Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   292 / 2500
(#) csezoli21 válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló
Mayan javaslatára megváltoztattam pár dolgot, és jelentem a brumm megszűnt
Nagyon meg vagyok vele elégedve
Köszönöm a sok segítséget
Helló
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
1. Az emberi fül teljesen érzéketlen a hang fázisára (többek között ezért lehetséges az MP3-as tömörítés), ezért csak akkor kell fordítva bekötni a hangszórókat, ha nem invertáló erősítőkkel együtt működtetjük.
2. Tételezzük fel, hogy van egy 32 V-os dc tápegységed, amiről egy egy tranzisztoros erősítőt szeretnél járatni 8 ohm-os hangszóróval. Ha a munkaellenállás 8 ohmos, és a tranzisztoron a tápfeszültség fele esik, a kimenő feszültség csúcsértéke 8V lesz. 8^2/8/8=4W kimenő teljesítmény 16^2/8=64W bekektetett teljesítmény mellett. (A maximális hatásfok ilyenkor 6,25%.) Ha a munkaellenállás 16 ohm, és a tápfeszültség negyed része esik a tranzisztoron, ugyanaz a teljesítmény kihúzható az erősítőből, 48 W befektetett teljesítmény mellett. (Ilyenkor a maximális hatásfok 8,33%.) Persze aki A osztályú erősítőt épít annak nem számít a hatásfok, csakis a hangminőség.
3. A folytó tekercs tényleg jobb megoldás az izzólámpánál, de úgy elveszik a Zenlite igazi fílingje.

Még egy tanács a munkaellenállásnak használt izzólámpa megválasztásához. Egy izzólámpa ellenállását nem lehet egyszerűen multiméterrel megmérni, vagy a ráírt adatokból számítani, ugyanis erősen feszültségfüggő. Pl. egy 230V-os 400W-os izzólámpa hideg ellenállása 9 ohm, míg üzemi körülmények között 132 ohm. Ha kisebb feszültségről járatjuk pl. 50V-ról, akkor a kettő között lesz valahol, érdemes megmérni a rajta átfolyó áramot.
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Köszi! Valahogy ebből azt érzem hogy te is építettél már Zen Lite -ot, vagy legalábbis szimpatizálsz vele...
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Most készülök egyet összerakni, 2db áttekercselt mikrótrafó szolgáltatná az energiát 60 V körül lenne a tápfesz, 4db porcelánfoglalat lenne a 35 cm magas doboz tetején. A hátán két darab jókora hűtőborda 4-4 db tranyóval, és egy 25A-es egyenirányító híddal. Egyenlőre 2x 10000µF lenne a szűrés, de amint lesz rá módom lecserélem min 47000-esekre. Kb. 400W nyugalmi, és 2x15W kimenő teljesítményt számolok.
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Na mondtam... De ez már nagyon komoly lesz..., hőerőmű... Majd képet mindenképp mutass. Meg hogy hogy szól. Gondolom azért nem a 0-ról jutottál el ide, csináltál előtte próbaverziókat belőle ?
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Voltak próbaverziók, deszkamodellen kb. 0,5W kimenő teljesítménnyel, úgyhogy ez lesz az első komolyabb "egytranyós" erősítőm. Júliusban lesz egy börze, arra vinni akarom, remélem elkészül addigra. Egyenlőre még a trafókat tekercselem. Már régóta megvan a két trafó, a hűtőbordák, és a tranyók, építhetnék belőlük quad-ot vagy valami hasonló AB osztályú erősítőt, de nincs szükségem több száz wattra, így jutottam el a Zenlite-ig.
(#) hapro válasza Cunici hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
"P1 allows a fine tuning of DC voltage at amplifier's output. Place P1 at it's half value for first power up, then turn it slowly for a lowest DC output voltage. Use a first quality compoment."
Ez kb annyit tesz, hogy P1 állítja a kimeneti offszetet, azaz azt, hogy ne legyen DC a kimeneten. 100ohmos jó minőségű 25 fordulatos helitrimmer potit kell oda tenni. Ezt is írják ebben az angol szövegben.
A P2 a nyugalmi áramot állítja be, ezt kell egyébként először tekergetned, méghozzá úgy, hogy 50-100mA közötti áramot állítsál be rajta. Ezt a biztik helyén tudod mérni.
angolul kb ennyit írnak erről: "Output MOSFET transistors works in AB class, their quiescient current is set from 50 to 100 mA trough P2."
Az a 2k5 az nem 2k hanem 2,5khom!. Az is jó minőségű 25 fordulatos helitrimmer poti.

Azt írják még, hogy a P2-t a minimum értékre állítva kell beépíteni, és a mérés másik egyszerű módja, hogy az R14 vagy R15 ellenálláson mérsz feszültséget, és ott 16,5mV értéket mérve jó lesz a nyugalmi áramod értéke.

A P1-ről még azt írják, hogy azt meg közép állásba tekerve kell beépíteni.
(#) kokmate válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Üdv!
Én is kipróbáltam az 1 tranzisztoros erősítőt, az eredetit BD139-cel. Működik de mély hangokat nem hallok tőle. Ne is várjak tőle többet? 4.7Kohm-os ellenállást raktam bele, 12 voltról üzemelem és egy 12V/5W-os kocsi hátsólámpa izzó van benne. Tulajdonképpen nem baj hogy nem tökéletes, mert lassan készül a másik A-osztályú erősítőm

zen lite.gif
    
(#) Cunici válasza hapro hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Köszönöm szépen. Ettől precízebb és érthetőbb választ nem is kaphattam volna.
(#) Mayan válasza kokmate hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Fettel sokkal jobb. Én az ízzóssal akkoriban nem is szórakoztam sima tranyóval sokat... Amit most csináltam a nagy fojtótekerccsel, fettel... na az viszont nagyon jó.
(#) uli hozzászólása Máj 8, 2009 /
 
Közben szerintem megtaláltam az ideűlis erősítőt.
Egy régebbi RT évkönyvből vadásztam ki.
Szerintetek jó lehet?
Uli

40W TR.jpg
    
(#) kokmate válasza Mayan hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Az a baj hogy nincs itthon fetem és legközelebb hétfőn tudok boltba menni. Találtam valami olyasmit, amire az van írva hogy:
K2039

Szerintem ez valami fet féle, de nem tudom hogy bele rakhatom-e
(#) csezoli21 válasza kokmate hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló
Így keresd az adatlapját: 2SK2039
Szerintem belerakhatod, de majd az okosabbak megmondják! Helló
(#) kokmate válasza csezoli21 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Szia!
Nem tudnád berajzolni a rajzomba hogy a FET-nek melyik melyik lába? Nem volt még eddig dolgom fettel.
köszi
(#) csezoli21 válasza kokmate hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
Helló
Így ha minden igaz,...
Ha nem majd kijavítanak, de én is ez alapján kötöttem be és működik,...
(#) kokmate válasza csezoli21 hozzászólására (») Máj 8, 2009 /
 
köszi szépen
(#) varttina válasza kokmate hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
2SK1058, BUZ900, BUZ905 speciális hangfrekis célra kifejlesztett FET-ek, hátrányuk, hogy sokba kerülnek, és nehéz őket beszerezni. Az IRFP FET-ek is jók ide, sőt még talán az IRF540 is.
(#) bereczk.jans válasza uli hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Nekem is tetszik a kapcsolás! Ha építed nagyon jó minőségű potikat használj, ha elszeretnéd kerülni a végdarlingtonok pusztulását. Valaki ebben vagy másik topicban épp ezzel a kapcsolással járt így a poti miatt!
Ha több időm lenne én is megépíteném. Értesíts, ha elkészültél!
Az RT. ÉK. 83-s évkönyv szerintem a legjobbak közé tartozik. (Építettem belőle "előző életemben 1 Fet+2tranzisztoros előfokú egyenesvevőt, melynek szelektivitása és hangminősége középhullámon lealázta a szupervevőket.
(#) djgombi hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Valakinek nincs véletlen olyan rajza ami 300 wattot tud 2 ohm-ra? Köszi szépen!
(#) proli007 válasza bereczk.jans hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„szelektivitása és hangminősége”

Részemre azért a két dolog között kis ellentmondás van..
üdv! proli007
(#) heroldbalu hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Hello gondoltam mutatok egy kis érdekességet:
5kW
120dB az a fájdalom küszöb.
(#) szamóca válasza heroldbalu hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
(#) uli válasza bereczk.jans hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Hello!
Mit hogy érted, hogy nagyon jó minőségű potikat használjak?
Ilyet, vagy ilyet terveztem beletenni. Esetleg ez van még amit felénk lehet kapni. Ezek szerint érdemesebb lenne valami drágábbat használni? De olyat hol lehet kapni? Ha mondanál egy boltot, weblapot, megköszönném. Nem szeretném, ha tönkremennének a TR-ok, nem szeretnék úgy járni, mint a VF3-mal.
Remélem tudsz segíteni. Köszönöm: uli
(#) varttina válasza uli hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Múltkor akartam venni két darab 100kohm-os trimmert, egy féle volt, 280 Ft-ért darabja, inkább úgy döntöttem bontottat használok. Úgy nézett ki mint a BC109-es, azzal a különbséggel, hogy a tetején volt a szabályozó csavar.
(#) Müszi válasza varttina hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Bontott paneleket 100Ft per db áron vettem a Börzén, máma
Abba is volt ilyen trimmer, nem is egy.
(#) varttina válasza Müszi hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Nekem is van jópár doboznyi olyan alkatrészem, amit talán sosem használok fel, de annak idején olcsón, vagy ingyen hozzájutottam. Úgyhogy nálam szinte minden van, mindig csak az nincs amire éppen szükségem lenne.
(#) tankos hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Üdv a fórumnak.
A következő problémám lenne.
Van egy JVC rádióerősítőm.
Az egyik csatorna recsegve szól.
Ahogy adom rá a hangerőt, egyre erősödik a torzítás és recsegés. A másikhoz képest a teljesítmény is kevesebb.
A végfok tranzisztoros, komplementer pár a 2SC sorozatból (úgy néz ki mint az STK IC-k még nagyságra is)
A készüléken a tápnál láthatóan már volt javítás.
Amúgy a tipusa JVC R-X 500 computer controlled stereo recevier digitális equalizerrel, nagyon sok mindent tudó rádióerősitő.
Mi lehet a probléma oka?
Ha van tanács szívesen fogadom, illetve ha valakinek kell így, akkor eladom.
Teszek fel néhány képet is.
Köszönöm.
(#) bereczk.jans válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Szelektivitás és hangminőség valóban egymásnak ellentmondó amíg az ellentkezőjét nem tapasztaltam Szegeden középhullámon kb 20 éve. Kommersz vevő nem tudta elválasztani a Petőfit, Novi-Sad-ot és Szabadkát - túl közel voltak. A Fet-s source követő nem terhelte a rezgőkört, +1 tranzisztor teljes bedobással nagyfrekvenciásan erősített, a 3. alig erősített, mert az emitterben lévő ellencsatoló ellenállással párhuzamos kondit kivettem a túl nagy erősítés miatt. Az AGC-t is kikötöttem. A hangfrekvenciás elő és végerősítő( TBA 820) előtt feszültségkétszerezős demodulátor volt. Ferrit antennával érzékenyen, szelektíven, zajmentesen és nagyon tisztán szólt. 8 -10 Khz sávszélességgel( + visszacsatolást nem alkalmaztam). Amennyiben érdekel néhány nap alatt előkeresem a rajzot!
(#) bereczk.jans válasza uli hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Mindegy melyiket teszed bele, csak ne legyen kontakthibás és a kivezetéseknél is jó legyen az érintkezés - ne legyen szakadás. 0 Ohm-os beállítással kezd az élesztést(minimál nyugalmi áram). Bemenet letestelése, P-vel fél tápfesz beállítása a darlingtonokon - óvatosan. Érdemes fél tápfeszültséggel próbálkozni! Primer ágba betenni egy 60W-s égőt biztosíték helyett ideiglenesen. Csak gyengén szabad izzania! Ha probléma a fél tápfesz, akkor 2 db 9 V-s elem sorbakötése.
(#) uli válasza bereczk.jans hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Remek! Köszönöm szépen a hasznos instrukciókat!
Az elkészítést jövöhétre tervezem, de lehet hamarabb elkészül. Mekkora biztosítékot használjak majd? 8 Ohmon fogom használni, előreláthatólak +-31VDC mellett.
Köszönöm: Uli
Következő: »»   292 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem