Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Négyvezetékes PC ventilátor
 
Témaindító: Ninoo, idő: Jún 9, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Ninoo hozzászólása Jún 9, 2009 /
 
A PCm-ben AFB0712HHB típusú ventilátor van.Míg el bírtam indítani a gépet, megfigyeltem, hogy a proci hőmérséklete felmegy 55 fok fölé, és itt le is kapcsol a gép.A ventilátor nem valami gyorsan pörög, de eddig sem volt gyors míg a gép jó volt.Valószínű, hogy a ventilátor a hibás.De...Szeretném valahogy lemérni, kimérni, megmérni akármi.De nem tudom a 4 vezeték közül melyik micsoda.Esetleg, ha tudnám, más fajta ventilátort is odapróbálhatnék.Neten semmi bekötést, lábkiosztást nem találok.
hegusp
(#) kobold válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Minden, amire kíváncsi lehetsz: link
Innen találtam, el sem volt dugva...
Témacímet kicsit igazítom, jó lesz úgy általában a négyvezetékes ventilátorokhoz.

Szerk.: gondolom, azt megnézted, nincs-e tele a hűtőborda porral - egy alapos kifúvatás olykor csodákra képes
(#) tiggersoft válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Beteheted helyette a 3 vezetékest is csak nem lesz PWM vezérlésed.
(#) Ninoo válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Ez eddig ok.A sence láb a bemeneti jel vezérlés, a control meg a kimeneti?Akkor ezt nem próbálhatom ki síma két vezetékes ventilátorral?Gondolom ha nem kap visszajelzést hogy pörögne, akkor leállítja a gépet is.Vagy még ad rá kakaót?
(#) kobold válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Idézet:
„A sence láb a bemeneti jel vezérlés, a control meg a kimeneti”

Lehet, hogy egyre gondolunk: a "sense" vonalon kapott impulzusokból méri az alaplap a ventilátor fordulatszámát, és a "control" vonalon keresztül állítja be.
Háromvezetékeseknél a vezérlés kimarad, csak érzékelés van (jellemzően sárga színű vezeték). Ha ilyet teszel rá, és az alaplap egyébként nem nyávog a hiányzó vezérlővonal miatt, akkor menni fog a ventilátor, csak mindig maximális fordulaton.
A PWM-jel mérésére oszcilloszkóp, vagy valami logikai analizátor kellene, de a visszaadott fordulatszám-impulzusokat frekvenciaméréssel is megnézheted.
(#) Ninoo válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Kétvezetékes ventilátort is használhatok?Mert ugye ott nincs mit kötni a sence lábra az alaplapon.Vagy ez nem befolyásolja az alaplap működését?
(#) kobold válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Kötve hiszem, hogy az alaplap letiltana azért, mert nem kap visszajelzést, így szerintem megfelel a kétvezetékes is.
Nem jut eszembe egyetlen olyan modult sem, aminek kifejezetten szüksége lenne a venti fordulatszámára, az csak amolyan design elem, és a fogyasztás, zaj csökkentésében játszik szerepet.
(#) Ninoo válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Akkor lehet, nem is ez a baj.Mert a gép 3-4 mp-en belűl leáll.Ennyi idő alatt a jó ventilátor sem lenne képes elhűteni a bordát.Vagyis a jó proci ennyi idő alatt nem melegszik 55 fokra, szerintem.De a proci is jó kell hogy legyen, mert volt mikor hűvösebb időben múlt héten "felállt" az XP.Vagy nem?
(#) greatman válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
A processzor és a hűtőborda között lévő hővezető paszta milyen állapotban van?
Jellemzően a paszta felkeményedése és leromló hővezetése szokott ilyen jellegű problémát okozni. A processzor képes pillanatok alatt olyan hőfokot elérni, hogy másodpercek alatt lelövi az alaplapot. Hidegebb időben pedig lehet, hogy még éppen határon mozog. Egyébként az 55 fokos processzornál még nem fog nagyon pörögni a ventillátor, tehát az akár még jó is lehet.
(#) Georgee válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Idézet:
„Kötve hiszem, hogy az alaplap letiltana azért, mert nem kap visszajelzést,”
Nekem anno letiltott, mert elfelejtettem bekötni a ventillátort, de ezt ki lehet kapcsolni, ugyanugy be lehet állítani, hol legyen az a hőfok, ahol kikapcsoljon a gép. De gép függő, a másik gépen egy két kábeles ventillátor van.
(#) greatman válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Pedig de. Ez BIOS függő. Létezik olyan lap, ami pillanatok alatt lelövi magát, ha nem kap jelet a ventillátor felől. Ez is BIOS beállítástól függ. De alap beállításban el kell hogy induljon, csak a speaker sipítozik észvesztően. Tehát egy CMOS reset, és el kell indulnia akár ventillátor nélkül is. És ha jó a hővezető paszta, és jól van fent a hűtő, akkor birnia kell egy darabig, ami nem 2 másodperc. Processzortól függően akár több perc is lehet.
(#) kobold válasza greatman hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Idézet:
„Ez is BIOS beállítástól függ”

Ezt akartam mondani, csak rosszul fogalmaztam. Mindaddig, amíg a letiltás letiltható , nem létszükséglet a visszajelzés megléte.
Ha van olyan alaplap, ami ennek hiányában tilt, és ez nem kapcsolható ki BIOS alól, a probléma ott kezdődik. Ez egy próbával hamar kiderül, és baj sem lehet belőle.
Az viszont biztos, hogy ha másodpercek alatt felizzik a processzor, akkor a disznóságot nem a ventilátor követi el...
(#) Ninoo válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Everest-tel néztem mikor még addig eljutottam, 56 foknál leállt.Mostmár a bios elött kilövi magát.Tehát akkut kiveszem kis időre, aztán vissza és start?Hőpaszta rendben, lágy és szétterül a procin(szétnyomja a borda).
(#) kobold válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Megcsinálhatod a reset-et, hátha a lekapcsolási hőmérséklet lett lehúzva (ne kérdezd, mi írta át, nem is biztos, hogy így van).
De az elmondottak alapján én már felkészülnék egy másik processzor kipróbálására (ne legyen igazam).
(#) Ninoo válasza kobold hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Proci kinyiffant akkor is ha néha elindul a gép?Ezt nem hinném.Olyankor megy 5-10 percig.
(#) kobold válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Jó, akkor ezt is tisztáztuk: néha megy, néha nem megy. Az utolsó hozzászólásod azt sejtette, hogy végleg behalt (
Idézet:
„Mostmár a bios elött kilövi magát”
).
Volt bontogatva a proci? Néha előfordul, hogy a szerelgetésektől valamelyik lábnál kontakthiba alakul ki. Ha már úgyis kiveszed az elemet, megnézheted ezt is, bár ha észrevehető nyomot látsz valahol, az már durva.
(#) vizor válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Véletlenül nincs rosszul beállítva a shutdown temperature a BIOS-ban ? Általában ez 70-80-90 fokra állítva szokott lenni. 56 fok még üzemi hőmérsékletnek számít (szerintem). Vagy rossz a hőszenzor a proci alatt.
(#) greatman válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Ha a hűtés jól van felszerelve, akkor nem is biztos, hogy az okozza a hibát. Sajna ilyen esetben 3 fődarab okozhatja a hibát jellemzően. A proci + hűtése, (ezt tételezzük fel hogy jó), alaplap, tápegység. Ezeket az elemeket ki kellene próbálni másik gépben külön külön.
(#) bbatka válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
55 fok az semmi egy procinak. Az én öreg P4 2,8Ghz-sem (2004) alapból 52 fokon indul ha a szobában 22 fok van. Gyakran 68-70 fokon jár minden nap már 5 éve. Be kell állítani a riasztási értéket és a lekapcsolási értéket és a ventilátor leállás védelmet ahogy javasolták a BIOS-ban. Nálam 80 és 85 fok.
(#) vision61 válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Nem volt esetleg kitakarítva a gép mostanában?
Épp a napokban került hozzám egy gép. ami a takarítás után produkált hasonló hibát. Bekapcsolás után néhány másodperc, max az XP bejelentkező képernyőig jutott el, utána egyszerűen leállt. Az előlapi Power LED továbbra is világított, de csak teljes áramtalanítás után lehetett újraindítani.
Mint később kiderült, a proci melletti memória modul tövében lévő por, vagy a modul bizonytalan érintkezése miatt volt.
Vedd ki a modulokat, a slotokat és a memória érintkezőit is takarítsd meg.

Hátha nálad is csak ennyi a gond.
(#) Ninoo válasza vision61 hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Még néhány dolgot átnézek.A géphez nem volt hozzányúlva elötte.A rendszer néha betöltődött, késöbb már egyszer sem.A porci hőfoka emlékeim szerint 46 fok körül volt régen, most pedig ,míg meg tudtam nézni, az említett 56 fok.Szerintem 55 fokra van állítva a lekapcsolási védelem.A biosba nem tudok belenyúlni, eddig sem tudtam, mert jelszavas.Pedig van reset gomb, akkut is kivettem, meg egy-két variációt kipróbáltam.Lehet, hogy gyorsan felszökik 55 fok köré és utána ott maradna, csak a biosban kellene felhúzni egy kicsit?Akkor eddig miért ment?Amiket írtatok a két vezetékes ventilátorról, azokat még megnézem(indul-e vele a gép,PWM ventit szkóppal, stb).
hegusp
(#) greatman válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Figyelj. Mielőtt bármit csinálsz, állítsd alap helyzetbe a BIOS -t. Lenni kell ugye egy cmos reset jumpernek, azonban ha nincs vagy nem találod, akkor vedd ki az elemet, húzd ki a tápot a konnektorból, majd zárd rövidre az elem csatlakozóit. Várj vagy 5 percet. Ez után már nem lesz jelszó az tuti. És simán alap helyzetben lesz a BIOS.
(#) greatman válasza Ninoo hozzászólására (») Jún 10, 2009 / 4
 
Továbbá, amenyiben a BIOS beáll a default értékekre, akkor tutira el fog indulni akár ventillátor nélkül is, csak majd jelzi hinaüzenettel, hogy CPU FAN hiba. De a gép nem fog leállni. Igazából én nem sokat variálnék a ventillátorral helyedben. Forog a venti? Azt mondtad igen. Elősször induljon el a gép, kérőbb ráérsz foglalkozni a ventivel, meg hogy szabályoz -e, meg stb. Ha elindul a gép, be tudsz lépni a BIOS -ba, akkor ott már azt is meg tudod nézni, hogy ad -e jelet, méri -e a fordulatszámot, a mért érték kb. valós lehet-e, stb.
Sőt, egyes BIOS -okba azt is tudod állítani, hogy egyáltalán szabályozzon -e a venti, vagy csak menjen.
(#) Ninoo válasza greatman hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Mindent lehúztam az alaplapról, még a memóriát is.Ekkor is max 2mp-ig megy a gép(de inkább azonnal leáll).Tápra rámértem a 12 és 5V-nál 11.7 és 4.8V van. Többit nem mértem.Találtam egy másik tápot csak annak kevesebb tűje van a csatiban két sorral. Azzal sem ment.Akkor alaplap, vagy proci? Vagy a csere táp sem jó azzal a csatival?Memória nélkül gondolom azért nem kellene kikapcsolnia. Esetleg behányt a proci hőszenzora? A proci alatt SMD kondi félék vannak az alaplapon.Az a szenzor? Biost reseteltem az egész művelet elött.
hegusp
(#) Ninoo hozzászólása Jún 24, 2009 /
 
Nem ventilátor, nem proci, nem alaplap.
Hanem a tápegység ment tönkre. Illetve nem ad annyit amennyit kell. Másik 24 tűs(asszem ATX2) táppal megy szépen. Megpróbálom a kondikat kicserélni.Ez egy HP-s 450W-os táp. Szerintem megéri.
hegusp
kösz minden segítséget...
(#) Busz hozzászólása Dec 21, 2013 /
 
Gigabyte alaplapomon 4 vezetékes rendszerventilátor csatlakozó van. A kérdésem az hogyha bekötök egy kétvezetékes ventilátort akkor annak fogja-e szabályozni a fordulatszámát? Mert ugye a hőmérsékletet az alaplap méri, és mint a tápegységek is tudnak 2 vezetékes ventit fordulatszám szabályozni akkor elméletben az alaplapnak is kéne tudnia nem?
Mert az egy dolog hogy mondjuk nincs visszajelzés hogy mennyit fordul a venti, de elméletben eznélkül is lehet szabályozni pusztán hőmérsékletre. Ha melege van az alaplapnak akkor max tápot ad, ha meg fázik akkor meg csak 5V-ot, ilyet nem tud?

Ui: nem akarok rábarkácsolni egyet amíg nem tudom hogy van-e értelme.
(#) samarazoli hozzászólása Jan 23, 2015 /
 
sziasztok!Nekem az a problémám hogy négy vezetékes a cooler és megy mint a porszívó Eddig bekapcsolás után vissza lassult , de most nem. A bios ban csináltam egy alapra vissza állítást de ez sem segített. Ideiglenesen egy programmal szabályozom de azt mindig be kell állitani. Mi lehet a baja?????
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem