.
(#) Prinner válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Nem hagytam ki, minden megvan benne ami kell, csak a BNC csatlakozókat és a jumpereket hagytam el.
Most sikerült tönkretennem az AD9835-öt. A kapcsolás gyakorlónyákon van és egy AT-s PC tápról kapja az 5V-ot. Vélelenül rövidrezártam a tápfeszt és azóta nem működik az IC. A referencia lábon nincsen meg az 1,25V. Gondolom a rövidzár után 7V feletti tranziens tette el láb alól.

Na mindegy, van még egy AD-m, hétvégén összedobom a te DDS-edet is, de csak pénteken tudok szerezni MAX232-őt.
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Hello!
Majdnem ugyanígy nyirtam ki én is a 9835-ösömet
Véletlenül a tápegységem 7V-on maradt és hiába volt az áramkorlát pont a normál áramfelvétel határára állítva amire leszabályzott a DDS IC-nek annyi lett
Tanulság: ezentúl berakom azt a 100 forintos 7805-öst.
(#) Prinner válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Hogyan lehet a 16f84 HEX-ét átírni f84A-ra?
Sehogy sem sikerült f84-est szereznem, viszont van egy nagykereskedésre való f84A-m. Csakhát, ha ezt akarom égetni az eredeti HEX-el, akkor hibát ír ki a progi (milyen meglepő )

HEX
(#) bbatka válasza Prinner hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Tényleg meglepő mert tudomásom szerint nincs különbség, legalábbis lényegi közöttük. Égettem már 16f84-re írt programokat 16f84A-ba. Kicsit írj részletesebben arról hogy milyen égető programot használsz, a config biteket hogy állítottad be , milyen égető hardvered van. Pontosan mi a hibaüzenet? A hiba nem a közöttük lévő különbségben lesz.

Rosszul vannak beállítva a config bitek
RC helyett XT legyen !
WDT kapcsold ki !

Ezektől még be kellene hogy égesse, legfeljebb nem futna a kapcsolásodban.
(#) bbatka válasza bbatka hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Még amivel próbálkozhatsz. IC-proggal visszaalakítod assemblybe. Majd a fejlécét és a csatolt inc fájlt átírod az MPLAB-ba és befordítod HEX-be.
(#) Gory válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Helló!

Már jóideje tervezek egy függvénygenerátort megépíteni. Eddig MAX038-assal akartam, de azt már nem gyártják, a rendelésemet meg 4 hónapja nem küldik. Az lenne a kérdésem, hogy ezekkel a DDS chipekkel lehe-t mondjuk szinusz négyszög és áromszög jelet előállítani. És az építésnél mennyire kell árnyékolni, meg figyelni a zajra?

üdv
(#) Prinner válasza Gory hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
A fent tárgyalt DDS-ekkel csak színuszt lehet előállítani, de az AD5932 tud háromszögjelet is.
Szerintem ez jó lenne neked, mert a színusz és a háromszög alapból megvan, a négyszögjelet meg könnyen előállíthatod, ha az egyik jelet komparátorra vezeted.

Éptésnél célszerű az egész nyákot eltakarni GND-vel, a tápfesz lábak mellé kerámia kondis szűrés, esetleg még néhány uH-is induktivitás is. A nagyfrekis vezetékeket rövidre kell venni, igyen pl. a kvarcoszcillátor kivezetése.

Röviden ennyi a szereléshez, az ic ESD érzékeny, úgyhogy földelt pákával és kézzel célszerű fogdozni/forrasztani. Amúgy egész jó eszközök.
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
ÜDV!

Prinner nem az "A" miatt lessz a gond, nekem is 16f84a-ba van égetve a program bármiféle változtatás nélkül.
Az égetésnél ahogy Bbatka is írta át kell állítani a configurációs biteket, azt ennyi.

Gory úgy tudom DDS áramkörökkel csak szinuszt lehet előállítani és szkópon nézve az sem lessz egy szépség.
Frankón szürt tápot kell neki adni és a kimenetére egy a legmagasabb kivehető frekvenciára méretezett aluláteresztő szűrőt tenni.
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem