Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Ha ez a rész nem lenne benne, akkor a vevő villogatná a LED-et az optocsatolóban, mivel csak akkor világítana, ha van jel. Ez a kapcsolás az első jelre jelet ad ki, a másodikra pedig 0-ra állítja a szintet. Enélkül a triac mindig kikapcsolna, ha nincs jel.
Remélem sikerül megoldanod!
Picit összezavarodtam...
Azt mondod, hogy az NE5532es előfokot kihagyhatom, helyette csak a 10 csatornás hangszínszabályozót használjam TL071es vagy 81es ICkből, mivel ezek jobbak? Így egy 10 channel-es hangszínszabályozós előfokot kapok? Még valami: hangfal védelme. Erről nem nagyon találok semmit... SB
Köszönöm. Szerintem most már felfogtam...
Már csak annyi, hogy stereo kiépítéshez is csak 1xes OP-AMPot használjak vagy lehet e 2xes OP-AMPot használni? SB Így még érthető is... Frankye
Helló! A mellékelt oszcillátor rajz egy fémkereső lelke. Az M1 mérőponton 1 volt szinuszt kell beállítani. Eddig működik is. A gond az,hogy az 1 volt egy picit mászkál. Van -e lehetőség stabilizálni az oszcit. Már meg építettem SMD-ből is egy 20 x 20 mm-es panelra és beépítettem a keresőfejbe ez némi javulást hozott a korábbihoz képest.
Elnézést a kép minőségért de nem volt csak egy 9 W-os fénycső kéznél. Köszönöm választ : nagy hoho
De a triac gyújtás után csak akkor kapcsol ki,ha az árama a tartóáram alá esik.Szóval a bekapcsoláshoz elég egy impulzus az opton keresztül,de a kikapcsoláshoz már csökkenteni kell az áramát valahogy.
A hangos,relés változata már megvan így. A halkabb teljesen elektronikus változatán még gondolkodom.Annyi lenne az egész,hogy valahogy csökkenteni lehessen az áramát... Köszi a segítséget.
Mit szóltok ehhez?Tudnátok segíteni,vagy ötletet adni?
Ha a 230 volt alatt a hálózati feszültséget érted, az váltóáram. Az 50 hertzes frekvencia miatt a feszültség és az áramerősség ( nem feltétlenül azonos fázisban, de ) másodpercenként 100-szor nulla. Tehát automatikusan kikapcsol a triak, illetve minden félperiódusban újra kell indítani.
A gyújtáshoz kell valami segédtáp, az optocsatoló magában kevés. A "triakos relét" szilárdtest relé néven gyártják, készen kapható.
Helló! Egyen áram kapcsolásánál valóban így van. De váltó esetében a triak addig van zárva amíg a MOC vezérlést kap. Egyébként nagyon elbonyolítottad az egész kapcsolást.
Az egészet miért nem lehet megoldani egy bistabil kapcsolással vagy egy flip-flop tároló ic-vel, vagy kapukkal?
Köszi. Nagyon sokat segítettél nekem.
Most jönne egy bonyolultabb kérdés, amit lehet hogy helyesen fel sem tudok tenni. Olvastam egy dokumentumot műveleti erősítőkről... (Mivel angol a dokumentum így részben az ott használt szavakat használom, mert nem tudom a magyar megfelelőket.) Egy műveleti erősítőben lényegében 3 pin van amit használunk (+2táp). +/- ill a kimenet. Vegyük esetemet: A jel - on megy be, majd ugye a kimeneten megy ki. Na most. A bement előtt, többek között, van egy 100k-s ellenállás (R1) és van egy 1M-os (R2) ami a - "pin-t" köti össze a kimenettel. Ezt a kapcsolást negative feedback-nek nevezi. Ami figyelmemet felkeltette, az egy összefüggés az R1 és az R2 között, amit le is írtak. Ahányszorosa R2 R1nek, annyiszor nagyobb a Gain. Ha jól értem így a kimeneti jel 10x erősebb lesz, mint a bementi. Ha én az R2 helyére egy 1Mos potmétert helyezek, akkor ezzel elvileg szabályozhatom a jel szorzóját. Kb jól fogtam fel? Mi történik ha R1 100k és R2 0? Bye bye IC? Talán a pot mellé kéne egy 10-100k-s ellenállást raknom? Volt még valami, csak már elfelejtettem... Hát igen, hajnali 1. Köszönöm előre is. SB Ha kiírod a teljes szavakat, akkor még érteni is lehet! Azt mondod, nem vagy jó angolból, mégis a "Köszönöm" helyett "THX"-ezel. Nem lesz ez így jó! Frankye
Én nem tudom,azért kértem a segítségeteket.Esetleg tudnál valami kész kapcsolást?
Indulásbol ilyen jellegű megoldásra gondoltam. Ezek a kapcsolások arra szolgálnak hogy egy beküldött jelre átbillentik a logikai szintet mig egy másikra vissza. Egyik megoldás egy CD4027 ic-vel van megoldva míg a másik inverter ic-vel de utóbbi helyére tehetsz AND vagy NAND kaput is úgy hogy összekötöd a bemenetjeit. Szerintem sokkal egyszerűbb pl ilyenre ráépíteni az infra rendszert mintsem az előző mit mint láttam sokat vitattatok. Remélem ilyen megközelítéssel könyebb lesz mégépítened a kívánt kapcsolást. Legalább is én így közelíteném meg. Mellesleg ezek az IC-k potom áruak és mint látod nem nagy ördöngösség köréjük megépíeni ezt az áramkört, szinte nincs is plusz alkatrész igényük csak "kötöd össze a lábakat". Üdv, remélem segítettem közelebb jutni a megoldáshoz.
Tiszteletem, szép jó napot!
Lenne egy kezdő (bár inkább bénaságra utaló) kérdésem. Megépítettem ezt annyi különbséggel, hogy próbapanelen. Mindent be stimmel vele, de mégsem. Ugyan is nem működik és nem tudok rájönni hogy mi a baja. Lehet hogy az IC halt meg? Ha tudtok segíteni azt megköszönöm ha nem akkor is köszönöm. Üdv.: Zoli
Most ott tartok a kapuvezérlővel, hogy kicseréltem a MOC 3041-es opto csatolót újra, de a helyzet változatlan.
Sajnos TLC336B triakot nem kaptam, ezért azt nem tudtam kicserélni, kizárásos alapon valszeg ezzel lehet a gond. Mellékeltem a fotókat a NYÁK-ról. Az alkatrész felőli oldalon a hosszú csatlakozó sor jobb szélén lévő kék-barna vezeték pár megy a 220 V-os lámpához, ezek közül meg a kék vezeték csatlakozik a triak középső lábához. Abban esetleg tudtok segíteni, hogy a TLC336B triakot mivel lehetne helyettesíteni? Itt az adatlapja: http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/70/316981_DS.pdf
Köszönöm a kapcsolásokat nagy_david1 !
Csatolok néhány képet a mikrós problémához,hátha így tud valaki mondani valamit. Akik nem ismernék az előzményeket:-mikrótakarításkor ezt is lemostam egy kicsit,utána pedig mikrózáskor ez lett vele.Ez mögött volt a magnetron kijárata,gondolom ez a lapka azért van benne hogy szétszórja az elektronokat,hogy egyenletesebben átmelegedjen az étel. Kérlek javítsatok ha tévedek. Lehet venni ilyen lapkát valahol?Mi a neve?Ha ezt nem teszem vissza a mikróba,attól még a belsejének nem lesz baja ugye? Válaszaitokat köszönöm.
Elnézést,már megtaláltam,ráadásul itt HE-n.Nem kerestem elég alaposan rá,majd a jövőben jobban figyelek rá.
Nem akarom feltenni az odaillő topicban is a kérdést,mivel az előbbi hozzászólásomban feltettekből már csak egy nincs megválaszolva. ,,Ha ezt nem teszem vissza a mikróba,attól még a belsejének nem lesz baja ugye?"
Rendben,addig akkor nem is használom.Lenne még valami.Miből csinálják ezt a csillámpapírt?
Nem kell helyettesíteni, hanem el kell hagyni a tranyót, zenert, ellenállást, és az egész helyére (Gate-test közé) berakni a megfelelő értékű, legalább 1W-os zenert. Ez a rajz csak egy elkeseredett kísérletem volt, mert nem találtam megfelelő teljesítményű zenert.
Sziasztok
Lenne egy olyan kérdésem, hogy hogy tudnám megállapítani egy multiméter birtokában azt, hogy váltóáram van-e a kimeneten. Mert most csinálom az első erősítőmet és nagyon féltem a hangszóróimat és hát könnyen lehet, hogy elcseszek valamit. A válaszokat előre is köszönöm.
Sziasztok!
Adott egy áramköri jel, amiről úgy szeretnék jelet levenni, hogy nem terhelem meg jelentősen. TL071-el láttam egy kapcsolást, de nem találom. Nincs vkinek erre egy kész "áramköre"?
Üdv!
Vennék egy ilyen alkatrészt: INBOARD - LM2575 5V VOLTAGE REGULATOR (Size to LM7805) és az lenne a kérdésem vele kapcsolatban, hogy ha megterhelem majdnem egy amperrel, akkor mennyire melegedhet be? Csak azért kérdem, mert nem látok helyet, hogy hűtőbordára fel lehessen csavarozni.
Szerintem mindenképpen tegyél rá egy közepes méretű hűtőbordát és nézd meg mennyire melegszik, ha nagyon fog melegedni ajánlok nagyobb hűtőbordát de szerintem alapból tegyél rá nagyot
Hello!
Rosszul értelmezed. Ez egy kapcsoló üzemű DC/Dc konverter, amit be lehet tenni az analóg disszipatív helyére. A nyákon látható hűtőfelület, pont megfelel neki. Ezért nincs is hűtőzászlója. üdv! proli007
Hello!
A dolog azért a jel nagyságától és a TL tápfeszétől függ. De ha a TL invertáló (-) bemenetét a kimenetre kötöd, és a jelet a nem invertáló bemenetre (+) adod, akkor kész is a Gohm bemeneti ellenállású "követő kapcsolás", egyszeres erősítéssel. De a tápfeszültség megválasztását (munkapont beállítást) az erősíteni kívánt jelhez kell illeszteni. Mert az lehet DC vagy AC és nem mindegy, milyen frekit akarsz vele illeszteni. üdv! proli007
Hello!
Miért, pont váltóáram. Inkább az egyenáramot szokták figyelni, mert amit erősít az maga a váltóáram. De ha arra gondolsz, nem gerjed-e a kapcsolás, akkor azt multival, nem biztos, hogy meg tudod mérni, a magas freki miatt. Viszont egy kondi után kötött diódás (párhuzamos) egyenirányítással, simán mérhető.( A dióda karakterisztikáját figyelembe kell venni, ha kicsi a jel.) üdv! proli007
Köszönöm szépen.Most 7 végén megcsinálom és beszámolok a működésről!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |