Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LC mérő
Gratula!
És mértél már vele? Eredmények? Én főként a nemlinearitást ellenőrzöm. Végy elő két tekercset és/vagy kondit, mérd le őket, add össze az értékeket, majd a két tekercset sorba, ill. a két kondit párhuzamosan összekötve mérd le a párost is. A mért értéket oszd el a kiszámított értékkel. Ha 1nél kisebb, vedd a reciprokát(1/x). Ebből a reciprokból vonj ki 1-et, majd szorozd meg 1000-el. Ekkor megkapod a nemlinearitást ezrelékben. Ha két majdnem azonos kondi ill. tekercs áll rendelkezésre, akkor megkapod a 2-szeres érték nemliearitását. Ez azért jó, mert 2^10 = 1024 ~1000, tehát 1000-szeres érték mérésénél a nemlinearitást megkaphatod úgy is, hogy 10. hatványra emeled a hányadost(még mielőtt kivonsz belőle 1-et). Jelenleg az enyém kb. 1 ezreléket téved 2-szeres érték mérésénél, 10. hatványra emelve(1000x értéknél) ez 1 százalék körülire jön ki(1.001^10 ~ 1.01). Bocs a száraz matematikai szövegért, szerencsére én a matematikai oldalát is kenem-vágom a dolognak. Amúgy egyáltalán nem mindegy hogy egy 1nF-os kondit még jól lemér, de egy 220nF-osat már 282nF-nak, amit egy rossz bekötés okozott nálam. A nemlinearitás, és így a pontosság szinte kizárólag a rezgőkörös egységedtől függ.
Szia! Persze, mértem vele!
Kiszámoltam a nemlinearitást a te képleteddel. Így a nemlinearitásom kondinál: 5 ezrelék, tekercsnél 11ezrelék. Utóbbi valószínűleg azért ilyen rossz, mert az egyik tekrcsemnek össze-vissza kellett hajlítgatnom a lábait, hogy sorba tudjam kötni a másikkal Amúgy méréseket végeztem 15pikós és 30nanós kondikkal is, és mindenhol bőven bent voltak a tűrésmezőben. Viszont itt említeném meg, hogy valamiért 30-40nF felett már nem mér, illetve össze-vissza mutat. Pl egy 100nF-os kondit 23-nak mér, és nem tudtam rájönni, hogy miért.. Elvileg a frekvenciám jó: 520kHz és csak az utolsó számjegy változik néha..
megnézted mekkora a freki, ha rákötsz egy olyan kondit amit már nem akar mérni?
520kHz nem lehet, mert az az alapfrekvencia.
Úgyértem, a jelenlegi tekrccsel, ami benne van(nemtudom milyen értékű, egy ATX-es tápból bontottam), a kiírt érték: 52489
a 470uH-s tekerccsel 165xx volt a freki (már nem emlékszem pontosan). Tudom, furcsa, de így most működik. Egy 100nF-osnál 8020 a kiírt érték. A képeken néhány mért érték:
Köszi! Csak sajnos a pici dobozba már sehogy sem tudtam elemet is belepaszírozni, pedíg még 12V-os "riasztó" elemmel is próbálkoztam!
Szervusz!
Tegyél bele rendes tekercset, de ne ellenállás kivitelűt! (a kaphatóak közül a fekete álló kivitelű jobb) Nagy kapacitásoknál egyre jobban dominál a rezgőkőr soros veszteségi ellenállása, ami nagyrészt a tekercs ohm-os ellenállásából adódik, a rezgőkör jósága lecsökken és a rezgés bizonytalanná válik. A tekercs ellenállása ne legyen több néhány tized ohm-nál! Persze a vasmag minősége is számíthat. Ha jó a tekercs, akkor kb. 1µF-ig mérnie kell., illetve a PIC programtól is függ a felső határ. Üdv. P István
Szia! A tekercs nem ellenálás kivitelő, hanem álló, jó nagy darab, gyári, jól rögzített, szigetelt. Próbáltam lefényképezni, bár a doboz már nem igazán szétszedhető.
Nemtudom, a kiírt frekvenciám jó, nem?
A frekvenciád jó, de én nem arról írtam, hanem a tekercsveszteségekről, ami a nagy kapacitások mérését meghiúsítja.
Mekkora a tekercsellenállása? Nem csak méret a lényeg, hanem a minőség is fontos. (azon a tekercsen nem érdemes spórolni, nincs egy százas egy rendes induktivitás) Az nem világos az írásodból , hogy kicserélted a tekercset 470 uH-re? (ekkor valóban fogsz tudni nagyobb kapacitásokat mérni, de a felbontás kis értékeknél romlik)
Először a 470uH-s tekercs volt benne, de azzal ugye még kissebb volt a freki. A jelenlegi tekercsem ellenálása: 0,1 Ohm a multiméter szerint.
Akkor a vasmag nem jó minőségű. Meg kell nézni más tekercsekkel (100 uH körül) Az ugráló frekvencia nagyobb kapacitásoknál egyértelműen erre utal. (tapasztalat és mérés is ezt mutatja)
Általában, ezek az induktivitások tulajdonképpen fojtótekercsek és ezeknél nem mindig használnak jó minőségű anyagokat.
Ahaa, értem. Kisérleteztem még egy kicsit, de nem jutottam semmire.. Szerintem marad így, végülis pontos, csak max 30-40nF-ig.
Szóval mindenkinek köszönöm a segítséget! Rendesek vagytok!
Nekem se pontos a mostani konstrukció, vagyis az 1nF+100uH páros.
A tekercsolyan, mint egyik képen mutattátok, elvileg az a kívánatos, SZERINTEM MEG NEM. Nagyobb tekercseknél nemlineáris, igazából kisebbeknél sem. 0.5H környékén 12%-os a 2x-es értékekkel mért nemlinearitás... Az ellenálláskivitelű tekercs+10µF fóliakondi tökéletes volt, nem is tudom miért cseréltem ki a mostanira. most szedhetem megint szét az egészet... Ebben a műszerben az olyan tekercs a kívánatos, aminek kicsi a vasmagja. Ilyen az ellenálláskivitelű és a cseppforma(ez utóbbiból jósok van )
A végszó nálam, hogy legyen kicsi az alapfrekvencia, kb. 160kHz körül.
Ha 500kHz körül/fölött van, akkor az ehhez felhasznált tekercs nem biztos hogy elég " szélessávú" lesz, azaz messze nem úgy fog viselkedni 500kHz-en és 50kHz-en. Lehet hogy a műszer felbontása gyengébb lesz, de legalább korrektül ki lehet mérni egy 10-30H értékű tekercset is. Korábban már említettem, nem URH rádiók tekercseit méregeti vele az ember(ahhoz már vannak remek kalkulátorok is). Én speciel SMPS trafókat és tápegységek fojtótekercseit fogom belőni. A neten keringő PIC-es változatnak az a legfőbb gyengéje, hogy különleges(és így drága) alkatrészeket igényel. Ilyen a reed-relé a szélessávú tekercs, és a precíziós, beszerezhetetlen military kondi. Ígérem, később lesz konkrét tervrajz és leírás az Atmel-es változatomhoz, remélem megértitek hogy végig kell próbálnom minden lehetőséget, nem akarok olyan selejt leírást kiadni a kezem küzül, mint ami a PIC-est lengi körül. Az ATMEGA16-os már a finisben áll, szoftverileg még csiszolok rajta. Utána rögtön ATTINY2313-al is elkezdem, rájöttem miként lesz elég 15 láb a LED-es kijelzősorral. Csak 4 digit lesz, az ötödik digit a prefixum kijelző LED-eké lesz, azaz kijelzésre 5+8 = 13 láb kell, a másik kettő elég lesz a kapcsolóbemenetre és a rezgőköri bemenetre. Még azon is gondolkodtam, mi lenne ha elhagynám a kapcsolót, és csak induktivitásmérésre használnám a műszert?
És természetesen pár kép megelőlegezve...
Az "E" a "milli" prefixumot jelenti. Értsd: "Ezred".
Sziasztok, olvasgattam a topikot ugyanis én is szeretnék egy hasonló induktivitásmérőt építeni. Zombee véleményéhez hasonlóan nekem sem nagyon
tetszik ez a reed relés kalibráció. Találtam is egy kapcsolást, amiben nincs reed relé. A pontosságáról nem nagyon írnak, ezért szeretném megkérdezni a hozzáértőket, hogy ez mennyivel "rosszabb", mint azok a műszerek, amiket ti terveztek? Ehhez a műszerhez mindenem megvan, hogy megépítsem, de ha rosszabb tulajdonságokkal rendelkezik, mint a tiétek, akkor inkább megvárom amíg vagy zombee vagy p_istvan szerkentyűje megjelenik egy cikk formájában. Bővebben: Link
Szervusz!
Kérdés, pontosan mit szeretnél mérni? Az EPE magazinos mérő szerintem korrekt, de nagyon kis kondenzátort és nagy elkót nem tud mérni, közepes elkónál is hosszú a mérési idő. Ha csak az induktivitásmérés fontos akkor jó lehet ez is. Induktivitás mérés pontossága az egy nagyon bonyolult probléma, a rezgőkőrös elvtől túl sokat nem is szabad várni (ez is az, meg a többi itt tárgyalt is, meg az enyém is) de lehet egy kicsit javítani a közepes (5-100 mH) tartományban. Az a fránya relé ebben is sokat tud segíteni. (a vasmag tulajdonságainak frekvenciafüggése, gerjesztéstől való függése, tekercs parazita kapacitása. ...) Apropó, reed relé: megfelelő kapcsolással és szoftverrel megoldja a kis kondenzátorok mérésénél a pontos nullát, és "egy" db pontos kondenzátorral lehet a bemeneti és szerelési kapacitásoktól függetlenül mérni (styroflex kondival 0,1 pF felbontásnál stabil a nulla kijelzés, kísérletileg 0,01pF os felbontást is teszteltem, itt már kicsit bizonytalanabb a nulla, de ez csak deszka modell volt), induktivitásmérésnél a parazita kapacitásokat is lehet mérni és korrigálni a mérést. Ha nem fontos a kis értékek mérése is, akkor persze lehet relé nélkül is pontosan mérni. A cikk előbb utóbb meglesz, most hogy kaptam ehhez segítséget, meg a nyaralási szezonnak is vége lesz, a szoftvert is továbbfejlesztettem (részben a könnyebb kezelés és után-építés érdekében) Üdv: P István
Helló! Már meg sem merem kérdezni, hogy én meg érem-e.
Szervusz!
Már én sem merek jóslásokba bocsátkozni...
Köszönöm az őszinte választ akkor nem várok tovább.Tudod, ilyen korú emberekkel mint én tele van a temető.
üdv. vagyok.
volt 2 hét kimaradás, voltak fontosabb dolgaim, és sajna lesznek is még egy darabig. ahol tart a cucc: prefixeket, mérési eredményeket kijelez, és lineárisan viselkedik(értsd: két párhuzamosan kötött kondi, sorbakötött tekercs összegét adja ki). Baj a nullponttal van(eléggé ingadozik a hőmérséklet függvényében), amire egy egyszerű algoritmus lesz a válasz: induláskor mér, és azt kivonja az eredményből.
Meg tudlak érteni!
Azért remélem, nem ilyen tragikus a helyzet. Feltehetném a kapcsolást és a HEX fált, de akkor egy csomó kérdésre kellene itt reagálnom az élesztéssel és működéssel kapcsolatban -mire meg nem nagyon van időm-, ezért ragaszkodnék egy cikkhez ami alapján elkészíthető és beüzemeltethető lenne a készülék, amihez szintén nincs időm (JH: A 22-es csapdája). Igy is elég sok időt vitt el a programozás, de ezt azért csinálom mert egy kicsit bele akarom ásni a magam a PIC C programozásba, és ebből a projektből sokat tanulok/tanultam. De úgy látszik, nem kerülhetem el a döntést, a hónap hátralevő részében elválik, hogy van-e realitása a cikk elkészültének, ha nem, marad a a "B" verzió és szeptember elején felteszem mellékletként a kapcsolást és a HEX programot, hátha még akkor is érdekelni fog valakit! P István
Sziasztok!
Köszönöm a kimerítő választ! Ezek alapján azt hiszem, ez az EPE magazinos műszer megfelel nekem. Kapcsolóüzemű tápegységet szeretnék építeni, ehhez szeretnék kapacitást és elsősorban induktivitást mérni. Eredetileg olyan induktivitás mérőt szerettem volna, amelyik nemcsak az induktivitás értékét, hanem a soros ellenállást is méri, de "hobbi szinten" ilyen műszert nem nagyon találtam. Elég kezdő vagyok a témában, úgyhogy utánaolvastam kicsit és kiderült, hogy az induktivitás helyettesítő képében az ellenállás nemcsak a DC ellenállás értékét helyettesíti, hanem a vasveszteséget is magában foglalja, ami viszont erősen frekvenciafüggő. Tehát, ha jól értelmeztem amit olvastam, akkor ha az ESR pontos értéke érdekel, akkor annak a frekvenciának a közelében kellene mérni, ahol majd az áramkörben működni fog. Még nem nagyon tudom, hogy ennek ESR változásnak mekkora a jelentősége, mert a fentiek leginkább AC induktivitásnál jelentősek, ahol pozitív és negatív irányban is terhelve van az induktivitás (tehát teljesen átmágneseződik). Míg kapcsolóüzemű tápegységeknél általában az áram egy irányban folyik, van (állandó terhelés mellett) egy nagyobb értékű DC komponens és ezen van egy kisebb értékű nagyfrekvenciás összetevő. Úgyhogy lehet, hogy nincs túl nagy jelentősége, hogy az ESR-t mekkora frekvencián mérjük. A Terminal Fórumon volt próbálkozás olyan induktivitás mérő építésére is, ami a parazita elemeket is mérte volna, tehát az induktivitás értékén kívül még soros ellenállást és párhuzamos kapacitást is mért volna, de sajnos a projekt leállt, nem készült el a műszer. A működés elve is különbözött a fentiektől, mert nem rezgőkörös elven mért volna. Ha megtalálom akkor belinkelem ezt a topikot, biztos van, akit érdekel egy ilyen műszer, talán még akkor is, ha csak félig van kész.
Szervusz!
- Az induktivitásmérésnél a frekvenciának igen nagy szerepe van főleg ha ESR-t is mérni akarsz! (skin hatás, proximity effect, vasmag frekvenciafüggése, örvényáramok) sőt nem légmagos tekercsnél még a gerjesztés nagyságától is erősen függ az induktivitás nagysága! - Kapcsolóüzemű tápegységeknél is (most nem mennék mélyebben bele) nagyon fontos az AC ellenállás, egyedül az olyan fojtótekercsnél kisebb (de nem elhanyagolható) az AC terhelés amin folyamatos az áram. - Én legalább három komplex LCR mérőt (komplex impedanciamérésen alapuló) találtam ami működik is, kettő elég bonyolult , de volt egy PC hangkártyára alapozott egyszerű megoldás és szoftver, igaz ennek korlátozottabbak a képességei. A terminált azt olvastam... Ha érdekel a jövő héten megkeresem a linkeket (a hét végén nem vagyok). Üdv. P István
Köszönöm, már megtaláltam a Terminal-os topikot. Ha már olvastad, neked nem lesz benne újdonság, de akit érdekel, annak leírom, hogy ott milyen elven működő L mérőt terveztek. Az ismeretlen értékű induktivitást háromszögjellel hajtják meg áramgenerátorosan. Ideális induktivitáson ekkor négyszögjel alakú feszültség mérhető. Ezt egyenirányítják és az egyenfeszültség arányos az induktivitás értékével. A parazita elemek pedig mind módosítják a négyszögjelet. A soros ellenállás például tetőesét/emelkedést okoz. Így elvileg meghatározható a soros ellenállás értéke. A párhuzamos kapaticás értéke is kideríthető valahogy a jel tulajdonságaiból.
Talán nem voltam egyértelmű.
1; A terminált majd egy éve olvastam, nem sok haszonnal. 2; "Működő" készülékek és leírásuk linkjeire céloztam. No mindegy, majd máskor!
Megépítettem én is a 16F628-al a kis mérőműszert és kellemesen csalódtam! Egyszerűségénél fogva igen pontosan mér ! LC meterV2
Leirok néhány tapasztalatot ami az eddigiekben talán kimaradt (vagy én nem olvastam el mindent..) Természetesen nem indult elsőre a készülék. Ennek oka az IC 17-es lábán lévő kondenzátor (10uF) tipusa. Csak csepptantál kondival volt hajlandó mérni. Talán ez volt az egész legsarkalatosabb pontja és a 100uH induktivitás. Nos azt úgy oldottam meg hogy a fiókban találtam 1/4W ellenállás méretü fojtót 56uH és 22uH értékben ezeket sorbakötöttem. Eredőjük ezáltal 78uH lett. Az ideális 82uH mégiscsak közelebb van mint a 100uH. A Ccal 1nF kondinak én egy WIMA gyártmányú stiroflex kondit tettem be. A WIMA kondi fő sajátossága a nagy pontosság és a hőstabilitás. Az egész áramkör mérete megegyezik a 2x16 LCD méretével. Hagyományos és 2-3db SMD alkatrészt is beépítettem az átkötések elkerülése végett. A relé egy HAMLIN HE721C05-30 DIL 14 reed relé. A célnak tökéletesen megfelel kis mérete miatt is. Mellékelek (sajnos rossz) képeket és egy sprint layout paneltervet, hátha valaki szeretné utánépíteni a készüléket.
Látom figyelsz...
Nem felejtettem el!
És mi van akkor?
www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/lc-mero_muszer.html |
Bejelentkezés
Hirdetés |