Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időjárás figyelő állomás
Lapozás: OK   4 / 10
(#) Medve válasza Ronald hozzászólására (») Nov 19, 2007 /
 
Hello, nem kell oda egy 1200W-os Braun, elég néhány 5W-os pár Ohmos ellenállás, a tokon belül a kritikus helyeken. A sebességmérő védelme már nehezebb, ha fölötte lenne, odasugárzódna némi hő... (ja, a viz rácsöpögne, és jégcsapokon lógna a kanalakon ) kétségkívül, ez is sok energiába kerül
(#) undcityboy89 hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Hello mindenkinek..
nekem a következő lenne a dolgom szeretnék egy szél sebesség és iránymérőt csinálni de ugye a legolcsóbban nah én is néztem azt a tx-20 ast ez joh is lenne asszem lassan veszek is egyet a kód az irányról meg mindenről tiszta de egy lenne a kérdésem lehet nem láttam akkor bocs,, de nem találtam ennek a mérőnek a szélsebességmérőjéről semmit se hogy ez mit ad ki?
impulzust és a frekije nő a fordulatra vagy feszt ami nő a fordulatra kérem vki vmi tippet adjon..
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Dec 21, 2008 /
 
Nyugi, a Tx-20 asnak abszolút egzozikus a protokollja - és még azok sem ismerik - akik ebből élnek.

Bizonyára meg lehet hekkelni azt is - mint bármit - de nem biztos, hogy érdemes.

Apropo, ha már szóbajött, hogy mit érdemes: a műlthéten lehetett kapni a Lidl-ben egy komplet, drórnélküli, 430 MHz-en kommunikáló mérőálomást, melyhez járt:

- szélsebesség és szélirány szenzor (1:1-ben TX-20 - külön kis-átlag, nagy-átlag és széllökés-méréssel)
- légnyomás-szenzor (920-1050 hPa)
- külső-belső légnedvességmérő (0-99 %)
- Csapadékmérő (kanalas)
- 0,1 °C pontosságú külső-belső hőmérő
- Nagyon dizájnos központi-egység, nagy LCD-grafikus kijelzéssel, memóriával, stb.

Na és most a poén:
- ez a cucc, mindenestül (2 év garanciával): 14.950 Ft (Áfástól).

A barátom vett egyet - tökéletesen pontosan mér - egy profi állomással való összehasonlításban.

Messze tőlem, hogy bárkit lebeszéljek a barkácsolásról - de ezzel legfeljebb a fasorból tudunk konkurálni.
Esztétikailag meg még onnan sem.
.
(#) undcityboy89 hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Szóval akkor a szélsebességre kiadott jelet nem tudja senki?
ez most nekem "Öröm vagy Bódóság?"

Kössz azért az infókat..
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Hát minden esetre elég "kekec módon" oldhatták meg az elvtársak - mert táppal, szélesebességgel és széliránnyal együtt mindössze 4 (négy) darab kanócon kommunikál a szél-fej - a gyüjtő-összegező egységgel.

Tehát a szélirány Gray-kódos infóját belül még összevetik valahogy a szélsebességével is így fér be az egész bagázs + a tápfesz mindösszesen 4 drótra.

Én, részemről, a TX-20-as fej mechanikáját használom csak - és egy klasszikus (16 darab) reed-relés megoldást építek bele.

Ezzel 2x jobb felbontást kapok - mint az eredeti (hajóra kell is)...mert úgy állítom a mágnest, hogy a 16 pozició között legyen átlapolás is....ami további 16 köztes-poziciót jelent.

Ez összesen 32 osztás - Így hát 11,25 fokos felbontást kapok...ami már nem olyan rossz azért.
.
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Konkrétan a szélsebesség-kérdésre:

A tengelyen van egy gyürü-alakú forgómágnes - és sugárirányban egy tekercs.
Így hát a gerjesztett frekvencia az arányos a szélsebességgel.

Én, részemről, kidobtam a tekercset és a sokkal konkréteabb reed-relére cseréltem.

Az nem játszik jelformákkal, meg ilyesmikkel - azt nem kell kapuzni, szürni stb. - mert az vagy behúz...vagy nem
Tökéketes négyszögjel - parasztbiztos megoldás
(#) undcityboy89 hozzászólása Dec 22, 2008 /
 
Kössz a kimerítő választ . én egyenlőre hagyom majd ahogy van.. megpróbálom valahogy így, a szélirányt mérni meg elég a 16 osztásos verzió, én csak szeretném tudni hogy kb merről fuj a szél és kb mennyire.
ezért gondoltam hogy egy piccel lcdkijelzőre kiiartom a
szélsebességet /valamibe még nem döntöttem el) de szerintem km/h lessz és melléje meg az irány hogy például: ÉNYNY
szóval az lcd valahogy így nézne ki..

15Km/h ÉKK

nekem ennyi bőven elég lenne vizsgafeladatnak, a suliba elég így is..a gray kódhoz, mind a 16 verzójához egy 5 kareteres kódot kiirni, sem nagy tudomány csak ezzel a szélsebességméréssel lennék megáldva ,megnézem majd suliba scóppal milyen is pontosan a jel amit ki ad, aztán meglátom mit lehet tenni.
mer ha esetleg a fesz annyira arányos akkor a pic analóg beenetére tenném és kész.. és akkor 4 bites lcd kommunikációval meg erre egy kis pic is elég lenne
Kössz mégegyzser a válaszodat
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 

Én ezt tervezem tavaszra - a hajómra.
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 

Nem, nem a fesz arányos a sebességgel...hanem a frekvencia.
A legolcsóbb és legpontosabb mérő erre a célra az "ezerforintos bicikli-kompjuter".

Azt tized km/h pontossággal kalibrálhatod is a szélkerekedhez.
.
(#) Medve válasza Ronald hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 
Idézet:
„mert táppal, szélesebességgel és széliránnyal együtt mindössze 4 (négy) darab kanócon kommunikál a szél-fej - a gyüjtő-összegező egységgel.”

+,-,órajel, adat. Nem igy lesz ez??
Reed relé helyett inkább a hall elemet javallanám. Üzembiztosabb, nagyobb fordulatszámon is használható.
undcityboy89: Meggondolandó az a megoldás, hogy mivel a szélerőssség jeladók "frekvenciát" adnak (a mechanika szempontjából igy előnyös, zavarokra érzéketlen), a beltérinél egy monofloppal átalakíihatod egyengeszültséggé, s azt mérheted a PIC AD-jével. Igy egyszerűbb lehet a szoftvered.
(#) undcityboy89 hozzászólása Dec 22, 2008 /
 
Lehet igazadvan nah amint megkapom akkor a fizetésem meg is veszem a tx 20 at és kezdem is majd átpakolni...
ha aszomndod jobb hiszek neked..
mondjuk ez a cucc amit tervezel nem lessz rossz
akkor addig is köszz sztem akkor ünnepek után majd még megkereslek itt hogy pontosan miket milyen szenzorokra readekre cseréltél.. addig is köszz
(#) Ronald válasza Medve hozzászólására (») Dec 22, 2008 /
 

Hááát, ez a Reed vs. Hall erősen az "ízlésdolga" kategóriába tartozik.

Én rengeteg reed-et használtam valamikor (vegyipari mérőberendezésekben nem volt ellenfele).

Meg kell hogy mondjam neked, hogy egyetlen-egyszer, vagyis soha-de soha nem fordult elő, hogy a beépített reed férges lett volna...de olyan sem, hogy utólag adta volna meg magát.

Amikor már mindent szétevett az az ótvar levegő - ami ott volt - és már mindent ki kellett csereberélni körbe-körbe...a reed volt az egyedüli, amelyik meg se parittyázta a "zord kiképzést".

A reed-nél "négyszögebb" jelet nehéz előállítani...és ha mindezt 15-20 mA kapcsolt áramon teszi...hát zavarvédettebbet sem.

Ami a frekvenciát illeti, hát egy bármilyen gyalog-reed is tud 50-100 Hz kapcsolófrekvenciát. A spécik még többet is ennél.
A szélkerék maximális fordulata (hurrikán esetén) kb. 500 fordulat/perc....ez ugye max. 8-10 Hz - kotyfitty egy reed-nek.

De ha én egy ilyenbe bekeverednék a hajómmal...akkor engem már szonárral keresnének a könnyű (és nehéz)-búvárok is

A hajó az egy olyan műfaj, ahol - a szabályzat szerint - a hajókonyhán még a répára is kottont kell húzni - mert sose lehet tudni.

Ezért lehet hogy megvetnek a topiktársak....de nálam a 16 reed-ről bizony 16 darab sodort rézdrót fog elmenni a központig...tehát se kódolás se más cicó nem lesz.

Hogy honnan sikerült vásároljak 12 méter 20 x 0,22 mm -es, mindössze 7,8 mm külső-átmérőjű kábelt - az viszont egy külön rémtörténet Magyarországon.
.
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 5, 2009 /
 
hello megkésve picit de tegnap megrendeltem a tx-20at.
mien reed relét ajánlanál hozzá vagy te milyet használsz?
mert akkor én is azt raknék bele.. ha tipust tudnál mondani nagyon megköszönném..!
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Feb 5, 2009 /
 
Ohhhh, bármilyen kisméretű, 5-10 mm hosszú üvegtestű mini reed-relé megfelel - 50-100 Ft-os tétel.

Láb-hajlításra figyelni ám - mert azt nagyon nem szereti.

Csak úgy lehet a lábát derékszögben meghajlítani, hogy előbb - rögtön az üveg mellett - megfogod egy vékonyhegyű fogóval és arra hajlítassz.
Simán hajlítani nem lehet, mert kitörik a láb az üvegből.
2 reed-em bánta, amig rájöttem.

Miután óvatosan kiemelted az eredeti elktronikát, a gray-tárcsát, meg mindent - a reedet az aljába kell rögzíteni a forgó mágnesgyüre tangenciálisan, cirka 2-3 mm távolságra attól.

A rögzítést hőpisztolyos ragasztócseppel ajánlom - amig ki nem hül, még idomíthatod is a helyén a megfelelő pozicióba.
Obiba párszáz Ft egy ilyen pisztoly - néhány ragasztóruddal is hozzá.

Kérdést, fotót direktbe is küldhetsz nekem erre a címre: ...
A fórum lényege, hogy itt osszuk meg az információt. Ne e-mailben, mert akkor üzemeltethetnénk levelezőlistát is. Ne tessék e-mail címet beírni, mi is kíváncsiak vagyunk rá, ha az úr tölt fel képeket...
Moderálva: deguss
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 5, 2009 /
 
Kössz ragaszto piszolyom van akkor veszek reedet is
kössz még egyszer majd ha meglesz minden még irok összejötte vagy sem.
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 12, 2009 /
 
hello most álltam igazán nekki ennek a dolognak a reddek is megvannak a szélmérő Hála a magyar postának már több mint 1 hete érkezik de még sehol semmi..
ha meglesz jo lessz,De addig is olyan dolog érdekelne hogy egy adott szélsebességhez mekkora fordulatszám tartozik? mer ugye én azért vmi pontosat szereték és szélmérő nincs a közelembe hisz ezért építek hogy legyen..erre tudsz mondani valamit? előre is köszi
(#) Ronald válasza undcityboy89 hozzászólására (») Feb 12, 2009 /
 

Hát amikor kész van, akkor egy vállalkozó kedvű barátoddal - egy szélcsendes napon (ez fontos !) - beültök egy gépjárműbe és rámentek valamilyen egyenes útra.

A "vállalkozó kedvű" meg menet közben majd jól kinyújtja a cuccot jó távolra a kocsitól - de a legjobb egy seprünyélre vagy más rúdra szerelni, hogy a kocsi örvényei ne kavarjanak béééé.

Na akkor beállsz 30-ra, 40-re, 50-re....és addig állítgatjátok a biciklis-cucc kerékátmérőjét - ameddig megközelitőleg ugyanazt a km/h -t mutatja, mint amivel a géperejű halad.

Eccerű, nem?
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 12, 2009 /
 
köösz én is erre gondoltam egy fél percel elööte de mond hátha tudssz konkrét adatot
De kössz
(#) Gafly hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
Nos nekem gondom tamadt a 433 MHz-es kommunikacioval ami a kulteri homero (es egyebek) jelet tovabbitja a belteri egyseghez. A szokasos gyari keszulekrol van szo, ami felismeri a hozza tartozo kulteri egyseget. Ezt ugy csinalja hogy be kell tenni a belteri egysegbe az elemeket, majd a kulteri egysegbe is egy percen belul. Ez a modja az osszerendelesnek, nem lehet koddal, kapcsoloval valtoztatni az osszerendelest csak a bekapcsolasi sorrend szamit es az 1 perces ido ablak. Tokeletesen mukodott is a dolog elegge hosszu ideig, de valamelyik szomszed vett egy hasonlo keszuleket. Elsokent az tunt fel hogy nincs vetel es kijelzes kulteri egysegtol. Elso gondolat az volt hogy biztosan kimerult az elem. Kivettem a kulteri egysegbol az elemeket hogy megmerjem oket, erre megjelent a szomszed tavadoja altal mert ertek Vegul sikerult osszeszinkronizalnom a sajat kulterimmel a belterimet, de azota is nagyon bizonytalan a vetel. Az a gyanum hogy hol a sajat hol pedig a szomszed jelet veszem, neha pedig egyiket sem. Erre a helyzetre nem juttot meg az eszembe ertelmes megoldas. Nektek esetleg valami otlet?
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 13, 2009 /
 
A szomszéd mérőjét vahogy szétcseszni ha a kódot nem lehet máshogy állítani.. vagy vmi rohadt nagy alufóliával árnyékold a szomszéd felől jövő jelet jobbat nem tudok mondani erre vagy vezetékkel kössdd össze..
(#) undcityboy89 hozzászólása Feb 17, 2009 /
 
Hello lenne egy kérdésem tegnap megérkezett a tx 20..
adok rá tápot a 2 kijelölt lábra 5V dc nem tudom elég e?
a másik hogy szétszedtem és ha simán a ledre adok tápot ami az optoknak nyomja a jelet akkor sincs semmi .. nem reagál semmire..

Nah az a lényeg bármiz csinálok semmi jelét nem láto mhogy menne.. te az irányjelzést hogy oldottad meg a sebesség mréssel már nincs gondom.. előre is kössz
(#) kzolt hozzászólása Júl 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy reed csöves széliránymérőt szeretnék építeni, és ehhez szeretnék egy olyan kapcsolást, ami az irányt ledekkel kijelzi. A szerkezeti megoldás egyértelmű: az égtájhoz megfelelő reed csövet kapcsolná a szélkakasra erősített mágnes, a reed cső pedig a hozzá tartozó ledet. A probléma itt kezdődik: nem tudom megoldani, hogy ha a mágnes elhagyja az egyik csövet és az elenged, a következő abban a pillanatban behúzódjon. Tehát egy olyan kapcsolásban kérném a segítségeteket, hogy: van 16 nyomógomb (reed) és 16 led. Ha egy gombot egy pillanatra megnyomok, folyamatosan világít a hozzá tartozó led, majd ha nyomok egy másik gombot, akkor az ahhoz tartozó led világít és az előző kialszik.

Köszönöm a válaszokat!
(#) Medve válasza kzolt hozzászólására (») Júl 31, 2009 /
 
Hello, hogyan akarod a széliránymérőt a "beltérivel" öszekötni? 17 szál vezetékkel?
(#) kzolt válasza Medve hozzászólására (») Júl 31, 2009 /
 
Helló!

Igen, egy közös, és a többi a ledekhez.
(#) deguss válasza kzolt hozzászólására (») Aug 1, 2009 /
 
Ez a kérdés kicsit ódivatú. Ma már absolute encoder tárcsát használnak. Készíthetsz magad is, nem egy nagy ördöngősség egy 16 lyukú tárcsa + 1 másik egy indexlyukkal. Ehhez lehet tenni akár flip-flopokból és kapukből felépített kapcsolást, (akár egy programozhatót is), vagy egy egyszerű mikrovezérlőt.

A kérdésed elől azonban nem akarok kitérni, ha már ilyen kell, akkor vedd hasznát is a hozzászólásomnak. Szóval ha nagyon szépen, precízen csapágyazva van az a "szélkakas" (szélirányjelző), akkor a mágnes a reed relé mögött elhelyezett U alakú vasmaggal zárt kört alkot, és úgy mond bereteszelődik a 16 állás valamelyikébe.

Láttál már robbanásbiztos kapcsolót? Az pont ugyan ilyen. A Te esetedben úgy kell megoldani ezt a reteszelés, hogy a szél könnyen kilendíthesse.

A másik megoldás az 16 flipflop. Pl. az ÉNY-i flipflop felfutó élre 1-et tárol, és az összes többinek kiad egy resetet, hasonlóan a többihez. Ez kicsit nagy chipigény, de atomstabilan működik.

Remélem tudtam segíteni.
Üdv. deguss
(#) Medve válasza deguss hozzászólására (») Aug 2, 2009 /
 
Egyetértek, de annyit hozzátennék, hogy az energiatakarékosság végett én mégis reed-relét használnék. Lehet épp az enkóder is "impulzus üzemű", hát el lehet rajta elmélkedni ... 16 vezetékes megoldás? Én 4 biten kódoltam az irányt, így elég volt 4 tároló is, mechanikusan ugyanis nem tudtam megoldani azt, hogy egyszere csak egy kapcsoló legyen aktív. Ám nem járható út, ha úgy állítjuk be a reedeket, hogy átfedés legyen közöttük, és így feleannyi vezeték is elég volna?
(#) kzolt válasza Medve hozzászólására (») Aug 2, 2009 /
 
Köszönöm az eddigi válaszokat, de amiket írtok az nekem egy kicsit kínai. Én csak alapszinten foglalkozom elektronikával, összeraktam már jópár dolgot, de kapcsolási rajz nélkül ez nekem nem menne. Ha tudnátok rajzokat is közölni, megköszönném. Egyébként én azt hittem, hogy az általam megálmodott szerkezet könnyen megoldható, vagy tényleg nehéz reeddel megoldani? Deguss, válaszod utolsó két sorában olvastam a flipflop dolgot, ez érdekelne. Megtennéd, hogy lerajzolod?

Köszönöm!
(#) Rumcájsz válasza kzolt hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
A reed reléket diódákkal kikapuzva elő tudod állítani a BCD jelet amit levezetve (4+1 vezeték) egy 16 csatornás demultiplexer IC-vel vissza tudsz állítani decimális értékké.
(#) Rumcájsz hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy kis segitségre lenne szükségem.
Építettem egy saját tervezésű mérőállomást. (Nem szeretem a gyári, kész cuccokat, kihivás ha saját magam tervezem és építem meg.) A készülék egy PIC-kel van megépítve, méri jelenleg a légnyomást, hőmérsékletet. Nemrég fogtam hozzá a szélirány és szélsebesség mérőnek illetve a csapadékmérőnek. Ez utóbbiak kalibráláságoz kellene segitség!
A kanalas szélsebesség mérő paramétereinek függvényében ki lehet számolni az átmérőhöz tartozó szélsebességet, de nem tudom hogy a gyári műszerek milyen szisztéma szerint végzik a méréseket? Perces átlagot vesznek? Ugyanez vonatkozik a szélirány mérésre és a csapadékszint mérőre.
Várom ötleteiteket!!
Következő: »»   4 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem