Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   348 / 2501
(#) bancsi15 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Uhh felvetődött bennem még egy probléma. Egy TDA2030A hídkapcsolás lenne a végfok( csatoltam). Itt a hangszóró negatívja nem a testen van, hanem a második TDA kimenetére csatlakozik. Így hova kell kötni a hangszóró negatívját? Továbbra is a GND-re?
(#) djgombi válasza banyaiakos hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Nem biztos, hogy jól mondom de mivel ez feszültség osztóként üzemel én a 10Kohm-os ellenállást felemelném 22Kohm körülire, a fotoellenállást is e körüli értékre választanám, hogy a bemeneti impedancia megmaradjon olyan 50Kohm körüli.
De ez csak egy ÉNelméletem!
(#) djgombi válasza bancsi15 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
NEM! Ebben az esetben a TDA fogja táplálni a hsz negatívját mivel az is erősítve van.
(#) bancsi15 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Akkor így jó lesz?
(#) djgombi válasza bancsi15 hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Igen így jó.
(#) banyaiakos válasza djgombi hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
TDA7375 az erősítő és hídkapcsolásban megy. Így a gyári adatlap szerint 15K-nak kell lennie a bementi ellenállásnak. Én valahogy mégis 20K-t raktam bele de ha 50K lenne párhuzamba az LDR, az úgy kb 15K lenne.
Így csináltam, csak 6k8 helyett 1k van és az 1k helyett 20k Bővebben: Link

bancsi 15!
Összehoztuk!
(#) danodano válasza pleso hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Szia!
Ezeket találtam, remélem tudtam segíteni.
1.
20000W
(#) djgombi válasza danodano hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ez sincs 2Kwattos meg nem is igazán tudom minek neki. szerintem csak 200 wattra gondolt.
(#) danodano válasza djgombi hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Hát én sem vagyok benne biztos hogy 2KW-os kell neki dehát..........
Amúgy azon az oldalon elég sok erősítő van. Majd talál magának megfelelőt
(#) bancsi15 hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a segítséget!
(#) J-O-E válasza danodano hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
2db Diesel generátor és meg van a táp.
És 2db. 2emeletes házat bedeszkázni "fontos hogy egyforma házak legyenek" a deszkákba sok-sok hangszoró.
És kész is ugye hogy ki lehet használni, ha a szomszéd beszól tekerd oda!
Szólni sem kell hogy kész az erősítő meghaljuk.
De a viccet félretéve OMEGA koncerten 100000Watt szólt a világon az egyik legnagyobb.
(#) bereczk.jans hozzászólása Aug 24, 2009 /
 
Szeretném megkérdezni tőletek épített -e már valaki közületek Motorola erősítőt? Milyenek vele a tapasztalatok? Tetszik a tápfeszültség felöli áramvezérlés. Hasonlít a Vf 2-3-hoz, csak darlingtonos. Műv. erősítőként Ic foglalatban kipróbálnám a 741-t. 071, 5534 IC-ket.
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) szamóca válasza danodano hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Ugyan már. Az egyik nem tud annyit, a másik meg e-mellett nem is működhet.
Ilyen 2kW-os erölködőhöz kellene +-160V-os tápfesz.
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Aug 24, 2009 /
 
Szia!

Nekem megvan a teljes doksi róla, ezt irja:

Brief parameters
Sine-wave power output 300 W into 8 Ω; 500 W into 4 Ω; 800 W into 2 Ω
Music power* 2000 W into 4 Ω
Harmonic distortion <0.005%
Slew limiting 85 V μs–1
Open-loop bandwidth 55 kHz
Power bandwidth 1.5 Hz – 220 kHz
*See text about the validity of this meaningless quantity.

Megj.: Mondjuk jól néz ki.>

Pa.jpg
    
(#) szamóca válasza lapose hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Ha a 70V-os táp nem esik akkor 306W/8Ohm. De ezt Te jobban tudod nálam.
Ettől függetlenül nagyon jónak tünik a paraméterekből ítélve. A szép értékű jelemelkedési sebesség után mi az a -1?
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szia!

Az kitevő akart lenni, csak a PDF-ből rosszul jött át(lásd melléklet).

Ennek az erősítőnek nagyon jó a kivezérelhetősége, mert a meghajtórész magasabb feszültségről jár, az a 300W köröli érték valós.
Csak azért linkeltem be az adatlapját, hogy milyen szépen lehet a párszázból 2KW-ot csinálni. A neve is hangzatos: Titan 2000

Adat.jpg
    
(#) szamóca válasza lapose hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Ismerem, nekem is megvan az Elektorban publikálták.
Digit végekkel el lehet érni ekkora teljesítményt, de még ez is csak 4Ohm-ra tudja. Bár biztos van nagyobba is. De ki áll egy ilyennek neki home made?
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Ez a kapcsolás szerintem feleslegesen el is van bonyolítva. PA-hoz van sokkal egyszerűbb is ekkora teljesítményre, otthonra ez meg iszonyú nagy.
Persze ha a szomszédokat kell riogatni..
De arra van jobb: A NET-en találtam egy szomszéd idegesítő CD-t, gyereksírás, veszekedés, ütvefúró, stb. hangja van rajta. Valami olyan címmel került forgalomba, hogy hogy vegye meg a szomszédja házát olcsón.
Kipróbáltam, tényleg szörnyű.
(#) lapose válasza szamóca hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Itt vannak a részletes adatok:

ADAT.gif
    
(#) highand válasza lapose hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Tiszta "B" osztályú erősítő

Otthoni hallgatásra javaslom ezt régi kapcsolásomat. A Quad 405-ből "elcsórt" híddal van megspékelve, a tulajdonképpen tiszta B osztályú kapcsolás, hiszen kimenetet adó komplementer pár bázisai össze vannak zárva. A rajz szerinti félvezetőkkel +-45V-ig fel lehet menni a tápfesszel. Nyákot sajnos annak idején sem készítettem hozzá, az áramkör hihetetlen egyszerűsége miatt a szokásos próbanyákon gyorsan összeállítható. Minden megépített példány elsőre indult, problémát csak az eltelt tíz alatt esetlegesen megváltozott tranzisztor gyártás okozhat.

A védelmet célszerű műterheléssl beállítani a végtranzisztor bázisába kötött ellenállás értékével.

A kapcsolás különlegessége, hogy T1,T6 adta A osztályú erősítő a diódák közös pontjáról a hibafeszültséget a végtranzisztorok keresztezési zárásának ideje alatt áramgenerátorként átkényszeríti a terhelésen. A Quad 405-ben már annyira bevált híd itt is tökéletesen működik, a másik csatolt ábrán, a szimulált torzításmérésen látható, hogy kis teljesítményű tartományban 0,0003% körüli torzításokat eredményez. Ez rendkívüli értéknek nevezhető az ennyire kis jelek tartományában, még A osztályú erősítőkkel sem igen érhető el. Ennek az értéknek már a mérése is nehézségekbe ütközött, a torzításmérőn kívül még szükség volt több B&K lyukszűrőre is. A kapcsolás továbbfejlesztése a híd jobb illesztése, amit R17 470ohm-ra növelésével és C7 12pf való csökkentésével lehet elérni, ami tökéletesen elegendő a hibaáram maximális értéke szempontjából, figyelemmel a rendkívül kicsi hibajelekre.

Ez egy extrém kis érték nagyon kedvező az otthoni zenehallgatásnak, főleg a klasszikus zenekari felvételek, halk részeinek hallgatásakor mutatkozik meg a különbség a szokásos erősítőkhöz képest.( beleértve ebbe a Quad 405-öt is. Az azonos elv ellenére közel 50x többet torzit a Quad is!!)

A kapcsolást gondolatébresztőnek szánom, hiszen a benne látható híd helyes applikációval, bármely més hasonló erősítőbe áthelyezhető.

Figyelem T1-et feltétlenül hűtőbordára kell szerelni és amennyiben az adott bordán hőmérséklete meghaladja a 100 C fokot ( ellenőrzése benyálazott ujjal pl), akkor cseréljük erősebb tranzisztorra.

R3 és R4 minimum 2W-os kivitelű legyen, de jobb az 5W-os.

Amennyiben kevéssel gyengébb torzítással is megelégszünk, akkor emeljük meg R3 és R4 értékét 2Kohm-ra, ugyanakkor R9-et cseréljük 2,8 Kohmra.

Ekkor T1 terhelése az 1%-ra csökken, amiért csak nagyon kis ár a torzítás csekély növekedése.
(#) highand válasza (») Aug 25, 2009 /
 
Ez utóbbi beállítás esetén, R17-et is növeljük 2,7kohmra, C7-et pedig hagyjuk el.
(#) otlm válasza highand hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Fel tudnád tenni a tina file-t?
Előre is köszi!
(#) pleso válasza danodano hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szevasz!

Munkához kell a kapcsolás nem magamnak akarom megépíteni nekem ilyenre nincs szükségem!

(#) djgombi hozzászólása Aug 25, 2009 /
 
Darlington tranzisztornál az emiter és kollektor közt lehet dióda? Mármint a belsejében.
(#) danodano válasza pleso hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szia.
Oks. Remélem tudtam segíteni azokkal a kapcsolásokkal. Én annyira nem néztem át őket, csak a nevükre emlékeztem és belinkelem. Nem tudom hogy működnek-e egyáltalán.
(#) elektrorudi válasza highand hozzászólására (») Aug 25, 2009 /
 
Szia,
Jól látom, hogy kb. 12x -es az erősítés?
Ez a szokásos negyede, ötöde.
Mivel lehet ezt az erőlködőt kihajtani?
(#) lapose válasza djgombi hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
Szia!

Igen lehet!
(#) djgombi válasza lapose hozzászólására (») Aug 26, 2009 /
 
Szia! Konkrétan erről a típusról lenne szó.
>>>> KATT <<<<
Elmondom miért.
Van egy Thomson házimozi. Ez annak a végfok részében van. 3 erősítő van az egyik 3 a másik panelen.
Nos olyat csinál, hogy van amelyik végfok a pozitív van amelyik a negatív tápfeszt nyomja a kimenetre. De szépen ballag felfele. A végtranzisztorok nem zárlatosak.
De! A tranzisztorok emitere és kollektora közt egyik irányba olyan 506 mV nyitófeszt mért a műszer.
Ez a tranyó egyébként a sub részt hajtja a komplementer párja pedig a B1624.
Egyáltalán nem értem miért megy ki a tápfesz. És főleg azt nem, hogy miért a gratz híd előtt vannak a biztik. Ekkora marhasággal még nem is találkoztam. Hogyan tudott egyszerre mind a 6 végfok modul begajdulni?
A többi végfok kisebb darlingtonnal van megoldva de sehol egyik se zárlatos.
Rajzot sajnos nem találtam hozzá. Pedig jól jönne.
Üdv! djgombi
(#) djgombi hozzászólása Aug 26, 2009 /
 
Szóval! Ezeket mértem a tranzisztoron!
Kérdésem az lenne, szerintetek jó-e?
(#) lapose válasza djgombi hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Szia!
Záróirányban szakadást mutat a műszer?
Nem hinném, hogy ennyi tranzisztor egyszerre ugyanúgy hülyül meg. Inkább valami kondi kezdi megadni magát, és amiatt borulnak a végfokok.
Esetleg egy egyszerű kapcsolásban megnézheted, hogy átvezetnek-e a tranzisztorok.
Következő: »»   348 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem