Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Stroboszkóp gyújtáshoz
 
Témaindító: szunyog2, idő: Márc 26, 2006
Lapozás: OK   6 / 19
(#) watt válasza dima hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Idézet:
„ijesmi”
Nagybetű, írásjelek! (igénytelenség burjánzik!)
(#) dima válasza watt hozzászólására (») Márc 8, 2009 /
 
Ilyesmi igen nem tudok magyarul irni ezt en is tudom,szerbul tanultam egesz eletemben,orulok hogy enyire is tudok magyarul.Ha szmetal akor bocsanatot kerek majd megprobalok rendeseben irni
(#) watt válasza dima hozzászólására (») Márc 9, 2009 /
 
Én kérek elnézést, csak tudod itt sokan vannak akik magyarul tanulnak, és még is így írnak! Vagy sikkből, vagy tudatlanságból.
Próbálom megjegyezni a nick neved, hogy téged e miatt ne bántsalak! (De azért a mondat elejét, gondolom nálatok is nagybetűvel kezdik! )
(#) Mezoas hozzászólása Júl 18, 2009 /
 
Hello emberek!
Építgetek egy stroboszkópot gyújtáshoz villanócsővel, de egyelőre csak egy Hallal szeretném vezérelni. Most megjelent egy jó cikk az oldalon, amelyben egy tirisztor + villanócső trafó (ZTR 200/32 stb.) gyújtja be a villanócsövet. Utóbbi nekem egy digitális fényképezőgépből származik, nem túl nagy a mérete, de vakítani ez is tud, nem?
Mellékelem a kapcsolást, hogy hogyan tákoltam össze. Ebben a topicban találtam a kapcsolás alapjául szolgáló RT cikket mellékletben. A nagyfesz egy leválasztó trafóból jön (2db 12V-os trafó szembekötve ).
A probléma ott van, hogy így bekötve a TIC106M (600V) tirisztorok élettartama ~0 másodperc. Azonnal rövidzár, vezetővé válik a K és A között. Raktam bele BT151-et (800V), na ezzel sikerült megvillogtatni, igaz valami miatt nem mindig villant, csak kattogott, de ez most kevésbé fontos. De kb. 10 villanás után kipurcant a BT151 is. Ekkor a Graetz helyett csak egyutas egyenirányításra kötöttem át, úgy bírnia kellett volna, mert így szoktam tesztelni a motorgyújtásokat az asztalon. De megint nem bírta sokáig. Tehát 4db tirisztor ment a kukába, de nem értem mi a gond. Bírnia kellene.
Arra gondoltam, hogy 2 leválasztó trafót kötök be, az egyik táplálja a strobit, a másik begyújta azt. De csak meg lehet oldani ezt elegánsabban is. Szerintetek?

strobi.JPG
    
(#) lapose válasza Mezoas hozzászólására (») Júl 18, 2009 / 1
 
Szia!

Rossz a rajzod! A tirisztor rövidre zárja a pufferkondit, persze hogy füst a tirisztornak.
Inkább ezek alapján indulj el..
(#) Mezoas válasza lapose hozzászólására (») Júl 18, 2009 /
 
:hide: Upsz tényleg. Igazad van. Volt alkalmam kisütni azt a kondit a lábai rövidrezárásával, és bizony ugrottam egyet hátra, szerencsére csak az ijedelemtől.
Most viszont mindkettő rajzodhoz az lenne a kérdésem, hogy ugye a 33-100nF-os kondit valami nagyobb ellenálláson töltjük (100k-1M). Azonban ez lelassítja a töltést, és attól tartok, hogy pl. 250Hz-en már kifogyunk a szuflából. Próbálgatok kicsit, szerencsére még van tartalék tirisztorom.
Köszi a segítséget!
(#) Mezoas válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 18, 2009 /
 
Működik ! Még 250Hz (15000rpm) felett is szépen dolgozik. Ezzel már lehet kezdeni valamit. (Pl. fordulatszám mérő)
Köszönöm a segítséget!
(#) BandiBp hozzászólása Júl 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék feléleszteni egy Hella optilux gyújtásvizsgáló stroboszkópot. A feszültség, fordulat és zárásszög mérője működik, csak a villanócső része nem megy.
Az induktív fogó működik, kipróbáltam szkóppal.
Van valakinek rajza vagy leírása hozzá?
Üdv: András
(#) albinolynx hozzászólása Aug 4, 2009 /
 
Sziasztok,

megépítettem a kapcsolást próbapanelen.
Nem müködik, vagyis csak részben és nem
találom a hiba okát.

1db BC 639 van ami a nagyfényerejű vörös
ledeket kezelné. Tápfeszt rákapcsolva (PC
táp 12V). Végigmértem az IC lábait, ahogy watt
írta korábban:

5, 6 láb = 0V
2, 4, 8, 9, 12, 13 = 12V
10, 11 = 0V

Próbáltam, hogy bekötöttem egy kapcsolót is
ahogy az egyik rajzon szerepelt. Ez a bekötés
után 5V-ot kapcsol / vesz el az IC 1-es lábáról.
Semmi más nem történik, mint a 3-as láb egyszer
tápfeszen van - egyszer 0V-on.

A tranzisztor mintha nem kapcsolna, nem kapna
jelet a bázisra és egyszerűen nem látom át, hogy
mi lehet a probléma. Pedig egyszerű áramkör...

Van ötletetek?
(#) kobold válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
7-es lábon GND, és 14-esen Vcc megvan? Valaki már játszott ezzel korábban, elfelejtette bekötni az IC tápját...
(#) albinolynx hozzászólása Aug 4, 2009 /
 
Természetesen. (:
Átolvastam a topikot építés előtt és okultam a
leírtakból. Köszönöm azért!
(#) kobold válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Ki tudod úgy próbálni, hogy a bemenetnél lévő 10 MOhm-os ellenállást nem Vcc-re, hanem GND-re kötöd, és úgy adsz rá vezérlőimpulzust?
(#) albinolynx hozzászólása Aug 4, 2009 /
 
Igen, persze. Mást ne változtassak?
(#) albinolynx válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Közben ki is próbáltam.
Kapcsolót kökötöttem és az 5V-os ágat érintgettem
hozzá az IC 1-es lábához. 10MOhm-ot pedig az 1-es
láb és a GND közé kötöttem.
Változás semmi, nem villognak a ledek.

A 47kOhm poti helyett 50kOhm van, ezt középállásba
állítottam. Valamit így is kellene látni nem? A ledekkel
sorban 100Ohm van (ledenként).
(#) kobold válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Nézd át még egyszer az egészet, pontról pontra, hogy egyezik-e a rajzzal (ne feltételezd, hogy bármi is jó). Ha igen, akkor visszafelé kellene vizsgálódnod, a tranzisztor bázisától a bemenet felé, szintén a rajz alapján. Én valami elkötésre gyanakszom.
(#) albinolynx válasza kobold hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Nem látom sajnos... Tegnap is átnéztem többször,
ma is. Lehet egyszerűbb lesz dugdosós próbapanelen
újra összerakni.
IC-nél jók a mért értékek. Tranzisztornak meg van 3
lába. Bázisra az 1kOhm megy, Emitter GND-re, Collector
meg a ledekre. Értetlenül állok a dolog előtt.
2 IC-t és 3 tranzisztort is próbáltam. Új minden...
(#) kobold válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Még egy utolsó ötlet: rajzold vissza a próbapanelon kialakított kapcsolást, aztán mutasd meg itt (hacsak addig rá nem jössz valamire).
(#) watt válasza albinolynx hozzászólására (») Aug 4, 2009 /
 
Ha a tranyó emitterét és kollektorát összezárod, akkor világítanak a LED-ek?
Ha igen, akkor a bázisán lévő ellenállással kösd fel +ra(az IC-ről kösd le az ellenállást). Ha világít, akkor az IC nem ad ki jelet.
(#) albinolynx hozzászólása Aug 4, 2009 /
 
Időközben összedrótoztam másik próbapanelen.
Csontra ugyan azok a tünetek...

Készítettem egy fényképet:
http://albinolynx.atw.hu/pictures/strobi.JPG

Ti észrevesztek valami elkötést?

A potméternél a felső-középső láb összekötve,
alsó láb IC 6-os lábára. Ez lehet a fényképen
zavaros picit, azért írtam le.
Tranzisztor lábak, ahogy én értelmeztem. Többi
szerintem egyértelmű ás talán nem túl zagyva.

watt: holnap kipróbálom, ma már nem tudok
kimenni a műhelybe. Ha az IC nem ad ki jelet,
akkor mi a teendő?

Megörültem, hogy milyen hasznos kis eszköz,
használnom is kellene, erre szívok 3 napja...
(#) albinolynx hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Sikerült beüzemelni az áramkört. Tesztelem a tranzisztort,
összekötöm a lábait - világít a led. Lekötöm az ellenállást
az IC-ről, kötöm tápfeszre - nem világít. Rakom be az új
tranzisztort - semmi. Nézem dióda mérő módban, kuka.
Volt még 2db bolt polcáról levett, amit még be sem építettem. Mindegyik rossz!!!
Nagy hirtelen találtam egy BC 546-ot. Berakom, persze
más lábkiosztás (ezt nem is értem hirtelen...). Átkötözöm,
nyomkodom a kapcsolót, villog a led. Csodás! Gyorsan
bekötöttem még 2db-ot, ellenállások. Villognak.
Holnap élesben is próbálom, egy motor gyújtásbeállításánál.
Tanulságos volt, ezentúl amit lehet átmérek beépítés előtt.

Köszönöm szépen a segítségeteket!
(#) Dee Dee hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Én is babetta gyújtást szeretnék vele beállítani. Megvettem a cuccokat és össze is raktam életem első áramkörét.
Az első kérdésem az, hogy ennek végig világítania kell? Mert nekem azt teszi. És hát a másik, hogy nem nagyon sikerült használnom. Általában konstans világít, időnként egy pillanatra elhalványul. De kb tök random.
Próbáltam csipesszel és rátekeréssel is. A csipesz/tekerés kábele ha hozzáérek kisül, ilyenkor történik valami fényerő változás.

köszi,
Dee Dee
(#) Skorpijo hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Le ellenőrizné valaki hozzáértő, hogy jó-e ez a nyák terv Wat kolega ledes stroboszkóp -jához. Nekem már jojoznak a szemeim. Több szem többezt lát alapon talán nem szurtam el sehol.

M1:1 beültetési oldalrol nézve van a kép
(#) watt válasza Skorpijo hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
A terv jó, de még tegyél egy 100n-s kondit a IC táplábai(7-14) közé, lehető legközelebb a lábakhoz. (Ha feljebb viszed az IC-t, akkor elfér a vezeték az R4 között...)
(#) Skorpijo hozzászólása Okt 21, 2009 /
 
Egy kicsit át szerkesztettem a nyákot, így belehet dugni egy 26-30mm átmérős műanyagcsőbe.Vagy akár egy közepes méretü olcsó műanyag csőlámpa házba és akkormár tükör-is adott némi faragással (ledek helye). És ez már tartalmazza a 100n kondit a 7-14 közt.
(#) Skorpijo válasza Dee Dee hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Nemkell világitani. Valamit elkötöttél szerintem.


Amugy nekem az a bajom,hogy nagyonis érzékeny lett az enyém. Még a vezetéketsem kell használnom a gyujtókábelra. Elég ha oda közelitem az áramkört a szijtárcsához ugy 20cm-re má villog is. :eek2: Leis dobtam a vezetéket rola. Demég megprobálom, betekerem a müanyagcsövet amibe betettem alufoliával.
(#) steril hozzászólása Okt 25, 2009 /
 
Helló! volna egy olyan problémám, hogy van egy félig kész stroboszkopom és a vezérlésénél vagyok elakadva. Egy olyan áramkör kellene nekem ami mást nem csinál, csak két szál drótot összezár nekem. Elöre is köszönöm a segítséget.
(#) vicsys válasza steril hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Esetleg kapcsoló..? Ez így elég tág meghatározás. Megoldható relével, triakkal, tirisztorral, tranzisztorral, stb...
(#) Pingui hozzászólása Nov 8, 2009 /
 
Sziasztok!

Én még új, és kezdő vagyok, ezért előre is elnézést a nem mindig szakszerű kérdésekért.

Elkezdtem megépíteni ezt a ledes stroboszkópot, de nem akar menni. A ledek nem világítanak.
Az IC lábain ezek a feszültségek vannak:
1, 2, 4, 8, 9, 12, 13, 14 láb > 12v
3,5,6,7,10,11 láb 0v

Van valami tippetek, hogy mit ronthttam el, vagy mi lehet a baj?
(#) waterbear hozzászólása Nov 19, 2009 /
 
Üdv!

Megcsináltam a Watt mester féle stroboszkópt, de valamiért vagy elrontottam vagy nagyon gerjed...

Állandóan világítanak a ledek.

Ha felveszem az IC 1-es lábát, 12 voltról megvan a diódák által beállított féltáp, 6.25 v, de ha beforrasztom, 1.8-2.2v van csak.
Egyszerűen kiesik a szemem lassan, de nem találom a hibát...

Segítene valaki, hátha több szem többet lát

Előre is köszi!

(#) mex válasza waterbear hozzászólására (») Nov 19, 2009 /
 
Nem jó a BC639 bekötése....
Az emittert cseréld fel a kollektorral. Egyébként az eredeti rajzon kettő tranyó szerepel, darlingtont alkotva. Egy tranyóval nem biztos, hogy teljes fényerőt tudsz elérni.
Következő: »»   6 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem