Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   15 / 188
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
nem megy az oszcillátor, ez 100%.

Nézz csak körbe a komparátor környékén, mert ez a legkritikusabb rész.
Én már vagy 5x összeraktam próbanyákon, eddig mindig volt benne hiba az elején.
Hol egy zárlat, hol egy szakadás, hol egy hibás kondi...

Általában a 2-3 lábak környékén szokott bibi lenni, illetve az 5-6 lábakat elfelejtem összekötni. A rajzon fel sem tüntetik, de azért kösd össze a kettőt!

Jah, és használj LM311 - et!!!
(#) koadi válasza zombee hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Köszi, hogy segítesz! Bocs a megijesztésért, LM311P-t használok, csak véletlen elírtam! Összekötöttem az5-ös a 6-os lábat, de nem nagyon lett változás, amíg ki nem cseréltem a 100uH-s induktivitást! A 82-essel már márhető a freki, és úgy 230kHz környékén urgál.
Nemtudom, a frekit úgy kell kiírnia, ha összeértetem a mérőlábakat, vagy mindíg?
Kalibráláskor csak egy pillanatra húzza meg a relét, ugye?
(#) koadi hozzászólása Júl 1, 2009 /
 
De várjunk csak! Lehet, hogy nem a jó programot tettem rá a PIC-re!
Nincs meg véletlen valakinek a kimondottan azehhez a kapcsoláshoz való PIC-progija?
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Hello.

Csak akkor fut az oszcillátor, ha a tekercs és a kondi is be van kapcsolva a rezgőkörbe. Kondi alapból mindig benne van, a tekercset pedig a kapcsolóval változtatja h. belegyen-e kapcsolva vagy sorba legyen vele kötve a külső tekercs.

A relét csak kalibráláskor húzza meg, hogy bekapcsolja a rezgőkörbe a kalibráló kondit.

Az én ATMega16 - os változatomban a relét minden bekapcsoláskor meghúzza(és akkor kalibrál), azaz a kalibráló gomb lényegében egy RESET-ként van bekötve.
(#) koadi válasza zombee hozzászólására (») Júl 1, 2009 /
 
Na, így már értem!
De az enyémben úgy kell lennie, hogy kalibráláskor csak egy pillanatra húzza meg, vagy behúzva is kellene maradnia?
(Amúgy végülis rájöttem az enyém hibájára: az elektronikai boltos fickó kicsit mellényúlt, és a 3 féle 5V-os reléjéből a 4.-et adta, ami 12V-os..
Így a relé halhatóan meghúz, de attól még nem vezet..)
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Tudtommal nem kell behúzva maradnia.
Amúgy meg implementálás(vagyis szoftver) függő hogy behúzva marad-e.
Attól hogy be van húzva még lehet mérni vele, de akkor máshogy néz ki a megoldóképlet kondenzátorra és tekercsre is. Ezt is a szoftver tartalmazza.
Szal az enyémet bármikor át tudom alakítani úgy hogy behúzva maradjon, és átírom a képleteket.

Nah igen. Az enyém itt tart:
Egyelőre csak frekit számol, a kiértékelő rész majd később lesz kész. Megírtam assembly-ben a frekvenciaszámolót úgy, hogy számlálás közben a 7+1 szegmenses LED-es kijelzősort is multiplexálja, azaz mérés alatt mutatja az előző számlálás eredményét.
Kiértékeléskor egy pillanarta levillan(elsötétül), de alig észrevehető.

Amúgy meggyűlt vele rendesen a bajom, mire elérkeztem odáig hogy már csak az utolsó számjegy ugráljon. Lényege az egésznek, hogy a számláló ciklus teljesen ki van egyensúlyozva. Azaz, akár történik megszakítás akár nem, akár van kijelző-multiplexálás akár nincs, mindig ugyanannyi ideig(órajelig) tart. Ha jól emlékszem, 37 órajelig. Ezzel 540 kHz a maximum freki 20MHz-es kaviccsal. Alapállásban 404kHz.

Az LCD-s változattal az előbb lemértem két mikrosütő trafóját. Egyik le volt égve másik nem. Beugratós kérdés: melyik a rossz?
Primer tekercsek: 50mH és 2.95H
Szekunder tekercsek(csak frekit érdemes): 37.5kHz és 178Hz

Hamarosan kész lesz a LED kijelzős változat, már csak vékony zöld plexi lap kell hogy legyen ablaka. Zöld, mert azzal jobb a kontraszt.
(#) koadi válasza zombee hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Ahaaa, sok sikert a művedhez!
(#) zombee hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Kicsit lusta vagyok, már csak a szoftvert kell helyrepofozni és a dobozt lezárni.
Egyelőre csak frekvenciát mér(100uH + 3.3nF).
Jobbon a JTAG, baloldalt van a módváltó kapcsoló, a RESET-et még nem tudom hogy kötöm be...
Itt van pár kép is.
(#) levi18 válasza zombee hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Gratulálok, szép munka. Milyen mérérési tartományai lesznek?
(#) zombee válasza levi18 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
10nH - 500H
A 10nH - s egység elég kicsi, lényegében a hozzávezetéseknek is bőven van 20-30nH - nyi induktivitása.
A 500H pedig óltári nagy egység, gondolom senki nem veszi komolyan hogy ott még pontos tud maradni a műszer.
Inkább úgy mondanám, hogy szoftveresen nem tiltom le a 20H fölötti tartományt(20H körül max 10%-ot tévedhet). Ez egy ajándék a készülék használóinak, hogy nem tilt le 20H fölött.
Pl. egy mikró szekunder tekercse kb. 107H volt a műszer szerint, de benga is voltam mert simán lemérhettem volna az áramát 230V-on...
(#) szabi83 válasza bundyland hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Mindegy, vettem mind a két fajtából
(#) denon888 válasza zombee hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Esetleg publikálod egyszer?
(#) zombee válasza denon888 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Elég sokat szívtam vele, de a megépítésben segíteni fogok.

Amúgy meg is lehet majd vásárolni. Indulóárnak kb. 4000Ft-ot szánok táp nélkül.
(#) koadi hozzászólása Júl 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Háát, mindenképp kellene egy kis segítség, mert nekem már lövésem sincs, hogy mit ronthattam el.
Kimondottan ezt az LC mérőt építettem meg, de sajnos a frekvenciát nem tudom beállítani, mert:
tekercs nélkül a freki 0 és 1 között ugrál.
82uH és 100uH tekerccsel is Over Range-t ír ki,
viszont 470uH tekerccsel 150kHz körüli a frekvencia, és csak az utolsó számjegy ugrál.
Kis porvasmagos tekerccsel már be tudtam állítani egy 500kHz-es értéket, de azzal nagyon instabil a frekvencia.
Valakinek volna esetleg ötlete? Csak mert nekem már tényleg nincs..
Előre is köszi!
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Tekercs nélkül mindig nulla a freki!

A többi viszont nagyon érdekes, mert 82uH-s tekerccsel kb. 360kHz kéne lennie(2.2nF kondival).

A rezgőkörödben valami biztosan nem jó, erős nemlinearitásszagot érzek, mivel kiszámoltam a kondidat a 150kHz-es frekin, ott 2.2nF jött ki, holott 1.0nF kellene...
(#) koadi válasza zombee hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
A nemlinearitásszag az most jelen esetemben mit jelent?
Két féle, 1nF-os 1% és 5% tűrésű kondival is próbáltam. Multiméter szerint 1nF közeliek, úgyhogy nem hiszem, hogy ezzel lenne a probléma.
Most kipróbáltam, hogy leszedem az összes relé alatti kondit, és érdekes módon így is ugyanúgy működik! (csak most a 470uH induktivitással 239kHz a freki)
A kalibrálókondit is levéve már minden tekercsre Over Range a válasz.
A Reed mindíg vezet, csak kalibráláskor kapcsol ki.
(#) koadi válasza zombee hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Teszek fel néhány képet az általam használt kondikról és induktivitásokról.
(#) mex válasza koadi hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
[quote][/quote]A Reed mindíg vezet, csak kalibráláskor kapcsol ki.[quote]
Az enyémben emlékezetem szerint pont forditva működik.
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Júl 5, 2009 /
 
Hello!

A nemlinearitás nem a kondira és a tekercsre vonatkozik, hanem az egész rezgőkörödre.
Nemlineáris a rezgőköröd, ha 2x - nagyobb rezgőköri kapacitásnál nem gyök-ketted lesz a frekvencia.

Vagyis, ha alkalmazod a Thomson-képletet két kondira, majd párhuzamosan kapcsolod őket és úgy is kiszámolod, az eredmény eltérő lesz.
Pl. nálam a 220nF - os kondit 280nF - nak látja, de az 1nF - osnál nem sokat téved. EZ A NEMLINEARITÁS.

A nemlinearitást minden esetben az oszcillátor köré épült alkatrészek adják, ezek közül különösen nagy hibalehetőséget hordoz a két 10µF - os kondi és az 1kOhm-os felhúzó ellenállás. A 100kOhm-os és 47kOhm - os ellenállásokat is nem árt ha beméred. A rezgőköri kondi+tekercs is kritikus, kondinak mindenképp fólia legyen(a kerámia instabil), a tekercs pedig "pötty" kivitelű, az ellenállásforma nem valami megbízható.

Képzeld el, hogy a negatív visszacsatoló körben lévő elkó kiszáradt. Alacsonyabb frekinél a jelszint drasztikusan csökkenni fog. Az oszcillátor erősítése annyira lecsökken, hogy csak alacsonyabb frekin képes működését fenntartani. Nálam kb. így áll elő a nemlineáris működés.
(#) zombee hozzászólása Júl 5, 2009 /
 
Amúgy meg nem igazán értem ezt az önkalibrálós dolgot.
Persze, persze, van egy nagyon pontos kondi amihez hozzászinkronizálunk. Na és?

Ez a kapcsolgatósdi, a relé egymással szemben álló fegyverzetei, hozzávezetései állandó zavart jelentenek. Nem beszélve arról, hogy a relé elektródái sem érintkezhetnek pontosan, és nagy frekinél antennaként viselkedhet.
Mi van, ha inkább ezt a nagyon pontos kondit(amit SEHOL nem lehet kapni) építjük bele a rezgőkörbe?

Egy 1nF - os kondi a hőmérséklet hatására kb. 10pF - os tartományban mozog. A kondi értéke pedig pontosan egyenes arányban áll a mért értékkel. Ergo, nem mindegy az az 1%? Látott valaki Reed-relét egy 30000Ft-os Maxwell műszerben? ÉN NEM!

Jah, igen. A kondi. Ha ismerjük az értékét, akkor a tekercset is kiszámolhatjuk az alapfrekiből. A multiméteresek kicsit tovább mennek, náluk a tekercs is bele van táplálva az eszközbe.

Nah, szerintem ezt az egész önkalibrálós vackot félre fogom dobni. Nem az a cél hogy 56nH - s tekercseket készítsek az URH rádióhoz(különben is, azt már kézzel is lehet, netes számolóval). A műszer lényege, hogy az ember képes legyen kicsi és nagy tekercseket bemérni, elkészíteni, trafókat tekercselni és a csatolásukat mérni.

Pl. a mikró trafóját is kimérte hogy melyik rossz melyik jó...
Kapcsolóüzemű táp trafójánál pedig a csatolás nem mindegy.
Ha túl gyenge(nagy a szórási induktivitás) akkor újra kell tekercselni, különben le fog égni valami a primer körben...
(#) zombee hozzászólása Júl 5, 2009 /
 
Hosz az összes k***a vére folyjon patakokba!

Rájöttem, hogy az ATMEGA16 - ban van hardveres számláló is. Eddig is tudtam, de csak azt, hogy a kontroller órajeléből táplálkozik. Hát nem! Van ugye a T0 és T1 elnevezésű lábak. Ezek fel/lefutó éleire fel lehet programozni...

Sejtettem hogy a PIC is tud ilyet, mert 4MHz-es kavics nem lenne elég. Fizikai képtelenség hogy egy 500kHz-es jelet képes legyen szoftveresen lekezelni.

Ez alapján ATMEGA16-ra akár C-ben is megírhatom a programot(6x8 szegmenses kijelzősoros változat), illetve ATTINY2313-ra(LCD-s és VFD-s változat) továbbra is assembly-ben(2KB memória miatt), immár 4MHz-es kristállyal.

Nem lenne utolsó dolog ha ATTINY25 - re is meg lehetne valósítani, a VFD kijelzőimhez elég 3 láb is.

Nah, ez a számláló ugyanúgy működik mint az időzítő, sajna nem lehet előosztást alkalmazni. OCR módban számlál, ki lehet olvasni. Ha lejár az OCR, akkor IRQ generálódik(felsőbb helyiértékek növelése), és a számlálót is ki lehet olvasni(legalsó helyiérték).
Ezzel párhuzamosan futhat a 4MHz-es kavicsra épülő belső interrupt, ami elvégzi a kijelző multiplexálást, illetve időnként a mérés kiértékelését.

Na mindegy. A mostani frekiszámlálóm 400kHz-en kb. 300Hz-et téved. Ha négyzetre emeljük, akkor is kb. 1-2 ezrelék a hiba.
(#) Moderátor hozzászólása zombee hozzászólására (») Júl 6, 2009
 
Kedves Zombee!
Nyomon követjük alakuló műszered építését, azonban kérlek ne határolódj el a szakmaiságtól (kvarc->kavics), és úgy szólj hozzá, hogy ha egy kívülálló (aki nem ismeri a témát) olvassa a hozzászólásaid, akkor nagyjából tudja is, miről van szó. Jobb lenne a jövőre nézve csak minden fontosabb eredményt közzétenni, de ezeket is olyan formában, hogy ebből tudjunk mi is hasznosítani valamit. Csak a szoftverről írsz, de 2-3 oldalt visszalapozva se látok kapcsolási rajzot, vagy a mérés elméletére vonatkozó leírást, nagyon belemélyültél a programozás részleteibe.

Mindezen "letolás" mellett kitartást, és cikket várunk az elkészült műszerről. Úgy kapsz gratulációt, és elimerést is.
(#) zombee válasza (») Júl 6, 2009 /
 
ok.
Majd lesz rajz is, amúgy kb. pár lappal korábban már mutattam egyet, igaz, az az LCD-shez volt.
A csatolt linkelt kép a mostani állapotot tükrözi, amikor a rezgőkört rákapcsoltam a T1 bemenetre, mely a 16 bites TIMER1 - et gerjeszti, ennek értékét folyamatosan kiírja a kijelzőre.

DSC00222.JPG
    
(#) zombee hozzászólása Júl 6, 2009 /
 
Amúgy légyszíves valaki el tudná árulni, hogy a relés kalibrálásnak mi értelme van?
Jólvan, addig oké hogy a mérőkondi meg tekercs értéke folyamatosan változik. Összeállt a végleges frekvenciamérőm is, 525kHz körül mozog, és 10°C - os hőmérsékletingadozás kb. 600Hz frekvenciaváltozást vált ki úgy, hogy hidegben nagyobb a freki.

De a MILITARY kalibráló kondi sem menekülhet eme átok alól, ő is változik, nemdebár? A relé, a hozzávezetései, a fegyverzete pedig mind-mind parazita kapacitást hordoz, ami számomra megkérdőjelezi a kalibrálás pontosságát és eredményességét. A tranzisztorról pedig hallani se akarok!

Szerintem elég, ha egy jó minőségű fóliakondit teszünk be, amiből bekapcsoláskor meghatározható a mérőtekercs induktivitása. Még megnézem, hogy a kondi vagy a tekercs érzékenyebb kevésbé a hőmérsékletváltozásra(én a kondira tippelek), annak az értékét fogom rögzíteni az EEPROM-ban. Ha mégis úgy alakulna hogy nem okoz különösebb hibát, mindkettő értékét rögzítem, így bekapcsoláskor azonnal használható és a vezeték se zavar be. Amúgy a vezetéknek is van kb. 4-5pF kapacitása... Emiatt persze előfordulhat hogy mínusz egy-két pikofarad - ot fog mutatni üres állásban, de szerintem ez bőven elmegy. Zárójelben jegyezném meg, hogy a legtöbb multiméter(még 15000Ft körülieké is) felbontása 10pF-os...

Ja igen. Említettem az EEPROM-ot. Hiába írok róla cikket, hiába írok le mindent az ütánépítők kedvéért, ha egyszer nem sikerül beszerezni/kisakkozni egy teszem azt 9.8732 nF - os kondit, ha éppen egy olyan kerül bele az enyémbe. Elektronikai boltokban sem fogsz 0.5% - os tűrésű kondit kapni, max ha betörsz a honvédség raktárába. Ezért jónak látom, ha a kalibrálást az utánépítő is el tudná végezni az EEPROM-ba írandó kapacitásérték(és esetleg induktivitás) beállításával. Ezután a készülék már csak a hőmérsékletváltozásra lesz érzékeny, 0°C - 40°C között kb. 6% - os eltérés. Szerintem ennyi pénzért nem nagy dolog, főleg, hogy a 15000Ft-os multiméterek is többet tévednek, ráadásul ez a cucc automatikus méréshatárváltással is rendelkezik ami kárpótol mindenért...
(#) zombee hozzászólása Júl 7, 2009 / 1
 
Üdv megint mindenkinek.
Megosztok egy képet, mely a kijelző bekötését(tranzisztorokkal) tartalmazza. Csak egyetlen tranzisztorbekötést rajzoltam le teljes egészében mind a pozitív, mind a negatív oldalon, bízok benne hogy a kép alapján egy kezdő is képes lesz megfelelően bekötni őket.

Mindeközben körvonalazódik a megépítés és kalibrálás része. Az EEPROM-ban a mérőkondi kapacitásértékét ÉS az alapfrekvenciát kell majd eltárolni. Ehhez nagyon közel kell elhelyezni egymáshoz képest a mérőkondit és tekercset, majd összekötni mindkét lábát úgy, hogy az így összeálló rezgőkör "föld-részénél" a tekercset később ki lehessen kötni. A rezgőkör "pozitív részénél" a tekercs és a kondenzátor állandó jelleggel össze lesz kötve.

Erre azért lesz szükség, mert az alapfrekvenciát pontosan meg kell határozni, még a kapcsoló, az érintkezők bekötése és a dobozolás előtt. Az alapfrekvencia kijeleztetéséhez egy jumperes részt fogok elhelyezni a kapcsolásban: ha a jumper összezár, akkor a frekvenciát fogja kiírni a kijelzőre az eszköz. Az alapfrekvencia leolvasása csak TELJESEN KIHŰLT állapotban végezhető el, 25°C - on, kb. 1 perces üzem után. Amikor beforrasztottam a tekercset, kb. fél óra kellett mire beállt az alapfreki. Utána lehúzva tápról majd 2-3 óra múlva visszadugva már azonnal beállt, szóval biztosan a meleg tekercs+kondi miatt volt ez az elmászás!

Már a kapcsoló puszta bekötése is kb. 2kHz - es frekvenciaesést okozott nálam, a mérővezetékek rákötése újabb 3kHz-et! Előbbi esetben 6.1pF-ot, utóbbinál már 12.4pF - ot mér a műszer. Úgy fog működni, hogy bekapcsoláskor leméri az éppen kijelzendő mennyiséget, és ha az egy bizonyos határ alatt van(~200pF), akkor lenulláz, azaz a végső eredményből mindig ki fogja vonni ezt az értket a mérés alatt. Tekercsre is működni fog a dolog, ha átkapcsoláskor rövidre zárjuk a mérővezetékeket. A készülékre teszek egy RESET gombot, aminek segítségével a táp lehúzása nélkül megismételhető a lenullázási folyamat.
(#) deguss válasza zombee hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Nagyon helyes!
(#) koadi válasza mex hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Mex, és te is ugyanezt az LC-mérőt csináltad meg, amit én?
Csak mert az alkatrészeket kimértem, azok jók, de mégsem értem, hogy fova tűnik el/honnan lesz nekem freki... Tökre nem vágom, pedíg nem egy vasziszdasz a kapcsolás..
(#) mex válasza koadi hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Nem biztos,de amelyikben relé van, az mind csak a kalibrálás időtartamáig húz.
(#) zombee válasza koadi hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
az enyémből kihagyom a relés részt, több pontatlanságot visz be a rendszerbe, mintsem pontosítaná a mérést...
(#) koadi válasza mex hozzászólására (») Júl 12, 2009 /
 
No, köszi a segítséget mindenkinek! Végre elkészült az én LC mérőm is!
Akit érdekel, leírom, hogy az egyik hiba az volt, hogy a boltos, akitől vettem az induktivitásokat, az kissé mellényúlt és 82 helyett 18-ast adott, 100-as helyett pedíg 10-est
A másik hiba, hogy az ezen az oldalon lévő kapcsolás alapján a relé épp fordítva működik (mindíg meghúzva van, és kalibráláskor enged el). Így a relé bekötése az ezen az oldalon lévő kapcsolási rajz szerinti lett. Akit érdekel itt egy kép róla: nincs túlcsicsázva, viszont kicsi, pontosnak tűnik, és nem ugrál a mért/nullázott érték.
Következő: »»   15 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem